Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Viata dupa moarte explicata stiintific de fizica cuantica

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 kudhos, on 26 iulie 2017 - 12:09, said:

Vreau sa cred in altceva, ceva ce nu arata a mos care sta pe nori , ne supravegheaza si ne trazneste.  Asta si pentru ca nu vreau sa cred intr-un zeu umanizat.  
Xenu, Invisible Pink Unicorn, Flying Speghetti Monster, etc...


ON: N-are ce sa iti demonstreze stiinta. Nu exista nici un indiciu ca ar exista viata dupa moarte. Exista doar ideile unora care refuza sa accepte ca nu sunt asa importanti pe cat ar vrea.

#56
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017
Sunt unii religiosi si SF-isti  care cred ca "sufletele" sunt doar ramasite provenite de la o sursa divina (adica, divinitatea).
Sau din perspectiva SF,  teoria Matrix ar fi adevarata, constiintele noastre, desi sunt aceleasi si   provin dintr-o sursa suprema de informatii,  iar odata distribuite in anumite corpuri, ele se diferentiaza dupa experientele proprii.  
Iar dupa ce trupurile mor, constiintele se intorc inapoi la sursa si sunt distribuite  in alte creiere ale altor trupuri, indiferent de specie.  E adevarat, ne pierdem amintirile, toata avutia materiala, tot aspectul fizic, dar renastem intr-un alt  creier si trup, fara a ne mai aminti de viata anterioara.  


Adica, reincarnarea ar putea avea o probabilitate stiintifica.

 AMETHIST, on 26 iulie 2017 - 12:15, said:

Xenu, Invisible Pink Unicorn, Flying Speghetti Monster, etc...


ON: N-are ce sa iti demonstreze stiinta. Nu exista nici un indiciu ca ar exista viata dupa moarte. Exista doar ideile unora care refuza sa accepte ca nu sunt asa importanti pe cat ar vrea.

E adevarat, suntem doar niste graunte la scara universala, si cu toate astea, creierul pe care il posezi e mai complex ca oricare fenomen sau corp cosmic.

Daca am ajunge civilizatie de tip 3 sau 4 pe scara Kardashev, nu cred ca am mai fi asa de neinsemnati.  

Constiinta fiecarei fiinte rationale trebuie sa aiba ceva special, indiferent de cate suntem la numar in tot universul asta.

Apoi, mi-e imposibil sa cred ca informatia, amintirile si gandurile  ori constiinta insasi sa se duca catre nimic dupa moarte, si sa creeze din nimic inainte de nastere.

Orice materie sau energie se transforma.

 Barboso, on 26 iulie 2017 - 12:14, said:

Vrei raspunsul complet ?  

Da ,e  incomplet.
Pentru ca nu poti sa explici ca constiinta apare din nimic si te nasti dintr-o coincidenta in Romania ca om si nu ca tucan de Brazilia sau Pinguin de Antarctica.



Eu tind sa cred mai degraba in reincarnare.

Edited by kudhos, 26 July 2017 - 12:23.


#57
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 kudhos, on 26 iulie 2017 - 00:34, said:

1. Ne tot intrebam daca exista viata dupa moarte,  dar niciodata nu prea ne intrebam ce am fost inainte de viata.....in afara de adeptii reincarnarii
2. Nu ne intrebam de ce constiinta noastra, ego-ul (sau sufletul dupa cum ii spun crestinii),  se afla tocmai in corpul in care ne-am nascut.....adica, de ce s-a nimerit sa ne nastem oameni si nu   furnici,  pesti, pinguini,  veverite,  bufnite, cimpanzei  etc.  Si cum s-a nimerit sa ne nastem tocmai in  Romania si nu in Congo sau in Germania? Ori cum s-a nimerit sa ne nastem in secolul XX si nu in secolul XIV?

E o teorie crezuta de unii evrei si de crestini precum Origene, mie nu mi se pare neaparat gresita, cum ca oarecum alegem unde ajungem.
Oarecum.
Sufletele noastre iasa din ''gura" lui Dumnezeu. Asta se intampla inafara spatiului si timpului, ca doar acolo e El.
In "clipa" aia suntem cam ca El adica cvasi-omniscienti.
Alegem daca suntem ingeri sau oameni.
(Exista si niste forme spirituale mai mici, fara prea mult simt metafizic, care nu sunt "dupa chipul si asemanarea Lui" adica nu rationeaza la nivel superior, care vor fi animale/plante.)
Dupa care intram in Lume.
Ingerii raman in planurile superioare dar sunt imobili acolo.
Oamenii intra intr-un plan foarte inferior dar din care au sansa ca, daca is buni, sa ajunga dupa deces undeva mai sus ca ingerii.
Daca-s rai in schimb ajung undeva si mai jos.
Noi cei care am ales sa fim oameni am facut-o c-am vrut sa ajungem mai incolo deasupra ingerilor.
De acolo de unde ne-am uitat spre lume ni s-a parut relativ simplu.
Pe masura insa ce cobori din Dimensiunea Originala spre cea materiala, esti ca un om tot mai beat si mai pierdut in ceata.
Uiti de unde ai venit si ce obiectiv ai.
Lumea te prinde si te asimileaza.
Totusi, unele suflete pastreaza asa o chemare a misiunii lor de origine, mai mare sau mai mica. Aia sunt sfintii, sau cei care se nasc intre crestini.
Restul merg spre diverse iluzii, mai rezonabile sau mai aiurite. Cei mai pierduti ajung canibali prin Papua secolului 15 sau asa.
La momentul Alegerii nu exista timp si spatiu, toti stam acolo Sus si vedem tot Universul si toata istoria lui de la inceput la sfarsit.

Unii ajung cam pe unde si-au planificat, altii isi gresesc locul complet.

Ganditi-va cum ar fi sa ajungi pe alta planeta, ar trebui sa te obisnuiesti cu alta fizica, alta atmosfera, total alta cultura, comunicare etc.
Asa si noi ca vizitatori aici, e un fel de Temptation Island dar pe total alte coordonate decat cele stiute de noi.
Si ni s-au zis sigur toate astea, dar noua ni s-a parut simplu, de acolo de sus.
Evreii zic ca omul cand moare vine ingerul sa-l ia si ii spune "iti amintesti de mine?" iar omul zice ''oh, da".
E cam ca si cand stai si te uiti pe harta unei paduri dese si zici "pai traseul e simplu'' versus cand esti chiar in padure.

Edited by grrrrr, 26 July 2017 - 12:40.


#58
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Indiferent ce tip de civilizatie ajungem tot nesimnificativ e un individ.
Informatia, amintirile, gandurile si constiinta se aduna cu timpul dupa nastere nu apar brusc inainte.
materia sau energia se transforma, dar informatia nu e nici energie nici materie.

Si elefantii roz care zboara prin stratosfera sunt o probabilitate stiintifica la fel de mare ca si reincarnarea.

#59
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017

 AMETHIST, on 26 iulie 2017 - 12:34, said:

Si elefantii roz care zboara prin stratosfera sunt o probabilitate stiintifica la fel de mare ca si reincarnarea.
De ce n-ar exista elefanti roz in afara universului , in afara spatiului-timp  nemaifiind legi ale fizicii care sa-i controleze ?

Nemaifiind legile fizicii, nici materie, nici spatiu-timp , in afara universului poate sa fie ORICE!


 grrrrr, on 26 iulie 2017 - 12:29, said:

E o teorie crezuta de unii evrei si de crestini precum Origene, mie nu mi se pare neaparat gresita, cum ca oarecum alegem unde ajungem.
Deci, am ales sa ma nasc in Romania aniilor 90' fie pentru ca m-a tentat ideea ca tara va merge intr-o directie mai buna dupa revolutia din 89, fie pentru ca m-am ratacit si am fost condamnat sa ma nasc in aceasta tara saraca si corupta de la marginea Europei?  

Ori poate chiar am ales fiindca stiu ca doar in Romania imi pot asigura strictul necesar fiindca in occident, locurile s-au umplut, si aveam de ales intre o tara din estul Europei si una din lumea a treia?  


Tu de exemplu in ce decada te-ai nascut?
Ai fi ales tu sau  te-ai ratacit de te-ai nascut in Romania condusa de comunisti  ?



 grrrrr, on 26 iulie 2017 - 12:29, said:

  Cei mai pierduti ajung canibali prin Papua secolului 15 sau asa.

Sunt ipoteze  care spun ca  dimensiunile temporale  ca  trecutul,  prezentul si viitorul coexista impreuna, ca dimensiunea noastra temporala prezenta coexista si cu alte trilioane de dimensiuni temporale din trecut si din viitor.  


Uite si un articol:
Trecutul, prezentul şi viitorul pot exista împreună în acelaşi timp! Şi nu e doar un concept SF! - Universul by Lovendal - Secrete, conspiratii, lucruri inedite din istorie, stiinte, arta si parapsihologie

 grrrrr, on 26 iulie 2017 - 12:29, said:

Ganditi-va cum ar fi sa ajungi pe alta planeta, ar trebui sa te obisnuiesti cu alta fizica, alta atmosfera, total alta cultura, comunicare etc.
Asa si noi ca vizitatori aici, e un fel de Temptation Island dar pe total alte coordonate decat cele stiute de noi.
Si ni s-au zis sigur toate astea, dar noua ni s-a parut simplu, de acolo de sus.
Evreii zic ca omul cand moare vine ingerul sa-l ia si ii spune "iti amintesti de mine?" iar omul zice ''oh, da".
E cam ca si cand stai si te uiti pe harta unei paduri dese si zici "pai traseul e simplu'' versus cand esti chiar in padure.



Legat de acel   inger,  mereu am senzatia ca nu sunt singur, ori as putea presupune ca sufar de o afectiune psihica,  dar problema e ca TOTI oamenii, indiferent de natie si religie, au senzatia asta, chit ca neaga.

Edited by kudhos, 26 July 2017 - 12:53.


#60
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Daca o dai cu "poate fi orice" ai cam gresit aria unde ai deschis topicul.

Iar sa citezi pe Lovandal ca sursa aici e cel putin amuzant.

Edited by AMETHIST, 26 July 2017 - 12:57.


#61
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Vad ca nu te lasi. Hai atunci sa-ti dau eu raspunsul la toate intrebarile tale:

42

#62
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 kudhos, on 26 iulie 2017 - 12:49, said:

Legat de acel   inger,  mereu am senzatia ca nu sunt singur, ori as putea presupune ca sufar de o afectiune psihica,  dar problema e ca TOTI oamenii, indiferent de natie si religie, au senzatia asta, chit ca neaga.
Ia uimeste-ma... asta ti-a iesit in zaţul cafelei de dimineata ?   :lol:

#63
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
ai murit pa la revedere, te manca ramele

De ce ar exista reincarnarea? sau sufletul? daca ar fi asa cu rai si iad si cu suletele toate sufletele astea ar trebui sa stea undeva, intr-un loc, o planeta etc.

Unde stau toate miliardele de suflete ale mortilor in prezent?


Atunci iadul unde este? cu toate cazanele cu smoala? dintre atatia morti or fi vreo 20 milioane in iad in cazanul cu zmoala

Care e sensul reincarnari? de ce un suflet s-ar reincarna in alt om sau alta fiinta?

Cand  Isus a inviat a inviat fizic, cand s-a inaltat unde si cat timp s-a inaltat si spre ce planeta sa indreptat?

Daca ati vazut toti astia care zic ca au vizitat raiul si iadul si zic ca au vorbit cu Isus sau Dumnezeu, inseamna ca existau fixic undeva numai ei 2  si atat, restul suflete?

Daca Isus si Dumnezeu exista fizic inseamna ca si dracu ar exista fizic, nici unul dintre cei care au vizitat iadul si a vazut chinurile sufleelor nu l-a vazut sau vorbit cu dreacu.Bizar

Nu inteleg, Isus s-a inaltat fizic intreg cu tot corpul sau spiritual?

Daca s-a inaltat cu tot corpul nu se plictiseste in rai singur avand in vedere ca acolo sunt numai suflete iar ele posibil sa se reincarneze?


Da exista posibiliatea ca dupa ce a avut big bang sa fi aparut o fiinta superioara Dumnezeu, dar unde este raiul, unde este iadul cu cazanele de zmoala nu stie nimeni, momentan se uita astia de la NASA prin ocheanele lor in univers trimit sateliti si nave si pana acum nu au vazut pe inicaieri nici un cazan cu zmoala.

Eu am avut grija de un caine vreo 1 saptamna si-l plimbam zilnic si foarte des.
Pe unde il duceam era o pata de motorina si cum o vedea se ducea glont la ea iar eu tragem de lesa, tot trecand pe acolo imi intrase in reflex.

Dupa ce am dat cainele din reflex mi-a venit de vreo 2 ori sa trag de lesa dar care nu era.
Sau a murit tata anul trecut, am avut de vreo 2-3 ori  senzatia ca m-a vizitat, o data am auzit niste pasi exact cum mergea el a fost o senzatie extrem de puternica, alta data stateam in pat si am avut senzatia ca m-a batut pe umar/gat ca atunci cand eram mai mic si ma masa pe spate, imi punea mana pe cefa si ma masa de 2-3 ori.

Au fost niste senzatii chiar puternice, chiar crezusem ca m-a vizitat sufletul.
Chestiile astea au fost imediat dupa deces la 1-2-3 luni  dupa asta nimic, nici un semn


Asa si cu astia de au vizitat raiul si iadul, poate sunt credinciosi rau, sau simpli mincinosi, habar nu am si dupa ce s-au lovit in cap si au stat in coma au avut un vis si la trezire au crezut ce au visat.

De unde stiu popi si restul ce se intampla cu sufletul? de unde stie biserica ca sufletul trece prin 7 vami sau cate or fi? si restul aberatiilor?

Vezi pe cate unu povestind la tv cum e in rai, cum calatoreste si ce face sufletul, cum se reincarneaza si tot soiul de aberatii, si e unu care nici macar nu s-a lovit la cap si a stat in coma.

De unde stie ce face sufletul?

Totul e pe presupuneri.

#64
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005
am revenit -- (47:46) -- despre procesul de a muri si marturiile unui om mort

#65
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
"Cine sunt eu?"
Prima intrebare a omenirii.
Si va fi si ultima.
Niciodata nu se va gasi un raspuns satisfacator.

Avem raspunsuri paliative fiecare dintre noi, insa.. adevarul intim nu va fi niciodata cunoscut.
Pentru ca nu este un adevar supus logicii.
Si exista lume si in afara logicii, nu putem noi s-o exploram, dar exista.

#66
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 kudhos, on 26 iulie 2017 - 12:49, said:

1Deci, am ales sa ma nasc in Romania aniilor 90' fie pentru ca m-a tentat ideea ca tara va merge intr-o directie mai buna dupa revolutia din 89, fie pentru ca m-am ratacit si am fost condamnat sa ma nasc in aceasta tara saraca si corupta de la marginea Europei?  

Ori poate chiar am ales fiindca stiu ca doar in Romania imi pot asigura strictul necesar fiindca in occident, locurile s-au umplut, si aveam de ales intre o tara din estul Europei si una din lumea a treia?  

Ai fi ales tu sau  te-ai ratacit de te-ai nascut in Romania condusa de comunisti  ?

2Sunt ipoteze  care spun ca  dimensiunile temporale  ca  trecutul,  prezentul si viitorul coexista impreuna, ca dimensiunea noastra temporala prezenta coexista si cu alte trilioane de dimensiuni temporale din trecut si din viitor.  

1Cand esti "colo-sus'' si alegi, n-are mare importanta in ochii tai unde ajungi.
Presupunem asa: tu esti Gica.
Vine la tine un savant si zice: ''bah Gica, am inventat o instalatie de modificare a realitatii, poti ajunge ca Superman, dar va trebui sa te faci furnica vreme de o viata de furnica, adica cateva luni. Vei trai exact ca o furnica, cu mintea de furnica etc. Te vor putea papa soparlele sau decapita razboinicii tribului daca n-ai dus o graunta unde trebuie sau inneca o ploaie buna. Dar, daca traiesti ca o buna furnica si mori cu sufletul impacat, la revenirea aici vei fi Superman. Dar daca mori ca furnica rea, ramai furnica intr-o dimensiune si mai inferioara decat cea in care ai trait.
99% din oameni vor zice pas, ca is foarte bine si cum is.
1% vor vrea sa fie Superman si vor accepta. (se zice ca-s 99 oi bune si una ratacita, adica ingerii vs oamenii...)
Multora o sa li se para ca musuroiul conteaza mai putin, ca doar furnicile seamana intre ele si-s la fel de amarate...
Altii mai metodici vor cauta totusi sa cerceteze despre furnici sa vada daca nu cumva sunt si conditii mai bune ca furnica, si vor alege mai intelept, nu la intamplare.
Altii vor alege bine dar se vor rataci in matrixul materializarii lor ca furnici.
Nu stiu eu cum am fost. Voi sti cand se va termina misiunea.
2Nu coexista dar e o dimensiune dincolo de timp unde ele sunt toate vizibile.

Edited by grrrrr, 26 July 2017 - 15:18.


#67
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017
Sa fie asta viata de dupa moarte?


O nouă teorie ştiinţifică produce furori: Noi suntem blocaţi într-o buclă a timpului, iar Universul se repetă de un infinit de ori! - Universul by Lovendal - Secrete, conspiratii, lucruri inedite din istorie, stiinte, arta si parapsihologie


Am vazut un episod din Futurama cu ipoteza ca Universul, odata ce moare peste cateva sute de trilioane de ani,  reapare printr-un Big Bang  si timpul se repeta, de parca asa ar functiona mecanica cuantica.

Edited by kudhos, 28 July 2017 - 00:54.


#68
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Nu cred!

#69
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009

 Barboso, on 26 iulie 2017 - 13:13, said:

Intrebare dezinteresata, cu o oarecare incarcatura retorica: kudhos aude voci cand e singur ?

#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016

 kudhos, on 28 iulie 2017 - 00:53, said:

Sa fie asta viata de dupa moarte?


O nouă teorie ştiinţifică produce furori: Noi suntem blocaţi într-o buclă a timpului, iar Universul se repetă de un infinit de ori! - Universul by Lovendal - Secrete, conspiratii, lucruri inedite din istorie, stiinte, arta si parapsihologie


Am vazut un episod din Futurama cu ipoteza ca Universul, odata ce moare peste cateva sute de trilioane de ani,  reapare printr-un Big Bang  si timpul se repeta, de parca asa ar functiona mecanica cuantica.

Vezi ca Futurama are mai multa fizica in ea decit ai stiut sau o sa stii tu vreodata.

Edited by vrajitoruldinoz, 29 July 2017 - 23:44.


#71
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 kudhos, on 28 iulie 2017 - 00:53, said:

Sa fie asta viata de dupa moarte?


O nouă teorie științifică produce furori: Noi suntem blocați Ăźntr-o buclă a timpului, iar Universul se repetă de un infinit de ori! - Universul by Lovendal - Secrete, conspiratii, lucruri inedite din istorie, stiinte, arta si parapsihologie


Am vazut un episod din Futurama cu ipoteza ca Universul, odata ce moare peste cateva sute de trilioane de ani,  reapare printr-un Big Bang  si timpul se repeta, de parca asa ar functiona mecanica cuantica.

Exista cateva posibilitati:

1.) Cand murim ne intoarcem la nasterea noastra si totul se repeta, dar de fiecare data exista alte variabile, alte alegeri, se repeta unele alegeri samd

2.) S-ar putea ca timpul subiectiv sa se comprime la eternitate, astfel ca chiar daca nu mai existam noi vom avea impresia ca lumea exterioara este de mult disparuta, apoi la un moment dat in eternitatea noastra virtuala vom plonja din nou la nasterea noastra sau la o varsta oarecare dupa o noapte cu un cosmar real si raportul dintre realitati se va schimba, astfel eternitatea virtuala a mortii devine vis cosmar, iar noi in pat sau proaspat nascuti devine din nou realitate.

3.) Dupa moarte s-ar putea sa accedem etern la infinitatea de conexiuni ale spiritului nostru din toate realitatile, sau asta ar putea sa dureze putin apoi plonjarea din nou in realitatea materiala.

4.) Dupa moarte am ramane sub forma unei urme energetice ca un film intr-o realitate lenta unde exista o intarziere eterna a sfarsitului absolut si o alta logica a cauzalitatilor.

#72
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 pasilla, on 26 iulie 2017 - 00:44, said:

Dupa maorte nu e nimic. Scapi de toate, bune si rele si nu mai existi.
Esti sigur? Ma inspaimanta certitudine ta....Si eu care credeam ca adevarata "viata" incepe dupa moarte.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate