Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 

Drumul meu in a ma lasa de fumat

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#127
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
sile
E promitator.
Un inceput mic pentru tine, un mare viitor pentru sile
Daca nu rezisti apeleaza la metoda care am pus-o si eu in practica.
Aprinde o tigara de 2-3 ori, Dupa o perioada scurta vei renunta definitiv.

#128
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
As vrea un raspuns de la fostii fumatori. Cat timp trece pana nu voi mai avea pofta deloc de tigari? La voi cum a fost?

#129
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017

View Postpacapaca, on 16 august 2017 - 09:13, said:

As vrea un raspuns de la fostii fumatori. Cat timp trece pana nu voi mai avea pofta deloc de tigari? La voi cum a fost?
fo' 7-8 ani !
taica-meu dupa 4-5 ani isi cauta tigarile la cafeaua de dimineata ! :)

#130
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Aurelde de cât timp nu mai fumezi?

#131
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacapaca, on 16 august 2017 - 09:13, said:

As vrea un raspuns de la fostii fumatori. Cat timp trece pana nu voi mai avea pofta deloc de tigari? La voi cum a fost?
Definitiv nu îți va mai trece niciodată. Tot timpul se vor găsi momente in care sa îți revină pofta. O petrecere, o bere cu prietenii, o nunta, o cafea in vacanța....whatever. Important e sa nu dai curs poftelor, nici după ani...

#132
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postrichelieu, on 20 august 2017 - 10:46, said:

Definitiv nu îți va mai trece niciodată.

Evident, nu te poti uita in gura lui rechelieu care este fumator.

Pofta aia grava din dependenta trece repede, in cateva luni 3-4 esti cam afara din padure.

Pofta data de amintirea endorfinelor trece in cativa ani. Aici depinde de fiecare, de taria caracterului.

Eu de exemplu, fumator categoria grea 20-30 tigari pe zi, abandonat viciul de binisor peste 12 ani, nici cea mai mica tentatie nu ma incearca, indiferent de anturaj (de fapt eu nu am anturaj de fumatori), bauturica, petrecere, etc, etc. Poftele mi-au trecut urgent pentru ca am decis ca fumatul nu mai este in carti pentru mine niciodata. Hai sa zic un maxim 6 luni.

Vise ca m-am re-apucat de fumat si trezit plin de dezamagire am avut muuulti ani.

Va las sa va delectati cu niste plamani de fumatori (reali, de pe cadavre) vazut weekendul asta la muzeul Body Worlds in Amsterdam.

Attached Files


Edited by izometric, 20 August 2017 - 20:58.


#133
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006
Richelieu nu este fumător....Richelieu este pufaitor. Richelieu nu a mai pus o Țigara in gura din 2009

#134
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,404
  • Înscris: 29.04.2008

View Postrichelieu, on 20 august 2017 - 10:46, said:

Definitiv nu îți va mai trece niciodată. Tot timpul se vor găsi momente in care sa îți revină pofta. O petrecere, o bere cu prietenii, o nunta, o cafea in vacanța....whatever. Important e sa nu dai curs poftelor, nici după ani...


Eu m-am trezit într-o dimineață, acum vreo 20 de ani, și mi-am zis că nu voi mai fuma niciodată. Așa a și fost. N-am mai simțit niciodată de atunci dorința de a fuma. La momentul respectiv fumam cel puțin un pachet pe zi.

#135
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006
Richelieu însă te întreabă...care crezi ca e sursa viselor ălora? Odata fumător, e ca la alcoolici, nu mai poți deveni nefumător. Poți deveni fumător abstinent, iar abstinenta poate sa dureze o viața întreaga. Însă o singura Țigara fumata la un moment dat, te readuce in stadiul de activ.

Edited by richelieu, 20 August 2017 - 21:39.


#136
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cati ani aveai cind te ai trezit ?,65??,de la o varsta n colo nu mai ai dorinte..

Edited by silesax, 20 August 2017 - 21:38.


#137
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,404
  • Înscris: 29.04.2008

View Postsilesax, on 20 august 2017 - 21:38, said:

cati ani aveai cind te ai trezit ?,65??,de la o varsta n colo nu mai ai dorinte..


32

#138
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
În concluzie tine de fiecare om cât de repede ii trec poftele. Până acum am băut de multe ori, beau cafea cel puțin 2 pe zi, am pofte dar nu așa mari. Sper că atunci când termin pastilele sa o țin tot așa.

#139
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postrichelieu, on 20 august 2017 - 21:29, said:

Richelieu nu este fumător....Richelieu este pufaitor. Richelieu nu a mai pus o Țigara in gura din 2009
Daca ai pus țigară în gură ești fumător
Te minți singur când spui că doamne eu doar pufăi. Ești dependent de nicotină dar nu îți dai seama

#140
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006
Dependenta se manifesta prin nevoia de un stimul, care te determina sa consumi periodic produsul care îl conține, cu o frecventa oarecare.
O cunosc prea bine, am fumat 20 de ani, in ultimii ani 2-3 pachete pe zi.
Acum însă, nu sunt dependent nici de nicotina și nici de gest. Nu fumez cu o anumită ritmicitate, nu simt nevoia sa fumez, trec uneori 3-4 luni fără sa fumez deloc. O fac din pura plăcere.
Și repet, nu pun țigări in gura, nu am mai făcut-o din 2009.
Și nici nu ma mint, eu DOAR pufai :)

Edited by richelieu, 22 August 2017 - 08:58.


#141
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Cum dracu numești plăcere faptul că bagi un băț aprins în gură și mirosi după că un hoit nu înțeleg....

#142
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006
Stii cum e cu placerile.....sunt foarte subiective :). E vorba de anumite asocieri, nu fumez niciodata doar de dragul de a fuma. Asociez trabucul cu un cognac, sau un anume tip de vin rosu, sau cu un single malt de calitate, iar combinatiile sunt cele care creaza de fapt placerea......unui tabiet complex.
Eu cand fumez, de regula fumez Toscanello Cafe, niste mini trabucuri aromatizate prin scufundare in cafea o perioada de timp si pe urma uscate. Mirosul lasat de acestea, este de regula nu doar agreat, ci de-a dreptul apreciat, de aproape toata lumea din jurul meu, multi fiind nefumatori dintotdeauna, care de regula nu suporta fumul de tigara.
Pe langa acestea, mai sunt si tutunuri de pipa care lasa un miros de-a dreptul demential, zici ca-i odorizant de camera.....
Iar mirosul unui trabuc natur de calitate.......pur si simplu imi lasa gura apa doar cand ma gandesc la el. Daca as putea, m-as muta cu orele in humidorul (camera umeda de fapt), al vanzatorilor de tutun de unde ma aprovizionez. Pur si simplu imi place mirosul acela de tutun umed si fermentat. Si cand fumeaza cineva trabuc in jurul meu (repet, un trabuc de calitate), ma atrage mirosul degajat de ele.

Repet, placeri subiective.

#143
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Cred ca am implinit o luna de cand nu mai fumez Posted Image Posted Image Posted Image
Iorgu la tine cum e?

#144
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Faptul ca 50% adica 1 din 2 fumatori mor de cancer sau de alte boli provocate 100% de fumat, traind in medie cu cel putin 10 ani mai putin ca un nefumator (satistica oficiala nu presupunere) nu e un motiv suficient de a te lasa? Adica stiu ca placerea data de fumat tine de creierul primar, reptilian, dar totusi nu poate sa invinga ratiunea, avand in vedere datele de mai sus? Unui om rational ii mai trebuie altceva?
Lasand la o parte ca pe langa muritul de cancer de plamani (unde practic te "ineci" incet in ultimele saptamani de viata de la lichidul care e secretat de tumori si care se acumuleaza treptat umpland plamanii), atacul de cord, accidentul vascular sau alte "variante" de a muri sunt "raiul pe pamant"?



Quote

What is already known on this topic
About half of all persistent cigarette smokers are killed by their habit—a quarter while still in middle age (35-69 years)
After a large increase in cigarette smoking by young people, the full effects on national mortality rates can take more than 50 years to mature
British men born in the first few decades of the 20th century could be the first population in the world in which the full long term hazards of cigarette smoking, and the corresponding benefits of stopping, can be assessed directly
What this study adds
Among the particular generation of men born around 1920, cigarette smoking tripled the age specific mortality rates
Among British men born 1900-1909, cigarette smoking approximately doubled the age specific mortality rates in both middle and old age
Longevity has been improving rapidly for non-smokers, but not for men who continued smoking cigarettes
Cessation at age 50 halved the hazard; cessation at 30 avoided almost all of it
On average, cigarette smokers die about 10 years younger than non-smokers
Stopping at age 60, 50, 40, or 30 gains, respectively, about 3, 6, 9, or 10 years of life expectancy
sursa: http://www.bmj.com/c.../7455/1519.long

Edited by epetroiu, 02 September 2017 - 10:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate