Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Nissan Juke nou si cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
alexpanc

alexpanc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2013
Buna ziua. Am si eu o problema cu o masina noua, un Nissan Juke cu cutie automata cumparat in mai 2017.
La inceputul lunii iunie am constatat o scurgere de lichid, s-a dovedit ca este o scurgere de ulei de la grupul de transfer.
Masina a stat aproape o luna in service la o reprezentanta Nissan si intr-un final i-a fost schimbat un semering pe garantie.
Dupa numai 3 zile dupa ce am primit inapoi masina scurgerea a reaparut si am dus inapoi masina la acelasi service. Acum reprezentantul service-ului imi spune ca nu stie cat va dura reparatie insa mi-a cerut sa vin sa iau masina si sa ii fac plinul, intrucat ei au trebuit sa circule cu ea... pentru teste...
Am cerut ajutorul Nissan pentru rezolvarea situatiei insa nu pare sa se miste treaba deloc.
Mentionez ca masina are acum 1943KM la bord, cel putin atat avea cand am lasat-o eu in service.
Ar trebui sa apelez la ANPC?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, fericirea de a avea masini facute pe alt continent.
Orice piesa vine in 2-4 saptamani, asta daca se nimereste sa comande piesa corecta.

Hororscopul tau arata nervi si stare grava de pieton.

Cere de la Nissan masina la schimb pe durata reparatiei.

#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
La masini nu se aplica:
http://www.anpc.gov....) din 2003.html
art. 11 pct 4:
Orice reparare sau înlocuire a produselor va fi făcută în cadrul unei perioade rezonabile de timp, stabilită de comun acord, în scris, între vânzător şi consumator, şi fără niciun inconvenient semnificativ pentru consumator, luându-se în considerare natura produselor şi scopul pentru care acesta a solicitat produsele. Perioada de timp stabilită nu poate depăşi 15 zile calendaristice de la data la care cumpărătorul a adus la cunoştinţă vânzătorului lipsa de conformitate a produsului.

??

#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Eu stiu ca din curtea service-ului ai voie sa iasă doar cu proprietarul la volan sau sa conducă cu proprietarul in stanga si acceptul acestuia

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Poate, daca o tandalesc, ajungi la schimb!

Verifica masina in service, cati km are si fa scandal, eventual du-o la un service mai serios. Sa nu ajunga cobai sau donatoare!

De ce le trebuie oare plinul facut...?

Edited by arab, 26 July 2017 - 17:02.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si de ce teste au nevoie de le trebuie un rezervor de combustibil ? Merg pana la munte sau la mare cu ea ? Ce pot sa vada sau cum pot sa vada scurgerile daca vor fi la volan ?

#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
La ce dealer ai fost sa o repari?
Incearca alta reprezentanta Nissan. Poate sunt mai competenti.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Adica au mers cu masina de a ramas fara benzina?!
Cati km le-au trebuit sa o testeze? Pana la KFC?
Si daca se duce un consumabil in timpul plimbarilor, sau se arde vreun bec, tot tu platesti?
Eu nu stiu la ce service te-ai dus tu, dar eu iti recomand sa-l schimbi sau sa iei legatura cu OPC/ANPC.

#9
alexpanc

alexpanc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2013

 Adm, on 26 iulie 2017 - 16:53, said:

Mda, fericirea de a avea masini facute pe alt continent.
Orice piesa vine in 2-4 saptamani, asta daca se nimereste sa comande piesa corecta.

Hororscopul tau arata nervi si stare grava de pieton.

Cere de la Nissan masina la schimb pe durata reparatiei.
Cererea trebuie sa vina de la reprezentanta auto spre Nissan, asa a fost si prima data.
Doar ca mi-au dat un Sandero obosit atunci... am platit peste 20K Euro sa merg cu Sandero
Piesele vin din UK din ce am aflat eu, tot departe insa.

 uhu10uhu, on 26 iulie 2017 - 17:06, said:

La ce dealer ai fost sa o repari?
Incearca alta reprezentanta Nissan. Poate sunt mai competenti.
Caremil, e singura reprezentanta Nissan din Iasi, m-as duce la altii daca ar fi rezonabil de aproape.
Mi-e frica insa sa merg pana la Suceava sau Bacau cu scurgerea aia de ulei, sa nu fac mai rau.

 YOUR_GOD, on 26 iulie 2017 - 17:20, said:

Adica au mers cu masina de a ramas fara benzina?!
Cati km le-au trebuit sa o testeze? Pana la KFC?
Si daca se duce un consumabil in timpul plimbarilor, sau se arde vreun bec, tot tu platesti?
Eu nu stiu la ce service te-ai dus tu, dar eu iti recomand sa-l schimbi sau sa iei legatura cu OPC/ANPC.
Nu stiu cati Km au facut cu masina, rezervorul era cam pe sfert, asa arata in bord, deci mai era benzina pentru macar 100KM.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Este inadmisibil sa mearga 100 KM cei din service. Am avut si eu problema cu masina de a ajuns la reparat, dar de asa ceva, nu am auzit. 100 KM este inimaginabil de mult. Te-ai uitat in bord, a facut masina acei KM, sau au facut vreo transfuzie?

#11
alexpanc

alexpanc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2013

 TruculMagic, on 26 iulie 2017 - 17:02, said:

Si de ce teste au nevoie de le trebuie un rezervor de combustibil ? Merg pana la munte sau la mare cu ea ? Ce pot sa vada sau cum pot sa vada scurgerile daca vor fi la volan ?
E ciudata scurgerea aia... cred ca se scurge cate putin ulei in mers si apoi tot picura, dimineata gaseam cate o pata sub masina. Ulei verzui cumva, doar in piesa aia cica este pus.

 YOUR_GOD, on 26 iulie 2017 - 17:37, said:

Este inadmisibil sa mearga 100 KM cei din service. Am avut si eu problema cu masina de a ajuns la reparat, dar de asa ceva, nu am auzit. 100 KM este inimaginabil de mult. Te-ai uitat in bord, a facut masina acei KM, sau au facut vreo transfuzie?
Maine dimineata ma duc la service, asa ca nu stiu cati Km au facut.
De sunat m-au sunat in mijlocul zile, eram la munca, nicio sansa sa ajung in timp util la ei.
Parca nu se putea extrage benzina din rezervor la masinile noi, nu?

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Masina e 4x4?
Asta cu schimbatul semeringului e tratarea efectului mai ales ca vorbim de o masina noua .

Vezi ca ala e service sub acoperire , inadmisibil asa ceva .
Esti prea calm si linistit in vorba deaia te iau asa , daca merge bine daca nu nu, baga 100 de tarie si dupa explica-le , dar mai bine schimba service-ul ca aia fac sh din masina ta noua .

Edited by ldpe, 26 July 2017 - 18:02.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 alexpanc, on 26 iulie 2017 - 17:40, said:

Parca nu se putea extrage benzina din rezervor la masinile noi, nu?

Nu se poate scoate de nea Vasile cu furtunasul si PET-ul de cola in parcare cind se uita dupa potera, in service cind au cheile si toate echipamentele evident ca se poate (m-as apuca sa dau trei variante dar sigur vin colegii care sint in bransa cu cinci mult mai destepte si nu vrea sa ma simt prost).

Oricum e clar ca e nesimtire strigatoare la cer, iti iei masina noua si iti cere service-ul sa bagi benzina pentru teste (sau mai probabil ca sa se plimbe ei cine stie pe unde). Ar trebui mai ales daca te-au stresat asa sa ti-o dea reparata, spalata si cu plinul facut (ca doar nu-i mare rezervor de faci 100km cu un sfert...).

#14
alexpanc

alexpanc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2013

 f300, on 26 iulie 2017 - 17:50, said:


Nu se poate scoate de nea Vasile cu furtunasul si PET-ul de cola in parcare cind se uita dupa potera, in service cind au cheile si toate echipamentele evident ca se poate (m-as apuca sa dau trei variante dar sigur vin colegii care sint in bransa cu cinci mult mai destepte si nu vrea sa ma simt prost).

Oricum e clar ca e nesimtire strigatoare la cer, iti iei masina noua si iti cere service-ul sa bagi benzina pentru teste (sau mai probabil ca sa se plimbe ei cine stie pe unde). Ar trebui mai ales daca te-au stresat asa sa ti-o dea reparata, spalata si cu plinul facut (ca doar nu-i mare rezervor de faci 100km cu un sfert...).
Ok, multumesc de lamurire.
Maine dimineata ma prezint la service, daca nu ma inteleg cu ei ma duc direct la ANPC.
Tare aiurea situatia, mi-am luat masina de noua tocmai ca sa nu ma plimb prin service si uite ce patesc...

#15
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Bine ai venit in club! Nu esti si nu vei fi nici primul si nici ultimul patit.

De regula pierderile intervin din cauza semeringurilor (proaste) sau garniture (puse airea sau tot proaste).
Schimba service-ul (si implicit orasul). Nu se intampla nimic.

Te poti duce si la OPC/ANPC, dar slabe sanse sa rezolvi ceva. De cele mai multe ori sunt mana in mana. Si or sa te puna mai intai  sa o rezolvi amiabil.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
nu sunt mana in mana, dar competentele si fondurile protex consumatorului sunt limitate.
in cazuri de astea sunt necesare expertize tehnice, aia nu au bani de asa ceva, clientul nici atat nu vrea sa platesca ceva.

in general o reclamatie de la protex consumatorul se deruleaza cam asa: vin aia, "uite ai o reclamatie, rezolvi situatia, si plecam asa cum am venit, toata lumea fericita, sau nu rezolvi si stam pe aici sa controlam actele, marfa, pana gasim, stiu eu, o napolitana expirata cazuta dupa raft, oricum controlam pana gasim ceva in neregula si-ti ardem o amenda..."

adevarul e ca situatia initiator e foarte funny, "lasa tu masina aici la reparat, doar mai vino din cand in cand sa-i faci plinul"...

Edited by slai, 26 July 2017 - 19:26.


#17
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Din pacate situatie e grava de tot cei din service nu vor sa-ti repare masina ci vor sa se plimbe cu ea ( nu le mai place Sandero ca-i obosit vor masina 9 )
Du-te la reprezentanta si spune-le masina reparata in max 5 zile lucratoare sau alta masina 9 cu aceleasi dotari ca si cealalta sau diferenta de bani.
Nu-si bat ei putza de munca ta

Edited by Nytro84, 26 July 2017 - 19:36.


#18
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
La intrarea in service se completeaza o fisa, in care se specifica nr. de km. la intrare, bunuri aflate in masina , lovituri, etc. ti-au dat asa ceva ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate