Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Certificat proprietate pe baza Legii 15/1990 si 834/1991 eliberat in 2009 ? Proprietate fundamentata pe ce articole din aceste doua Legi?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
buna ziua,



•• In Certificatul proprietate scrie ca este eliberat in 2009 pe baza Legilor 15/1990 si 834/1991.
Legea 15/1990 - In aceasta Lege exista vreun Articol care sa faca referire la dreptul de proprietate?( nu am vazut nici un articol care sa stipuleze ceva in sensul acesta...., atunci in baza a ce ?)
Legea 834/1991- In aceasta Lege exista vreun Articol care sa faca referire la dreptul de proprietate?( nu am vazut nici un articol care sa stipuleze ceva in sensul acesta...atunci in baza a ce ?.)

Practic nu apare nicaieri cum ca: - conform acestor Legi 15/1990 si 834/1991 (invocate in Certificatul din 2009 ) proprietatea ar trece in proprietatea statului...,
In aceste conditi: - pe ce se fundamenteaza proprietatea din acest Certificat de proprietate din 2009...?

•• Acest Certificat emis 2009 este eronat , proprietatea nu se mai afla in proprietatea statului din 2002 ( am act de proprietate din 2002).

  ● Daca Certificatul de proprietate s-a emis in 2009 iar eu am act de proprietate din 2002, cum mai putea sa se mai emita Certificat de proprietate in 2009?


- Observ tot felul de improvizatii abuzive bazate doar pe interpretari abuzive , nebazandu-se pe nimic concret si corect!

Multumesc

Attached Files


Edited by July02, 26 July 2017 - 10:21.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Cei care au eliberat acel act si cu care ai luat deja legatura,ce zic?
Ce zic/zice avocatii/avocatul cu care deja ai luat legatura?

#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postadisz, on 26 iulie 2017 - 10:16, said:

va pare suspect acest act corect ? dar imi raspundeti cu o intrebare ? iar eu ma asteptam ca dumneavoastra sa aveti pareri mai pertinente daca sunteti implicat in mod direct in actul de justitie
cei care au eliberat acel act asa cum scrie s-au bazat pe legile invocate in acel act 15/1990 si 834/1991 dar nu apare nici un articol care sa fundamenteze cum ca proprietatea ar trece in proprietatea statului
Legea nr. 15/1990 spune doar despre - Reorganizarea unităților economice de stat ca regii autonome și societăți comerciale --> despre proprietate nu face referiri  concrete (nu precizeaza cum ca proprietatea ar trece in proprietatea statului)
Legea nr.834 din 14 decembrie 1991 spune doar despre: - Stabilirea si Evaluarea unor terenuri detinute de societatile comerciale cu capital de stat --> despre proprietate nu face referiri  concrete (nu precizeaza cum ca proprietatea ar trece in proprietatea statului)

Edited by July02, 26 July 2017 - 10:57.


#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Este o problema care se rezolva in justitie, aici ne putem doar da cu parerea, chiar si fara a fi implicati in actul de justitie.

Fiind vorba de o societate comerciala cu capital de stat, s-a luat in considerare ce avea in evidenta contabila ca patrimoniu, si dupa cum se vede pe certificatul in cauza, in 1997 societatea comerciala era inregistrata la OCPI ca fiind proprietara, deci nu se pune problema trecerii in proprietatea statului. Probabil ca noua societate comerciala a preluat activul alteia, prin reorganizare. Trebuie vazut cine a emis in 2002 un act de proprietate pe terenul respectiv si cum de s-a intabulat pe alt proprietar. Ca daca se intabula in 2002 noul proprietar, se vedea suprapunerea si se rezolva de atunci. Apropo, proprietatea a fost obtinuta prin vanzare-cumparare (si de la cine), sau prin reconstituire?
Oricum, tot in justitie se va ajunge. Iar acolo se va stabili cine are drept de proprietate, iar unul dintre titluri va fi anulat. Care dintre ele, ramane de vazut. Nu este nici primul, nici ultimul caz de titlu de proprietate anulat. Tot in justitie se va stabili si daca partea care va pierde titlul de proprietate va primi sau nu despagubiri, si sub ce forma.  

In lipsa altor detalii inclin sa cred ca Certificatul incriminat este legal (drept de proprietate intabulat in 1997), la fel cum si al doilea titlu de proprietate poate fi legal, numai daca el a fost intabulat (iar asta OCPI-ul o face daca exista baza legala pentru a trece dreptul de proprietate de la X la Y, nicicum la suprapunerea a 2 intabulari, pentru ca tocmai pentru asta exista acel registru).

Edited by claudiu1, 26 July 2017 - 13:09.


#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postclaudiu1, on 26 iulie 2017 - 13:05, said:

In 1997 a fost infiintata Societatea cu capital de stat (nu cred ca la OCPI se inregistreaza o societate ci la un anumit Registru...asa cum se inregistreaza Societatile Comerciale la Registrul Comertului spre exemplu)
de unde si pana unde drept de proprietate intabulat in 1997? ca nu scrie nicaieri asta, si nici nu aveau acte de porietate la vremea aceea emise.., Certificatul a fost emis abia in 2009

S-a facut restituire de proprietate caci si inainte de comunism terenul a apartinut familiei.Dar si pe titlul meu de prorietate din 2002 scire ca a fost emis si recunoscut si de OCPI la vremea respectiva,
recunoscut de: - Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor si de catre Oficiul de cadastru
daca era inregistrat in 1997 nu se seziau cei de la OCPI sau cei de la Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor ? e de neinteles ...

Edited by July02, 26 July 2017 - 14:39.


#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Nu m-am referit la Registrul comertului, ci la evidenta tinuta de OCPI.
In Certificat vad, mai la sfarsit, ca SC (infiintata in 1997, deci cu patrimoniu stabilit de atunci) a intabulat in 2006 teren care zici ca ti-a fost restituit in 2002. Tu ai intabulat terenul in 2002? Daca da, OCPI nu putea sa faca aceeasi operatiune in 2006.

N-am (prea) auzit de titluri de proprietate pentru terenurile din portofoliul statului. Evidenta lor este la stat, iar schimbarea regimului (forma de proprietate sau cine il administreaza - statul este proprietar, dar terenul sau imobilul poate fi dat in utilizare de la Transporturi la sanatate, eventual la o primarie, asta ca exemple) se face prin HG-uri (uite o lista gasita la o prima cautare - http://www.cdep.ro/p...p_act?ida=68944).

Asa ca reiau - rezolvarea o gasesti in justitie, iar pentru asta inarmeaza-te cu rabdare si plateste un avocat.

Pana atunci poti cere un extras de carte funciara pentru informare, costa cativa lei (parca vreo 20), sa vezi cine figureaza ca proprietar.
http://www.ocpib.ro/fisiere/002.pdf

Edited by claudiu1, 26 July 2017 - 15:13.


#7
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postclaudiu1, on 26 iulie 2017 - 15:02, said:

mda nu stiu unde apare in Certificatul din 2009 ca ar fi in evidenta OCPI , eu atata am vazut doar ca scrie ca e infiintata in 1997 societatea si nimic mai mult...
faptu ca a avut un patrimoniu societatea nu inseamna neaparat ca l-a si intabulat in 1997 totusi ...., si cum putea sa intabuleze in 2009 daca eu aveam certificat de proprierar recunoscut de OPCI din 2002?

mai degraba vad pe titlul meu de proprietate din 2002 ca scrie ca e in evidenta OCPI: - "recunoscut de: - Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor si de catre Oficiul de cadastru"

cred ca ai vrut sa scri 2009 in loc de 2006 ma gandesc.... , ca nu gasesc nimic in 2006....

ma uit la alte exemple spre exemplu in oras sunt blocuri construite si terenuri care probabil au fost tot in patrimoniul unor societati de stat la un moment dat...,
si totusi sunt foarte multi proprietari dinainte de comunism care au reintrat in posesia acelor terenuri ,si-au facut chiar si case intre blocuri unii dintre ei....,
scrie undeva ca nu se retrocedeaza terenurile din patrimoniul societatilor comerciale ? daca da atunci cum de restul multe alte terenuri s-au retrocedat ?e ceva putered pe undeva....?

Edited by July02, 26 July 2017 - 15:34.


#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Citeste sfarsitul Certificatului, deasupra stampilei, ai blurat cu negru numarul si data inregistrarii terenului la OCPI  de catre societate in 2006.

Intrebarile pe care le pui cu privire la retrocedari sunt retorice, situatiile sunt punctuale iar retrocedarea in natura depinde de la caz la caz.
Iti pot da exemplu fosta institutie la care am lucrat si unde fostii proprietari (mai bine zis mostenitori) obtinusera retrocedarea a 2/3 din suprafata, pe restul erau drumuri publice. Dar asta nu inseamna ca s-a retrocedat in natura, mai ales ca se ridicasera 3 cladiri pe fostul teren, iar ele erau de utilitate publica. Exista si posibilitatea actiunilor/punctelor la nu stiu ce fond. Inclin sa cred ca numarul de fosti proprietari care au titluri, dar nu au fost pusi in posesie, este mult mai mare decat cei care au primit fostele proprietati in natura.

Succes in demersul de punerea in posesie, (sub)inteleg ca nu ai asa ceva.

#9
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postclaudiu1, on 26 iulie 2017 - 16:25, said:

da am vazut acum asa scire 2006, dar tot e tarziu au inregistrat abia in 2006 cand eu deja aveam act de proprietate din 2002 recunoscut de: - Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor si de catre Oficiul de cadastru" si atunci ma intreb daca eu eram inregistrat la OCPI ca proprietar cum a mai putut OCPI-ul sa-i mai inregistreze pe ei cu terenul in 2006 ?

eu cred ca eu sunt legal in posesie prin actul de proprietate din 2002 ....ca pana acum nu mi-a spus nimeni de actul acesta, eu avand actul de proprietate din 2002 pe suprafata nici nu imi pusesem problema ca altcineva sa fie proprietar, caci nu m-a anuntat nimeni cand au emis actele acestea....

Edited by July02, 26 July 2017 - 17:03.


#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Zici ca ai act de proprietate din 2002. Este numai titlul de proprietate? Ai intrat in posesia terenului, ai proces verbal de punere in posesie eliberat de comisia de fond funciar? Ai numar de inregistrare de la OCPI? Ai rol la primarie? Te folosesti de terenul respectiv?
Cand esti proprietar pe ceva nu crezi ca esti, ci esti. Adica stai de 15 ani, din 2002, cu un act in acasa si nu intri in posesia terenului? Pana una-alta este posibil sa fii proprietar pe o hartie (adica pe titlul de proprietate emis de comisia judeteana), nu pe teren.

Nu cunosc amanunte despre ce si cum, numai ce ai scris tu, doar mi-am expus oarece pareri. Nu cred ca cineva de la OCPI sa fi facut abuziv o inscriere in Cartea funciara, mai ales in buricul Bucurestiului, pe Calea Dorobanti. Iar daca a facut-o, trebuia sa ia ca mita ceva de ordinul sutelor de mii de euro. Si de la cine, de la o societate comerciala cu capital de stat?

Cum scriam mai sus, cere un extras de carte funciara pentru informare, sa vezi cine apare ca proprietar la OCPI. Daca esti tu, cere la primarie sa fii pus in posesie. Daca nu esti, cere in instanta sa ti se acorde in natura terenul respectiv sau solicita (cred ca la ANRP) sa ti se converteasca acel drept in actiuni (sau puncte) - la treaba asta nu stiu detalii.

#11
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Prea multe date lipsa. Ce act de proprietate aveti din 2002, de la cine ati dobandit imobilul?

Solicitati de la OCPI incheierea de intabulare si Coala Cartii Funciare.

#12
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postgreenvision, on 26 iulie 2017 - 22:00, said:

Prea multe date lipsa. Ce act de proprietate aveti din 2002, de la cine ati dobandit imobilul?
Solicitati de la OCPI incheierea de intabulare si Coala Cartii Funciare.
am spus ca e mostenire de dinainte de revolutie , nu am cumparat de la nimeni
cum sa mai solicit daca a intabulat pe actele lor din 2009?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate