Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Curatenie dupa reabilitare bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
S-a terminat minunea aia de reabilitare a blocului si in buna traditie, muncitorii au lasat in urma un dezastru. Geamurile am reusit sa le curat, dar am gratiile de la geam si pervazul exterior (unghiul ala pe care il face peretele exterior sub geam, din beton) pline de pete de... ciment? Tencuiala? Calciu? Ceva alb si zgrunturos, in orice caz. Pe pervaz sunt niste pete cu diametrul cam ca al unui ou, iar gratiile (care sunt rotunde si destul de subtiri) au niste excrescente din loc in loc. Am incercat sa inmoi cu apa si detergent, am incercat cu cutter, cu un cutit mai dur, dar degeaba. Se scot foarte greu de pe gratii (de multe ori cu vopsea cu tot), iar de pe pervaz nu ies si pace. Daca aveti solutii, o sa va fiu etern recunoscatoare.

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si cu ce te deranjeaza? Dar gainatu' de pasare nu te deranjeaza?
Oricum se va lua in timp din cauza intemperiilor, si dupa prima iarna.

Ar fi putut fi un pic mai atenti, dar acum doar n-ai fi vrut sa-ti imbrace in folie protectoare gratiile si pervazul... totusi!

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1500x1500/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/0/1013078.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Incearca cu spray WD 40......acesta ajuta la desprinderea usoara a tencuielii siliconice de pe grilaje.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 28 July 2017 - 18:07.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 colombo2003, on 28 iulie 2017 - 18:03, said:

Si cu ce te deranjeaza? Dar gainatu' de pasare nu te deranjeaza?
Se vede că ești bărbat Posted Image
Mai bine zi ce ar putea să fie chestia asta:

Quote

Ceva alb si zgrunturos
Tencuială? Dacă da, nu cred că dispare după ploaie sau zăpadă.

Edited by althea, 28 July 2017 - 18:26.


#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 xmanyacs77, on 28 iulie 2017 - 18:06, said:



Incearca cu spray WD 40......acesta ajuta la desprinderea usoara a tencuielii siliconice de pe grilaje.Posted Image
M-ati omorit cu aiureala asta . E bun pe dracu !
............
@ initiator / Vopseaua decorativa se curata mecanic dupa uscare , apoi resturile se curata cu diluant , rabdare ...

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Posted Image Calciu (bob de orez)?

#7
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 black_dizzy, on 28 iulie 2017 - 17:57, said:

S-a terminat minunea aia de reabilitare a blocului si in buna traditie, muncitorii au lasat in urma un dezastru. Geamurile am reusit sa le curat, dar am gratiile de la geam si pervazul exterior (unghiul ala pe care il face peretele exterior sub geam, din beton) pline de pete de... ciment? Tencuiala? Calciu? Ceva alb si zgrunturos, in orice caz. Pe pervaz sunt niste pete cu diametrul cam ca al unui ou, iar gratiile (care sunt rotunde si destul de subtiri) au niste excrescente din loc in loc. Am incercat sa inmoi cu apa si detergent, am incercat cu cutter, cu un cutit mai dur, dar degeaba. Se scot foarte greu de pe gratii (de multe ori cu vopsea cu tot), iar de pe pervaz nu ies si pace. Daca aveti solutii, o sa va fiu etern recunoscatoare.
Probabil de la materialul folosit pentru tencuit, daca a cazut de la inaltime posibil sa se faca asa cum ai descris pe pervaz.
Daca se ia cu tot cu vopsea de pe grilaj, ti-ai gasit prilej de a-l revopsi. Posted Image

Edited by Reynolds, 28 July 2017 - 18:34.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Am vazut la cineva o solutie foarte concentrata de curatare caramizi mattone. A mers si la curatarea picaturilor de la vopseaua decorativa aplicata pe fatada ce aucazut pe pavelele de jos. Insa ajutata si cu un spaclu metalic si perie de sarma.

#9
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Daca sunt pete ce seamana a tencuiala foloseste un spaclu, cutit, orcum pare ca trebuie sa revopsesti grilajul...

#10
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Deci e mai bine ca la noi reabilitarea blocului a ramas la stadiul de vorbe.

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Fara nicio ordine, in functie de rezultatul obtinut: ciocan (pentru inlaturat depunerile mari), perie de sarma, spaclu. Grilajul il vei vopsi, cu pervazul e mai complicat, depinde de materialul din care e facut, daca are folie de protectie etc.
Pentru moral, vezi si partea buna: la iarna vei plati mai putin pentru incalzire :)

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 colombo2003, on 28 iulie 2017 - 18:03, said:

Ar fi putut fi un pic mai atenti, dar acum doar n-ai fi vrut sa-ti imbrace in folie protectoare gratiile si pervazul... totusi!

De ce nu?
De fapt întrebarea e de ce nu au protejat pervaze, gratii de balcoane, ferestre, etc?

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Stropesti cu apa sfintita si folosesti dalta si ciocanul.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 black_dizzy, on 28 iulie 2017 - 17:57, said:

S-a terminat minunea aia de reabilitare a blocului si in buna traditie, muncitorii au lasat in urma un dezastru. Geamurile am reusit sa le curat, dar am gratiile de la geam si pervazul exterior (unghiul ala pe care il face peretele exterior sub geam, din beton) pline de pete de... ciment? Tencuiala? Calciu? Ceva alb si zgrunturos, in orice caz.

E tencuiala lavabila de exterior, extrem de aderenta, nu merge cu apa si sapun, ci doar razuita cu ce ai la indemana. De asta ar fi fost buna o folie, niste banda de mascare, ceva... .Cam ai de munca...

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ulterior este posibil sa folosesti instrumente care nu sunt sunt precizate in sfanta scriptura: vopsea si pensula.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 86-APP, on 28 iulie 2017 - 18:10, said:

@ initiator / Vopseaua decorativa se curata mecanic dupa uscare , apoi resturile se curata cu diluant , rabdare ...
Aici e marea problema. Nimic nu "se" curata. Trebuie tu, proprietar, sa cureti. Si de ce sa o faci tu cand un dobitoc ti-a facut treaba asta ?

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
La mine au mazgalit tot cu decorativa aia. Am incercaat sa o curat si nu iesea decat mecanic foarte greu, asa ca am lasat-o un an sa se "fragezeasca" de la inghet si soare, pe urma a iesit mult mai usor.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
La mine, in sectorul 3 au lucrat foarte curat, cu folie pe glafuri si pe tocurile ferestrelor, cu banda de mascare pe unde a trebuit...cum spune la carte. N-au lasat mizerie in urma lor. Iar, la parter, gratiile au fost demontate toate si montate, ulterior la loc, de echipa sau de proprietari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate