Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cumparare semiremorca auto

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cipescu

cipescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2006
Dragi prieteni,

Am un VW Bora, in cartea de identitatea greutatea maxima remorcabila fara sistem de franare propriu este de 600 kg. Daca as cumpara o semiremorca cu sarcina maxima admisa 750 kg fara sistem de franare propriu, ar fi problema? Multumesc!

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Ar fi problema la franare atunci cand o incarci la maxim.Te impinge din spate,iar masina va frana mai greu.

#3
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 cipescu, on 27 iulie 2017 - 06:03, said:

Dragi prieteni,

Am un VW Bora, in cartea de identitatea greutatea maxima remorcabila fara sistem de franare propriu este de 600 kg. Daca as cumpara o semiremorca cu sarcina maxima admisa 750 kg fara sistem de franare propriu, ar fi problema? Multumesc!
Poti sa cari dupa ea si o remorca omologata pentru 1, 5 t insa sa fie goala.

#4
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

eu as respecta ce scrie in cartea de identitate a masinii.
tot ce scrie acolo are un motiv.

#5
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006

 Benderbut, on 27 iulie 2017 - 06:45, said:

Poti sa cari dupa ea si o remorca omologata pentru 1, 5 t insa sa fie goala.

Asta pana te opreste politia si verifica actele. Nu conteaza daca este goala sau plina, nu o cantareste nimeni. Actele conteaza.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017

 cipescu, on 27 iulie 2017 - 06:03, said:

Dragi prieteni,

Am un VW Bora, in cartea de identitatea greutatea maxima remorcabila fara sistem de franare propriu este de 600 kg. Daca as cumpara o semiremorca cu sarcina maxima admisa 750 kg fara sistem de franare propriu, ar fi problema? Multumesc!
Parerea mea e sa cumperi una de 10 tone , macar sti o traba ...
Te bagi intr-o lume necunoscuta , ce a condusului cu remorca dupa tine , unde este FOARTE importanta fizica, masele , inertia . Masina este usoara pe spate remorca la franare impinge in protap  pe spate unde e usoara si te rasuceste cu masina cu tot , in acel moment nu mai poti face nimic , te face "briceag" si te arunca afara sau in altul nevinovat . NU te juca . Franarea pe remorca este foarte importanta , la marile capuri tragator franarea incepe din spate in fata ca la tren , altfel e risc enorm sa te intoarca .
Atentionez pentru ca vad/stiu cum e romanul - daca are remorca incarca pana se ridica masina de bot ca vaporul , baga saci de ciment, parchet laminat , canapele, masini de spalat , devine prietenul tuturor pentru ca ..."are remorca" . Sa nu-mi spuna nimeni ca merge pe cantar sa nu depaseasca sarcina remorcii. Cand vrei sa faci un ban cumperi o masina ca Land Rover Discovery, 4x4 , sasiu (masina pe sasiu nu glume) si atunci stai in fata .

Edited by ldpe, 27 July 2017 - 07:35.


#7
JPelorat

JPelorat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 13.07.2017

 Benderbut, on 27 iulie 2017 - 06:45, said:


Poti sa cari dupa ea si o remorca omologata pentru 1, 5 t insa sa fie goala.

Linistit.  Toti militienii sunt prosti si nu stiu sa citească rubrica din talon cu masa maxima auorizata, ei pun remorcile pe cantar doar.
Ca s ar putea sa se pomeneasca initiatorul cu un dosar penal pt conducere fără permis corespunzător categoriei e doar o posibilitate,poate are noroc si scapa.

On topic
E riscant initiator.  Legal esti in regula, dar limitele alea le a stabilit constructorul ținând seama de greutatea si capacitatea de frânare a autovehiculului tragator. Una e sa tragi 750kg cu un polo si alta cu un Passat.

Edited by JPelorat, 27 July 2017 - 08:52.


#8
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 18.12.2004
nici nu exista ce spune intiatorul, semiremorca de 750 kg, greutatea maxima admisa pe cirlig la o masina mica e de 75 kg. Mai bine inchiriezi una cit ai de carat sau platesti o masina sa-ti care, decit sa faci praf Bora cu remorca

#9
cipescu

cipescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2006
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

#10
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 yo9hrb, on 27 iulie 2017 - 07:08, said:

Asta pana te opreste politia si verifica actele. Nu conteaza daca este goala sau plina, nu o cantareste nimeni. Actele conteaza.
Daca politia nu are un punct de cantarire a vehiculelor, ghinion nu este problema mea .

 dragosh82, on 27 iulie 2017 - 10:09, said:

nici nu exista ce spune intiatorul, semiremorca de 750 kg, greutatea maxima admisa pe cirlig la o masina mica e de 75 kg. Mai bine inchiriezi una cit ai de carat sau platesti o masina sa-ti care, decit sa faci praf Bora cu remorca
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NYtIkdK3Av0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 27 July 2017 - 12:23.


#11
JPelorat

JPelorat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 13.07.2017
Nu are sens sa perseverezi in greseala . Citeste ce poti conduce cu categoria B si pt ce iti trebuie B + E .
Da l dracu de cantar, ala e pt camioane sa verifice daca nu s supraincarcate, nu ca sa verifice politia ce permis iti trebuie pt a conduce un ansamblu de vehicule.
Pt o camioneta cu masa proprie sub 3500 kg iti trebuie cat B când o conduci goala si cat C când e incarcata ?
Ilogic,nu ?
Pt asta ai in certificatul de înmatriculare rubrica aia cu masa maxima autorizata.

#12
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
incepatori...Posted Image

Totul se cantareste pe cantar inclusiv masinile mici cu remorca si camionetele care se conduc cu permis B , tot ce i se pare lui Garcea suspect si ca poate trece greutatea maxima admisa.
Ai vazut o remorca de 750 kg care transporta peste 1 mc de lemn ...zbang pe cantar, ai vazut o camioneta care se conduce cu B dar are un escavator in ea ...zbang pe cantar. Asa se procedeaza in afara .

Edited by Benderbut, 27 July 2017 - 21:54.


#13
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca in talon zice ca poti tracta maxim 600kg, si tu tractezi o remorca goala, dar care poate duce 750kg, esti in culpa.
Asta-i legea.
Trebuie detarata remorca pina la valoarea maxima admisa a masinii tragatoare.

#14
JPelorat

JPelorat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 13.07.2017
Aloo !!!
Uite asa se duce dracu si contul asta..., ca încep sa va balacaresc pe aici :D
Mai suntem si pe aria auto.

E asa greu sa verifici conditiile de greutate pe categorii de permis ?
Si se spune clar acolo ca e vb de masa maxima autorizata, nu ca vine sulea si cantareste masina sa vadă daca te încadrezi la categoria permisului.
Legislatia in RO :
https://www.pdc.ro/a...permise-auto-94


#15
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 dan78rom, on 27 iulie 2017 - 22:29, said:

Daca in talon zice ca poti tracta maxim 600kg, si tu tractezi o remorca goala, dar care poate duce 750kg, esti in culpa.
Asta-i legea.
Asta este legea lui Garcea.

Insa vreau sa imi explice in instanta Garcea cum o remorca care poate transorta 2 T si  cantareste goala 300 kg, ma poate amenda pentru ca am depasit greutatea maxima admisa mergand cu ea goala Posted Image

Edited by Benderbut, 28 July 2017 - 05:52.


#16
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Citeste legea. Nu trebuie sa explice nimic. Este un proces pierdut din start pentru tine.


#17
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Dar nu este nevoie de proces sau sa imi explice ceva Garcea pentru ca de 4 ani umblu cu remorca dupa mine in tara si in afara,am rupt-o in doua si am reparat-o , m-au urcat pe cantar politia din afara si nu mi-au zis nimeni nimic. Astia de la noi sunt varza  in legatura cu cantarirea autovehiculelor, umbla camionetele cracanate .

Respect my autoritah!!! Posted Image

Edited by Benderbut, 28 July 2017 - 11:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate