Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sindrila bituminoasa peste tabla?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Va salut!

Doresc sa gasesc o solutie pentru repararea acoperisului. Exista cateva puncte in care se infiltreaza apa, insa nu am idee pe unde. Acoperisul este facut din tabla simpla, dar m-am gandit in ultima perioada sa-l repar fara a o da jos. Specific ca aceasta nu este afectata de rugina, ci probabil prost montata.
Intrebarea este: Se poate pune sindrila bituminoasa peste acea tabla? Prinsa bineinteles in cuie si lipita intre ea?
As dori si ceva recomandari de sindrila cu un raport pret/calitate cat de cat ok. :)

Va multumesc mult!

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Disturber, on 27 iulie 2017 - 14:59, said:

Va salut!

Doresc sa gasesc o solutie pentru repararea acoperisului. Exista cateva puncte in care se infiltreaza apa, insa nu am idee pe unde. Acoperisul este facut din tabla simpla, dar m-am gandit in ultima perioada sa-l repar fara a o da jos. Specific ca aceasta nu este afectata de rugina, ci probabil prost montata.
Intrebarea este: Se poate pune sindrila bituminoasa peste acea tabla? Prinsa bineinteles in cuie si lipita intre ea?
As dori si ceva recomandari de sindrila cu un raport pret/calitate cat de cat ok. Posted Image

Va multumesc mult!
Se poate dar este multa bibileala daca vreti sa si arate bine , iar sindrila pe mp , este ca tabla " ieftina " pina la preturi care depasesc tabla .
Problema este cu coamele care trebuie batute / culcate , in caz contrar , vor iesi in evidenta .
In mare , se culca coamele , se monteaza un strat de membrana bituminoasa , apoi se monteaza sindrila .

#3
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Intr-adevar este o problema cu acele coame, dar la fel ma gandeam si eu sa le culc cumva.
Acel strat de membrana se monteaza sub ce forma? Batut in cuie peste tabla sau lipit cumva? Dupa pasul acesta vin cu sindrila la fel, prin cuie + lipitura sau?

Sunt constient de faptul ca o sindrila bituminoasa poate fi mai scumpa decat o tabla, dar as vrea sa evit demontarea tablei actuale de pe acoperis.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Sindrila bituminoasa va intra in reactie chimica cu tabla. De ce crezi tu ca se pun cuie din aluminiu la montarera sindrilei?

#5
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Un-ti bate cuie in talpi.Chemi un meserias va bagati in pod cu el.Unul uda acoperisul cu apavedeti pe unde picura si meseriasul rezolva treaba

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Quantum, on 27 iulie 2017 - 17:23, said:

Sindrila bituminoasa va intra in reactie chimica cu tabla. De ce crezi tu ca se pun cuie din aluminiu la montarera sindrilei?
Asta este poanta zilei . E clar ca te pricepi , si la sindrila si la chimie .
...........
@ disturber / se monteaza la flacara sau daca se simte nevoie se pot da si cuie pe partea care se suprapune .

Edited by 86-APP, 27 July 2017 - 18:25.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Disturber, on 27 iulie 2017 - 14:59, said:

Va salut!

Doresc sa gasesc o solutie pentru repararea acoperisului. Exista cateva puncte in care se infiltreaza apa, insa nu am idee pe unde. Acoperisul este facut din tabla simpla, dar m-am gandit in ultima perioada sa-l repar fara a o da jos. Specific ca aceasta nu este afectata de rugina, ci probabil prost montata.
Intrebarea este: Se poate pune sindrila bituminoasa peste acea tabla? Prinsa bineinteles in cuie si lipita intre ea?
As dori si ceva recomandari de sindrila cu un raport pret/calitate cat de cat ok. Posted Image

Va multumesc mult!
nu cred că-i o idee bună să pui șindrilă bituminoasă peste tablă.
șindrilă bituminoasă se pune peste astereală, ideal pui plăci de placaj sau OSB peste astereală peste care pui șindrila bituminoasă.
șindrilă bituminoasă se prinde doar în cuie, nu e necesar nici un lipici. Două zile cu soare și se topește/lipește bitumul așa cum trebuie. Treaba e că șindrila asta trebuie pusă pe drept, dacă o pui peste tablă unde se îmbină tabla șindrila va sta ridicată, nu se vor lipi șindrilele una de alt și tot se va infiltra apa.

Pe de altă parte, cât iți ia să dai jos tabla și să faci o treabă ca lumea??

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 86-APP, on 27 iulie 2017 - 18:23, said:

@ disturber / se monteaza la flacara
@initiator, vezi orice instructiune de montaj (pe siteuri producatori si youtube); toate se monteaza numai cu cuie din aluminiu.
... sau poti face cum iti zice cetateanul 86, care stie chimie Posted Image pune peste tabla, da cu flacara,  bate cuie din otel.Posted Image

#9
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,585
  • Înscris: 15.01.2017

 Quantum, on 27 iulie 2017 - 20:10, said:


@initiator, vezi orice instructiune de montaj (pe siteuri producatori si youtube); toate se monteaza numai cu cuie din aluminiu.
... sau poti face cum iti zice cetateanul 86, care stie chimie Posted Image pune peste tabla, da cu flacara,  bate cuie din otel.Posted Image
Vrei sa spui cuie zincate.
Inițiator, învelitorile nu se montează aiurea, unele peste altele. Daca tabla curge, probabil ca si șindrila va face alelasi lucru daca va fi montata dupa ureche.



#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Epdm, on 27 iulie 2017 - 22:41, said:

Vrei sa spui cuie zincate.
Pentru cine merge pe buget mic...
Zincul e o belea de material si la tabla si la monede etc.

Doar zincul negativ are viata lunga (bagat la auto si la profilele pentru case cu structura metalica).

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Quantum, on 27 iulie 2017 - 20:10, said:

@initiator, vezi orice instructiune de montaj (pe siteuri producatori si youtube); toate se monteaza numai cu cuie din alumini... sau poti face cum iti zice cetateanul 86, care stie chimie .... pune peste tabla, da cu flacara,  bate cuie din otel.
Tu spui povesti , si mi-am dat seama ca aberezi . Eu n-am vorbit de cuie nimic , si cred ca stiu mai bine decit tine ce cuie se folosesc si pt ce .
Tu inca n-ai aflat pt ce nu se folosesc cuie " negre " obisnuite ....si te anunt ca nu are legatura cu bitumul .

 Quantum, on 27 iulie 2017 - 22:47, said:

..........
Zincul e o belea de material si la tabla si la monede etc.
.....
Extraordinar !
Daca se folosesc cuie zincate dintr-un motiv anume ...
In special la acoperisul de sindrila bituminoasa , se foloseste banda zincata din zinc pur 99% ...si iarasi te rog sa afli pt ce , dar din alt motiv .
..........
Asa ca , amice , esti pe teren necunoscut ...dar nu este suparare .
.....................

#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Revin cu o poza interesanta .

Attached Files



#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Disturber, on 27 iulie 2017 - 14:59, said:

Va salut!

Doresc sa gasesc o solutie pentru repararea acoperisului. Exista cateva puncte in care se infiltreaza apa, insa nu am idee pe unde. Acoperisul este facut din tabla simpla, dar m-am gandit in ultima perioada sa-l repar fara a o da jos. Specific ca aceasta nu este afectata de rugina, ci probabil prost montata.
Intrebarea este: Se poate pune sindrila bituminoasa peste acea tabla? Prinsa bineinteles in cuie si lipita intre ea?
As dori si ceva recomandari de sindrila cu un raport pret/calitate cat de cat ok. Posted Image

Va multumesc mult!
Se poate dar nu este indicat pt ca la falturi ce-o sa faci ?!
Daca tot vrei sa mai adaugi inca un tip de invelitoare ( din moment ce te-ai gandit sa bati cuie in tabla ) parerea mea este sa dai jos toata tabla , sa pui as te ri ala ( nu inteleg de ce site-ul face corectura la cuvantul asta ???!! ) din osb3 de 12 sau scandura si sa montezi noua invelitoare din sindrila bituminoasa cu strat intermediar de carton asfaltata ( asa cum se face ) .

Edited by Baxon, 19 August 2017 - 09:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate