Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

AP de exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016
Din pacate nu este.

Am sunat azi la callcenter TP-Link si mi s-a recomandat un EAP110-Outdoor in loc de CPE210 cum vrusesem eu. Se pare ca CPE210 e potrivit mai ales in scenarii punct la punct si nu se poate monta la el o antena omnidirectionala. EAP-ul chiar asa ceva are.

Poate ca pana la urma pentru protectia ONT-ului ar trebui sa intreb direct la RDS, ca e al lor.

Edited by adrip, 27 July 2017 - 16:39.


#20
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Atunci este cam delicata situatia.
Va trebuie sa folosesti dupa cum zicea cineva mai sus, un prelungitor cu protectie la descarcari electrice, inclusiv protectie pentru cablul de retea.
Ceva de genul: http://www.dipolnet....rj45__P1317.htm

Edited by y0z, 27 July 2017 - 16:38.


#21
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016
Imi place ca ofera protectie la prize AC dar si la reteaua Ethernet.

#22
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Daca tot ai sunat la callcenter-ul ala , nu ti-au explicat ca daca montezi pe perete , omnidirectionala e fix pix ?
Ti-au spus ce inseamna o radiatie de antena si cum trebuie interpretata ?

#23
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016
Omul de acolo si-a facut datoria cu explicatii si linkuri la articole.

Eu am scris aici ca vreau sa pun AP-ul sub streasina dar nu am sugerat ca as vrea sa-l montez pe perete. O sa consider mai multe posibilitati de montaj si bineinteles ca o sa testez acoperirea folosind un client wireless plasat in diverse locatii din curte. Cel mai probabil AP-ul va fi montat langa un colt al casei (deschidere 270° pe orizontala). Chiar si la 180° ar fi ok deschiderea, pentru ca e singura directie care ma intereseaza. E triplu fata de acoperirea antenei directionale de la CPE210. Mai mult ma preocupa unghiul pe verticala, pentru ca am in apropiere o fereastra si as dori sa ma pot conecta si din interior (fereastra e pe un perete adiacent, la 90°, diferenta de nivel cam de 2.5m de la AP la laptopul de pe masa). Dar o sa gasesc eu o solutie la asta. Problema principala ramane protectia echipamentelor si am primit cateva idei bune aici.

Edited by adrip, 27 July 2017 - 18:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate