Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

cont facebook furat

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
m_criss23

m_criss23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.05.2006
Salut,
Se poate face ceva pentru a recupera un cont de facebook?
A fost furat, stersi toti  prietenii, schimbat email si nr de telefon.

Multumesc

Attached Files

  • Attached File  VASI.jpg   44.24K   240 downloads


#2
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 m_criss23, on 28 iulie 2017 - 10:45, said:

Salut,
Se poate face ceva pentru a recupera un cont de facebook?
A fost furat, stersi toti  prietenii, schimbat email si nr de telefon.

Multumesc
Nu cred. In cazul asta Facebook ar trebui sa stearga contul...dar cine se incurca.

#3
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Pai, ai facut bine primul pas, cel din poza, mergi mai departe.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Da-le numarul de telefon al contului, ei pot vedea ca a fost schimbat.

#5
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Sau tu vrei sa pui mana pe acel cont?
Daca erai tu proprietarul ai fi bagat emailul, si o rezolvai.

#6
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 wb626ek, on 28 iulie 2017 - 11:30, said:

Sau tu vrei sa pui mana pe acel cont?
Daca erai tu proprietarul ai fi bagat emailul, si o rezolvai.
La asta m-am gandit si eu, dar mesajul acela de ''hacked'' nu l-am mai vazut la o simpla conectare.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Daca dai mailul cu care ai creat contul - sau nr de telefon ei vor bloca acel cont si vor face verificari. Daca apare ca tu ai avut acel mail sau telefon o sa-ti ceara ceva date suplimentare - probabil un scan dupa Ci ca sa dovedesti ca tu esti. Dupa care iti vei primi contul inapoi. Situatia poate varia un pic de la caz la caz.

Problema ta principala ar fi cum ti-a fost furat acel cont - cine a avut acces la datele tale de logare, ptr ca nu e posibil sa furi un cont de facebook fara aceste date.
Poate fi hackarit mai repede un plugin ca sa dea mesaje si virusi la prieteni, dar aia se rezolva prin stergerea pluginului respectiv, insa tot nu are acces la datele tale.
Ori e cineva cunsocut tie ori cineva care ti-a pus spyware pe PC/telefon ( keylogger ).

#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Mai e si varianta phishing, in care un individ i-a dat link prin mess catre o pagina falsa care contorizeaza datele de logare.

#9
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 doxan, on 28 iulie 2017 - 12:06, said:

Mai e si varianta phishing, in care un individ i-a dat link prin mess catre o pagina falsa care contorizeaza datele de logare.
Un site oglinda a Facebook sau de ceva ''umor'' unde te pune sa distribui pe peretele tau ca sa ai acces.

#10
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 m_criss23, on 28 iulie 2017 - 10:45, said:

Se poate face ceva pentru a recupera un cont de facebook?
...plangere la Politie... Facebook este "spatiu public" si asa ceva este infractiune. In maxim 2-3 zile daca se confirma ca datele de cont sunt ale tale cel care ti-a spart contul are dosar penal si tu iti recuperezi contul. Facebook are parteneriate cu autoritatile din Romania si mai toti utilizatorii lor ...autoritatile stiu mai tot... despre ele

#11
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 bogdan181180, on 28 iulie 2017 - 13:55, said:

...plangere la Politie... Facebook este "spatiu public" si asa ceva este infractiune. In maxim 2-3 zile daca se confirma ca datele de cont sunt ale tale cel care ti-a spart contul are dosar penal si tu iti recuperezi contul. Facebook are parteneriate cu autoritatile din Romania si mai toti utilizatorii lor ...autoritatile stiu mai tot... despre ele
In sfarsit colaboreaza, dar prin cine? Doar politie-facebook sau politie-SRI-facebook?

#12
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 Erwin_Rommel, on 28 iulie 2017 - 13:58, said:

In sfarsit colaboreaza, dar prin cine? Doar politie-facebook sau politie-SRI-facebook?
Oricum il prinde pe ala care a spart contul....este infractiune. Mai toate conexiunile sunt identificate dupa MAC-ul dispozitivului.... care in majoritatea cazurilor...sunt dispozitivele operatorilor de internet

Edited by bogdan181180, 28 July 2017 - 14:01.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 bogdan181180, on 28 iulie 2017 - 13:59, said:

Oricum il prinde pe ala care a spart contul....este infractiune. Mai toate conexiunile sunt identificate dupa MAC-ul dispozitivului.... care in majoritatea cazurilor...sunt dispozitivele operatorilor de internet
Vise.
Nu il prinde in veci. S-a conectat de pe o tableta pe un wi-fii free. Nu au cum sa gaseasca acea tableta dupa MAC.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

 bogdan181180, on 28 iulie 2017 - 13:59, said:

Mai toate conexiunile sunt identificate dupa MAC-ul dispozitivului....

Care se schimba in 2 timpi si 3 miscari daca te pricepi un pic sau ai softurile potrivite...

#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 eiffel, on 28 iulie 2017 - 11:35, said:

Daca dai mailul cu care ai creat contul - sau nr de telefon ei vor bloca acel cont si vor face verificari. Daca apare ca tu ai avut acel mail sau telefon o sa-ti ceara ceva date suplimentare - probabil un scan dupa Ci ca sa dovedesti ca tu esti. Dupa care iti vei primi contul inapoi. Situatia poate varia un pic de la caz la caz.

Problema ta principala ar fi cum ti-a fost furat acel cont - cine a avut acces la datele tale de logare, ptr ca nu e posibil sa furi un cont de facebook fara aceste date.
Poate fi hackarit mai repede un plugin ca sa dea mesaje si virusi la prieteni, dar aia se rezolva prin stergerea pluginului respectiv, insa tot nu are acces la datele tale.
Ori e cineva cunsocut tie ori cineva care ti-a pus spyware pe PC/telefon ( keylogger ).

Poti vede parola daca ai acces la pc si daca au fost salvate datele pt autentificare.E f simplu: inspect element, vezi parola si user, pe cele mai multe siteuri iti cere vechea parola pt a pune alta noua.Pe cea veche o ai cu inspect element.Nu stiu cum e la Fb si nici nu pot verifica acum, dar cred ca principiul se aplica, nu cred ca cere confirmare pe email sau telefon daca nu-s activate.Banuiala mea e ca cineva cunoscut l-a spart.

Paroleaza pcul pe viitor!Schimba parolele si activeaza autentificarea in 2 pasi pt ca e in pericol si adresa de email care...

Oi fi dat idei?

Edited by ionutz_joe2009, 28 July 2017 - 20:37.


#16
m_criss23

m_criss23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.05.2006
din pacate nu cred ca pot sa fac nimic, contul e al unui prieten, el sta in spania, jucam war commander, pe fb, contul este activ, pentru ca i-am gasit baza de la joc, i-a schimbat numele...era un cont de 6 ani, e hacuit de un arab(dupa nume): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9dgn4Zwg5bY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dupa nume mie mi se pare arab...ciudat oricum s-a miscat prea repede...nu e vorba de fb e vorba ca a pierdut jocu...nu mai se poate conecta

Edited by m_criss23, 28 July 2017 - 21:47.


#17
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 Danubis777, on 28 iulie 2017 - 23:08, said:

Eliberează-te, împuterniceşte-te şi gândeste liber.
Good luck with that in era internetului!

...ga-mi-as! Asta-i clona. Iar mi-am luat-o.

#18
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017

Quote

...plangere la Politie... Facebook este "spatiu public" si asa ceva este infractiune. In maxim 2-3 zile daca se confirma ca datele de cont sunt ale tale cel care ti-a spart contul are dosar penal si tu iti recuperezi contul. Facebook are parteneriate cu autoritatile din Romania si mai toti utilizatorii lor ...autoritatile stiu mai tot... despre ele

Ha Ha Ha. Keep Calm and Allons-y. + ca nu e mare greutate sa-i stergi Numarul de Telefon si sa-ti pui alte Date acolo si nu vei mai gasi in veci contul ala... chiar asa de usor crezi ca se confirma un Cont daca nu a fost verificat? :lol: Creca nu stii ce vorbesti acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate