Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Problemă lentile

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cimpi04

cimpi04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2017
Salut! În urmă cu aproximativ o lună de zile am mers la un cabinet oftalmologic pentru a-mi schimba ochelarii, întrucât rama mi se rupsese. Odată cu rama mi-am schimbat și lentilele. La vechii ochelari purtam OS -1.00 și OD -1.25. În urma controlului mi-au prescris următoarele dioptrii: OS -1.50 și OD -1.75. Ochelarii au venit, toate bune, la testul cu panoul am reușit să citesc literele. Problemele au început să apară când am ajuns acasă și am început să citesc. Nu numai că ochii mă dor oribil, dar nici nu mai văd literele dacă țin mâna întinsă. Problemele acestea nu le aveam cu vechea pereche de ochelari. Problema persistă și în cazul în care încerc să citesc de pe monitor. Dacă stau rezemat de spătarul scaunului, la o lungime de aproximativ 80 cm deja literele sunt în ceață și fac un efort să le disting. Am fost să reclam problema, însă pare că mă lupt cu morile de vânt. Doamnele de acolo îmi repetă obsesiv fără pic de explicație că e o problemă de acomodare. Nu văd de ce ar fi o problemă de acomodare pentru că am ochelarii de o lună de zile și nu simt nicio ameliorare în sensul acesta. Și în plus am mai schimbat lentilele înainte și nu am întâmpinat problema asta. Ce îmi recomandați?

#2
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Mergi repede inapoi la cabinetul oftalmologic sa verifice ochelarii sau sa revizuiasca diagnosticul.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce varsta ai?

#4
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Desi dioptriile sunt bune ochii tai nu le suporta. Eu mereu am avut ochelari cu 0.25 mai putin decat ar fi trebuit normal. Ai putea sa ii porti asa si sa iti fortezi ochii sa se obisnuiasca, dar nu ti-as recomanda.

#5
cimpi04

cimpi04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2017

View Postiuliean50, on 27 iulie 2017 - 05:46, said:

Mergi repede inapoi la cabinetul oftalmologic sa verifice ochelarii sau sa revizuiasca diagnosticul.
Am fost. Mi-au revizuit controlul, însă ele au găsit aceleași dioptrii.

View PostMembruAnonim, on 27 iulie 2017 - 07:01, said:

Ce varsta ai?
Am 23 de ani.

View PostGriggson, on 27 iulie 2017 - 08:55, said:

Desi dioptriile sunt bune ochii tai nu le suporta. Eu mereu am avut ochelari cu 0.25 mai putin decat ar fi trebuit normal. Ai putea sa ii porti asa si sa iti fortezi ochii sa se obisnuiasca, dar nu ti-as recomanda.
Să înțeleg că nu este o problemă de execuție a lentilelor. Păi mă gândesc că dacă îi port așa îmi măresc și mai mult dioptriile, nu?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Esti supracorectat. Sau poate fi buna dioptria pt distanta, dar pt citit nu. Si atunci ai nevoie de o lentila speciala cu un mic ajutor ( degresie ) in partea de jos, pe citit. La Hoya se numeste Nulux Active. Mergi in optica respectiva si fa o reclamatie in scris ( sa nu pleci fara nr de inregistrare ), nu spui nimic despre supracorectie sau ceva tehnic. Scrii ca nu vezi, adica scrii fix ce ai scris si aici. Sunt obligati sa ti raspunda in scris in 15 zile lucratoare. In functie de raspuns, apoi, poti merge la OPC.

View PostGriggson, on 27 iulie 2017 - 08:55, said:

Ai putea sa ii porti asa si sa iti fortezi ochii sa se obisnuiasca,

Nu mai da sfaturi tampite!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate