Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Este vreo setare de DIGI pentru ordonat canale sa nu fie in ordine alfabetica?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Salut

Am o mica problema. Pe boxurile/cutii/cum le-a fi zicand externe canalele TV sunt ordonate frumos, intai alea romanesti, sport, news, filme, etc. Pe tvurile in care am card bagat direct in spatele televizoarelor sunt ordonate alfabetic. Pot cumva sa ordonez si pe tvurile astea la fel ca pe boxurile externe? Multumesc

#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 22.02.2017
Incearca sa scanezi cu operatorul DIGI daca iti apare la selectie, tara Romania.

#3
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Evident ca depinde de TV. Pe vechiul meu Samsung le ordona alfabetic. Intre timp mi-am luat un LG cu WebOS si mi le grupeaza cum zici tu

#4
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Daca ai in meniul TV-ului la scanare "operator DIGI" iti ordoneaza si actualizeaza automat grila de programe in ordinea aranjata de ei. Daca nu ai asa ceva poti sa le aranjezi in ordinea dorita de tine da' in cazu' schimbarii frecventelor, daca scot sau introduc alte posturi e posibil sa-ti apara eroare in sensul ca nu mai poti vedea unele posturi. Sfatul meu, daca nu ai asa ceva in meniul TV-ului ramai pe STB-urile de la ei NUMAI pentru faptul ca-ti actualizeaza automat grila digitala si anumiti parametrii de retea, insesizabili la un TV fara operator DIGI in meniu. Nu are rost sa te complici sa stai sa aranjezi grila manual si cand iti este lumea mai draga sa schimbe frecventele intre posturi si sa-ti apara pe anumite posturi mesaj de genu' "canal indisponibil"...DOAR de dragu' ca ai o SINGURA telecomanda

Edited by bogdan181180, 26 July 2017 - 10:49.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde strict de aparat - TV.
Cel mai bine specifici ce TV ai. In functie de macra si model pot exista solutii.

View Postcatalin.t, on 26 iulie 2017 - 10:23, said:

Pe vechiul meu Samsung le ordona alfabetic.

Si la mine, dar exista editor de canale - salvai pe un stick canalele, puneai softul pe un PC si ordonai canalele cum le vroiai tu si apoi tot cu ajutorul stick-ului le uploadai pe TV.

#6
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Eu nu am reușit să îmi editez canalele folosind acel editor

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
La mine a mers fara probleme, doar ca dupa un timp m-am plictisit sa le rearanjez, tot aparand schimbari de posturi.

#8
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 23.02.2010
Cu ChanSort poți să le sortezi foarte rapid după Service ID și obții ordinea preferată de operator.

#9
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Alelei feciorii mei fusei plecat. Deci, nu imi apare in lista DIGI. Am un Samsung LE32D550. De fapt am mai multe diferite, dar toate au aceleasi simptome. Nici unul nu e nou nout, le-am cam luat toate deodata, la diferenta de 2 3 saptamani, si cred ca sunt mai vechi de 2015. O sa ma documentez care e schema cu ChanSort, sper sa nu o frec maxim ca le-am ordonat manual ultima oara si acum sunt mumos aranjate, doar ca am ratat canalele noi. Multumesc

#10
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Intrebare, trebuie sa formatez USBul cumva special? Ca incerc sa export canalele si zice ca nu e nici un stick in el, dar pot vedea filme de pe stick pe TV.
EDIT: Am formatat FAT32 si a mers. Acuma sa vedem daca pot sa ordonez.

Si inca o intrebare. Are rost sa scanez si cele Analog? Sau sunt incluse toate in Digital. Multumesc

Edited by godzil, 27 July 2017 - 23:32.


#11
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 23.02.2010

View Postgodzil, on 27 iulie 2017 - 23:14, said:

Intrebare, trebuie sa formatez USBul cumva special? Ca incerc sa export canalele si zice ca nu e nici un stick in el, dar pot vedea filme de pe stick pe TV.
EDIT: Am formatat FAT32 si a mers. Acuma sa vedem daca pot sa ordonez.
Așa e, și eu am folosit un stick formatat în FAT32. Nu l-am trecut niciodată în NTFS pentru că are doar 2 giga.

View Postgodzil, on 27 iulie 2017 - 23:14, said:

Si inca o intrebare. Are rost sa scanez si cele Analog? Sau sunt incluse toate in Digital. Multumesc
Nu știu cât de mult diferă grila în funcție de zonă. Am să-ți zic cum e la mine, la Fetești, unde RCS are monopol.
Am găsit CBS Reality pe analogic, dar nu și pe digital. Nu știu dacă o fi de la coaxialul vechi care vine de pe scară. Încă îi aștept pe băieții cu fibra, ca să pot confirma.
În rest, toate analogicele le-am găsit și pe digital, inclusiv History SD, care pe analogic e la liber și pe digital nu.
Deci nu cred că merită, plus că analogicul are un aspect sub orice critică pe ditamai televizorul.

#12
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
CBS Reality a ramas exclusiv in grila analogica RCS din unele zone ale tarii. In digital nu mai exista pe nicaieri. In schimb exista pe Digi DTH satelit. S-a mai discutat pe aici.

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Posteiffel, on 27 iulie 2017 - 09:09, said:

La mine a mers fara probleme, doar ca dupa un timp m-am plictisit sa le rearanjez, tot aparand schimbari de posturi.
Posturile Digi intra automat in TV sau trebuie sa dau cautare din cand in cand?

Edited by Clovis, 28 July 2017 - 08:39.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu dau cate o cautare la fiecare 5-6 luni, sau cand vad ca mi s-au innegrit unele posturi.

Nu intra automat.

#15
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 23.02.2010

View Postdincadan78, on 28 iulie 2017 - 08:13, said:

CBS Reality a ramas exclusiv in grila analogica RCS din unele zone ale tarii. In digital nu mai exista pe nicaieri. In schimb exista pe Digi DTH satelit. S-a mai discutat pe aici.
OK, mersi pentru explicație.

#16
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Multam la toata lumea, problema rezolvata. O data la 6 luni refresh. Weekend placut.

#17
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 23.02.2010
Cu plăcere :)

#18
marin70

marin70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 12.04.2011
http://storagedigiro...aua-DIGI-TV.pdf

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate