Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

battery wear mare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Juve45

Juve45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.01.2012
Salutare!
Am un Thinkpad T430 cumparat SH acum un an. Atunci bateria avea cam 80% din capacitatea initiala (56Wh e capacitatea initiala, si bateria avea cam 45Wh). de la inceputul anului 2017, capacitatea bateriei a scazut foarte mult si foarte repede. Acum se incarca doar pana la 5.22Wh, adica undeva la doar 10% din capacitatea din fabrica. cam de prin noiembrie anul trecut am inceput sa stau pe debian (pana atunci aveam ubuntu). Iar pe debian nu se inchide automat laptopul cand ajunge la 6%. Si de cateva ori a ajuns bateria la 0-1%. E posibil ca din aceasta cauza sa fi scazut atat de drastic capacitatea? Acum vreo 2-3 luni, cand am observat ca a scazut la 20Wh capacitatea maxima, am zis ca nu il mai las sub 6%. Si nu l-am mai lasat sa scada sub 6%, dar tot a scazut capacitatea. (pana la 5Wh).  
Vara trecuta, pana in toamna tarziu, am folosit mai mult windows-ul pe laptop, si atunci capacitatea bateriei nu parea sa fie afectata.

Credeti ca e din cauza debianului? Sau, daca nu... de ce s-a intamplat asa?

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,262
  • Înscris: 06.01.2007
Bateria are un circuit intern care-si face singura managementul.
Ceea ce poti face tu din windows sau linux, e sa setezi bateria, parametrii, insa.. nu SO face managementul. Managementul bateriei e facut si cand leptopul e inchis, deci SO nu intervine si nici BIOSul.

Nu ar trebui sa conteze SO in cazul managementului.

Thinkpadurile au in general baterii bune, tin multi ani. La vechiul T500 am ajuns la 1300 cicluri si inca mai tine cam 1 ora. Primul meu leptop R50e are deja vreo 15 ani si..... inca mai tine bateria vreo 5 minute, mi se pare absolut fenomenal. Insa sotia are un X220 caruia i-a murit bateria cam dupa 3 ani destul de abrupt, de la 7 ore autonomie(baterie ne-extinsa) a raportat ca nu se mai poate incarca, cred ca din cauza ca s-a incalzit doar intr-un capat al bateriei si a slabit sistematic celula aia.
Eu acum folosesc un T520 cu baterie de 5 ani, 400 cicluri si inca mai tine cam 4 ore, vezi printscreen. Daca nu ma insel T520 si T430 al tau folosesc aceiasi baterie.

https://gyazo.com/0e...da142ae11e38d28

O defectiune interna a bateriei insa se poate intampla. Daca de exemplu ai o celula mai slaba, circuitul detecteaza acest luctu, incearca sa echilibreze incarcarea (descarcarea nu are cum), dar daca problema persista, circuitul nu poate incarca tot pachetul de celule la capacitatea maxima, ci la capacitatea celulei slabe. Deci e posibil ca la prima formatare sa-ti zica ca bateria e inutilizabila, sau sa ti-o revigoreze, depinde de noroc.

Edited by maccip, 26 July 2017 - 12:48.


#3
Juve45

Juve45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.01.2012
Sa o formatez nu inseamna sa o duc la 0% si apoi la 100%? Am facut asta acum vreo luna, si nu s-a schimbatnimic (poate doar a mai scazut cu ceva capacitatea). La inceput si a mea tinea 4 ore, iar acum tine cu putin noroc 30 de minute... :(
Daca as schimba celulele ar fi ok?  ar putea sa pateasca din nou asa, adica sa scada drastic capacitatea?

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,262
  • Înscris: 06.01.2007
Ah.. si eu l-am cumparat tot SH acum 2 ani, deci nu stiu cum a fost utilizat inainte. Mi-a venit cu 100 cicluri de incarcare ceea ce e destul de putin pentru 3 ani de folosire, restul de 300 cicluri le-am facut eu.
E cam riscant sa cumperi la mana a 2a din privinta bateriei, dar.. trebuie sa ai si noroc in viata.
Eu tocmai o sa cumpar o baterie pentru X220, am incercat s-o repar, am studiat circuitul, am desfacut bateria si am constatat care e problema.. are 2 celule slabe, alea de langa procesor care de regula stau un pic mai calde, m-am chinuit putin de amorul artei dar in final nu am reusit cam nimic. Probabil ca a stat acoperit cu o plapuma in timp ce se incarca, copii obisnuiesc asta si.. s-a dus.


Daca schimbi celulele, o poti face la o firma care se ocupa cu asa ceva. Eu nu recomand s-o faci tu, decat daca te pricepi binisor la electronica.
In memoria ei, bateria retine niste informatii, inclusiv un bit "failure flag", daca apuca bateria sa intre "pe rosu", bitul ala va fi setat. Memoria respectiva se poate scrie prin interfata SMBus a bateriei, cu un circuit specializat (un adaptor USB-> SMBus de ex sau cu un arduino manufacturat pentru problema asta), dar trebuie sa cunosti ce faci sau sa studiezi procedura de "clear failure flag". Sunt niste instructiuni pe care circuitele alea le accepta, trebuie sa studiezi documentatia lor, e mai greu. Insa din ce stiu eu sunt firme care fac asta, cunosc exact procedura si-ti schimba celulele cu unele noi. Eu nu am apelat. M-am jucat si eu mai mult de amorul artei, nu merita s-o repari, iti trebuie ceva studiu si.. scule.
O sa-mi cumpar una noua, costa cam 350 de lei varianta originala sau 200 lei varianta "compatibila" adica... facatura. Probabil ca schimbatul celulelor e tot undeva pe-acolo.

S-o formatezi inseamna s-o duci la 100%, apoi pana pica (nu pica la 0% ci pe la un.. 5% cred) si apoi iar la 100%. In windows softul de la lenovo are o functie de formatare, dureaza mult, peste 12 ore, dar poti s-o faci si manual. Insa daca zici ca ai facut acum o luna, ar trebui sa fie suficient.
La bateria LiIon nu  e bine s-o descarci in profunzime. Windowsul vine pre-setat cu un critical level la 7% dupa care hiberbeaza, nu-ti consuma bateria la 0%.


Mi-e frica ca are ceva bateria ta si n-o so mai poti salva din pacate. E mai bine sa faci incarcarea cu programul de formatare, deoarece incarcarea e mai lenta, circuitul poate manageria mai usor eventualele diferente de capacitate dintre celulele inseriate.


Aaaa.. vezi sa nu ai activat in bios vreo functie de Fast Charging, Turbo charging. Alea-s doar ca sa-ti scoata bateria la pensie mai repede.
Am auzit ca la thinkpadurile mai noi au asa ceva, au nu stiu sa-ti zic, nu suport tastaturile de la astea noi, eu raman pe T520 cat s-o putea.

#5
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Acum, lasand circuitele bateriilor, acestea nu ar trebui lasate sa scada sub 15-20% incarcare. Din pacate, bateriile cu litiu au cea mai mare uzura in plaja asta de incarcare

#6
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Am si eu un Thinkpad t540p cumparat de nou, are in jur de 90 cicluri in aproape 3 ani, insa dupa 1 ani si jumatate am ajuns la un wear level de 10% de la 56wh la 49 wh.
Am descoperit ca exista o setare la managementul bateriei(aparuta de curând si in windows 10) care pune un prag de incarcare a bateriei(eu l-am lasat la 80%) , dar se poate alege orice valoare.
Astfel, de atunci nu am mai pierdut din capacitate nici macar un procent. Din cand in cand o mai descarc complet  insa resetarea bateriei nu am reusit-o niciodata...a dat eroare de fiecare data.

Pune-i prag de incarcare , astfel o protejezi mult mai bine .

#7
Juve45

Juve45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.01.2012
Nu vreau sa imi schimb eu celulele, stiu ca e destul de tricky. Dar as da-o la o firma, si asta ma intrebam, daca ar putea sa se strice la fel de repede cu niste celule noi. (In conditiile in care as avea mai multa grija de ea, sa nu o las sub 10-15%)

@catalin.t da... ma gandesc ca asta ar putea fi cauza principala a degradarii atat de avansate, faptul ca am lasat-o de mai multe ori la 0%, dar totusi, chiar atat de rau in doar cateva luni? In vreo 6 luni a scazut de la 80% la 10%...

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,262
  • Înscris: 06.01.2007
Nu e chiar asa. Teoretic vorbind, circuitul de incarcare trebuie sa-si stie capacitatea bateriei destul de binisor, altfel o va incarca cu un curent prea mare sau prea mic.
Pentru a sti capacitatea, nu ai alta sansa decat s-o descarci pana pe la un 9% si s-o incarci imediat, dar asta o face softul de management de la Lenovo, nu trebuie sa-ti bati tu capul.
Dar.. asa e, cu cat o descarci mai profund, cu atat bateria se uzeaza mai repede.
Insa.. nicidecum asa de repede cum zici tu ca ai patit.
Capacitatea trebuie sa scada treptat, nu de la 50Wh la 5Wh intro saptamana.

Gradul de incarcare al bateriei nu poate fi dedus decat aproximativ din tensiunea ei de la borne. Algoritmul de incarcare foloseste informatiile despre capacitatea electrica care a intrat in baterie la ultima incarcare.
E un compromis aici, dar algoritmul de incarcare stie cum sa-l faca.

 bog4u, on 26 iulie 2017 - 13:25, said:

Pune-i prag de incarcare , astfel o protejezi mult mai bine .
Da, corect! Eu am pus la 60% acum, dar aveam si la 30%.
Adica.. sa nu incarce bateria chiar daca e in priza, decat daca e sub 60%.

Win10 are o functie din asta, dar.. atentie.. ea poate sa nu functioneze cat e windowsul inchis daca driverul nu e instalat, am auzit ca se intampla asta, eu nu stiu, am win7.
Adica.. Degeaba ai setat sa nu se incarce decat cand e sub un anume procent, cand ai leptopul inchis, sau windowsul nu e incarcat, bateria se va incarca.
Pentru ca functia aia nu scrie in memoria bateriei. Dar, repet, nu cunosc exact, mi-au spus alti detinatori de Thinkpaduri. Asta a fost si motivul pentru care mi-a fost frica sa upgradez la windows10 si am ramas cu 7.

 Juve45, on 26 iulie 2017 - 13:26, said:

am lasat-o de mai multe ori la 0%,
Cand o lasi la 0%, e posibil ca celulele mai slabe sa se descarce sub limita admisa.

Dar eu nu inteleg cum ai reusit s-o descarci la 0%. In windows nu te lasa. Implicit ai setat un "reserve battery lvl" pe la 7% ceea ce e ultra-suficient pentru a proteja bateria.
Poate din Unix, desi.. nu cred ca nu are si Unixul ala un sistem de protejare al bateriei.
Pot zice ca am descarcat-o si eu la 0% cand eram disperat sa mai sug inca cateva minute din baterie, mi s-a intamplat de 2 ori, dar in mod curent leptopul intra in hibernare pe la un 5%(parca am eu setat)

Cu celule noi.. iti dai seama ca pana la urma daca nu ai garantie, esti la mana norocului. Astia iti ofera un 12 luni garantie, dar eu consider ca nu e suficient, o baterie trebuie sa tina cu mult mai mult.
Pana la urma bateria e o chestie cu chimicale care poate sa cedeze. Trebuie sa ai si noroc.

#9
Juve45

Juve45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.01.2012

 maccip, on 26 iulie 2017 - 13:37, said:

Capacitatea trebuie sa scada treptat, nu de la 50Wh la 5Wh intro saptamana.

Nu, in cateva luni s-a intamplat asta, cam jumtate de an.

Pe debian nu-mi intra in hibernare la 7% sau la lat procentaj.(nu stiu exact de ce, e ceva stricaty pe acolo, trebuie sa ma uit) si trage din baterie pana la 0%. Sa inteleg ca probabil asta a fost cauza?

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,262
  • Înscris: 06.01.2007
Nu sunt sigur, nu am experimentat chestiunea asta, dar poate fi o cauza, mai ales ca tu zici ca ai observat ca pe Debian s-a dus mai repede.
Eu cred ca asta e cauza cea mai probabila, depinde de cate ori s-a intamplat sa o descarci la blana.

#11
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

 bog4u, on 26 iulie 2017 - 13:25, said:

Am si eu un Thinkpad t540p cumparat de nou, are in jur de 90 cicluri in aproape 3 ani, insa dupa 1 ani si jumatate am ajuns la un wear level de 10% de la 56wh la 49 wh.
Am descoperit ca exista o setare la managementul bateriei(aparuta de curând si in windows 10) care pune un prag de incarcare a bateriei(eu l-am lasat la 80%) , dar se poate alege orice valoare.
Astfel, de atunci nu am mai pierdut din capacitate nici macar un procent. Din cand in cand o mai descarc complet  insa resetarea bateriei nu am reusit-o niciodata...a dat eroare de fiecare data.

Pune-i prag de incarcare , astfel o protejezi mult mai bine .
Salut.
Poti spune cum ai pus acea limita de 80%?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate