Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Ce sa aleg dintre Xiaomi Redmi 4x ori Nokia3

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Daca vrei sa-l tii minim 2 ani, n-as lua ceva cu 2gb ram...

#20
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Vezi si Moto G5, e putin peste buget, dar e varianta cu 3GB RAM si are B38 http://www.pcgarage....al-sim-4g-grey/

#21
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
La telefoanele Xiaomi, daca va luati varianta internationala, nu e nimic de deblocat (decat daca vrei neaparat custom ROM). Altfel au update-uri OTA la fel de banal de aplicat ca oricare alt telefon. Stai sa deblochezi daca-ti iei varianta chinezeasca, dar presupun ca cine ia asa stie ce cumpara.

Iar facilitatile MIUI precum dual apps si second space mi se par niste chestii superbe. De exemplu daca ai telefon dual sim, se presupune ca vrei si doua conturi pe whatsapp, nu?

#22
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Sa-i reprosezi unui telefon de 800 de lei ca are performante slabe, e ca si cum i-ai reprosa unui Logan ca nu ajunge la 200 km/h. Sa-mi fie cu iertare, dar sunteti penibili cand aruncati cu rosii intr-un telefon de nici 200 de euro, ca nu are performante ca unul de 300 si are o tehnica de 3-4 vechime.
Iar aia cu garantia... daca i se strica Xiaomi, apeleaza la varianta cea mai simpla. Il "repara" cu 600-700 de lei... cat e unul nou. Intelegeti voi. Omul de-abea are banii astia si voi ii recomandati ceva cu o garantie indoielnica. Moto G5 mi se pare o varianta ok... la acest buget. Si referitor la gsmarena, voi ati vazut ce fel de oameni scriu pe-acolo? Daca pentru voi e f importanta parerea unuia din India sau Nepal care habar nu are sa scrie corect o propozitie in engleza... va rog sa ma scuzati atunci. Posted Image

Edited by LauCalin, 25 July 2017 - 12:45.


#23
bacefaci

bacefaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 22.01.2013
Chiar imi place Xiaomi asta 4x ,asa vreau sa nu umblu la el prea mult ca nu ma pricep,de unde iau varianta internationala am vazut ceva evomag,cel,dar nu-l au pe stoc cel cu 3GB

View PostLauCalin, on 25 iulie 2017 - 12:36, said:

Sa-i reprosezi unui telefon de 800 de lei ca are performante slabe, e ca si cum i-ai reprosa unui Logan ca nu ajunge la 200 km/h. Sa-mi fie cu iertare, dar sunteti penibili cand aruncati cu rosii intr-un telefon de nici 200 de euro, ca nu are performante ca unul de 300 si are o tehnica de 3-4 vechime.
Iar aia cu garantia... daca i se strica Xiaomi, apeleaza la varianta cea mai simpla. Il "repara" cu 600-700 de lei... cat e unul nou. Intelegeti voi. Omul de-abea are banii astia si voi ii recomandati ceva cu o garantie indoielnica. Moto G5 mi se pare o varianta ok... la acest buget. Si referitor la gsmarena, voi ati vazut ce fel de oameni scriu pe-acolo? Daca pentru voi e f importanta parerea unuia din India sau Nepal care habar nu are sa scrie corect o proproziete in engleza... va rog sa ma scuzati atunci. Posted Image
Sa repar un tel.cu 600-700lei doamne fereste nu ma dau banii afara din casa.

#24
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
La Xiaomi, de regula varianta internationala e cea cu procesor Qualcomm, iar cea chinezeasca cu procesor Mediatek.

#25
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View Postbacefaci, on 25 iulie 2017 - 12:45, said:

Sa repar un tel.cu 600-700lei doamne fereste nu ma dau banii afara din casa.

Nu. Ma refeream ca iti iei altul nou. Intereseaza-te care e treaba cu garantia. Ele asa sunt telefoane performante la acest buget. Insa eu nu m-as arunca la ceva care incarca o aplicatie cu o secunda sau doua mai repede, dar sa am o garantie indoielnica.
Dar fiecare face ce vrea pana la urma cu banii lui. Eu doar mi-am spus o parere bazandu-ma pe ce vad in jurul meu, la altii.

#26
bacefaci

bacefaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 22.01.2013
Acum la emag pret special Huawei P9 lite 2017, 949lei.

#27
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012

View Postbacefaci, on 25 iulie 2017 - 12:17, said:

Sa caut bine P9 lite 2017 dar sa mearga 4g digi si 3g vdf chiar si resigilat dar cu garantie dar vad ca nu prea gasesc macar la 800lei


Si eu ma gandesc la Xiaomi x4 dar nu vreau sa umblu deloc la el sa l folosesc asa cum vine el ,credeti ca ma va tine macar 2 ani

e posibil sa moara si dupa o luna, n-ai de unde stii ;))) garantia e dubioasa la Xiaomi.

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ia frate Xiaomi, ii lasi folia pe el, nu il zgarii, il butonezi sa vezi daca e var. internationala si poti sa-l returnezi. La achizitia oinline.

#29
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postbacefaci, on 25 iulie 2017 - 12:17, said:

Si eu ma gandesc la Xiaomi x4 dar nu vreau sa umblu deloc la el sa l folosesc asa cum vine el ,credeti ca ma va tine macar 2 ani

Nimeni nu poata garanta asta, nici macar producatorul.Dar daca il vei tine in vitrina poate sa te tina o vesnicie, sa te lauzi copiilor/nepotilor tai peste vreo 50 de ani ce telefoane mobile erau pe vremea ta.
Daca acum 7-8 ani durata de viata a unui telefon mobil era de 3-4 ani, in prezent durata medie de viata e de intre 1 si 2 ani (pentru telefoanele din gama premium).Acum se lanseaza modele noi aproape in fiecare luna si niciun producator nu are interesul sa repare produse lansate pe piata in urma cu 1an,1,5 ani,  ci sa le vanda pe cele noi.
Bineinteles ca pot fi si cazuri in care durata medie de viata poate fi depasita dar dupa aceasta perioada terminalul incepe sa dea semne de oboseala, apar lag-uri, nu mai e fast responsive, (NB:nu mai raspunde la comenzi cum trebuie), producatorul inceteaza sa mai acorde suport (update-uri la SO) , acumulatorul isi pierde mult din capacitate datorita ciclurilor de incarcare/descarcare si atunci stii ca e timpul sa iei un model nou,

Si inca ceva : garantia de 2 ani oferita face referire la garantia de conformitate, nicidecum la garantia tehnica.Garanţia de conformitate este garanţia oferită de vânzător, conform legislaţiei în vigoare. Este o perioadă de timp între 6 luni şi 2 ani prin care vânzătorul îţi garantează că produsul vândut este conform cu specificaţiile.Această garanţie este independentă de garanţia tehnică. Poate fi mai mică, mai mare sau egală şi nu face obiectul defecţiunilor tehnice.Garanţia tehnică este cea care îţi asigură service-ul în caz de probleme tehnice.(Nota: acumulatorul, de exemplu, are o garantie tehnica de 6luni, maxim 1an)

Edited by primuministru, 25 July 2017 - 13:48.


#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostLauCalin, on 25 iulie 2017 - 12:36, said:

Sa-i reprosezi unui telefon de 800 de lei ca are performante slabe, e ca si cum i-ai reprosa unui Logan ca nu ajunge la 200 km/h. Sa-mi fie cu iertare, dar sunteti penibili cand aruncati cu rosii intr-un telefon de nici 200 de euro, ca nu are performante ca unul de 300 si are o tehnica de 3-4 vechime.
Iar aia cu garantia... daca i se strica Xiaomi, apeleaza la varianta cea mai simpla. Il "repara" cu 600-700 de lei... cat e unul nou. Intelegeti voi. Omul de-abea are banii astia si voi ii recomandati ceva cu o garantie indoielnica. Moto G5 mi se pare o varianta ok... la acest buget. Si referitor la gsmarena, voi ati vazut ce fel de oameni scriu pe-acolo? Daca pentru voi e f importanta parerea unuia din India sau Nepal care habar nu are sa scrie corect o propozitie in engleza... va rog sa ma scuzati atunci. Posted Image


Parerea ta nici sa vreau nu pot sa o iau in considerare. Deja lauzi Nokia pe orice topic cand vine vorba despre noi telefoane cu android. Pana nu demult aveai lumia cu windows mobile pe care il ridicai in slavi, cred ca esti genul de persoana batrana care inca are senzatii cand isi aminteste de perioada in care nokia facea modelul e51, e52, 3310, n95. In acest moment Nokia = Chinezarie la fel ca orice alt telefon cu android.
Ce garantie indoielnica ? Pc, evo nu sunt vanzatori din china, ai garantie in Romania si e problema lor cum se descurca, mai poti face si reclamatie la opc in caz ca ai probleme cu ei. Insa la fel e si cu alte telefoane cand vine vorba de garantie. Si citit atatea topice nu am prea vazut probleme la xiaomi, iar reparatiile de 6-700lei , poftim ? Ce's alea ? La un fost flagship LG mi-a cerut acuma 500lei pentru display si rama la ESD Romania, nu la un telefon low-cost.
Tu = Nokia
Korghy = Samsung J5 (nu conteaza ce generatie).

Edited by TruculMagic, 25 July 2017 - 13:49.


#31
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Da, ai dreptate. Ridic in slavi Nokia. De-aia am Iphone si sunt multumit de el. :D
Eu sunt paranoic. Tu ii reprosez unui telefon ieftin ca nu se comporta ca unul scump si recomanzi ceva cu o garantie indoielnica. OPC? Cine are timp si chef sa faca plangere, pentru un produs ce poate fi usor evitat, tocmai pentru ca nu indeplineste o conditie de baza in zilele noastre? Si da, e problema lor cum se descurca. Dar afectat esti direct tu. Ca poti sa ramai fara telefon cateva saptamani pana cineva se "gandeste" sa-l repare. Iar tu la schimb vei lua un alt telefon pe care trebuie sa-l sincronizezi. Minunat!
Ce faci tu e ca si cum i-ai recomanda unei persoane ca in loc de... Logan sa zicem,  sa-si ia un Gelly care are motor mai puternic si dotari mai multe. Dar care defapt nici nu se importa oficial in Ro. Deci si serviciile post vanzare sunt cu semnul intrebarii. Cam asa e si cu Xiaomi. Ca tie nu iti convine, ghinion. ;)

#32
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postbacefaci, on 25 iulie 2017 - 12:45, said:

Chiar imi place Xiaomi asta 4x ,asa vreau sa nu umblu la el prea mult ca nu ma pricep,de unde iau varianta internationala am vazut ceva evomag,cel,dar nu-l au pe stoc cel cu 3GB


Sa repar un tel.cu 600-700lei doamne fereste nu ma dau banii afara din casa.
In cazul asta mai gandeste-te!
Xiaomi NU ARE GARANTIE iar piese de schimb nu prea gasesti. Foarte foarte greu!

Am un prieten cu redmi note 3 si sta cu ecranul spart ca n-are cine sa i-l repare.

Cauta un huawei, lenovo si chiar Allview daca gasesti vreo oferta buna. Allview a rezolvat problema cu garantiile anulate, poti avea incredere in ele. Daca se strica ti-l repara sigur!

#33
bacefaci

bacefaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 22.01.2013
De Honor7 lite ce ziceți?

#34
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
E ok. Cred. Am auzit de bine despre el. Am un coleg de serviciu care are asa ceva de 5-6 luni si nu l-am auzit sa aiba vreo problema cu el. Si in general review-urile sunt bune.

Dar vezi si Moto G5-ul ala. Diferenta de pret nu e asa mare, iar dotarile sunt mai bune. Multi de pe-aici il lauda.

#35
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Honor 7 Lite are doar 2GB RAM. Alege un telefon cu minim 3GB.

#36
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015

View Postjegmihai, on 26 iulie 2017 - 10:02, said:

Honor 7 Lite are doar 2GB RAM. Alege un telefon cu minim 3GB.

2GB RAM sunt mai mult decat suficienti pentru ce are nevoie omul. Eu il folosesc intensiv si nu am nicio problema.

View Postheinz, on 25 iulie 2017 - 18:19, said:

In cazul asta mai gandeste-te!
Xiaomi NU ARE GARANTIE iar piese de schimb nu prea gasesti. Foarte foarte greu!

Am un prieten cu redmi note 3 si sta cu ecranul spart ca n-are cine sa i-l repare.

Cauta un huawei, lenovo si chiar Allview daca gasesti vreo oferta buna. Allview a rezolvat problema cu garantiile anulate, poti avea incredere in ele. Daca se strica ti-l repara sigur!

Orice telefon ti-ai lua in banii astia se poate strica. Nu ridic in slavi Redmi 4X... il recomand deoarece il am personal si sunt foarte multumit de el. Eu am fost atras foarte mult de model deoarece avea bateria foarte mare pentru un telefon de 5" si chiar merita.
De reparat nu stiu ce sa zic... Allview nu as recomanda ca nu am auzit lucruri bune. Cred ca Huawei ar fi ok daca renunti la Xiaomi... sunt foarte populare in momentul de fata si vei gasi piese in caz ca trebuie sa il repari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate