Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Mâini uscate,descuamate

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
hobby_studio

hobby_studio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.01.2006
De ani de zile mă confrunt cu această problemă,la intervale neregulate de timp..Indiferent de anotimp..Am fost la dermatolog,mi-a prescris o cremă,dar nu am rezolvat problema,cel mult am ameliorat-o..Lipsă de calciu știu ca am,mai iau magne B6 și calciu sub diferite forme.Încerc să consum lichide suficiente dar nu mă omoară setea..Problemele durează 2-3 săptămâni,uneori mai mult,revine totul la normal iar după un oarecare interval,vine "ciclul" din nou..M-am gândit că ar putea fi ceva pe fond nervos,de stres..Sunt un tip mai anxios și panicar să zic așa..Câteodată mi se intâmplă același lucru cu pielea din jurul tălpilor..Cunoaște careva mai bine problema și cauza sau cauzele și remediul?! Mulțumesc anticipat..

Attached Files



#2
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
te-ai cautat la fiere - ficat - pancreas? :D

dar la tiroida?

#3
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Ce crema ti-a prescris dermatologul?

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Probabil o forma de "psoriazis", care se poate manifesta, indiferent de alte cauze si doar din cauza stresului. Urmareste daca in perioadele de stres uscarea mainilor si apariia basicilor uscate se manifesta mai puternic. Din cate stiu, nu se vindeca, doar se poate ameliora cu vitamine si unguente.

#5
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010
Exact problema asta o aveam si eu cand eram mai mic. In intervalul varstei 11 ani pana pe la 16-17. Aveam perioade care ma tineau si o luna, dar la mine era mult mai grav. Dar nu stiu cum s-a intamplat, dar problemele au disparut de la sine, iar acum la aproape 27 de ani nu mai am absolut nimic. Va recomand sa va faceti un set complet de analize, sa verificati daca sunteti alergic la ceva anume, si incercati sa beti minim 2 litri de apa pe zi. Si evident, mancati cat mai sanatos, si fara mancaruri pline de E-uri, sau alte prostii. Si incercati sa aflati opinia mai multor dermatologi. Nu aveti nimic de pierdut. Multa sanatate va doresc.

#6
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
o problema asemanatoare, dar ceva mai grava am si eu de cativa ani. pielea de pe maini se usuca, ajungand uneori chiar sa crape si sa sangereze pielea degetelor.vad ca acum, in anotimpul cald, nu mai e asa grava problema. eu efectiv nu puteam sa ma murdaresc pe maini, ca imediat crapau. acum doar se descuameaza uneori. am incercat cu tot felul de creme si alifii ( de la vitamina A,D,galbenele, neutrogena,etc. fara sa vindece total problema.eu locuiesc la tara, aici tot timpul se gaseste cate ceva de facut prin gospodarie. fara sa imi hidratez mainile si sa port manusi de protectie, nu aveam curaj sa muncesc.
vezi la farmacie, poate gasesti ceva creme cu cortizon.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eu as zice ca e o ciuperca de vina, acum vara mai ales.

#8
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdark_angel_tgv, on 27 iulie 2017 - 11:56, said:

o problema asemanatoare, dar ceva mai grava am si eu de cativa ani. pielea de pe maini se usuca, ajungand uneori chiar sa crape si sa sangereze pielea degetelor.vad ca acum, in anotimpul cald, nu mai e asa grava problema.
Ceva de genul asta patesc si eu cand e frig. Am observat ca crema "cicaplast" de la "La Roche-Posay" repara foarte repede acele crapaturi. Dar e cam scumpa, poate exista si ceva similar mai ieftin.

#9
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 06.08.2015
ca sa nu mai deschid si eu alt topic,mie imi transpira mainile foarte rau,la fel si la axila .stie cienva ce este de facut?nu am probleme cu glandele,am incercat pentru axila si transpiblock si fara rezultat

Edited by gogosaru100, 27 July 2017 - 13:23.


#10
corneld

corneld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.03.2009
Gasiti in farmacii crema Tracto pon cu concentratii diferite de uree, de la 15% la 30%. Folosesc acest produs de circa 3 ani, iar rezultatele se cunosc. Nu imi mai crapa pielea de la virful degetelor de la miini (uneori chiar imi singerau). Crema nu se foloseste pe rani deschise. Ajuta la repararea calciielor crapate. Gasiti prospectul pe internet. Succes!

#11
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Diesel exhaust fluid (DEF) is an aqueous urea solution made with 32.5% urea and 67.5% deionized water. It is standardised as AUS 32 (aqueous urea solution)????
Diseara fac baie la calcaie .
Sper sa aiba efect

#12
hobby_studio

hobby_studio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.01.2006

View PostPollux, on 27 iulie 2017 - 09:58, said:

te-ai cautat la fiere - ficat - pancreas? Posted Image

dar la tiroida?

Îmi fac analizele anual..sunt în limite normale aproximativ..fierea și pancreasul nu le-am prea băgat în seamă,căci nu m-au supărat..tiroida o știu în limite normale,cu toate că am des tahicardii care s-ar traduce prin hipertiroidie,dar banuiesc mai mult suprarenalele de activitate crescută(adrenalina)..

View PostHandicarpati, on 27 iulie 2017 - 10:08, said:

Ce crema ti-a prescris dermatologul?

Ceva hidratant cred,nu îmi amintesc numele...

View Postmyshyk, on 27 iulie 2017 - 11:24, said:

Probabil o forma de "psoriazis", care se poate manifesta, indiferent de alte cauze si doar din cauza stresului. Urmareste daca in perioadele de stres uscarea mainilor si apariia basicilor uscate se manifesta mai puternic. Din cate stiu, nu se vindeca, doar se poate ameliora cu vitamine si unguente.

De obicei o asociez cu o stare generală mai proastă..cu nervozitate,dureri de cap,gura uscată..

#13
hobby_studio

hobby_studio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.01.2006

View Postf18dragos, on 27 iulie 2017 - 11:26, said:

Exact problema asta o aveam si eu cand eram mai mic. In intervalul varstei 11 ani pana pe la 16-17. Aveam perioade care ma tineau si o luna, dar la mine era mult mai grav. Dar nu stiu cum s-a intamplat, dar problemele au disparut de la sine, iar acum la aproape 27 de ani nu mai am absolut nimic. Va recomand sa va faceti un set complet de analize, sa verificati daca sunteti alergic la ceva anume, si incercati sa beti minim 2 litri de apa pe zi. Si evident, mancati cat mai sanatos, si fara mancaruri pline de E-uri, sau alte prostii. Si incercati sa aflati opinia mai multor dermatologi. Nu aveti nimic de pierdut. Multa sanatate va doresc.
Teren alergic am,știu că stau cam prost la capitolul imunitate..Apă învăț să beau..Sănătate și ție,mulțumesc!

View Postcorneld, on 27 iulie 2017 - 13:24, said:

Gasiti in farmacii crema Tracto pon cu concentratii diferite de uree, de la 15% la 30%. Folosesc acest produs de circa 3 ani, iar rezultatele se cunosc. Nu imi mai crapa pielea de la virful degetelor de la miini (uneori chiar imi singerau). Crema nu se foloseste pe rani deschise. Ajuta la repararea calciielor crapate. Gasiti prospectul pe internet. Succes!
Mersi mult,o să încerc...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate