Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

AP de exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016
Vreau sa instalez pentru curtea casei un AP outdoor, care sa se vada si din unghiuri in care unul indoor pus la fereastra nu ar fi vizibil. Intentia e sa-l instalez undeva sub o streasina si sa nu-l mai misc de acolo. Deci va trebui sa reziste intemperiilor, iar cu asta ajung la subiect. Constructia AP-ului si impamantarea il protejeaza intr-un anumit grad, dar cat de expus va fi la efectele descarcarilor electrice echipamentul interior (un OTN de la RDS) cu care AP-ul va fi conectat prin cablu UTP cu PoE? Acel cablu va avea un traseu de vreo 3 m pe zid si pe sub streasina casei.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu merge cu o antena de exterior si un router cu antene detasabile pe care sa-legi de ont-ul RDS?
il conectezi intr-o priza cu surge protection, iei ei pt antena un surge protection

poate si asa ceva: https://www.amazon.c...r/dp/B00548AGOI

#3
ionitagionut7

ionitagionut7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 31.05.2014
https://wifimag.ro/2...s-omni-aoa-2415 poti sa folosesti o antena dasta sau ceva asemanator in functie de ce buget dispui !!

https://wifimag.ro/2...ti-bullet-m2-hp   si ca acces point acesta e foarte bun !!!

Cu configuratia asta o sa ai semnal pe o raza de 1 km full !!!

Poti sa faci si conexiuni punct la punct cu ap-ul dar trebuie schimbata antena cu una directionala !

Edited by ionitagionut7, 26 July 2017 - 18:37.


#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,353
  • Înscris: 21.04.2005

View Postadrip, on 26 iulie 2017 - 18:13, said:

... un AP outdoor, care sa se vada si din unghiuri in care unul indoor pus la fereastra nu ar fi vizibil.
Nu am inteles mare lucru .Mai concis . Sub ce unghi va trebui sa radieze antena ? Ce castig sa aiba ?  Vrei antena separata si AP separat , sau integrate ? Ce frecventa ?

#5
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016

View Postgumball3000, on 26 iulie 2017 - 18:19, said:

nu merge cu o antena de exterior si un router cu antene detasabile pe care sa-legi de ont-ul RDS?
il conectezi intr-o priza cu surge protection, iei ei pt antena un surge protection

poate si asa ceva: https://www.amazon.c...r/dp/B00548AGOI

Am deja un router de interior cu antene detasabile. Legarea unui cablu intre router si o antena plasata in exterior nu e o idee foarte buna din punctul de vedere al producatorului. Am intrebat la un moment dat chiar asta la callcenter si omul de acolo parea foarte sceptic. Spunea ca se degradeaza puterea semnalului.

View Postionitagionut7, on 26 iulie 2017 - 18:35, said:

https://wifimag.ro/2...s-omni-aoa-2415 poti sa folosesti o antena dasta sau ceva asemanator in functie de ce buget dispui !!

https://wifimag.ro/2...ti-bullet-m2-hp   si ca acces point acesta e foarte bun !!!

Cu configuratia asta o sa ai semnal pe o raza de 1 km full !!!

Poti sa faci si conexiuni punct la punct cu ap-ul dar trebuie schimbata antena cu una directionala !

Ca AP cred ca  o sa folosesc un TP-Link CPE210 plasat afara (si fara conexiuni punct la punct), deci nu am nevoie sa schimb antena, mai ales ca nu trebuie sa bata mai mult de 60-70 m.

View Postndor, on 26 iulie 2017 - 18:39, said:

Nu am inteles mare lucru .Mai concis . Sub ce unghi va trebui sa radieze antena ? Ce castig sa aiba ?  Vrei antena separata si AP separat , sau integrate ? Ce frecventa ?

Nu AP-ul e problema, ci siguranta echipamentului interior.

Edited by adrip, 26 July 2017 - 18:44.


#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,353
  • Înscris: 21.04.2005
Pentru 3 m de cablu si montat sub streasina ...nu trebuie sa-ti faci prea multe griji .Cablul nu are o lungime suficient de mare incat sa prezinte o incarcare statica apreciabila . Mai ales ca va fi pus pe zid si banuiesc ca va avea si trecere catre interior . Dcas vrei neaparat sa impamantezi , se poate face usor cu cablu ftp cu fir metalic care se lipeste de ecranul mufei rj 45 . Dar nu cred ca e cazul.

#7
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Daca tragi cablu afara si folosesti si PoE cumpara cablu FTP Cat5e din cupru solid http://www.vitacom.r...-cu-305-wl.html, nu cablu UTP, nu cablu multifilar (cele 8 fire sunt facute fiecare din multe fire mai subtiri) si mai ales NU cablu din aluminiu cuprat. Cand vezi ca scrie aluminiu cuprat fugi ca de Posted Image (mai nasol e ca multi nu scriu asta).

Daca montezi AP-ul sub streasina si cablul FTP pana la locul respectiv nu e foarte lung, nu prea ai de ce sa-ti faci griji de descarcarile electrice. Legarea la pamant mai mult rau ar face in cazul asta dupa parerea mea, e ca si cum ai face acolo un paratrasnet improvizat.

Edited by Master_Yoda, 26 July 2017 - 19:14.


#8
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016

View Postndor, on 26 iulie 2017 - 18:58, said:

Pentru 3 m de cablu si montat sub streasina ...nu trebuie sa-ti faci prea multe griji .Cablul nu are o lungime suficient de mare incat sa prezinte o incarcare statica apreciabila . Mai ales ca va fi pus pe zid si banuiesc ca va avea si trecere catre interior . Dcas vrei neaparat sa impamantezi , se poate face usor cu cablu ftp cu fir metalic care se lipeste de ecranul mufei rj 45 . Dar nu cred ca e cazul.

Adica sa lipesc firul de ecranul ambelor mufe RJ45 de pe cablu (atat cea de la capatul din interior - care intra in OTN, cat si cea exterioara - care intra in AP)? Impamantarea cablului FTP se poate "scurge" mai departe prin cea a AP-ului sau trebuie sa fac doua impamantari?

Edited by adrip, 26 July 2017 - 19:13.


#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,353
  • Înscris: 21.04.2005
Se face o singura impamantare la unul din capete .

#10
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016

View PostMaster_Yoda, on 26 iulie 2017 - 19:11, said:

Daca tragi cablu afara si folosesti si PoE cumpara cablu FTP Cat5e din cupru solid http://www.vitacom.r...-cu-305-wl.html, nu cablu UTP, nu cablu multifilar (cele 8 fire sunt facute fiecare din multe fire mai subtiri) si mai ales NU cablu din aluminiu cuprat. Cand vezi ca scrie aluminiu cuprat fugi ca de Posted Image (mai nasol e ca multi nu scriu asta).

Poti sa detaliezi te rog? Nu am prea multa experienta cu montajul cablurilor UTP/FTP.

#11
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Degeaba faci legaturile cu mufele metalice (cu mufa de fapt, ca se face doar intr-un capat al firului), daca aparatul in care bagi mufa respectiva nu are portul RJ45 metalic si legat la pamant.

Cablul FTP are in plus fata de UTP o folie metalica pentru eliminarea interferentelor + firul metalic de care ti-a spus @ndor mai sus. Cuprul solid (adica fiecare din cele 8 fire este unifilar) este recomandat in cazul in care folosesti PoE. Aluminiul cuprat (miezul firelor este din aluminiu si doar stratul exterior foarte subtire este din cupru) nu se recomanda in cazul PoE, am citit de cazuri in care folosit in combinatie cu PoE s-a incins si a provocat incendii.

Edited by Master_Yoda, 26 July 2017 - 19:31.


#12
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016
Tocmai am observat ca AP-ul la care ma gandisem eu (TP-Link CPE210) vine cu antena directionala (unghiuri de 65° orizontal / 35° vertical), iar una omnidirectionala luata separat cred ca nu prea are loc in buget. Nu stiu ce sa fac. Singurul lucru pentru care nu am vrut sa folosesc un router basic de tip SOHO e ca nu poate fi montat in siguranta afara. In afara de asta performanta ar fi fost de ajuns. Si avea si avantajul antenei omnidirectionale.

View PostMaster_Yoda, on 26 iulie 2017 - 19:22, said:

Degeaba faci legaturile cu mufele metalice (cu mufa de fapt, ca se face doar intr-un capat al firului), daca aparatul in care bagi mufa respectiva nu are portul RJ45 metalic si legat la pamant.
Cablul FTP are in plus fata de UTP o folie metalica pentru eliminarea interferentelor + firul metalic de care ti-a spus @ndor mai sus. Cuprul solid (adica fiecare din cele 8 fire este unifilar) este recomandat in cazul in care folosesti PoE. Aluminiul cuprat (miezul firelor este din aluminiu si doar stratul exterior foarte subtire este din cupru) nu se recomanda in cazul PoE, am citit de cazuri in care folosit in combinatie cu PoE s-a incins si a provocat incendii.

Nu stiam, chiar ma bucur ca am aflat asta.

Edited by adrip, 26 July 2017 - 20:14.


#13
valeatza

valeatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.09.2008
După mine:
Ia un pach ftp de 25m ptr exterior,o pereche de injectoare de 48v cu 2amperi,cu acces point tplink sau de ști să folosești Cisco /linksys și ubiquiti!!(doar de ști să lucrezi cu asemenea mărci !!)
Sau poți să îți iei antene de 9dbi și să le pui lângă două geamuri ale casei și să ai afară cât și înăuntru casei super bun semnal dar în 2,4 ghz!!

#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,353
  • Înscris: 21.04.2005
Atunci cumperi 1 buc cutie de conexiuni din PVC , pentru exterior. bagi routerul ala basic de tip SOHO in ea si o montezi afara .
- http://www.comenziel...90x90-ip56-4614

Putina imaginatie nu strica !

#15
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016

View Postvaleatza, on 26 iulie 2017 - 20:11, said:

Ia un pach ftp de 25m ptr exterior,o pereche de injectoare de 48v cu 2amperi,cu acces point tplink sau de ști să folosești Cisco /linksys și ubiquiti!!(doar de ști să lucrezi cu asemenea mărci !!)
Sau poți să îți iei antene de 9dbi și să le pui lângă două geamuri ale casei și să ai afară cât și înăuntru casei super bun semnal dar în 2,4 ghz!!

AP-ul CPE210 vine cu injector inclus. Routerul SOHO are alte probleme (i-am raspuns mai jos lui ndor). Antenele nu acopera decat o portiune din curte daca le plasez la geamuri.

View Postndor, on 26 iulie 2017 - 20:14, said:

Atunci cumperi 1 buc cutie de conexiuni din PVC , pentru exterior. bagi routerul ala basic de tip SOHO in ea si o montezi afara .
- http://www.comenziel...90x90-ip56-4614

Si cum ramane cu protectia la descarcari electrice a unui router indoor folosit in exterior? Unde mai pui ca nu suporta temperaturile de iarna, asa ca va trebui mutat in interior (vreau sa il pot accesa de afara vara si din interior tot timpul anului)...

Edited by adrip, 26 July 2017 - 20:34.


#16
valeatza

valeatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.09.2008
De am scris să o pui la geam mă refeream pe interiorul casei !!!
Tu cam vrei mură-n gură  că la prefectură !!!
Ps:De pui o descrierea a clădiri da îți pot că câteva idei ptr  ce sa montezi  că și  echipamente  de rețea !
Dar te rog detaliază bine schita clădiri !!!!!!!!!

http://www.magazin-wifi.ro
Uni prosti pe aici fac cumpărături !!!
Ps:Și sunt destule parcuri cu asemenea echipamente ptr internet !!!!

#17
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016
La interiorul casei ma refeream si eu.
Sper ca am fost suficient de clar in descriere ca nu ma intereseaza in primul rand sa gasesc o amplasare pt echipamente (asta e cam batuta in cuie), ci sa asigur protectia ONT-ului interior.
Daca te-au deranjat cerintele mele atunci imi cer scuze, oricum nu esti obligat sa raspunzi la ele.

#18
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Casa nu este prevazuta cu paratrasnet?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate