Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

High CPU usage la vizionarea filmelor - Windows 10 Creators Update

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
kristi82

kristi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 15.07.2012
Am trecut si eu zilele trecute la Creators Update (de la Anniversary Update) si intampin o problema la vizionarea filmelor, mai exact foloseste mai mult procesorul decat inainte, suficient de mult incat apar frame drops-urile. Este adevarat ca sistemul meu este destul de vechi (aproape 11 ani: Athlon 64 X2 3800+ si  GPU nVidia 6800XT) insa pe Anniversary Update nu "mergea" asa de greu ca acum. De exemplu la filmul Avatar 1080p inainte de update statea procesorul in ~ 80-85% si rula fluent, iar acum sta in 95-100% si am pierderi de frame-uri. Folosesc pachetul de codecuri K-lite Codec Pack Mega si playerul MPC-HC din el.
Exista ceva setari care trebuiesc facute in Creators Update sau in playerul video pentru a rula mai fluent filmele?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da, renunta la acel "pachet"

#3
kristi82

kristi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 15.07.2012
Si atunci de ce a mers bine pana acum cu acelasi "pachet"? Ce s-a schimbat?
Tu ce folosesti pentru filme?

#4
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,432
  • Înscris: 08.06.2005
MPC-HC are integrate codecurile, nu ai nevoie de KLite Codec Pack. https://mpc-hc.org/downloads/
Instaleaza ultima versiune 1.7.13.

Te-ai asigurat sa fie accelerarea hardware activa? (in caz ca suporta placa video) Play -> Filters -> LAV Video Decoder.
Ai putea incerca si MPC-BE sau alte playere.
Attached File  mpc-hc-settings.png   28.99K   26 downloads

Edited by deathnite, 25 July 2017 - 13:54.


#5
kristi82

kristi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 15.07.2012
deathnite...am activat accelararea hardware dar nu cred ca suporta placa mea video intrucat nu imi apare la "Active Hardware Accelerator". Am incercat diverse setari si tot nu vrea sa ruleze ca inainte. Nu inteleg ce s-a intamplat de la acest update. Multumesc oricum.
Daca mai aveti alte idei va rog sa le spuneti.

#6
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,432
  • Înscris: 08.06.2005
Si ai ultima versiune 1.7.13?
Nu ai zis daca ai incercat MPC-BE, e un fork bazat pe MPC-HC si foloseste vechiul MPC video decoder in loc de LAV, poate e mai prietenos cu sisteme mai vechi.

#7
kristi82

kristi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 15.07.2012
Am incercat acum MPC-BE, e cam la fel, tot 100% sta procesorul. Mersi oricum. O sa mai incerc cateva setari si eventual sa incerc cu VLC sa vad daca e vreo schimbare. Cert e ca pe Anniversary Update nu aveam starile astea. Era mai solicitat procesorul dar nu statea in 100% si nici nu aveam frame drops.

#8
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Dezinstalea codeckpacurile, nu ai nevoie de ele..

In MPCHC da click dreapta pe film, Renderer Settings>Reset > Reset to default renderer settings, inchide, deschide playerul si vezi daca merge mai bine.

Ce renderer folosesti, din cate-mi aduc aminte EVR e cam heavy pe acel CPU pentru ca foloseste 3D shaders and shit..
Incearca Video Mixing Renderer 9 (renderless), 2D surface si Bilinear filter, cum e in poza de mai jos si vezi daca merge mai bine.

Attached File  1111111111.png   32.93K   20 downloads

Edited by vj_Heaven, 25 July 2017 - 15:31.


#9
kristi82

kristi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 15.07.2012
vj_Heaven, am resetat rendererul si nici o schimbare. Am schimbat EVR(cp) in Video Mixing Renderer 9 (renderless) si e doar o mica imbunatatire, tot am pierderi de frame-uri (daca ar fi doar cateva l-as lasa asa dar sunt cam multe si e enervant de urmarit asa). Stiu sigur ca pana in prezent am folosit renderul EVR(cp) la MPC-HC, nu altceva. O fi mai bine cu player-ul in 32 de biti (x86)? Pana acum am incercat doar cu playere pt 64 biti.
Nu pot decat sa cred ca s-a schimbat ceva la aceasta varianta de Windows (Creators Update).

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Discutia de mai sus a fost mutata de la topicul general "Windows 10 Redstone 2 (Creators Update) - RTM".

#11
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Placa ta video nu are driver oficial nvidia pentru Windows 10.
Deci merge cu un driver generic de la microsoft, probabil.
Oricum, si inainte, la 80-85% procesor, erai la limita.
Daca au aparut diverse sopirle care acceseaza procesor/memorie/hard, ai depasit imediat limita si apar problemele.

Pina acum, inainte de acest update, cind ai instalat Windows 10, ai observat vreo imbunatatire VIZIBILA si MAJORA face de ce windows aveai inainte ?
De ce vrei Windows 10 pe acel calculator, poate altul merge mai bine ?
Ai drivere nvidia pina la Windows 8.

#12
kristi82

kristi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 15.07.2012
Stiu ca nu are driver oficial pentru Windows 10, insa repet, cand eram pe Anniversary Update nu imi facea asa, nu aveam atatea frame dropuri. Deci s-a intamplat ceva la acest ultim update. Driverele detinute sunt cele pentru Windows 8 64 biti si sunt recunoscute de windows (in device manager apare versiunea luata de la nVidia, respectiv 309.08, nu sunt cele generice bagate de windows).

#13
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@kristi82

La Windows 10 Microsoft face cam multe modificari in timp relativ scurt. La mine de exemplu, ultima data cand am avut 10 pe desktop, s-a facut un simplu update (deci nu am trecut la o noua versiune ) in urma caruia viteza la net mi s-a redus la jumatate. Am incercat cu un laptop care culmea avea si el tot 10 si cu ala netul (pe acelasi cablul) mergea bine. Am facut downgrade la 8.1 si apoi a inceput sa mearga din nou bine si pe sistemul desktop.

In cazul tau probabil ca s-a intamplat ceva asemanator. Au facut ceva aia de la Micosoft de ti-a dat driverul peste cap, mai ales ca nu este unul oficial pentru Windows 10. Din punct de vedere tehnic nu imi pot explica ce se intampla, nici macar nu stiu daca are legatura cu driverul, dar astfel de chestii am obervat si eu.

Iti recomand sa treci inapoi pe 8.1 sau 7 pentru ca astea sunt sisteme mai stabile. Ai putea sa iti iei si o placa video mai buna (asta daca ai slot PCI-E) pentru ca eu am pus la un moment dat pe un sistem cu Phenom II dual core o placa video cu chipset Geforce GTX 1050 si filmele 4K mergeau perfect pe acest sistem. Daca ulterior faci upgrade la tot sistemul poti pastra placa pe care o cumperi acum, deci nu sunt bani pierduti.

#14
kristi82

kristi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 15.07.2012
Multumesc tuturor pentru ajutor insa nu am reusit sa-i dau de cap, asa ca am dat un restore la Anniversary Update si acum a revenit la normal. Banuiala mea e ca e ceva de la Windows, or fi schimbat ceva la partea video. Poate in viitor vor regla si aceasta problema.

#15
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
99,99% NU vor regla aceasta problema, deoarece este in legatura cu niste componente foarte vechi.
Placa aia video a fost lansata prin 2005, iar Windows 10 tocmai a oprit functionarea pe niste procesoare Clover Trail Atom din 2012-2015, deci....
Te-am mai intrebat odata de ce folosesti neaparat Windows 10... dar lasa...

#16
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postdownanddirty95, on 26 iulie 2017 - 08:17, said:


Si ce legatura are una cu alta? Scrie undeva de placile video care folosesc GPU-ul pe care il are @kristi82 nu mai este suportat? Si oricum daca producatorul componentei hardware scrie driver pentru sistemul de operare componenta respectiva va functiona, nu prea are ce face Microsoft sa blocheze functionarea. Doar daca driverul nu se bazeaza pe o functionalitate a sistemului de operare care este eliminata de Microsoft, doar asa ar putea bloca folosirea unei componente hardware.

In cazul de fata insa se pare ca producatorul hardware deja a renuntat la suportul pentru 10 si cu toate astea placa mergea destul de bine. Eu cred ca Microsoft pur si simplu a facut niste modificari care nu aveau in plan eliminarea GPU-ului, care oricum era deja eliminat de producatorul lui, iar aceste modificari au afectat functionarea driverului. Lucrul asta se intampla si la placile video care inca au suport pentru 10. Probabil ca NVidia isi va adapta driverul pentru modificarile facute de Microsoft insa nu va mai testa daca noul driver merge bine si pe GPU-ul lui @kristi82 si asta pentru ca au renuntat la suport-ul pentru 10.

In concluzie tine de noroc daca GPU-ul lui @kristi82 va mai merge bine sau nu pe 10. Eu am patit ceva asemanator cu o placa de retea Ethernet Gigabit, mergea perfect pe 10 iar dupa un update a inceput sa mearga mult mai prost. N-am mai incercat sa bag iara 10-le sa vad daca s-a reparat problema insa pe 8.1 merge perfect. Perfect insa mergea si pe 10 pana sa isi bage programatorii de la Microfost mainile.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Practic are legatura - si la Clover Trail problema a fost - driverul video - Intel nu a mai scos driver ptr ele, fiind scoase din productie si oricum palca video nu era proiectata de ei, era licentiata de la altii.
Asta inseamna ca exista ceva modificari in Windows 10 CU la accesarea driverelor video, iar placile vechi la care nu mai au fost scoase drivere noi compatibile cu 10 pot avea probleme.

#18
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017

View Poste2k, on 26 iulie 2017 - 11:11, said:

Si ce legatura are una cu alta?

Te rog sa citesti cu atentie cele 2 raspunsuri.
Eu m-am referit la faptul ca 99% Microsoft nu va corecta, in viitor, dupa cum a spus initiatorul, problema placii video vechi din 2005.
Mai ales acum cind au incetat suportul pentru niste procesoare din 2012.
Pentru aceasta placa video nici macar nvidia nu are driver pentru Windows 10.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate