Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Printer - IP

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
Buna ziua,

Am o sursa de internet cu intrare printr-un router si din router o iesire ce merge printr-un switch si din acel switch mai am o iesire petru o imprimanta multifunctionala. Pe imprimanta exista configurat un IP. Asta ca sa pot printa de pe orice calculator. Daca la IP-ul setat pe imprimanta ii dadeam un ping in cmd imi afisa urmatoarele:

Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss)

Tind sa cred ca e o problema de network si nu de driver, configurare port pe respectivele calculatoare, etc. La swtich am verificat si pe laptop, ledurile imi palpaie, atat la switch cat si la placa de retea a imprimantei. Deci internet exista.

#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Bun, si intrebarea care e? Nu merge sa printezi pe imprimanta aia sau ce?

#3
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
Da, nu merge sa printez/scanez pe imprimanta aia.

#4
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Calculatoarele unde sint legate: la router sau switch ?

Switch are aceeasi clasa de IP cu router (nu stiu termenul tehnic exact) ?
Adica router are 192.168.0.xxx, switch are 192.168.0.yyy sau altceva (192.168.1.zzz) ?

Ce model exact de imprimanta este ?
Este configurata pentru reteaua locala sau pentru acces din Internet (adica port forward) ?

#5
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
Modelul imprimantei este KONICA MINOLTA 223.

Nu stiu cum sa aflu IP-urile pentru router si switch, e acel default gateway din detalii? Configuratia e pentru reteaua locala. Adica: 192.168.1.XXX - dau un exemplu asemanator.

#6
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Verifica daca imprimanta are IP din aceeasi clasa /mask/gateway similare cu celelalte PC-uri. Unele sunt setate sa nu raspunda la ping, dar poti sa le accesezi interfata web scriind in browser IP=ul.
Leaga un laptop in locul imprimantei, la acelasi cablu de retea si vezi daca primeste IP (asa verifici cablul si conexiunea cu switchul - routerul)
LE switchul, daca e simplu (fara management), nu are IP.

Edited by Klaudio, 27 July 2017 - 09:25.


#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Pentru scan https://askit.ro/sol...flata-in-retea/
Avand in vedere ca este un echipament profesional, de firma , cu secretele lui "chemati oamenii de la Minolta" sa nu o faci varza , e pacat, e scumpa si buna.
Nu e imprimanta - este copiator digital clasa profesionala , e tata imprimantelor.

Edited by ldpe, 27 July 2017 - 09:29.


#8
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017

View PostKlaudio, on 27 iulie 2017 - 09:24, said:

Verifica daca imprimanta are IP din aceeasi clasa /mask/gateway similare cu celelalte PC-uri. Unele sunt setate sa nu raspunda la ping, dar poti sa le accesezi interfata web scriind in browser IP=ul.
Leaga un laptop in locul imprimantei, la acelasi cablu de retea si vezi daca primeste IP (asa verifici cablul si conexiunea cu switchul - routerul)

Da, imprimanta are IP din aceeasi clasa/mask, respectiv gateway similar cu celelalte PC-uri. Am legat laptop-ul in locul imprimantei si primeste IP.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator, daca imprimanta are placa de retea configurata corect iar daca in locul ei pui altceva configurat similar iar respectivul device functioneaza nu mai ramne decat o singura posibilitate - placa de retea a imprimantei e dusa.

View Postdownanddirty95, on 27 iulie 2017 - 08:57, said:

Switch are aceeasi clasa de IP cu router (nu stiu termenul tehnic exact) ?

Asta nu are nicio treaba. Doar switchurile cu management au IP propriu si ala e ptr a putea accesa din retea meniul web de configurare.
Switchurile normale nu au IP.

Ca solutie temporara - banuiesc ca are si port USB - o legi la un PC si o faci share in retea.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

View Postpetrenjel, on 27 iulie 2017 - 10:03, said:


Da, imprimanta are IP din aceeasi clasa/mask, respectiv gateway similar cu celelalte PC-uri. Am legat laptop-ul in locul imprimantei si primeste IP.
Asta insemna doua lucruri.

1. E configurata prost, adica da-i sa ia automat IP.
Daca merge, atunci IP-ul fix dat nu e configurat cum trebuie. Trebuie ina fara range DHCP.
2. Daca nu merge cu IP aiutomat, atunci placa de retea a imprimantei e stricata, dar baza mea e in pct 1.

#11
GhostWolf

GhostWolf

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.06.2017
arp -a pe orice winshit din retea si vezi daca ai arp pentru imprimanta dupa ce dai ping in ea de pe acel calculator. Vezi pe router daca ai arp, in caz ca poti verifica, pentru imprimanta.

PS: Imprimanta aia are link? Schimba portul din switch sau conecteaza jucaria la un laptop pe UTP, pui cate un IP la fiecare, 192.168.0.1/255.255.255.252 si 192.168.0.2 / 255.255.255.252 si da un ping de pe laptop in IPul pe care il pui pe imprimanta si vezi daca raspunde.

#12
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
Am rezolvat problema. Forwardarea nu era configurata corespunzator. Aveam doua porturi, trebuia sa le modific la una un IP si un status. Va multumesc tuturor pentru ajutor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate