Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalator Gaze, Instalator Sanitare sau Electrician?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Ma intereseaza asa o comparatie intre cele 3 joburi, o comparatie privind salariul, o comparatie privind mediul periculos, o comparatie privind cat de repede se invata.
Cei care lucreaza in domeniu daca pot sa zica cateva vorbe despre asa ceva.

Asta daca aveti placerea sa discutati putin despre o meserie.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
E clar ca e mare criza de electricieni buni, dar e mediu periculos si mult de invatat.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Electrician. Munca mai ușoară, plătit mai bine. Însă trebuie calificare buna.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu stiu daca e mai putin periculos sa mori gazat decat curentat. Dar ca meserii, sunt la fel de cautate toate trei. Si platite in functie de cat de bine cunosti meserie ca sa devii cunoscut si cautat. Ca timp de invatare, ajungi mai repede sa faci niste legaturi electrice, sau sa montezi niste robineti, decat sa instalezi o retea de distributie gaze.

Edited by myshyk, 28 July 2017 - 07:43.


#5
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Orice meserie ai alege, trebuie sa fii dispus sa inveti toata viata. Numa daca vrei sa fii superficial ajungi la un moment dat sa iti zici: "eu stiu tot" ce tine de meseria mea.
Nu-i nici una din meserii mai periculasa decat alta atata timp cat ii cunosti regulile si nu folosesti sculele din dotare impotriva ta.
De exemplu, ca electrician, chiar daca ii cazul ca interventia sa fie facuta cu circuitul sub tensiune, o sa ai scule/metode speciale pentru protectie. Daca prin electrician intelegem numa stric omul care monteaza prize, intrerupatoare, becuri si leaga fire in doze, aici nu te obliga nimeni sa lucrezi sub tensiune niciodata.
Ca instalator io m-as feri de canalizari in primul rand.
Oricum, ori ca instalator, ori ca electrician, o sa te saturi de spart, taiat si gaurit pereti, ca asta ii partea unde se face cea mai multa mizerie si praf.
Cu banii ii simplu: nu o sa castigi ca la loto, trebuie sa stii meseria bine sau foarte bine si sa fii in stare sa lucrezi suficient de repede si bine.

Edited by gabyxm, 28 July 2017 - 08:01.


#6
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Asta cautam pe la posturile de electrician, observ ca sunt 2 sau 3 calificari, 1 in genul a ce zici tu, adica electrician intretinere, schimbat o priza arsa, un bec, o plafoniera, adica lucruri care se fac cu circuitul inchis si nu prea iti trebuie cine stie ce cunostinte teoretice. Apoi sunt cele cu curenti tari, aici intuiesc ca este ceva industrial, poate constructii case, montat generatoare de curent si etc...

#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Partea de intretinere se refera in general la mai mult decat o priza sau un bec, trebuie sa stii verifica, diagnostica si repara orice ce tine de competenta profesionala a unui electrician, incepand de la reteaua de alimentare pana la consumatorii finali. Io zic ca mai bine te orientezi de inceput catre partea de executie, da si aici trebuie sa stii un pic de teorie, nu sa fii un simplu legator de fire.
"Curenti slabi" se refera la instalatii cu tensiuni nepericuloase (maxim 24V), "curenti tari" la instalatii care lucreaza la maxim 1000V si inalta tensiune ai peste 1000V.

Edited by gabyxm, 28 July 2017 - 08:33.


#8
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Daca ar fi dupa mine, as alege electrician, e o munca mai frumoasa, sa fii atent pe ce pui mana si faci bani frumosi (asta dupa ce faci treaba de calitate si esti cautat). La gaze e mai complicat, pana si operatiile de montare sunt greoaie si daca faci o greseala si nenorocesti pe cineva, ghici pe cine se da vina.

#9
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Daca-ti place ca**tul baga-te pe instalatii sanitare. Dar avantajul este ca e mai banoasa ca celelalte doua. Unui vecin ca sa-i desfunde wcul, un instalator i-a luat 300 de lei pentru 10 minute.

#10
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

View PostErwin_Rommel, on 28 iulie 2017 - 08:56, said:

Daca ar fi dupa mine, as alege electrician, e o munca mai frumoasa, sa fii atent pe ce pui mana si faci bani frumosi (asta dupa ce faci treaba de calitate si esti cautat). La gaze e mai complicat, pana si operatiile de montare sunt greoaie si daca faci o greseala si nenorocesti pe cineva, ghici pe cine se da vina.
Si mie imi pare ca electrician este o meserie mai frumoasa, doar prevad diferite probleme, adica sa trag fire pentru un apartament, sa montez un tablou inteleg si zic ca stiu sa fac, dar orice altceva... pai sa zicem ca vine proprietarul cu ceva complicat de montat si te-a bagat in ceata.

Cred ca toate 3 sunt oarecum periculoase si oarecum riscante, o operatie gresita la instalatia de apa si poti sa te pomenesti ca ai de platit daune. La gaze ai avantajul ca poti face mult mai repede bani pe verificare, verificarea centralelor se face la 2 ani si nu este chiar asa de greu, am un prieten care face asa ceva, monteaza centrale si verifica gaze, el lucrand la gaze, dar in timpul liber mai face si el un ciubuc cu montat centrale.

View PostChifteluta, on 28 iulie 2017 - 10:25, said:

Daca-ti place ca**tul baga-te pe instalatii sanitare. Dar avantajul este ca e mai banoasa ca celelalte doua. Unui vecin ca sa-i desfunde wcul, un instalator i-a luat 300 de lei pentru 10 minute.
Sanitarele ma gandesc sa se strice cel mai des. Ma gandesc cumva ca nu prea cred ca te cheama prea des ca electrician sa schimbi prize si intrerupatoare, asta pare genul de o operatie care cred ca o poate face orice roman. Ma gandesc ca te cheama la montat aplica, inlocuit vreun cablu ars sau rupt pe tub, ma gandesc cam pentru ce am apelat si eu la un electrician.

La gaze este o chestie ca trebuie atestare, fara atestat nici nu ai ce cauta sa pui mana pe ceva, atestatarea se face doar in cateva locuri din tara asta, ma refer la atestare adevarata... nu gen "diploma prin posta".

View Postgabyxm, on 28 iulie 2017 - 08:30, said:

Partea de intretinere se refera in general la mai mult decat o priza sau un bec, trebuie sa stii verifica, diagnostica si repara orice ce tine de competenta profesionala a unui electrician, incepand de la reteaua de alimentare pana la consumatorii finali. Io zic ca mai bine te orientezi de inceput catre partea de executie, da si aici trebuie sa stii un pic de teorie, nu sa fii un simplu legator de fire.
"Curenti slabi" se refera la instalatii cu tensiuni nepericuloase (maxim 24V), "curenti tari" la instalatii care lucreaza la maxim 1000V si inalta tensiune ai peste 1000V.
Asa, m-am uitat pe la cerintele de angajare de la electrician si tot aparea electrician intretinere si electrician curenti tari, desigur salarizarea si grupa de munca 2 era la cei cu curenti tari.

Sunt un om care ma orietez catre ceva real, adica nu vreau sa am un gand acolo in minte uitat de timp "ca o sa vreau si eu sa ma fac instalator sanitare sau gaze sau electrician".
Zilele astea am desfundat canalizarea, am reparat o teava sparta in curte, am demontat si montat pavele, astazi am turnat beton, mai inainte am montat termopane.

Ma orietenz si eu ori spre o meserie ori spre un ciubuc, de ce sa mint sa ma fac ca am vreo alta intentie.

La apa am o singura teama, robinete rosi proste, robinetele alea pe bila cand este sa rotesti bila se rup, am patit treburi de genul asta si am cunostinte care lucreaza instalatori care au facut treburi de genul asta. Adica am frica ca ma duc sa inlocuiesc o baterie la chiuveta(aici voi sa ziceti care este tariful pentru asa ceva ca eu nu stiu) si de la o operatie simpla poate rup(sau se rupe el de prost ce este) un robinet cu bila si trebuie sa alerg sa opresc apa la tot blocul, asta daca au cheie de jos si alte astea.

Edited by MateiEvi, 28 July 2017 - 10:55.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMateiEvi, on 28 iulie 2017 - 08:01, said:

Asta cautam pe la posturile de electrician, observ ca sunt 2 sau 3 calificari, 1 in genul a ce zici tu, adica electrician intretinere, schimbat o priza arsa, un bec, o plafoniera, adica lucruri care se fac cu circuitul inchis si nu prea iti trebuie cine stie ce cunostinte teoretice. Apoi sunt cele cu curenti tari, aici intuiesc ca este ceva industrial, poate constructii case, montat generatoare de curent si etc...
Aasta,daca visul tau este sa devii "dorel", in PLM! Daca vrei sa devii "meserias" si sa castigi cu adevarat bani, e tocmai invers.

#12
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Cererea si salarizarea in aceste domenii e mare doar in bucuresti si vestul tarii . Pentru restul nicivorba ,--- mai bine inveti programare IT , mai sigura si de viitor , odata cu acumularea cunostintelor necesare .

- curenti slabi - CATV , internet , tensiuni 24 - 48 - 110v ca/cc , de regula circuite de comanda
- joasa tenriune - max. 1000v ca/cc
- medie tensiune -- 1kv -max. 20 / 35kv
- inalta tensiune -- 35 kv - 750kv

- inalta tensiune in general la noi 110kv , 220kv si 400kv . Posibil unele retele sa fi suferit modificari de izolatori si conductori pentru 750kv .

#13
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postdexlab, on 28 iulie 2017 - 13:33, said:

- Cererea si salarizarea in aceste domenii e mare doar in bucuresti si vestul tarii . Pentru restul nicivorba ,--- mai bine inveti programare IT , mai sigura si de viitor , odata cu acumularea cunostintelor necesare .

- curenti slabi - CATV , internet , tensiuni 24 - 48 - 110v ca/cc , de regula circuite de comanda
- joasa tenriune - max. 1000v ca/cc
- medie tensiune -- 1kv -max. 20 / 35kv
- inalta tensiune -- 35 kv - 750kv

- inalta tensiune in general la noi 110kv , 220kv si 400kv . Posibil unele retele sa fi suferit modificari de izolatori si conductori pentru 750kv .
Da' ce, in estul tarii nu sunt linii de inalta tensiune de reparat? :)

#14
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- NU.i vorba numai de linii . Investitiile generale sint spre 0lei . Cum vrei dezvoltare cu pomeni la anumite salarii , fara nicio viziune ?

- iara , conform noului ordin al marelui havrilet/ANRE pagubele produse la retelele de gaze , electricitate se vor regasi de la anul ... ghici unde ?!!!

- scuze , totusi se investeste in stadioane de fotbal la craiova , alexandria --- tobmai acum cind s.au pierdut tocmai spectatorii de alta data , din vina unui nas , mitica-liga , tv , eheee.

- multumesc pt. like herr marechal

- Referitor la comentariul de mai sus Myshyk --- ANOFM scoleste pe banda instalatori si electricieni dupa un curs INTENSIV de 20 ore !


- iar la brasov , pentru numai 6 - 700 lei , o firma ofera atestate de calificare - in urma probei de lucru - pentru cei ce n.au calificare , ci aptitudini in meserii ca :

-electrician , instalator , mecanic auto , rigipsar , zugrav , timplar , zidar , ...

- in urma probelor de evaluare atestatul oferit e recunoscut in UE si ofera sanse mari la angajare !!!

- Se fac - probabil - demersuri ca atestatele oferite sa fie recunoscute si in Zimbawe , Congo si in special in Anctarctica !?

#15
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

View Postdexlab, on 28 iulie 2017 - 14:23, said:

-electrician , instalator , mecanic auto , rigipsar , zugrav , timplar , zidar , ...
Tara asta nu duce lipsa de firme care dau atestate si diplome, problema este sa gasesti un om serios sa poti invata ceva de la el sau o firma care chiar sa te invete ceva de sumele platite.

M-am orientat spre instalator, mai exact m-am orientat spre ce imi place ce cred ca pot sa unesc cu prieteni care monteaza centrale, adica sa particip la montat centrale, montat traseu, sudat conducte de cupru si ce se face mai greu, dar imi place.
Sa vad cu cine vorbesc sa merg sa ajut la reparat, ceva ca ucenic.

Instalator gaze mi-ar place si am cunostinte care fac asa ceva, doar ca trebuie atestare si aia se face in cateva zile doar in anumite orase, pentru inceput sa plec cu sanitare ca tot legate de conducte sunt, macar sa plec de undeva, sa nu stau cu gandul ce o sa fac.

Ceva fara legatura cu subiectul, observ ca aia pe youtube(adica canale din America) folosesc metode total diferite de ale noastre, noi lucram mult cu mufe, ei lucreaza cu teava ppr pe care o lipesc, chiar si sub chiuveta unde noi punem furtune flexibile, mufe y, ei folosesc teava ppr si "sudeaza" definitiv lucrarile respective.

Edited by MateiEvi, 30 July 2017 - 16:51.


#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMateiEvi, on 30 iulie 2017 - 16:50, said:

.......

Ceva fara legatura cu subiectul, observ ca aia pe youtube(adica canale din America) folosesc metode total diferite de ale noastre, noi lucram mult cu mufe, ei lucreaza cu teava ppr pe care o lipesc, chiar si sub chiuveta unde noi punem furtune flexibile, mufe y, ei folosesc teava ppr si "sudeaza" definitiv lucrarile respective.
Lasa america si invata ce este la noi , cum se lucreaza la noi .
Ce-ai vazut tu acolo , n-ai inteles bine . Smecheria la o instalatie , daca nu-ti bati joc de client e sa o asiguri si cu zone demontabile , pt reparatii ulterioare .
Pt gaze , iti trebuie si multa circa . Sint scule multe , tevi , e o chestie mai bruta , mai murdara , dar mult mai rentabila . Daca inveti , poate la o firma care se ocupa cu asa ceva , poti face si autorizare , daca nu , lucrezi " mina a doua " , si tot este bine .
In principiu , seriozitate maxima , si daca peste 10 ani vei spune ca ai acelasi nr de telefon , inseamna ca esti ok .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate