Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Soft pentru text imprimat pe A4 la o anume distanta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Exprimarea lasa de dorit (cu scuzele de rigoare), dar ....
Am nevoie de un soft (sa il scriu eu), care sa imi tipareasca pe o pagina A4 , cuvinte la o anume distanta de colturi , sa zicem cuvantul  COPIL sa fie la 4.5 centrimetri de latura mica (stanga sa zicem) a paginii   si la 5 cm de marginea de sus.
M-ar interesa nu neaparat in C++, merge si java si php (nu le stapanesc bine , dar imi place sa invat :) )
Ce limbaj imi recomandati avand in vedere ca as vrea:
- sa fac import dintr-un excel ale acestor cuvinte,
- sa pot tot din soft sa mut cuvantul la cati centrimetri vreau in orice directie , dar vizual prin selectarea cuvantului (variabilei)si cu taste stanga/dreapta , sus /jos sa vad efectiv unde va fi noua pozitionare.
- sa imprim (pare banal dar nu vreau scalare pentru ca ma intereseaza precizia pozitiei acelui cuvant, ma exact distanta fata de margini )

In ce limbaj de programare sa il fac si o idee cum sa il incep... sau ceva repere,,, orice..

Multumesc anticipat.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
In C++ desenezi la ce distante vrei, tu le exprimi in ce unitate de masura doresti. Dar daca nu vrei sa lucrezi la acest nivel, cauta un generator de rapoarte (in diverse tehnologii) si pui campurile vizual, tot la asa la distante etc.

#3
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Cum vi se pare mai usor in java sau C++? cu baza de date ...

#4
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Eu am o observatie despre pozitia la imprimare: va fi diferita daca folosesti programul pe imprimante diferite.
Apoi, trebuie sa faci diverse probe, chiar cu o singura imprimanta, ca sa vezi in ce pozitie iese in realitate fata de comenzile date din soft.
Fiecare imrpimanta are niste margini, mai mari sau mai mici, trebuie sa tii seama de asta.
Treaba cu scalarea e doar una din chestiuni.\

Cit despre limbaje de programar,e poti sa alegi cam ce vrei, avind in vedere ca incepi de la zero.
Ai spus intii Excel, apoi baze de date - sint 2 chestii diferite.
Nu stiu exact care limbaj ar fi mai potrivit pentur ce vrei tu, dar de facut s epoate face cu oricare limbaj.
Apoi, vezi ca ai pus in aceeasi oala C++ care este pentru PC, cu php care este pentru online, cu Java care este... tot pentru PC (Javascript este pentru online) - sper ca nu fi incurcat eu borcanele cu explicatia asta :)

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Post4di, on 27 iulie 2017 - 12:13, said:

Cum vi se pare mai usor in java sau C++? cu baza de date ...
Depinde ce stii mai bine, aia e mai usor.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,361
  • Înscris: 11.08.2003
Dar Excelu' ce are? Ca si din ala poti seta (mai mult sau mai putin) pozitia unui cuvant.
Setezi marginile la minim, pui niste puncte de reper si vezi pe unde le scrie. Scrii cuvantul, mai modifici putin la marimea celulelor si gata, ai pozitia pe care o doresti.

#7
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postsorin147, on 27 iulie 2017 - 18:09, said:

Dar Excelu' ce are? Ca si din ala poti seta (mai mult sau mai putin) pozitia unui cuvant.
Setezi marginile la minim, pui niste puncte de reper si vezi pe unde le scrie. Scrii cuvantul, mai modifici putin la marimea celulelor si gata, ai pozitia pe care o doresti.
El vrea sa faca un program special sa se ocupe cu asa ceva, asta am vrut sa scriu si eu cu Microsoft Word mai sus dar am inteles dupa ca e vorba de altceva.

#8
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

View Postsorin147, on 27 iulie 2017 - 18:09, said:

Dar Excelu' ce are? Ca si din ala poti seta (mai mult sau mai putin) pozitia unui cuvant.
Setezi marginile la minim, pui niste puncte de reper si vezi pe unde le scrie. Scrii cuvantul, mai modifici putin la marimea celulelor si gata, ai pozitia pe care o doresti.
Așa as fi fi făcut cu Corel, eu vreau însa un soft .

View PostErwin_Rommel, on 27 iulie 2017 - 18:36, said:


El vrea sa faca un program special sa se ocupe cu asa ceva, asta am vrut sa scriu si eu cu Microsoft Word mai sus dar am inteles dupa ca e vorba de altceva.

Corect.
Cred ca voi încerca Java
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri .

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Ca fapt divers, tot prin soft poti gestiona pe Excel/Word fiindca acestea expun niste obiecte pe care le apelezi din alta aplicatie si poti automatiza orice. Sigur, asta presupune a fi instalata suita Office langa aplicatia ta.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Post4di, on 27 iulie 2017 - 11:43, said:

Am nevoie de un soft (sa il scriu eu), care sa imi tipareasca pe o pagina A4 ,

Nu-ti dai inca seama, dar gandeste-te la generarea unui PDF in loc de trimitea directa la imprimanta, ca nu vrei sa strici coli dupa coli cat timp experimentezi pana obtii ce doresti.

View Post4di, on 27 iulie 2017 - 11:43, said:

cuvinte la o anume distanta de colturi , sa zicem cuvantul  COPIL sa fie la 4.5 centrimetri de latura mica (stanga sa zicem) a paginii   si la 5 cm de marginea de sus.

Orice biblioteca de grafica/generat PDF-uri te lasa sa plasezi text la anumite coordonate. Va trebui insa sa citesti ceva despre tipografie fiindca lucrurile nu-s chiar atat de simple. De exemplu: ce inseamna 5cm de marginea de sus?
  • De la margine pana la baza literelor?
  • De la margine pana la partea de jos a literelor cu descender gen "g"?
  • De la margine pana la varful literelor obisnuite gen "m"?
  • De la margine pana la varful literelor inalte gen "h"?

View Post4di, on 27 iulie 2017 - 11:43, said:

- sa fac import dintr-un excel ale acestor cuvinte,

C#/VB.NET interactioneaza usor cu Excel. C/C++ interactioneaza si ele, dar mai greu (iti ia ceva luni sa intelegi conceptele necesare conectarii prin C/C++ la Excel)

View Post4di, on 27 iulie 2017 - 11:43, said:

- sa pot tot din soft sa mut cuvantul la cati centrimetri vreau in orice directie , dar vizual prin selectarea cuvantului (variabilei)si cu taste stanga/dreapta , sus /jos sa vad efectiv unde va fi noua pozitionare.

Aici te arunci din lac in mare. De la un apel simplu gen DrawString(x, y, string, font) la a proiecta o interfata grafica prin care cineva sa controleze toate aspectele intr-un mod facil e cale luuunga. Arunca o privire peste Adobe Indesign sa vezi ce interfata complexa poate avea un program destinat asezarii cu precizie a textului in pagina.

View Post4di, on 27 iulie 2017 - 11:43, said:

In ce limbaj de programare sa il fac si o idee cum sa il incep... sau ceva repere,,, orice..

Presimt ca defapt cauti un editor de rapoarte care sa te ajute sa definesti niste sabloane, mai mult sau mai putin precise, pe care apoi sa le populezi cu date din Excel sau diverse baze de date. Exista destule gratuite.

Edited by dani.user, 11 August 2017 - 18:42.


#11
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Mulțumesc dani, lucrând cu baza de date pana acum am reușit din php sa trec in word, la anumite distante , nu am reușit cu biblioteci de pdf ... pur și simplu nu îmi iese , dar nu cer ajutor pt ca vreau sa văd de ce anume nu îmi iese si asta singur... , iar pdf din câte știu poate scala o pagina și nu vreau ... vreau sa știu ca litera sau cuvântul ăla se afla fix la o anume anume distanță ..... studiez Java cu o conectare la date dar cu amplasarea lieterelor mai am cale lunga ... editorul de rapoarte nu prea ma ajuta dar m-a interesează conceptul.... ca alternativa la editor  ar fi Corel draw fără date ... dar nu vreau...

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
E chiar pe dos. PDF-ul fix asta stocheaza: la ce coordonate sa-ti deseneze text/figuri/imagini. Word in schimb... cum ti-e norocul (iar cand dai altcuiva documentul, ce foloseste alta versiune de Word, poti sa uiti de precizie) .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate