Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Reîncărcare butelie pe gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Nu merita riscurile si complicatiile. Adica da, poti pune destul de usor butan de brichete in ele cu adaptor dar atunci vor functiona doar vara. Pentru iarna ori iei butelii cu propan ori alt tip de arzator cu alt tip de combustibil, eu am si pe alcool. Vezi ca si cu butan poate face urat daca o supraincarci prin metoda aia a ta cu butelia de aragaz casnic.

 arg, on 28 iulie 2017 - 22:22, said:

Daca nu au supapa antireumplere le umpli ca pe brichete...
Ma rog pe propie raspundere si conform normelor de siguranta in vigoare.
Chiar merg umplute cu gaz de brichete din recipiente de umplut brichetele. Problema e ca gazul ala e doar de vara.

#38
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Mde, cam asa mi se pare si mie. Cat naiba costă o rezervă de aia ?
A, dacă ai o butelie serioasă, de oțel, nu tablă de aluminiu, parcă e altă treabă.

#39
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Pai sa cumperi spray de brichete, sa umpli un primus, nu ieși mai scump decât sa cumperi alt primus? Cât e o butelie din aia cu filet? Parca 20 lei la decathlon.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ultima am luat-o cu 15lei dar nu mai stiu de unde (brico, dede, hornbach, selgros, leroy, lidl)

#41
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Las poza , pentru cei "ce cred"  , să ... încerce.. . .

Attached Files



#42
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Nu o sa mai fac transferul direct din butelia de 11l. Am o poloneza de 2l ce arata foarte bine , voi face un mix butan/propan . Si da, pentru iarna si lucrul in afara , o sa iau clar MAPP gaz pe butelii americane ( conexiune CGA600) ( Delka , fiind mai ieftine 41 lei ) .
Respect aceasta preventie , de a nu incarca micile recipiente mai mult de 75% din ce aveau inainte .
Am si un ceas regulator luat de curand , are si robinet  si urmeaza urmeaza,  un ceas cu manometru de la CFH (sunt la hornbach) .
Urmeaza sa trestez setul de adaptoare din poza 3 ce trebuie sa soseasca din UK (cand o putea sa vina "curierul")
Mi-ar mai trebui un filtru.. o sa caut..

Dintre micile butelii , care vi s-au parut dvs. a fi mai de incredere ? Adica mai bine lucrate , mai groase "in doaga"  si cu gaz mai bun . Care si de  ce ..
***********
Nu de zgârcit le încarc ...  Posted Image

Attached Files


Edited by scub, 07 June 2020 - 03:34.


#43
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Pe acesta as vrea sa-l iau . Aveti o recomandare mai buna?  
As vrea sa pot controla (afisa) atat presiunea din butelia sursa cat si pe cea din butelia destinatie . Cred ca mai am  nevoie de unul ..cum sunt cele pentru gaze tehnice (argon, co2)  . E greu cu filetele , pentru ca , virgula , cred ca nu se potrivesc ... Nu stiu deocamdata ...

Attached Files


Edited by scub, 07 June 2020 - 04:10.


#44
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Nu o sa mai incarc din  butelia mare de 11l . Am pregatit , pe aceasta ( este de 2l) in care va fi 85%butan si restul propan(gpl auto) .
Saptamana  viitoare o sa testez sa vad cum este acest  gaz (poza2)  , si cum se incarca ...

Attached Files



#45
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Gpl-ul are propan mai mult iarna si mai putin vara. Daca chiar ti cu orice pret sa reincarci mai bine ia butelii mici de iarna, in care a fost propan, sunt mult mai rezistente. Vezi ca un alt risc la reîncărcarea buteliilor astea mici este ca dupa reincarcare sa nu le mai functioneze supapa.

 slai, on 06 iunie 2020 - 10:54, said:

Pai sa cumperi spray de brichete, sa umpli un primus, nu ieși mai scump decât sa cumperi alt primus? Cât e o butelie din aia cu filet? Parca 20 lei la decathlon.
Gaz de bricheta e si la 4-5 lei, 200 ml la spray.

#46
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Bun de stiut !
Da , asa vreau , ca in viitor sa  merg pe buteliile mai groase .
Am si 4-5 cu gaz de bricheta ,dar  au venit cu niste adaptoare  proaste , nu am reusit sa incarc  nici o  bricheta /arzator de aragaz...
Da , cu supapa aceea trebuie  vazut  care-i treaba , nu  stiu  mai  nimic despre   ele  deocamdata . Am  vazut  eu  cate  ceva in niste filmulete , dar  pana nu desfac...
Va tin la curent Posted Image  
Eu folosesc  des  gazul , de la arderea  lemnului , pana la lipituri conducte cupru , lipituri  electrice , butelii  voiaj+grill-uri etc ...
E cineva pe aici ce  foloseste bricheta /aprinzator cu adaptorul de incarcare din poza?

Attached Files


Edited by scub, 07 June 2020 - 09:35.


#47
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Nu e mai ieftin si safe sa folosesti un adaptor de butelii intepare to filet?

#48
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Merci de sugestie ( stiu adaptorul , pe la noi nu se gaseste ) , dar am terminat cu buteliile mici prin înțepare . M-a  suparat un arzator luat de la un depozit  local (60 lei ) . Cumpar si 3 butelii micute pentru  el , vin acasa montez  una ... Posted Image  o strang  bine ..  mirosea puternic a  gaz  . Nu etansa  bine . Ma intorc  la  depozit , mi-o  scimba (lampa) vin acasa , aceiasi problema dar in plus  la  asta nu  mergea  bine  nici  piezo . Mi-a  fost  lene sa  mai  merg 6 km sa-mi incerc  norocul din nou si am hotarat ca  astfel de butelii  cu al  lor  arzator  dedicat , nu  mai au  ce  cauta la  mine  pe  raft . Totusi   l-am  desfacut si l-am  modificat  ,  pentru a-l putea  folosi  la  nevoie  ,  cuplat  la  butelii  mari ..
Pentru  iesiri in  teren , clar  am  nevoie de buteliile  mici. Niciodata , nu o sa bag  gaz , cat  scrie pe tub . Luam in calcul coeficientul de uzura Posted Image

Si pentru ca-mi lipsea un adaptor pentru alt  tip de recipient , de pe gearbest am comandat si  sper sa si  vina , adaptorul din  imaginea2

Attached Files


Edited by scub, 09 June 2020 - 12:21.


#49
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Pai adaptoarele alea sunt mai ok decat simplele arzatoare prapadite.

#50
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
O combinatie interesantă. Permite  folosirea buteliilor  mici de 220g ,  cu  supapa ,  cu  arzatoare cu furtun , iesire 3/8 filet stanga .

Attached Files



#51
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005

 Razvan_N, on 29 iulie 2017 - 10:56, said:

Campingaz CV360, le incarc acasa, cu butan obisnuit pentru brichete. Pur si simplu prin cadere :-)
........
Ce adaptor folositi dvs. pentru acest sistem ?
Este unul mai deosebit , diferit de cele cu filet si cele simple doar cu  supapa...
Cred ca-i frantuzesc ..

#52
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Folosesc unul dintre ștuțurile din plastic care se rup din capacele sprayurilor cu butan. Mai scapă câte puțin pe la margine, dar se umple foarte bine.
Este doar cu supapă.

Edited by Razvan_N, 13 June 2020 - 11:00.


#53
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005

 Razvan_N, on 13 iunie 2020 - 11:00, said:

Folosesc unul dintre ștuțurile din plastic care se rup din capacele sprayurilor cu butan. Mai scapă câte puțin pe la margine, dar se umple foarte bine.
Este doar cu supapă.
Am înțeles . Mulțumesc!
Am și eu 4 spray-uri din acelea , (nu-s in poza) . Nu pot  incarca  bricheta aceasta... flacara , este tip autogen ( probabil si gazul a fost  unul deosebit ) . Cred ca trebuie sa slabesc  supapa prin desurubare . O sa mai incerc  saptamana aceasta ...

Attached Files



#54
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Da , a inventat chinezu un adaptor  quick release si pentru formatul buteliilor  champinggas...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate