Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Mod de conectare intrerupator smart de perete - BroadLink.

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010
Hello,

Ieri am cumparat urmatorul intrerupator inteligent de perete:  Broadlink TC2-1 cu 2 butoane care actioneaza 2 becuri din casa.
Dupa cum se vede si in poza 1 atasata in instructiunile producatorului se mentioneaza ca in terminalul L sa se monteze live-wire (faza) si in ce L1 si L3 cele 2 netrual wires (null-urile) corespondente fiecarui bec.
Problema este ca instalatia mea din intrerupator eu am exact invers si anume 2 faze si 1 singur netrual.
Acest lucru nu a fost o problema pentru fostul meu intrerupator, un intrerupator clasic mecanic, insa acest nou intrerupator smart are nevoie si de alimentare cu curent.
Ce am facut pana acum este sa conectez cum scrie pe schema producatorului in L -faza si in L1 neutral-ul si intrerupatorul functioneaza bine atat actionat de manual cat si de pe telefonul mobil prin iOS. Problema este ca evident as dori sa actionez ambele becuri din lampa si nu doar unul cum am facut acum.

Cum as putea sa rezolv aceasta problema? Stiu ca instalatia nu este facuta corect si ca in mod nomral in intrerupator ar fi trebuit sa am o singura faza si 2 null-uri insa nu sunt dispus sa sparg casa sa rearanjez instlatia electrica :)

Daca conectez exact invers fata de cum se mentioneaza in instructiuni, adica in L1 si L3 sa pun fazele si il L sa pun null-ul  intrerupatorul s-ar alimenta bine cu curent si ar functiona sau s-ar arde ?

Multumesc !

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   364.74K   111 downloads
  • Attached File  2.JPG   571.44K   114 downloads
  • Attached File  3.JPG   195.22K   112 downloads
  • Attached File  4.JPG   222.42K   97 downloads


#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postbonding, on 26 iulie 2017 - 11:03, said:

... insa nu sunt dispus sa sparg casa sa rearanjez instlatia electrica Posted Image ...

Nu trebuie sa spargi absolut nimic. Este suficient sa gasesti in tablou electric care este siguranta de la care "se sting" becurile respective, dupaia sa descoperi care sunt cele 2 fire ce duc la becurile respective (asta in cazul in care ai mai multe fire bagate in siguranta) si sa inversezi firele intre ele (in tablou, in siguranta)

#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
Desfaci doza de legatura de unde se alimenteaza becul, si schimbi acolo faza cu nulurile.

#4
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Ai 1 faza de intrare in intrerupator, nu ai tu doua.

Cam asa arata schema de la unul simplu.

Attached File  articol-intrerupatoare_1a.png   34.73K   65 downloads

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbonding, on 26 iulie 2017 - 11:03, said:

Hello,

Ieri am cumparat urmatorul intrerupator inteligent de perete:  Broadlink TC2-1 cu 2 butoane care actioneaza 2 becuri din casa.
Dupa cum se vede si in poza 1 atasata in instructiunile producatorului se mentioneaza ca in terminalul L sa se monteze live-wire (faza) si in ce L1 si L3 cele 2 netrual wires (null-urile) corespondente fiecarui bec.
Problema este ca instalatia mea din intrerupator eu am exact invers si anume 2 faze si 1 singur netrual.

Te inseli.  Ai o singura faza L sau un singur nul N (tre sa incerci cu creionul de tensiune) care pleaca pe doua linii din intrerupatorul dublu.   Deci, in L vei monta 1 faza sau 1 nul din intrerupator iar in celelalte doua capete, iesirile spre consumator.

#6
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Nu trebuie sa schimbi nici o legatura in doze sau tablou. Tu ai un circuit serie format din intrerupator (L-L1-3) si becuri, deci indiferent care ii nulul sau faza el tot o sa functioneze. Intrerupatorul tau nu are alimentare directa (L si N) ci are un circuit intern care preia serie cu consumatorul (sau pe peroadele de pauza din fiecare alternanta in care becul nu-i alimentat) curentul necesar pentru functionarea electronicii din el. Nu stie nici unde ai legat faza sau nul.
Leaga firul comun de pe instalatie la borna L si firele care merg catre becuri la L1...L3.

Edited by gabyxm, 26 July 2017 - 11:28.


#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
Cauta bine prin manuale, dar eu zic ca n-are nici pe dracu daca conectezi invers.

#8
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Nu poti rezolva in felul acesta, cele doua "faze"care-ti vin de la lustra sunt doar doua fire conectate la bec, de fapt nulul de lucru e dincolo de bec, singura solutie e sa sacrifici un bec, il inlocuiesti cu un strap, adica aduci nulul real de la retea in doza intrerupatorului, alimentezi jucaria digitala cu un nul care vine de sus de la lustra prin becul pe care l-ai scurtcircuitat si cu faza care ar fi trecut prin intrerupator, si ai posibilitatea sa comanzi un singur bec.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAssur, on 26 iulie 2017 - 11:24, said:

nulul real de la retea in doza intrerupatorului, alimentezi jucaria digitala cu un nul care vine de sus de la lustra prin becul pe care l-ai scurtcircuitat si cu faza care ar fi trecut prin intrerupator, si ai posibilitatea sa comanzi un singur bec.

Nu recomand. Intrerupatorul, daca va fi montat pe faza, nu are nevoie de niciun nul (consumatorul are asigurat nul din doza de perete)... deci ce spui tu mai sus e o reteta de cozonac cu carne, care poate provoca daune.

Intrerupatoarele casnice intrerup o singura faza sau un singur nul... Celelalte fire sunt "liniile" catre consumator.

Edited by rosix, 26 July 2017 - 11:31.


#10
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010

View Postgabyxm, on 26 iulie 2017 - 11:23, said:

Nu trebuie sa schimbi nici o legatura in doze sau tablou. Tu ai un circuit serie format din intrerupator (L-L1-3) si becuri, deci indiferent care ii nulul sau faza el tot o sa functioneze.
Leaga firul comun de pe instalatie la borna L si firele care merg catre becuri la L1...L3.
Dar se alimenteaza intrerupatorul OK faca fac asta ?

View PostPhobos, on 26 iulie 2017 - 11:24, said:

Cauta bine prin manuale, dar eu zic ca n-are nici pe dracu daca conectezi invers.
Manualul este cel pe care l-am atasat. Asta este tot ce scrie.

View Postrosix, on 26 iulie 2017 - 11:23, said:

Te inseli.  Ai o singura faza L sau un singur nul N (tre sa incerci cu creionul de tensiune) care pleaca pe doua linii din intrerupatorul dublu.   Deci, in L vei monta 1 faza sau 1 nul din intrerupator iar in celelalte doua capete, iesirile spre consumator.
Lampa se aprinde la 2 fire si la unul nu. De aici am ajuns la premisa ca 2 sunt faza cu curent in ele si unul nu.

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

View Postbonding, on 26 iulie 2017 - 11:29, said:

Manualul este cel pe care l-am atasat. Asta este tot ce scrie.
In mod normal daca nu exista semne de atentionare care sa-ti spuna "ATENTIE! Nu legati NICIODATA firele asa, ci doar asa!"  atunci ar trebui sa mearga.
Un intrerupator dublu de-ala normal merge si asa, si asa, la asta doar sa nu aiba dracu stie ce placuta electronica inauntru dar cum spuneam, ar trebui niste semne de atentionare clare ca n-ai voie sa legi decat asa.

Edited by Phobos, 26 July 2017 - 11:32.


#12
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postbonding, on 26 iulie 2017 - 11:29, said:

Dar se alimenteaza intrerupatorul OK faca fac asta ?

Da, ii ok. Incearca fara frica, ca nu poti arde nimic ca in cel mai rau caz ai un bec in serie. Cum am scris si mai sus, intrerupatorul tau nu stie care ii faza si nulul, important ii sa ai becurile catre firele L1-L3.

#13
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010

View PostPhobos, on 26 iulie 2017 - 11:30, said:

In mod normal daca nu exista semne de atentionare care sa-ti spuna "ATENTIE! Nu legati NICIODATA firele asa, ci doar asa!"  atunci ar trebui sa mearga.
Asa este insa  nu pot sa merg pe modelul american in care daca nu scrie in instructiuni sa nu ma spal pe cap cu soda caustrica ca mor.. eu totusi o fac si dupa ii dau in judecata ca nu a scris in instructiuni asta :)

Speram ca doar lipsa mea de cunostinte in electrica sa fie problema aici insa vad ca primesc raspunsuri diferite de la voi toti :|

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbonding, on 26 iulie 2017 - 11:29, said:

Lampa se aprinde la 2 fire si la unul nu. De aici am ajuns la premisa ca 2 sunt faza cu curent in ele si unul nu.

Tu nu probezi lampa la intrerupator ci sus in tavan. Intrerupatorul are rolul de a intrerupe o faza sau un nul, in functie de ce intra in el, niciodata pe amandoua.
Deci, iei un creion de tensiune si cu mare grija sa nu-ti bagi degetele pe acolo, vezi care din cele 3 fire e faza L. Acel fir va merge in L la noul intrerupator.  Iar celelalte doua fire, vor merge pe L2 si L3 sau cum le ai tu acolo.  Nulul e deja legat sus la lampa de tavan, nu vine din intrerupator. Capisci?

La consumator (lustra, bec) vorbim de faza L si de nul N... La intrerupator avem ori faza ori nul, niciodata pe amandoua.

Edited by rosix, 26 July 2017 - 11:38.


#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
Fa altfel, verifica cu baterie. Legi fire de la o baterie mica tip creion cu + pe post de faza si - pe post de nul. Si legi la un led. Si vezi daca merge si-asa, si-asa. Posted Image

Totusi, n-ai creion de faza sa verifici in doza ta? Eu ma-ndoiesc ca ai acolo 2 faze.

Edited by Phobos, 26 July 2017 - 11:36.


#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgabyxm, on 26 iulie 2017 - 11:23, said:

Nu trebuie sa schimbi nici o legatura in doze sau tablou. Tu ai un circuit serie format din intrerupator (L-L1-3) si becuri, deci indiferent care ii nulul sau faza el tot o sa functioneze. Intrerupatorul tau nu are alimentare directa (L si N) ci are un circuit intern care preia serie cu consumatorul (sau pe peroadele de pauza din fiecare alternanta in care becul nu-i alimentat) curentul necesar pentru functionarea electronicii din el. Nu stie nici unde ai legat faza sau nul.
Leaga firul comun de pe instalatie la borna L si firele care merg catre becuri la L1...L3.
si risti sa omori lumea daca treci nulul prin intrerupator
lucru irelevant cat timp functioneaza, nu?
n-am nimic cu voi, dar respectati curentu, ca nu e de gluma

http://www.ibroadlink.com/tc2/
Attached File  14-EN.jpg   30.16K   71 downloads

Edited by MarianG, 26 July 2017 - 11:39.


#17
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Acele intrerupatoare smart sunt potrivite pentru sistemul de electricitate din USA, aia au si nulul de lucru  si faza la intrerupator, iar intrerupatorul e bipolar. E o masura de siguranta de pe vremea lui Westinghouse, la fel ca interdictia de a transmite prin conductor aerian tensiuni mai mari de 200V la distante mai mari de 250 ft.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
De ce nu mai raspunzi!? Sper ca nu te-ai curentat! Care l-ai pus ba, sa-si bage mainile-n tablou!? Posted Image

Edited by Phobos, 26 July 2017 - 11:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate