Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Primarita de Petriș - Irina Onescu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,687
  • Înscris: 13.10.2003
Prima data cititi. E relativ mult insa merita! Posted Image

Atenție, postare kilometrică!
Sunt femeie, am 32 de ani, sunt necăsătorită, am părul roz, tatuaj pe spate, vorbesc mult și colorat și nu prea dau pe la biserică. Unde mai pui că sunt și mitică (bucureșteancă). Și da, cu toate astea, de un an de zile sunt Primarul comunei Petriș din județul Arad.
Un Primar tânăr, independent și idealist, care crede în oameni și în potențialul lor de a face lucruri mărețe. Ce să mai, o naivă...
Neînregimentarea mea politică este o opțiune personală, deși, ca tot omul, am și eu propriile afinități în acest sens. Sunt liberală în gândire, un liberalism ideologic care însă nu mă face atât de fanatico-absurdă încât să cred că orice altă doctrină este greșită ori să critic opțiunile altora. Am zis-o și o voi mai spune, în parcursul meu administrativ încă nu am întâlnit oameni care să mă forțeze să îi privesc prin prisma culorii politice. Asta pentru că nu îmi stă în fire să fiu neprietenoasă și nici să am prejudecăți.
Nu am nimic de împărțit cu nimeni și nu port pică celor care nu mă plac, nu mă susțin sau nu sunt de acord cu mine. Și nu spun lucrurile astea doar pentru că sună bine, ci pentru că sunt adevărate și mă caracterizează.
Mi-am asumat un job care îmi cere să reprezint echidistant interesele unei mase neomogene de indivizi, care în ansamblul ei se numește "comunitate". Cum aș putea face asta dacă m-aș poziționa solidar cu doar o parte din ei și i-aș marginaliza pe ceilalți?
Îmi cer scuze dacă în idealismul meu refuz să mă conformez sau să mă adaptez sistemului administrativ tradițional, slugarnic, parvenit și avid de putere. Oamenii sunt sătui de circ și hoție. Iar eu sunt înainte de toate om.
M-am implicat în administrația publică pentru a încerca să schimb ceva în bine, nu pentru a îngroșa rândurile celor servili. Știu, nu încălzește pe nimeni integritatea mea, dar vă întreb: cum poate un om care nu se respectă pe sine să îi respecte pe alții?
Dacă erai roșie... Dacă erai albastră... Dacă erai mov... NU, fraților!
Alternanța la putere e firească. Azi roșu, mâine albastru, poimâine mov... Singura constantă a curcubeului politic trebuie să fie responsabilitatea actului de guvernare. Asta trebuie să primeze. Asta trebuie să conteze. Alternanța trebuie să fie dictată doar de un eșec în a reprezenta interesele sociale și economice ale țării. Și NU, nu trebuie să fim pasivi, să plecăm capul ori să ne resemnăm într-o auto-indusă neputință. Vrei să se schimbe ceva în țara asta? Ia atitudine!
Într-o Românie în care până și banii au un preț, singurul lucru pe care îl poți vinde dar nu îl mai poți răscumpăra este omenia.
Eu refuz să mă vând, indiferent de ofertă!
FB

[ https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/19429867_1554057777946576_3174210432814845716_n.jpg?oh=fcd812ab858aa8227d8b904b8e6da291&oe=59F9BF6E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt constient ca nu va fi un topic de succes, cu mii de pagini si postari, este vorba de primarita dintr-o mica comunitate aradeana, insa ma gandesc ca dupa ce citim asa ceva parca se vede o luminita. Exista si omeni fain, care se implica si de la care se poate pleca pe un alt drum al nostru ca tara si ca oameni, cu o alta mentalitate fata de politrucii jegosi si corupti pe care-i avem in prim plan.
A scris atat de frumos! Merita zic eu un topic pe forumul nostru, poate mai citesc si alti politicieni pe aici. Posted Image
Apropo, fata e bucuresteanca. Credeti ca ar avea sanse in fata lui Firea? Desi se vede clar ca nu exista termeni de comparatie intre un suflet mare ca al ei si scorpia ce conduce capitala.

Edited by radumiki, 27 July 2017 - 14:03.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003
Realizari? Ca alea-s importante pana la urma.

#3
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
O știu de ceva vreme. Am și uitat de ea. Ce a realizat concret?

#4
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Asta e topic de matrimoniale?

#5
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 radumiki, on 27 iulie 2017 - 14:02, said:


Apropo, fata e bucuresteanca.


Da o stiu de pe FB ...e prezentata ca "miticul" care vrea sa distruga banatenii...bineinteles ironic :)

#6
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
A fi om e lucru mare a fi prost e orișicare!

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003
Ok, se vede din satelit ca nu prea are ce sa faca. Sunt maxim 100 de case in satul ala. Doar daca apuca sa le bage la toti canalizare si gaz ar fi ceva.

#8
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,323
  • Înscris: 31.08.2006
Bucuresteanca de-a mea, primarita in judetul Arad, si in plus nici inregimentata in porcaria de politica romaneasca, suna promitator. Nu stiu cat va rezista fara sa nu fie luata in colimator de coruptii din partide, dar cine stie...Chestia e daca va si realiza ceva pentru comunitatea de acolo. Aia e important. Ca CV-ul de prezentare suna frumos, dar faptele vorbesc.

#9
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
problema noastra, a romanilor, nu e ca nu am avea oameni buni printre noi, problema e ca nu-i sustinem pe aia pe care-i avem!
un popor care se pricepe mai bine la acuze si jigniri decat la aprecieri, hmm, oare ce inseamna? vezi, si eu am acuzat, cat e de simplu.
fata draga, sa ne traiesti mult si sa faci treaba buna! ehh, altceva, nu?!

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 radumiki, on 27 iulie 2017 - 14:02, said:

Apropo, fata e bucuresteanca. Credeti ca ar avea sanse in fata lui Firea? Desi se vede clar ca nu exista termeni de comparatie intre un suflet mare ca al ei si scorpia ce conduce capitala.
Indubitabil, sanse sunt.
Sufletul ca sufletu',  da femeia pare sa fie pusa pe treaba, pentru modul in care se exprima are votul meu de incredere.

#11
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 radumiki, on 27 iulie 2017 - 14:02, said:

Prima data cititi. E relativ mult insa merita! Posted Image

[ https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/19429867_1554057777946576_3174210432814845716_n.jpg?oh=fcd812ab858aa8227d8b904b8e6da291&oe=59F9BF6E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sotia ta stie ce postezi ?Posted Image

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Scrie frumos, dar ca sa ajungi primar ai nevoie de bani, oare i-a bagat din buzunar sau a facut niste compromisuri?

Comuna are 1.525 de locuitori.

#13
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 owl1960, on 27 iulie 2017 - 14:11, said:

A fi om e lucru mare

a fi domn e intamplare

#14
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Mi-am adus aminte cit scandal i s-a facut de catre "ardeleni " ca vorbeste astfel :

Primăriţa comunei Petriş a scris pe Facebook un mesaj adresat sătenilor, în care îi critică pentru că nu păstrează curăţenia în sat şi le cere să iasă la muncă.
”Probabil aţi sesizat că ieri şi astăzi (luni şi marţi - n.r.) am încercat, pe cât se poate, să curăţăm buruienile, rugii şi iarba, crescute excesiv pe marginea drumului. De ce nu s-a făcut acest lucru până acum? Iată o întrebare cu două răspunsuri, în egală măsură valabile. Probabil v-aţi aştepta să arunc din start vina în ograda administraţiei anterioare. Dar nu voi face asta. Vina administraţiei cade pe locul doi. Pentru că înainte de toate cred că este vina noastră, a celor care locuim aici şi care nu ne obosim să tundem cei câţiva metri pătraţi de iarbă din faţa casei ori să igienizăm, să toaletăm şi să întreţinem câtuşi de puţin această comună”, a scris Irina Onescu.

”Nu aveţi nicio scuză, mulţi dintre voi, pentru faptul că vă lăsaţi îngropaţi în bălării şi mizerie, chiar la voi acasă (...) Îmi imaginez că este tare greu să strângeţi în urma voastră... Puneţi mâna şi munciţi, nu mai aşteptaţi să vă pice în gură! Ajutaţi-l şi pe vecinul care poate nu se descurcă singur, ori nu are uneltele necesare”, a mai scris primăriţa.


http://www.digi24.ro...i-amenzi-538270


Iti dai seama ce nenorocire ...cum sa zici asa ceva....?

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Intrebarea mea e de ce au votat-o locuitorii acelei comune, ca in Romania degeaba stai cu integritatea-n mana daca mațu' ramane tot gol, ca trebuie sa manance si gura lu consilieru' si lu' prefectu' ceva.
O galeata de ulei, faina, nimic?

Apoi sa fim seriosi, bugetele se fac prin Parlament, ma uitam lunile astea cum respingeau pe banda rulanta proiectele din judetele in care PSD-ul pierduse alegerile.


E si ea la inceput, sa mai prinda al doilea mandat, ca atunci o sa inteleaga cum stau lucrurile: "Fa-te frate cu dracul pana treci puntea". Vedem atunci cat de "neprihanita" ramane, pana da de gustul spagii, asta daca s-o intampla ceva interesant in comuna aia ca sa fie cineva interesat de niste contracte.

Edited by gumball3000, 27 July 2017 - 14:36.


#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
evz.ro i se adreseaza cu clasa:
Cea mai FRUMOASA și APETISANTĂ primăriță din România.

#17
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 radumiki, on 27 iulie 2017 - 14:02, said:

32 de ani, sunt necăsătorită

Nu vrea un arhitect sef in comuna?

#18
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Ehm.. da' un contabil sef? Lucrez si pro-bono. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate