Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Unde reclami taximetristii pentru refuz cursa sau pret fix

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#19
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am venit în data de 09.07 a.c cu IR10662 care a avut 29 minute întârziere. Toți ăia îmi cereau între 40 și 60 lei pentru un drum în Rahova, așa că am comandat un taxi prin aplicație. A venit unul de pe Bulevardul Timișoara care m-a dus acasă cu aparatul pus; rezultat: 10 lei de la Gara de Nord până în Rahova + o oprire la BCR.
Eu consider că prin aplicație sunt șanse mai mici să iei un rechin.
Nu că laud aplicațiile mobile, dar atât cât nu ne cunoaștem drepturile și obligațiile merităm să ne luăm țeapă. Dacă vezi că unul nu pune aparatul, cobori.

#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Stii cati bani cotizeaza patronii firmelor de taxi in campania electorala, cu cata mita umbla pe la senatori pentru blocarea legilor ce reglementeaza transportul de persoane in regim taxi ? (Aici ma refer la Bucuresti).
Insa si-n provincie lepra politicii locale este indulcita trimestrial cu ceva bani sau cotizatii generoase la partid de firmele de taximetrie locale....

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
titlul este cel putin evaziv. suna ca o intrebare si de fapt e o afirmatie, iar faptul ca nu se mentioneaza ca e vb doar de bucicuresti, intentia topicului este doar la clickbait si atat. pt adunat postari, like-uri si vizualizari.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Cu toate ca de 4 ani nu am mai primit taxi prin comanda telefonica, nici atunci cand treceau zeci prin fata de la firma la care sunam, si nici cand erau la 1-2 km opriti, ba nici macar cand erau opriti pe partea opusa a strazii pt ca le era lene sa intoarca !!!, si cu toate ca am intalnit si taximetristi care au refuzat comenzi, cat si altii care au cerut pret fix nesimtit pt distanta de parcurs, totusi nu consider ca se fac vinovati de altceva decat de nesimtire, lene, disperare dupa bani.
E masina lor, jobul lor, si nu ai cum sa-i obligi sa faca ce nu vor.

Ce ma deranjeaza insa f. mult, macar din principiu - pt. ca este o magarie si hotie de neam prost, este cand la acelasi drum si la acelasi tarif pe km afisat de 1,39 sau cat este, sunt diferente ridicol de mari intre taxiuri diferite, chiar si de peste 3X.
Este absurd ca se poate asa ceva in Bucuresti, cu contorul pus, pe acelasi traseu, si la fiecare alt pret, inclusiv la aceeasi firma - taxiuri diferite afiseaza preturi f. diferite.
Se poate verifica usor, se pot face controale, si se pot ridica licente la astfel de magari.
Orice copil poate sa realizeze cati km a mers, macar aproximativ dupa numarul de statii.

Cu refuzatul comenzii poate sa inventeze explicatii.
Cu tariful cerut din burta asta probabil e clar ilegal si se poate demonstra, nu are ce sa inventeze, dar totusi chiar daca este suparator nu consider ca merita reclamati atata vreme cat accepti si-ti rezolvi treaba, e cerere si oferta pana la urma, nu te obliga...
Dar nu consider acceptabile acele contoare care arata fiecare altceva cu diferente ridicol de mari.

Edited by loock, 27 July 2017 - 18:37.


#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 loock, on 27 iulie 2017 - 18:29, said:

......... la acelasi drum si la acelasi tarif pe km afisat de 1,39 sau cat este, sunt diferente ridicol de mari intre taxiuri diferite, chiar si de peste 3X.
Este absurd ca se poate asa ceva in Bucuresti, cu contorul pus, pe acelasi traseu, si la fiecare alt pret, inclusiv la aceeasi firma - taxiuri diferite afiseaza preturi f. diferite..........

loock, firmele mari de taximetrie din bucuresti au asa numitii "controlori de trafic". daca vezi ca ti se cer prea multi bani poti suna la dispecerat si sa le ceri sa trimita un astfel de controlor. in principiu ar trebui sa vina si sa refaca traseul cu tine, si daca iese o diferenta semnificativa tu platesti suma corecta, iar taximetristul respectiv aproape sigur zboara din firma aia.

#24
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Eu astept parerea pertinenta a colegului @lildebul.

Pana acum nu am fost pacalit la cursele efectuate cu taxiurile din Bucuresti!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 July 2017 - 19:07.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

 Octavian_SK, on 27 iulie 2017 - 17:16, said:

De ce sa te complici cand exista Uber?
Pentru ca nici aia nu sunt o solutie magica... preturi mari exact cand ai nevoie si nu prea cunosc orasul.

#26
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 andreic, on 27 iulie 2017 - 19:14, said:

... nu prea cunosc orasul.
Nu-i nevoie, le zic eu pe unde sa mearga Posted Image

#27
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 KyKyKyKy, on 27 iulie 2017 - 17:40, said:

Eu am venit în data de 09.07 a.c cu IR10662 care a avut 29 minute întârziere. Toți ăia îmi cereau între 40 și 60 lei pentru un drum în Rahova, așa că am comandat un taxi prin aplicație. A venit unul de pe Bulevardul Timișoara care m-a dus acasă cu aparatul pus; rezultat: 10 lei de la Gara de Nord până în Rahova + o oprire la BCR.
Eu consider că prin aplicație sunt șanse mai mici să iei un rechin.
Nu că laud aplicațiile mobile, dar atât cât nu ne cunoaștem drepturile și obligațiile merităm să ne luăm țeapă. Dacă vezi că unul nu pune aparatul, cobori.

Cu aplicatiile e treaba ca nu le convine sa puna pret fix si sa ii refuzi dupa ce s-au deplasat pana la tine. Deci nu cred ca se risca careva la magarii pe consumul lui.

#28
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Il si vezi pe telefon cum se apropie de tine.....

#29
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
stati linistiti ca si la alte case se intampla magarii cu taximetristii....cand am ajuns la Varna(BG) langa Catedrala sunt o gramada de taximetristi...m-a abordat unul care stia si romaneste mai stricat dar ne intelegeam...mi-a zis ca de-acolo pana la Hotel ma costa 15 euro desi era vb.de 5-6km....cand i-am spus ca e cam mult pt.5-6km mi-a zis ca sunt 20km...i-am aratat pe mobilul meu ca nu sunt decat 5.5 km si mi-a zis ca nu imi merge bine gps-ul Posted Image
pana la urma am gasit unul care m-a dus pt.doar 8 leva(19 lei) cat arata aparatul...dati dracu si bulgarii...Posted Image

Edited by Valmont43, 27 July 2017 - 21:14.


#30
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Unde reclami taximetristii pentru refuz cursa sau pret fix

Aici

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007

 Valmont43, on 27 iulie 2017 - 21:13, said:

stati linistiti ca si la alte case se intampla magarii cu taximetristii....cand am ajuns la Varna(BG) langa Catedrala sunt o gramada de taximetristi...m-a abordat unul care stia si romaneste mai stricat dar ne intelegeam...mi-a zis ca de-acolo pana la Hotel ma costa 15 euro desi era vb.de 5-6km....cand i-am spus ca e cam mult pt.5-6km mi-a zis ca sunt 20km...i-am aratat pe mobilul meu ca nu sunt decat 5.5 km si mi-a zis ca nu imi merge bine gps-ul Posted Image
pana la urma am gasit unul care m-a dus pt.doar 8 leva(19 lei) cat arata aparatul...dati dracu si bulgarii...Posted Image
Ti-ai gasit cu cine sa faci comparatii. Eu m-as uita de la Budapesta incolo, in cloaca asta a balcanilor suntem toti pe aceeasi frecventa.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

 Octavian_SK, on 27 iulie 2017 - 19:24, said:

Nu-i nevoie, le zic eu pe unde sa mearga Posted Image
Insemana ca le zici gresit Posted Image A mers sotia o data din Giulesti pana acasa si a dus-o prin Mihalache si alte zone aberant de aiurea ca nu stia sa circule pe Podul Grant si strazile adiacente... si asta bineinteles cu toata electronica de nagivare din dotare :P

Edited by andreic, 27 July 2017 - 23:16.


#33
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
@Andrei: promit sa nu se mai intample :); pentru cei ce cred ca doar taximetristii romani sunt jeguri se insala amarnic, in toata lumea e la fel. In Barcelona jegosul mi a impus tarif fix de 20 de euro pe 5 km de la aeroport ca cica e cursa scurta in S,pore am nimerit unu simpatic care habar nu avea unde e hotelul da cica sa ma uit eu dupa hotel ca el conduce incet si cand il gasim sa i spun :)

#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 loock, on 27 iulie 2017 - 18:29, said:

Dar nu consider acceptabile acele contoare care arata fiecare altceva cu diferente ridicol de mari.

Poate stau la stopuri. :)

#35
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Eu am mai explicat pe alte topicuri cum trebuie procedat dar surpriza, toti "zmardoii" de pe forum s-au inmuiat instant cind au realizat ca una e forumul si alta e viata reala.
Eu zic sa reclamati la Patriarhie, Dumnezeu sigur ii va pedepsi pe taximetristii necinstiti.

Pina la urma mie topicul asta imi aduce a reclama la Firea.

#36
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Fiindca si clientii sunt cum sunt.

Multi nici nu au carnet, dar au niste pretentii !

Luati-va frate carnet, masina ce mai vreti voi - si o sa vedeti ca va costa pe luna lejer 400-500 de lei distractia (asigurare, combustibil, consumabile)
Nu mai zic de stress-ul ca oricand ti-o poate busi un prost -unde parchezi, unde o lasi, etc.

"Ca le e lene sa intoarca" -serios ??
V-ati intrebat oare daca intoarcrea nu e interzisa?

Ca si maica-mca ma mai bate la cap -intoarce aici, dc nu intorci aici?
Dc te mai duci 1-2 KM ?!

Nu vezi  ca e banda dublu continua ?! Mai te si lauzi ca ai carnet !
Oricand poate sta la panda un Garcea si parca nu as vrea sa dau salariu pe o amenda din asta de cacat.
Amenzile s-au dublat in ultimii 3-4 ani, salariul meu nu prea.

Nu mai zic ca unii clienti se comporta de parca si-au cumparat sclav.
Ia incercati sa faceti voi cu masina voastra ce cereti taximetristului si dupa mai vorbim.
Sa vedem -ati mai comenta?

NU, nu sunt taximetrist.
Am facut treba asta o saptamana si mi-am bagat p***.
Nu e de mine. Sunt prea corect si clientii prea nesimtiti.

Aveam nevoie de bani si am ramas de fapt cu o gaura de 1000 de lei cu examene (luat din prima cu nota maxima, licente si alte rahaturi)

Ca sa nu mai zic ca nu ma incadram deloc in peisaj !

Edited by M4V3RiCk_, 29 July 2017 - 14:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate