Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Masina viitorului reglementata prin wireless & gps

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

Poll: Masina viitorului reglementata prin wireless & gps (29 member(s) have cast votes)

Sunte de acord sa aveti pe masina un modul care sa va limiteze viteza in functie de locatie?

  1. da (12 votes [41.38%] - View)

    Percentage of vote: 41.38%

  2. nu (15 votes [51.72%] - View)

    Percentage of vote: 51.72%

  3. da, dar numai orase (2 votes [6.90%] - View)

    Percentage of vote: 6.90%

Vote Guests cannot vote

#19
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Si cu hackerii cum ramane ? O sa avem masini zombie pe sosea, ca in ultimul furios si iute.

#20
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Pana imi cere amprenta si codul pin ma viruseaza al' din spate.

#21
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
bineinteles ca da

desi cred mai degraba ca viitorul va interzice masinile in orase. masinile vor circula autonom numai pe autostrazi, deci unde nu exista pericolul depasirilor si tamponarilor pe contrasens. vor ajunge la park&ride-uri la intrarile in orase, iar acolo oamenii vor fi preluati de metrouri, tramvaie, eventual mini-taxiuri electrice

#22
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Asta ar fi ideal...Posted Image

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca se lovesc frontal doua masini care circula cu 60 km/h fiecare, au practic 120 km/h, energia cinetica este de 4 x mai mare pt ca este in relatie cu patratul vitezei, si atunci limita de viteza nu-i ajuta sa nu moara.

Chiar si la 60 km/h, daca e lovit din lateral alt autoturism sau pieton frontal/lateral, la 1,6++ tone si 16, (666) m/s, ai deja 222,222 KJ si:
-dauna totala pt masini daca au masa apropiata,
-dauna totala pt masini si daca nu au masa apropiata dar au ambele caroserie deformabila pt. amortizare,
-risc mortal de peste 90% pt pasagerii fara centura de siguranta, inclusiv sau mai ales pe bancheta din spate - mai bine gasesti o metoda prin care sa fie folosite centurile in spate si in RO...
- risc mortal de 99,9% pt. pietonul sau pietonii loviti - pot sa fie si mai multi...

Edited by loock, 28 July 2017 - 12:57.


#24
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
OK, deci sa-mi pastrez / intretin bine masina actuala, fara rahaturi de-astea !

View Postursamajor, on 28 iulie 2017 - 11:49, said:

Mai ales ca traiesti in Romania, unde cantitatea de inteligenta raportata la unitatea de masa de creier e infima.
Tu fiind un exemplu, sau cum ai ajuns la concluzia asta ?

#25
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View PostAssur, on 28 iulie 2017 - 11:53, said:

E absolut obligatoriu sa se implementeze un limitator de viteza in localitati, astfel vitezomanii vor fi automat temperati.
Sunt suficiente astea:
Attached File  limitator.jpg   124.3K   7 downloads
Sau cele facute din asfalt.

#26
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
după trecerea de la weceu în casă și măcar o autostradă, reglarea vetezei funcție de umărul de vaci la plugul agricultorului rumîn va fi păr la ceas.
on
sunt în general de-acord cu toate aberațiile, inclusiv cu aberațiile enome ce conduc țara asta.

View Postdanyel61, on 28 iulie 2017 - 12:09, said:

Si cu hackerii cum ramane ? O sa avem masini zombie pe sosea, ca in ultimul furios si iute.
pentru ăia-i simplu...merg cu 120 și senzorii dau permanent 40.... sau error!!!! error!!!!

#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postursamajor, on 28 iulie 2017 - 11:49, said:

Ideea era ca nu vor mai fi accidente, de-aia se tinde spre automobilul autonom, caci se stie ca soferii (factorul uman) sunt cei ce produc accidentele.. Posted Image

Edit/PS: votarea la asa ceva e hilara. E evident ca majoritatea vor spune NU. Mai ales ca traiesti in Romania, unde cantitatea de inteligenta raportata la unitatea de masa de creier e infima.
Si masina fara sofer nu face accidente ? Masina Google  a facut accident chiar anul trecut , mergea doar cu 3 km/h  ! daca avea 40-50 km/h cati raniti ar fi fost in autobuzul lovit  ?

View Postccf_cristi, on 28 iulie 2017 - 13:36, said:

Sunt suficiente astea:
Attachment limitator.jpg
Sau cele facute din asfalt.
Sunt cam degeaba (cel putin in Romania) deoarece s-au inmultit masinile de teren ca ciupercile dupa ploaie (care trec in viteza peste ele) si nesimtiti cu masini de lux care le ocolesc in viteza ! (parca nu din cauza lor au fost puse ,daca "soferii' respectau legea si reduceau viteza acolo era necesar nu ar fi existat asa ceva)

Edited by stlk, 28 July 2017 - 14:15.


#28
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postexcentryc, on 28 iulie 2017 - 12:00, said:

ar trebui introdusa doar pentru orase aceasta functie si in rest sa fie full control?
Pai. sa zicem ca ai iesit din localitate, esti cu piciorul pe pedala si mergi cu 60, Dupa ce ti-a expirat limitarea, la aceiasi pedala msaina o ia razna spre 90, nu mai simti masina, nu te mai simti in control.
Zic si eu.

Mai degraba.. cand esti cu 60km/h sa trimita SMS la politie sa te-astepte baietii.
Posted Image
(glumesc.. s-ar face niste abuzuri ca.. GPS ul nu merge chiar asa de precis)

Edited by maccip, 28 July 2017 - 14:34.


#29
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 15.07.2005

View Postmaccip, on 28 iulie 2017 - 14:33, said:

Pai. sa zicem ca ai iesit din localitate, esti cu piciorul pe pedala si mergi cu 60, Dupa ce ti-a expirat limitarea, la aceiasi pedala msaina o ia razna spre 90, nu mai simti masina, nu te mai simti in control.
Zic si eu.
Ma gandesc ca sistemle astea le vor face oameni cu cap nu "Dorel" , nu?

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Exista oameni care conduc masini de 50 de ani fara niciun accident.
Softuri.. ma indoiesc.
Tre sa mai treaca 100 de ani.
Sa mai testam
Sa mai vedem.
Sa mai...

View Postexcentryc, on 28 iulie 2017 - 14:47, said:

Ma gandesc ca sistemle astea le vor face oameni cu cap nu "Dorel" , nu?
Pai daca esti limital la 60 cu pedala la pamant si.. apoi esti limitat la 180 tot cu pedala la pamant, nu e oproblema de control a masinii?
Adica.. cum mai "simti" masina aia?
Nu-i vorba de softuri proaste, e vorba de softuri care-ti schimba comportamentul masinii in timp ce te deplasezi.
Ma rog.. nu sunt eu avocatul soferilor acum, daca ati sti cat urasc eu masinile si soferii.. Unii, dar e suficient. Cam multi in jurul meu au mierlit-o calcati de masina.

Ar fi de-ajuns un singur om calcat de un soft si.. gata cu distractia!

Apoi mai e un aspect...
Odata ce softul decide.. s-a terminat cu dat kilometrajul inapoi.
Si nu numai asta..
Se va termina si cu deschisul capotei, cu schimbatul antigelului, etc..
Pentru ca softul va incepe sa stie din ce in ce mai multe si va incerca sa "te protejeze", sa te trimita la un "service autorizat" sa-ti schimbe lichidul de parbriz.
Zic si eu.. lumea evolueaza. Preplaned obsolence s-ar putea sa nu fie suficient.
Ai deschis capota?
Masina nu mai e sigura!

#31
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Nu trebuie limitare, doar un soft care să trimită automat amenda acasă la depăşirea vitezei, să vezi cum conduc toţi ca şi căţeluşii.

#32
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
sunt stupefiat de ce citesc pe aici, noroc ca in 20, hai 30 de ani, o mierlesc si nu mai apuc sa vad mare lucru

#33
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
De acord, sa ma limiteze la 130 km pe autostrada Constanta-Timisoara sau Iasi-Bucuresti, promit ca nu ma supar.

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Va aparea un nou tip de sicana in trafic. Frana pana aproape de zero, accelerat pana la 90 la ora. Frana, iar accelerat.
Masinile care merg cu peste 70 km/h vor fi imposibil de depasit.
Va creste aglomeratia din moment ce vei petrece mai mult timp pe drum pana la destinie.
100% dintre inteligentii care sustin aceasta masura sunt hipsteri fara permis de conducere iar cei care propun astfel de masuri nu urmaresc decat simpatia acestor personaje care au timp suficient pentru a face propaganda pt orice lucru lipsit de vreo valoare reala.

View PostFlat, on 28 iulie 2017 - 12:20, said:

bineinteles ca da

desi cred mai degraba ca viitorul va interzice masinile in orase. masinile vor circula autonom numai pe autostrazi, deci unde nu exista pericolul depasirilor si tamponarilor pe contrasens. vor ajunge la park&ride-uri la intrarile in orase, iar acolo oamenii vor fi preluati de metrouri, tramvaie, eventual mini-taxiuri electrice
... cai, carute, tramvaie, biciclete, rascoala de la 1907...

In scurt timp ne vom kk toti dupa copaci sa nu mai poluam raurile si vom face baie odata pe luna sa economisim resursele, nu pt ca nu vor fi resurse ci pt ca unor cretinei plictisiti li se va parea misto sa traim ca in 1907.

Edited by underb, 28 July 2017 - 18:49.


#35
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostBarboso, on 28 iulie 2017 - 13:16, said:

Tu fiind un exemplu, sau cum ai ajuns la concluzia asta ?
Nu, mă gândeam la tine, stimate moderator, dacă tot mă muști... Ți se pare că există o "cultură" a traficului la șoferii din Ro? Pare că n-ai mers pe-afară: ai putea compara. Nesimțirea și infatuarea sunt mult peste media europeană. De-aia am zis ce-am zis mai sus, da' dacă te-ai simțit...

View Poststlk, on 28 iulie 2017 - 14:07, said:

Si masina fara sofer nu face accidente ? Masina Google  a facut accident chiar anul trecut , mergea doar cu 3 km/h  ! daca avea 40-50 km/h cati raniti ar fi fost in autobuzul lovit  ?
Noul n-a fost niciodată și niciunde primit bine. Ai în vedere că sunt prototipuri, necesită timp pentru a ieși ceva utilizabil pe șosele, dar mai devreme sau mai târziu se va întâmpla.

#36
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postursamajor, on 29 iulie 2017 - 14:57, said:

Nu, mă gândeam la tine, stimate moderator, dacă tot mă muști...
Necunoscandu-ma, tot exemplul personal ramane singura ipoteza plauzibila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate