Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ethereum, Monero si Zcoin. De unde cumpar componente in Europa?!

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Salut. Am in momentul de fata un cont la Azure pentru care nu platesc nimic pentru ca primesc un grant de la baieti de 300 de euro lunar.

Minez cu 5 VPS-uri Monero cu CPU-ul pentru ca procesorul grafic e varza si am undeva la ~1000 h/s. Monedele nu le schimb in BTC pentru ca n-are rost. Le tin pana cand creste valoarea sau pana cand Monero se schimba la POS (5-10 years maybe never... who knows)

Vreau totusi sa minez si ETH si Zcoin cu procesoare grafice si chit ca platesc curent electric nu prea ma intereseaza pentru ca vreau rig-ul pentru editare video/foto si pentru ca oricum la anul ma schimb pe panouri fotovoltaice. M-am gandit ca daca tot bag 1500 de euro intr-un rig macar in 3-4 ani sa-mi recuperez investitia. Vreau tot asa sa pastrez coin-urile.

Vreau sa cred ca sunt useri aici ce si-au cumparat componente de pe alte site-uri de profil decat cele din Romania si pot sa ma indrume si pe mine la cei care livreaza si in Romania si eventula cu livrarea cat mai ieftina.

Am incercat mindfactory care este foarte laudat si care are in stoc RX 570 dar cand fac cont nu exista optiunea de Romania la alegerea tarii. Am mai incercat si cateva magazine din UK dar preturile acolo sunt aiurea si multe nu au in stoc nici macar 570-ul de 470 nici vorba. Daca cineva are experienta cu Amazon de sau it va invit sa-mi spuneti si mie va rog :D


De asemenea a incercat cineva sa mineze Burst pana acum? Se mineaza cu HDD-ul iar costul energiei este extrem de mic. Mersi de ajutor!

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Seria RX 5xx are niste preturi umflate ridicol si nejustificate pt. performanta de are sunt capabile.
Seria 5xx este seria 4xx reincalzita la propriu cateva procente, un mic OC, consum mai mare, e clara treaba si nici nu e ascunsa, e pe fata.
La preturile alea deja esti in zona de Fury X care erau semnificativ mai performante.

Nu in ultimul rand si RX 480 ( si 580) sunt placi cu performanta doar mainstream, pt gaming sunt f. bune doar de full HD, si doar mediocre pe 2,5K si submediocre pe 4K si mai mult.
Si la computing destul de sigur tot asa sta treaba...

RX 570 nu as lua in considerare.
Repet, nu te orienta dupa pret la RX 5xx pt ca sunt umflate nejustificat.

RX580 e doar f putin peste RX 480 dar consuma mai mult si e mai fierbinte, mai putin fiabil, etc.
RX 570 este doar putin peste RX 470 care e submediocra, si cea noua iar e mai fierbinte...
La preturile respective RX 5xx sunt clar tzeapa.

Mai bine asteapta Vega - nu mai e mult pana apare.
Cred ca de asta nici nu se refac stocurile de RX 4xx si 5xx, pt ca deja e Vega pe banda...

Pt cripto mining stiu ca se folosesc de mai multi ani echipamente dedicate de computing, cu procesoare dedicate pt. asa ceva, capabile de Mt/s si Gt/s

Edited by loock, 26 July 2017 - 20:25.


#3
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View Postloock, on 26 iulie 2017 - 20:13, said:

Seria RX 5xx are niste preturi umflate ridicol si nejustificate pt. performanta de are sunt capabile.
Seria 5xx este seria 4xx reincalzita la propriu cateva procente, un mic OC, consum mai mare, e clara treaba si nici nu e ascunsa, e pe fata.
La preturile alea deja esti in zona de Fury X care erau semnificativ mai performante.

Nu in ultimul rand si RX 480 ( si 580) sunt placi cu performanta doar mainstream, pt gaming sunt f. bune doar de full HD, si doar mediocre pe 2,5K si submediocre pe 4K si mai mult.
Si la computing destul de sigur tot asa sta treaba...

RX 570 nu as lua in considerare.
Repet, nu te orienta dupa pret la RX 5xx pt ca sunt umflate nejustificat.

RX580 e doar f putin peste RX 480 dar consuma mai mult si e mai fierbinte, mai putin fiabil, etc.
RX 570 este doar putin peste RX 470 care e submediocra, si cea noua iar e mai fierbinte...
La preturile respective RX 5xx sunt clar tzeapa.

Mai bine asteapta Vega - nu mai e mult pana apare.
Cred ca de asta nici nu se refac stocurile de RX 4xx si 5xx, pt ca deja e Vega pe banda...

Pt cripto mining stiu ca se folosesc de mai multi ani echipamente dedicate de computing, cu procesoare dedicate pt. asa ceva, capabile de Mt/s si Gt/s

Mersi de raspuns. Pentru altcoin-uri gpu-urile sunt baza, mai ales ca ASIC-urile sunt interzise pentru majoritatea altcoin-urilor.

Cat despre Vega, se speculeaza ca o sa fie cel putin 400 de dolari iar la noi in Romania va fi probabil cel putin 18 milioane. Este scumpa avand in vedere ca pe Amazon si mindfactory.de se gasesc rx 570 cu 13/12 milioane. Daca hashrate-ul va fi cu cel putin 50 la suta mai mare, presupun ca merita dar ma indoiesc ca hash-ul va trece de 32-33 mh/s iar rx 570 atinge undeva la 28.5/29 deci probabil ca nu se va merita.

De asemenea se speculeaza ca va consuma TREI SUTE de wati la ora, ceea ce este ENORM pentru minat, chiar si pentru mine. 6 placi din astea mi-ar umfla factura cu cateva milioane bune. lol

Stii si vreun magazin in Europa cu preturi bune la componente si care trimite si in Romania in afara de Amazon? Iar daca  ai experienta cu Amazon as vrea sa-mi spui si mie, te rog. Posted Image

Edited by ravaell, 26 July 2017 - 21:42.


#4
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
BUMP! Cineva? Vreun magazin pe care-l poate garanta? Mersi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate