Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Reîncărcare butelie pe gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

 arg, on 29 iulie 2017 - 12:10, said:

@ initiator
Desi ilegal, la statiile gpl se incarca butelii de aragaz, acolo poroblema e ca nu trebuie bagat gaz lichid mai mult de 3/4 din volumul buteliei.
Exact acelasi principiul il poti folosi cu succes la orice butelie.

La ce volum pompeaza la gpl, nu risca nimeni sa lege una din asta de sub 1l. Sau poate sunt inconstienti pe undeva. Oricum, pompa de gpl are o protectie la suprapresiune, dar calibrata la rezistenta recipientelor pe care le umple de obicei, nu din astea stil conserva.

Zic asta in cunostinta de cauza. Am un gratar pe gaz cu butelie si singura optiune e sa merg cu ea la pompa in Romania. Stiu de la prieteni cu rulote ca si in restul uniunii sunt tari unde le umplu buteliile de propan fara probleme la autogas, si tari unde se uita de parca i-ai injurat de ma-sa daca intrebi.

#20
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Incearca.... daca scapi... maine ne anunti Posted Image

#21
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Nu baga propan (presiune mare) intr-un recipient pentru butan (presiune mica). Nu degeaba gasesti butan la spray, si nu propan.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Razvan_N, on 29 iulie 2017 - 14:06, said:

Nu baga propan (presiune mare) intr-un recipient pentru butan (presiune mica). Nu degeaba gasesti butan la spray, si nu propan.
Si amestecul dintre propan ai butan ce presiune are?

#23
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 arg, on 29 iulie 2017 - 15:29, said:

Si amestecul dintre propan ai butan ce presiune are?
Media lor.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Erwin_Rommel, on 29 iulie 2017 - 16:01, said:

Media lor.
Nu cred...

#25
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 arg, on 29 iulie 2017 - 16:02, said:

Nu cred...
Posted Image

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Dar si buteliile astea mici tot amestec propan-butan au in ele.

#27
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

 arg, on 29 iulie 2017 - 15:29, said:

Si amestecul dintre propan ai butan ce presiune are?

 arg, on 29 iulie 2017 - 18:24, said:

Dar si buteliile astea mici tot amestec propan-butan au in ele.

Buteliile mele, CV360, au doar butan. Constructiv sunt aproape identice cu spray-urile "Impulse" de pe timpuri.

Attached Files



#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Probabil poti face un adaptor stut la stut (sau poate deja se gasesc) si transferi din tuburi de gaz de bricheta. Ar fi de departe cel mai convenabil. In orice caz, cu gazul de bricheta n-ai nici presiune nici cantitate sa arunci casa in aer. Chestiile de bun simt prevaland, ar trebui sa fii ok.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Cel mai sigur faci operatiunea afara, departe de orice sursa de foc.

#30
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
"Buteliile mele, CV360, au doar butan."
Buteliile sunt foarte bune intradevar, costa undeva la 20-25lei/bucata dar sunt bune datorita gazului bun din ele , daca te apuci sa bagi gaz puturos de butelie le aduci la nivel de butelie de 5 lei pentru lampa instalatori cumparata de la taraba din piata .
Deci gazul e valoarea ! ca la brichetele BIC , dupa ce bagi gaz la spray dai la demarol de 3-50 de ori pana sa se aprinda .
Am lucrat cu gaz de la taraba si am spus hai sa iau o doza rothenberger , intradevar dublu pret dar si calitatea este dureroasa, temperatura mai mare, flacara constanta nu pulsatorie , nu ai rebuturi la lipire - si in acest caz gazul a facut diferenta .
Sa vezi cand scade putin temperatura ce distractiv devine ...stai cu butelia intre picioare sa arda flacara - aici vezi calitatea si diferenta de pret pe care o dai .

Edited by ldpe, 30 July 2017 - 12:50.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
la temperatura joasa te ajuta doar propanul deoarece fierbe la -42grade fata de butan care fierbe la -0.4grade
am avut si eu butelie rothenberger, mergea mult mai bine.

Edited by arg, 30 July 2017 - 13:03.


#32
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 10.07.2005
Mulţumesc tuturor celor care şi-au manifestat interesul pe acest subiect.
Ca răspuns pentru cei care şi-au arătat îngrijorarea faţă de posibilitatea deteriorării sănătăţii mele în timpul sau după probabila reîncărcare, cred că nu am fost destul de clar: am deschis acest subiect fiind interesat de POSIBILITATEA de a reîncărca o butelie de acest gen ( cu filet, gen PRIMUS, PINGUIN, CAMPINGAZ ....) nu din lipsă de bani, ci doar de posibilitatea tehnică de a o face.
În plus, cred că dacă s-ar putea reîncărca aceste butelii, la un preţ corect, nu m-aş mai întâlni în campinguri cu butelii goale aruncate aiurea ....
O zi bună în continuare.....

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 conductorul, on 14 august 2017 - 07:41, said:

....nu m-aş mai întâlni în campinguri cu butelii goale aruncate aiurea ....
am vazut si corturi aruncate auirea, doar doar sa nu le mai care pana acasa sau pana la primul cos de gunoi.... e vorba de educatie nu de refolosire.
exemplul cel mai clar sunt sticlele de plastic, care sunt aruncate peste tot.

Edited by arg, 14 August 2017 - 08:59.


#34
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
"e vorba de educatie nu de refolosire."
Inca vreo 3-400 de ani si ajungem in rand cu lumea ...
Asta cu reumplutul dozelor de utilizare unica e ca vulcanizarea prezervativului , la ambele riscul e enorm.

Edited by ldpe, 15 August 2017 - 17:16.


#35
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

 ldpe, on 30 iulie 2017 - 12:47, said:

"Buteliile mele, CV360, au doar butan."
Buteliile sunt foarte bune intradevar, costa undeva la 20-25lei/bucata dar sunt bune datorita gazului bun din ele , daca te apuci sa bagi gaz puturos de butelie le aduci la nivel de butelie de 5 lei pentru lampa instalatori cumparata de la taraba din piata .
Deci gazul e valoarea ! ca la brichetele BIC , dupa ce bagi gaz la spray dai la demarol de 3-50 de ori pana sa se aprinda .

Referitor la calitatea gazului, si eu cumpar Colibri sau Ronson pentru letconul Portasol, ca altfel imbacsesc catalizatorul.
Dar la aragaz, unde se foloseste flacara deschisa, merge perfect gazul turcesc ieftin. Reincarc de multi ani (cel putin 10).

Unde ai mai vazut tu CV360 la vanzare?! Asta e motivul principal pentru care le incarc. Nu e niciun risc in plus fata de incarcarea brichetelor.
Ti-am pus tabel cu presiunile si n-ai mai zis nimic pentru ca nu te avantaja, dar vad ca o tii in continuare.

 ldpe, on 15 august 2017 - 17:15, said:

Asta cu reumplutul dozelor de utilizare unica e ca vulcanizarea prezervativului , la ambele riscul e enorm.

E vorba de butelii cu valva, pe acolo au fost incarcate si in fabrica, si e vorba de gaz la presiune mica, care se poate reincarca manual intr-un loc aerisit, fara riscuri.

#36
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Nu lăsați topicul să moară .Posted Image
Eu sunt atent la butelii (unele par mai solide decat altele)  iar cântarul trebuie sa nu lipseasca . Un 70% din ce avea înainte , cred că este ok .
Pentru iarna , o sa prepar un amestec de gaz butan70% si propan 30% într-o butelie de 2 litri poloneză.
Am set si pentru cele pe valva americana CGA600 . Urmeaza să cumpăr una , două să le am pentru sezonul rece . Acelea au protectii , nu se reincarcă  usor...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate