Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Windows 7 nu ruleaza cum trebuie

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015
Salut!
De ceva timp windows-ul merge greu, browserele (in special Mozilla) se inchid in mod neasteptat, in Photoshop am lag uneori de tre' sa dau ctrl+alt+delete si sa-l inchid ca sa scap. Am scanat cu Malwarebytes si nu am gasit nicio infectie. Jocurile la fel ruleaza mai greu. Precizez ca s-a dus cooler-ul sursei, trebuie sa o schimb oricum. Sa fie oare din cauza asta? Desi nu vad o legatura clara. Aveti vreo idee cum as putea sa rezolv lag-ul asta? (in afara de reinstalarea windows-ului, fiindca dupa ce il reinstalez, dureaza ceva timp si face la fel)

Specificatii sistem: Procesor AMD Phenom 2 x2 545 3.0ghz
8gb rami
Placa video nVidia gt 240 1gb 128 biti


Sa trec la windows 10? Daca da, exista vreo posibilitate de a anula definitiv update-urile, defender-ul si bara aia de notificari?

#2
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Era bine sa fi trecut cata vreme actualizarea e gratis.

De ce ai vrea sa anulezi definitiv update-urile (defenderul hai inteleg, ce antivirus pui in loc?)

Bara de notificari, simplu, n-ai decat sa instalezi Classic Start Menu (ma rog, ei ii zic Classic Shell): http://www.classicshell.net/ si-i zici sa-ti ascunda interfata specifica Windows 10.

P.S. Banuiesc ca daca reinstalezi windows-ul des, n-ai licenta la el, este?

#3
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015

 Hamdoulillah, on 25 iulie 2017 - 23:26, said:

Era bine sa fi trecut cata vreme actualizarea e gratis.

De ce ai vrea sa anulezi definitiv update-urile (defenderul hai inteleg, ce antivirus pui in loc?)

Bara de notificari, simplu, n-ai decat sa instalezi Classic Start Menu (ma rog, ei ii zic Classic Shell): http://www.classicshell.net/ si-i zici sa-ti ascunda interfata specifica Windows 10.

P.S. Banuiesc ca daca reinstalezi windows-ul des, n-ai licenta la el, este?



Am windows 10 cu licenta retail, cumparat. Ideea e ca am mai avut windows 10 instalat si din cauza update-urilor, defender-ului si interfetei nu m-am prea obisnuit cu el. As vrea totusi sa raman la 7 pe care il am activat.

Edited by KaneGhoul, 25 July 2017 - 23:52.


#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Off topic: Si acum se poate actualiza de la windows 7 la windows 10.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Mai intai inlocuieste sursa si vezi daca tot la fel functioneaza......Posted Image

#6
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Mai precis, cu ce te-a deranjat update de la windows 10 ?
Are si windows 7 update....
Defender, la fel, exista si la 7.
Bara de notificari... care, aia din dreapta, deasupra ceasului ?
La mine mai apare cite un mesaj la 2-3 saptamani.... cind dezactivez firewall sau chestii din astea.

In afara de Malwarebytes, care NU este antivirus, ai si vreun program antivirus care ruleaza mereu ?
Daca merge OK dupa reinstalare, problema pare sa fie de la windows, mai bine zis ori iei virusi (care nu sint gasiti de... ce programe ai tu pe acolo), ori alte programe/fisiere fac figuri.
Teoretic ar trebuie sa-ti dai seama cind merge mai greu si poate din ce cauza.

#7
harald

harald

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.10.2014
Masoara tensiunile la sursa. Daca nu sunt bune, inlocuieste sursa. Oricum sursa e foarte probabil defecta. Daca nici asa nu merge, reinstaleaza Windows 7 pe curat (inainte salveaza datele), faci update la windows si il opresti dupa aceea sa mai faca update automat. E posibil sa fie si virusi pe acolo. Ruleaza nod32 - online: https://www.eset.com...online-scanner/

Edited by harald, 26 July 2017 - 08:31.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
De ceva vreme... Cumva de cand au venit caldurile ? Poate trebuie verificata temperatura procesorului. Daca e prea mare intra in Throtling.

Probleme cu browserele... Ai incercat Adwcleaner ? Poate ai ceva pluginuri nedorite.

Curatenie ai facut vreodata in el ? Cu CCleaner si Disk Cleanup - https://forum.softpe...cleanup-update/

Si e posibil sa ai ceva probleme si cu HDD-ul - un SSD ai luat in calcul ?

#9
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007

 KaneGhoul, on 25 iulie 2017 - 23:14, said:

Precizez ca s-a dus cooler-ul sursei, trebuie sa o schimb oricum. Sa fie oare din cauza asta?
Si ? Astepti sa ia foc tot sistemul ? Suna a inconstienta !

#10
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 27.11.2007
Firefox a trecut începând cu versiunea 54 pe multiprocess care produce pe unele sisteme închideri neașteptate și pe sistemul meu. Eu am trecut înapoi pe v 53.0.3

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate