Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Escala - aeroport Frankfurt

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
PISICAANA

PISICAANA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.07.2017
Buna ziua,
Peste cateva zile voi pleca in Elvetia. Am cumparat un bilet de avion de la Tarom pentru Bucuresti - Geneva, dar cursa a fost anulata. Tarom mi-a oferit un zbor cu escala: Bucuresti-Frankfurt cu Tarom si Frankfurt-Geneva cu Lufthansa. Distanta intre zboruri este de 2 ore ( 10:15  - 12:10 ). Este oare suficient pentru a ajunge de la terminalul 2 la terminalul 1 ?
In cazul in care cursa Bucuresti - Frankfurt intarzie si nu am timp sa prind legatura catre Geneva, ce trebuie sa fac ?

Multumesc anticipat pentru ajutor !

#2
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Da. Fii fara grija. Au metrou.
Asa am avut si eu. Am facut pana in jumatate de ora.

Edited by paco rabanne, 27 July 2017 - 10:31.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Ai timp. Ai tren intre terminale.

Acuma daca pierzi conexiunea, e putin nasol. Tarom si LH sunt in aliante diferite (dar sigur au code-share agreement asa ca stai fara grija)

Edited by Lex404, 27 July 2017 - 10:32.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca ajunge la timp poti face si ceva cumparaturi (desi probabil nu merita).

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Fara probleme, au tren automat (fara "sofer") intre ele. Mai mult faci cu urcatul pe scari pana la el, ca e toooocmai sus, pe acoperis. Sa fii atent pe acolo ca te poti rataci usor, e fantastic de mare. Si tine cont ca trebuie sa treci iar prin vama si filtre.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
2 ore intre zboruri sunt mai mult decat suficiente. Exista 2 tipuri de conexiuni;
- Terminal transfer via Bus (between Terminal 1 and 2)
- Terminal transfer via SkyLine (tren - between Terminal 1 and 2)

In caz de "forta majora" (nu este cazul dumneavoastra) exista un serviciu care se numeste “Gate to Gate service” folosit in special de familiile cu copii, personae cu dizabilitati dar nu numai.
ATENTIE – acest serviciu este contra cost si se recomanda calduros mai ales pentru conexiuni scurte si foarte scurte (1 ora sau mai putin intre zboruri)
Tot ce trebuie sa faci este sa intri pe site si sa rezervi serviciul;
https://www.frankfur...e/transfer.html

Vacanta placuta

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006
Recomandarile de mai sus tin cont si de timpii de recuperare bagaj de cala si check-in bagaj de cala?Si de faptul ca vorbim de un aeroport occidental unde controalele ating paroxismul?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

View Postadisz, on 27 iulie 2017 - 11:00, said:

Recomandarile de mai sus tin cont si de timpii de recuperare bagaj de cala si check-in bagaj de cala?Si de faptul ca vorbim de un aeroport occidental unde controalele ating paroxismul?

Despre ce recuperare bagaj de cala si check-in vorbesti?
Bagajul se "depune la cala" in Otopeni si il recuperezi direct in Geneva.
Check-in-ul complet se face de asemenea in Otopeni iar in aeroportul de tranzit (Frankfurt in acest caz)  este doar boarding-ul la noua poarta.
Controalele in aeroport (nu conteaza care si de unde) sunt normale si nu ating "paroxismul".
Daca urmezi toate regulile si recomandarile de calatorie (fara obiecte ascutite, fara lichide, etc.) treci prin portile de control "ca vantul"

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNaijax, on 27 iulie 2017 - 11:09, said:


Despre ce recuperare bagaj de cala si check-in vorbesti?
Bagajul se "depune la cala" in Otopeni si il recuperezi direct in Geneva.
Check-in-ul complet se face de asemenea in Otopeni iar in aeroportul de tranzit (Frankfurt in acest caz)  este doar boarding-ul la noua poarta.
Controalele in aeroport (nu conteaza care si de unde) sunt normale si nu ating "paroxismul".
Daca urmezi toate regulile si recomandarile de calatorie (fara obiecte ascutite, fara lichide, etc.) treci prin portile de control "ca vantul"

Pai io' vorbesc de faptul ca cele doua zboruri sunt operate de doi operatori distincti,unde poate nu ajunge doar boarding-ul.

#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
In mod normal, bagajul de cala ar trebui sa-l mute cei din aeroport, chiar daca sunt operatori diferiti. Dar prin vama vei trece iar, in mod sigur.
Referitor la controale, sa stii ca sunt destul de serioase. Acum cativa ani am avut "noroc" sa trec prin doua controale, unul chiar la intrare si unul pus la 3 locuri de imbarcare, din care unul pentru Bucuresti.

#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Anul trecut în martie am avut escală chiar la Frankfurt, şi nevastă-mea avea CI-ul expirat, aşa că-şi luase cu ea paşaportul, şi am zis să-l iau şi eu. Şi bine am făcut, cu paşapoartele am trecut foarte uşor, fără coadă, prin acele porţi speciale unde îţi scanezi singur paşaportul.
Ceilalţi din grup care aveau doar CI-ul au fost nevoiţi să stea la coadă. Poate conta acest aspect, e posibil să fie mai multe aeronave care au aterizat cam în acelaşi timp cu tine, ceea ce cauzează de obicei cozi mari la porţile unde se controlează documentele. Ori dacă escala e doar de 2 ore, atunci e bine să eviţi cozile.

Concluzia mea: cine are, să-şi ia paşaportul cu el, va trece mult mai rapid de "Controlul documentelor".


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 27 July 2017 - 23:21.


#12
PISICAANA

PISICAANA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.07.2017

View PostNaijax, on 27 iulie 2017 - 11:09, said:


Despre ce recuperare bagaj de cala si check-in vorbesti?
Bagajul se "depune la cala" in Otopeni si il recuperezi direct in Geneva.
Check-in-ul complet se face de asemenea in Otopeni iar in aeroportul de tranzit (Frankfurt in acest caz)  este doar boarding-ul la noua poarta.
Controalele in aeroport (nu conteaza care si de unde) sunt normale si nu ating "paroxismul".
Daca urmezi toate regulile si recomandarile de calatorie (fara obiecte ascutite, fara lichide, etc.) treci prin portile de control "ca vantul"

Check-in-ul se poate face on-line ( pe site-ul Tarom pentru primul zbor si pe site-ul Lufthansa pentru cel de-al doilea ) ? Sau se poate face doar la Otopeni. Mentionez ca am un singur bilet pentru cele doua zboruri.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006
Intereseaza-te daca la Frankfurt bagajele de cala din cursa Tarom vor fi mutate automat in cursa Lufthansa.Eu la asta m-am referit (fiind vorba despre doi operatori diferiti).
Imi vine greu sa cred ca ai un singur bilet pentru doua zboruri,da' daca tu zici,asa sa fie.

#14
PISICAANA

PISICAANA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.07.2017

View Postadisz, on 28 iulie 2017 - 12:46, said:

Intereseaza-te daca la Frankfurt bagajele de cala din cursa Tarom vor fi mutate automat in cursa Lufthansa.Eu la asta m-am referit (fiind vorba despre doi operatori diferiti).
Imi vine greu sa cred ca ai un singur bilet pentru doua zboruri,da' daca tu zici,asa sa fie.
Compania Tarom mi-a spus ca la Frankfurt nu va trebui sa ridic bagajele; acestea vor fi mutate automat in avionul catre Geneva, fiind un singur bilet pentru tot itinerariul. Pe mine ma interesa daca check-in-ul se poate face on-line pentru ambele curse. In Otopeni daca ai check-in-ul facut on -line poti depune bagajele fara a sta mult la coada.

#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Cand am avut zbor cu conexiune am facut check-in-ul online pentru ambele zboruri. La aeroport te duci la ghiseul drop-off unde lasi bagajele si il rogi pe cel care lucreaza acolo sa-ti printezeboarding pass-urile pentru ambele zboruri.

#16
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Pasaportul trebuie sa fie modelul nou,biometric,altfel nu poti trece prin portile automate.
Eu am modelul vechi si a trebuit sa stau tot la ghiseu cu el sa ma verifice.

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nu ştiam că mai există din astea, am presupus că acum toată lumea are biometric, fiindcă perioada maximă de valabilitate e doar de 5 ani.
Dar, dacă mă gândesc mai bine, ai dreptate, sunt mai puţin de 5 ani de când s-au introdus astea noi. Mea culpa !

Aşadar, reformulez: cine are, să-şi ia paşaportul biometric cu el, va trece mult mai rapid de "Controlul documentelor".


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 30 July 2017 - 00:11.


#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNaijax, on 27 iulie 2017 - 11:09, said:


Despre ce recuperare bagaj de cala si check-in vorbesti?
Bagajul se "depune la cala" in Otopeni si il recuperezi direct in Geneva.
Check-in-ul complet se face de asemenea in Otopeni iar in aeroportul de tranzit (Frankfurt in acest caz)  este doar boarding-ul la noua poarta.
Controalele in aeroport (nu conteaza care si de unde) sunt normale si nu ating "paroxismul".
Daca urmezi toate regulile si recomandarile de calatorie (fara obiecte ascutite, fara lichide, etc.) treci prin portile de control "ca vantul"
Bineinteles! dar avem o gramada de colegi care nu au iesit din pantelimonul natal, in schimb dau sfaturi de calatorie!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate