Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Masina noua, 20.000 eur, garda sol + portbagaj

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ddaasspp

ddaasspp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.07.2004
Salutare,

Ma gandesc sa cumpar spre sfarsitul anului o masina noua care sa indeplineasca urmatoarele criterii:
- 5 stele euroncap
- garda sol > 17cm
- portbagaj > 450 litri, ideal spre 500
- motor benzina turbo > 1300cmc
- buget 20.000 eur

Ma puteti ajuta cu niste sugestii de marci/modele, din cate vad optiunile sunt destul de limitate?
Nu am nevoie de 4x4, nu este nevoie sa fie tip SUV/crossover - poate fi si break sau monovolum etc.

Cel mai apropiat de cerinte am gasit Suzuki SX4 S-Cross 1.4, cu portbagaj de 430 litri, pe la 17.000 eur.
Kia Sportage sare de 22.000 daca adaugi senzori de parcare si nimic altceva.

Multumesc!

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Sportage are portbagaj 490 standard, cu posibilitati de modulare si crestere (se coboara vreo 10 cm podeaua).
In 20k intra diesel daca nu te deranjeaza cu o echipare buna 1.7 DSL STYLE MT 4x2, cu Remat.

#3
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Suzuki SX4 S-Cross 1.4, cu incredere!

#4
ddaasspp

ddaasspp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.07.2004

View Postoverseas, on 27 iulie 2017 - 14:03, said:

Sportage are portbagaj 490 standard, cu posibilitati de modulare si crestere (se coboara vreo 10 cm podeaua).
In 20k intra diesel daca nu te deranjeaza cu o echipare buna 1.7 DSL STYLE MT 4x2, cu Remat.

Mersi de idee, dar as prefera sa evit diesel - fac in medie 10.000 km/an, plus ca uneori trec luni de zile in care circul doar prin Bucuresti cu ea, pe distante destul de scurte.

#5
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Nu sunt multe variante pana in 20k cu garda la sol asa mare. Ai putea sa te uiti si la Honda HR-V. motor 1.5 benzina 130CP, portbagaj 470 litri, garda la sol 170mm.
Suzuki SX4 S-Cross 1.4 are un prieten, masina ok, insa dupa cateva luni imi zice ca are un zgomot ciudat la turbina si nu trage tot timpul asa bine. Macar are garantie 5 ani parca.
Sau Renault Kadjar (dar e de preferat dieselul in cazul asta. Pe benzina nu au decat motorul ala de 1.2 130 CP)

Edited by shadow_x3x, 27 July 2017 - 14:30.


#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Daca vrei benzina aspirata 130 cp: Sportage 1.6 GDI STYLE 4x2 la 19531 Euro.

#7
ddaasspp

ddaasspp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.07.2004

View Postshadow_x3x, on 27 iulie 2017 - 14:26, said:

Nu sunt multe variante pana in 20k cu garda la sol asa mare. Ai putea sa te uiti si la Honda HR-V. motor 1.5 benzina 130CP, portbagaj 470 litri, garda la sol 170mm.
Suzuki SX4 S-Cross 1.4 are un prieten, masina ok, insa dupa cateva luni imi zice ca are un zgomot ciudat la turbina si nu trage tot timpul asa bine. Macar are garantie 5 ani parca.
Sau Renault Kadjar (dar e de preferat dieselul in cazul asta. Pe benzina nu au decat motorul ala de 1.2 130 CP)
Nu sunt convins de acel motor aspirat de 1.5 benzina la HR-V, am inteles ca ar fi semnificativ mai slab decat vechiul 1.8 aspirat de pe Civic. Daca ar pune noul 1.5 turbo de pe Civic si pe HR-V, ar fi ceva, probabil in viitor - dar si pretul va fi altul :)
Ar putea fi o varianta si Kadjar, ca dimensiuni sta bine, voi incerca sa fac un drive test cu acel motor 1.2 turbo.

View Postoverseas, on 27 iulie 2017 - 14:46, said:

Daca vrei benzina aspirata 130 cp: Sportage 1.6 GDI STYLE 4x2 la 19531 Euro.
Este o varianta intr-adevar, in oras ar fi OK, dar e mai greu cu depasirile in afara.
Am acum benzina aspirat 1.6 115cp pe Opel Astra si te cam chinui daca e aglomerat drumul ..

#8
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
E posibil si noul Duster sa aiba un motor turbo mai potent, cred ca apare pana la sfarsitul anului.

#9
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Stiu ca vrei masina noua, dar cateodata, la bugetul tau, oferta unei reprezentante auto cu stoc de masini sh este net superioara.
E doar parerea mea...Posted Image

https://www.autovit....html#cf7fbc4f59
https://www.autovit....html#cf7fbc4f59
https://www.autovit....html#749d3ba839
https://www.autovit....html#749d3ba839

Edited by titacodita, 27 July 2017 - 17:24.


#10
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postshadow_x3x, on 27 iulie 2017 - 14:26, said:

Macar are garantie 5 ani parca.

7 ani mai nou

#11
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Posttitacodita, on 27 iulie 2017 - 17:23, said:

Stiu ca vrei masina noua, dar cateodata, la bugetul tau, oferta unei reprezentante auto cu stoc de masini sh este net superioara.
E doar parerea mea...Posted Image

https://www.autovit....html#cf7fbc4f59
https://www.autovit....html#cf7fbc4f59
https://www.autovit....html#749d3ba839
https://www.autovit....html#749d3ba839

Eu nu inteleg ce se apropie de superior? Mi se par inferioare ca si oferta.

Hai sa zicem Sportage e noua dar cu tva 20000, masina e mai mare dar cu benzina aspirat nu se compara cu S-Cross. La pretul asta iei full 4x4 cutie automata.

Edited by Kazmer, 28 July 2017 - 06:44.


#12
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Unde ai gasit S-Cross full automata la 16.500 ?

LE: nu am inteles bine, oricum la 20k nu cred ca iti poti lua S-Cross automat 4x4.

Edited by whitey, 28 July 2017 - 09:31.


#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Pe la 20k iese Vitara full automat, cred ca intra si trapa.

#14
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Sa indeplineasca absolut toate conditiile tale, doar Suzuki S-Cross sau Vitara.

Daca renunti la turbo, Kia Sportage 1.6GDI, 130cp, arata mult mai bine si in general calitatea este semnificativ peste Suzuki.

Daca renunti la conditia de >1300cmc, Renault Kadjar sau Nissan Qashqai (ambele cu motoare 1.2 turbo) sunt alternative mai mult decat decente. La Qashqai sunt reduceri mari fata de pretul de lista, 10% plus inca vreo cateva sute de euro sau chiar mai mult. Vad ca la 1.5 diesel au vreo 3000 reducere, plus rabla (daca mai apare), posibil sa fie reduceri mari si la 1.2 benzina. Ambele sunt masini OK.

Nici cu dieselul n-ar trebui sa ai probleme cu motoarele noi, mai ales daca o scoti o data la cateva saptamani macar prin oras.

#15
ddaasspp

ddaasspp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.07.2004

View Posttatalor51, on 28 iulie 2017 - 09:29, said:

Sa indeplineasca absolut toate conditiile tale, doar Suzuki S-Cross sau Vitara.

Daca renunti la turbo, Kia Sportage 1.6GDI, 130cp, arata mult mai bine si in general calitatea este semnificativ peste Suzuki.

Daca renunti la conditia de >1300cmc, Renault Kadjar sau Nissan Qashqai (ambele cu motoare 1.2 turbo) sunt alternative mai mult decat decente. La Qashqai sunt reduceri mari fata de pretul de lista, 10% plus inca vreo cateva sute de euro sau chiar mai mult. Vad ca la 1.5 diesel au vreo 3000 reducere, plus rabla (daca mai apare), posibil sa fie reduceri mari si la 1.2 benzina. Ambele sunt masini OK.

Nici cu dieselul n-ar trebui sa ai probleme cu motoarele noi, mai ales daca o scoti o data la cateva saptamani macar prin oras.
Stie cineva care este situatia cu service-urile de reprezentanta pt Renault, Nissan si Peugeot (3008)? Ma refer la probleme mai mult sau mai putin grave care apar in perioada de garantie, cat de dispusi sunt sa le rezolve fara scandal in beneficiul clientului, si cat de priceputi sunt oamenii.
Despre Kia am auzit relativ de bine, despre Suzuki iarasi destul de OK.

Alt lucru care m-ar interesa, desi mai subiectiv, este cat de "cu cap" sunt asamblate masinile, a.i. sa mai poti umbla tu la masina pentru a rezolva mici chestiuni fara a te deplasa la service.
De exemplu am auzit povesti nasoale cu schimbatul becurilor (faza scurta) la Renault, nu stiu daca se aplica si la Kadjar sau alte marci?

#16
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postddaasspp, on 28 iulie 2017 - 13:18, said:

Stie cineva care este situatia cu service-urile de reprezentanta pt Renault, Nissan si Peugeot (3008)? Ma refer la probleme mai mult sau mai putin grave care apar in perioada de garantie, cat de dispusi sunt sa le rezolve fara scandal in beneficiul clientului, si cat de priceputi sunt oamenii.
Despre Kia am auzit relativ de bine, despre Suzuki iarasi destul de OK.

Alt lucru care m-ar interesa, desi mai subiectiv, este cat de "cu cap" sunt asamblate masinile, a.i. sa mai poti umbla tu la masina pentru a rezolva mici chestiuni fara a te deplasa la service.
De exemplu am auzit povesti nasoale cu schimbatul becurilor (faza scurta) la Renault, nu stiu daca se aplica si la Kadjar sau alte marci?
N-am idee de service-urile alea. Despre Kia am auzit numai de bine. Dintre cele listate, daca poti sa traiesti cu motor non turbo sau cu 1.7 diesel, eu as alege Kia Sportage. Am avut si eu aceeasi dilema si dupa test drives Sportage mi-a placut clar cel mai mult (ma rog, eu am condus 1.7DSL 140 de cai/DCT si 130dci/Xtronic la Nissan). Du-te la un test drive si vezi pe viu, asa e cel mai bine.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru test Kia Autonet, e mai in oras, in Crangasi.
Sportage de familie e ok 132 cp, daca iei motorizarea turbo se schimba treaba.

#18
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postoverseas, on 28 iulie 2017 - 14:46, said:

Pentru test Kia Autonet, e mai in oras, in Crangasi.
Sportage de familie e ok 132 cp, daca iei motorizarea turbo se schimba treaba.
Daca poti sa te intinzi la 1.6 T-GDI/177 de cai, clar merita. E 21700 pret de lista pentru Style, poate poti sa mai negociezi ceva. Altfel, 1.6GDI e un motor OK.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate