Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Credit BRD Work and Travel

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Cum sta treaba cu acest credit oferit de BRD in vederea inscrierii la programul Work and Travel? Ceea ce nu inteleg eu este cand ti se ofera acei bani pentru a face toata platile catre agentie (programul in sine, bilet de avion, viza). Daca eu vreau sa ma inscriu si chiar nu am niciun ban (pana la primirea creditului), cum procedez? Ma gandesc ca BRD nu-ti ofera creditul pentru program fara vreo dovada ca tu pleci (cum ar fi contractul de munca de la angajator).
A doua intrebare (la care totusi nu ar trebui sa ma gandesc, dar pe care totusi o pun:)) ), ce se intampla daca primesc creditul, platesc programul, dar pic viza si nu reusesc sa plec? Agentia imi inapoiaza banii sau aceia sunt niste bani pierduti?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View PostEduardika28, on 26 iulie 2017 - 14:50, said:

A doua intrebare (la care totusi nu ar trebui sa ma gandesc, dar pe care totusi o pun:)) ), ce se intampla daca primesc creditul, platesc programul, dar pic viza si nu reusesc sa plec? Agentia imi inapoiaza banii sau aceia sunt niste bani pierduti?

Sunt bani pierduti. Nu ti se inapoiaza nicio taxa (nici comisionul agentiei, nici taxa de viza).

Dar, sa zicem ca iei viza, iei creditul (vreo 2000-2500$) si pici undeva prin Minnesota/ Dakota/ Wyoming.
Care crezi ca sunt sansele ca in 3 luni sa faci cel putin 2500 USD pe plus?

Iti spun, stiu cazuri fericite (care s-au distrat si intors cu mii acasa, mers in fiecare an) stiu cazuri nefericite (care efectiv au picat intr-un parc de agrement si vreme proasta. Ploua, aprcul inchis> nu se lucreaza> nu se plateste).

Ah, si inca o chestie. Nimeni n-a plecat foarte fericit din US dupa prima experienta. joburile sunt de cacat si prost platite, dar te ajuta sa iti faci contacte. Ca newbie vei avea 2/3 joburi. Apoi dupa ce ti-ai facut contacte te poti duce pe cont propriu.

Edited by Lex404, 26 July 2017 - 15:08.


#3
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

View PostLex404, on 26 iulie 2017 - 15:06, said:

Sunt bani pierduti. Nu ti se inapoiaza nicio taxa (nici comisionul agentiei, nici taxa de viza).

Dar, sa zicem ca iei viza, iei creditul (vreo 2000-2500$) si pici undeva prin Minnesota/ Dakota/ Wyoming.
Care crezi ca sunt sansele ca in 3 luni sa faci cel putin 2500 USD pe plus?

Iti spun, stiu cazuri fericite (care s-au distrat si intors cu mii acasa, mers in fiecare an) stiu cazuri nefericite (care efectiv au picat intr-un parc de agrement si vreme proasta. Ploua, aprcul inchis> nu se lucreaza> nu se plateste).

Ah, si inca o chestie. Nimeni n-a plecat foarte fericit din US dupa prima experienta. joburile sunt de cacat si prost platite, dar te ajuta sa iti faci contacte. Ca newbie vei avea 2/3 joburi. Apoi dupa ce ti-ai facut contacte te poti duce pe cont propriu.

Banii ti scoti si nici nu mori de foame. Dar n-ai garantia ca vii si cu bani gramada de acolo.
PS: Am auzit si eu cazurile fericite in care s-au intors cu 3-4-5 mii de euro. Evident avand 2 job-uri sau unul de server.

#4
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
Scrie aici : https://www.brd.ro/p...itul-worktravel

Quote

Ce îţi oferă creditul Work&Travel?
- Credit dedicat susţinerii cheltuielilor în cazul participării în cadrul programului de tip Work&Travel.
- Finanţare fără garanţii până la 4.000 Euro / 5.000 USD, în vederea acoperirii cheltuielilor aferente participării în acest program:
  - Taxa de program către compania parteneră BRD
  - Taxele aferente obţinerii vizei (dacă este cazul)
  - Costul transportului
  - Alte costuri (în limita a 20% din valoarea creditului)
- Poţi aplica pentru creditul Work&Travel dacă ai între 18 şi 30 de ani şi eşti înscris în programul Work&Travel din SUA sau Europa.

"Poţi obţine creditul, chiar dacă tu nu ai venituri. În ambele cazuri, este obligatoriu să aduci cel puţin 1 co-împrumutat."


#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Eduardika,uita/te bine la ce subliniaza Doby.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate