Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Diverse nelamuriri legate de Ab Vodafone (de ce am parasit plantatia DigiMobil)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Alexgabriel97

Alexgabriel97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.07.2017
Salutare,

Scurt istoric:
Am un numar de telefon care a fost initial pe cartela in cadrul Cosmote (Frog Mobile mai exact la momentul respectiv), apoi l-am portat la Digi in urma cu 3 ani, fix in perioada in care au inceput cu ofertele cu 5Gb (la vremea aceea fiind foarte ieftin si foarte bun), lucru care m-a convins sa le fiu client. Toate bune si frumoase. Minutele nu prea le foloseam deoarece sunam in general prin diverse aplicatii ale telefonului, mesaje dadeam si am zis ca nu ma deranjeaza 2E cost suplimentar/luna (adica cam 200 de mesaje nationale --- 0.01 E/msg). Nici internetul nu era prea grozav dar mergea decent in Bucuresti si prost in zonele rurale. Am zis ca nu e o problema prea mare deoarece cand ma duc la tara ma duc sa ma relaxez, nu sa raspund la emailuri. De aproximativ 2 saptamani mi-am gasit un nou job la o firma importanta de logistica si transport care este situata intre Bolintin si Bucuresti. Pot sa zic ca in aceste 14 zile am folosit telefonul pe post de greutate de pus pe acte. 0 linii de semnal. Internet 0. In curtea companiei abia 0-1 linii semnal. Abia cand ieseam in pauze primeam mesaj de la Digi ca am fost sunat de numarul x, y sau z. Am sunat acum 2 zile la call center Rcs Rds sa ii intreb daca a expirat perioada contractuala. Cred ca m-au simtit ca vreau sa renunt la serviciile lor si imediat mi s-au propus 5gb in plus pe luna la acelasi pret. Am refuzat categoric. Putea sa fie si gratis abonamentul... tot aceiasi situatie ar fi fost. Degeaba am beneficii daca nu le pot folosi... la 20 km de Bucuresti. NU ESTE NORMAL.  

Ma rog. A doua zi am fost sa depun o cerere de portare la cel mai apropiat magazin Vodafone. Initial eram axat pe cartela reincarcabila cu extraoptiune de 7 euro/luna, valabilitate 35 de zile. Au reusit in magazin sa ma convinga sa optez pentru un contract pe o perioada de 2 ani, respectiv abonamentul Smart 8. Eu, lucrand in tinere pe vanzari la telefon in cadrul Cosmote, aveam niste retineri cu privire la ideea de abonament. Dar tipa a reusit sa ma convinga. Beneficiile sunt:
- nelimitat minute + mesaje in retea
- nelimitat minute nationale
- 250 mesaje nationale
- 50 min internationale in mobil (zona 1 + 2) si nelimitat in fix international
- 0.5 GB + 2 GB + 9.5 GB
-8 E/luna

Cam atat am retinut din oferta pe care am acceptat-o.

Acum vin nelamuririle mele:

- Cum se calculeaza pretul abonamentului(are TVA inclus sau se aplica ulterior)? PrAb x curs euro  SAU PrAb x curs euro X TVA (13% daca tin bine minte). Adica ei calculeaza un euro la aproximativ 4.5 lei sau la 6 lei cum calcula Telekomul intr-o perioada? Intreb pentru ca duduia de la vanzare mai avea un pic si se jura pe mama ei ca abonametul o sa ma coste 36-37 de lei pe luna. Nu este vorba de 6 lei in plus, este vorba ca am fost mintit si de asta vreau sa stiu.
- Acum o alta nelamurire. Ea mi-a zis ca daca ies din tara voi avea acel plafon de Internet mobil pe care il pot folosi fara niciun fel de cost, care se calculeaza dupa formula aceea care este pe site-ul operatorilor de telefonie mobila. La 8 E pe luna mi-ar conferi 1.75 GB pe luna in SEE. DAR, in contract, pe prima pagina scrie "Pentru acest tip de abonament nu se poate activa serviciul Roaming. Clauzele privind serviciul de roaming din CCP si TCG  nu sunt aplicabile. Activarea serviciului de roaming poate fi realizata doar cu schimbarea abonamentului." Acest lucru inseamna ca nu voi putea utiliza cei 1.75 GB de internet fara un cost suplimentar?


Azi este joi si folosesc in momentul de fata numarul temporar impreuna cu abonamentul respectiv. Per total sunt multumit de acesta. Viteza buna la internet, semnal bun, aproape de 4 linii. Stiu ca am venit sclav de pe o plantatie pe alta, dar la Digi nu ne hranea bine.

#2
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
8 euro e cu tot cu TVA, deci platesti 8 euro x cursul BNR la ziua facturarii. Abonamentul tau nu are roaming activ si nici nu permite activarea, e doar national.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Păi de ce ai semnat dacă aveai nelămuriri? Asta așa de curiozitate...
Prețul e cu TVA.
Dacă n-ai roaming, afară nu poți folosi abonamentul. Nici cu bani, nici fără bani. Asta tre' s-o lămurești pronto.

#4
Alexgabriel97

Alexgabriel97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.07.2017

View Posttiupedix, on 27 iulie 2017 - 15:43, said:

Responsabilitati ;
* descarcare camion
* tranzit marfa in depozit
* receptionare marfa
* picking (identificarea  produselor din deposit pe baza unei liste si  ambalarea lor )
* reaprovizionare
Program ;
* schimbul I, 06:30 - 14:30 cu jumatate de ora de pauza (7,5 ore lucrate/ zi)
* schimbul II, 14:00 - 22:00 cu jumatate de ora de pauza (7,5 ore lucrate/ zi)
Transportul: Asigurat ( microbuze gratuite )
Ai un abonament croit fix pentru meseria pe care o practici.
Nu ai nevoie stringenta de roaming.

Inginer transporturi - Facultatea de Transporturi, Universitatea Politehnica Bucuresti.
Lucrez in departamentul de Transporturi rutiere internationale.
Am un abonament croit fix pentru beneficiile pe care vreau sa le utilizez. Nu inteleg cum de unde pana unde frustrarea asta de curgator de bale de la coltul gurii. Daca vrei, vin sa te vizitez jos in depozit. Vad ca ai idee cu ce se mananca tipul asta de munca. Din pacate, eu nu stiu. Nu m-a interesat.

Edited by Alexgabriel97, 27 July 2017 - 15:59.


#5
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
"Acest lucru inseamna ca nu voi putea utiliza cei 1.75 GB de internet fara un cost suplimentar?"

Nu, inseamna ca, din nou, ai un presspapier foarte scump in buzunar cand iesi din tara.
Daca vrei roaming, eu zic sa rezilezi imediat, daca n-au trecut alea 14 zile de cand ai semnat si vezi ce optiuni ai. Aici pe forum sunt destule variante de optiuni la cartela, de exemplu. La vdf doar abonamentele peste 10 euro, parca, au acces la roaming. La cartele tot pe acolo, insa, national, esti boier:net cat nu poti consuma. Bonus: poti porta sau schimba oferta de la o luna la alta (adica poti folosi o optiune de 5E, oficiala, sau una de 5E/2 luni neoficiala, cand stai in tara si daca ai o iesire din tara poti activa o optiune de 8E, cu roaming, pt luna cand ai nevoie, urmand sa revii la optiunile mai ieftine pe perioadele cand nu ai nevoie de roaming).
Din propria experienta magazinele operatorilor au cele mai slabe optiuni de abonamente. Bonus: angajatii te imbarliga cu prostii care, de multe ori, nu se potrivesc cu ce scrie in contractul final. Sunt doar "plase" pentru prins pesti, ofertele bune se dau de catre departamentele de retentie.

PS. @tiupedix si @sarac.lipit: V-a obligat cineva sa apasati "post"? Si ati raspuns in consecinta?

Edited by onzaueb, 28 July 2017 - 06:48.


#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postonzaueb, on 28 iulie 2017 - 06:43, said:

Si ati raspuns in consecinta?
absolut!
îmi crește inima cînd se ia atitudine și se renunță la poziția capului plecat(sabia-l taie mai lesne)
în plus mai aflăm și noi că viața nu-i roz înafara capitalei....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate