Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Drept sau SNSPA

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Dutzu98

Dutzu98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2013
Tocmai ce am avut admiterea la drept si am intrat cu 69 la id, sunt al 10-lea, asa ca am sperante sa trec la cu taxa in cazul in care se mai retrag, ceea ce s-a si intamplat in ultimii ani(Universitatea din Bucuresti). Problema mea este ca sunt intrat si la SNSPA la relatii internationale si studii europene si nu stiu incotro sa o apuc. As dori sa stiu cum sta treaba cu fiecare si daca e cineva de la snspa, as avea nevoie de mai multe detalii. Multumesc!

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai SNSPA ultima data nu era acreditata, s-a schimbat ceva ?! In plus, ce meserie inveti acolo ? europenist ?
Drept all the way, daca esti amarastean.

#3
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Si zici ca ai intrat cu 69? Posted Image

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
snspa, ca toate tutele piarizde si recruteritele de hr-uri sau firme de recrutare obscure. baga mare.
vei invata multe lucruri folositoare, cum ar fi: sa faci umbra pamantului degeaba, sa tai frunza la
hamsteri, s.a.m.d.

inteleg niste fete mai de la tara si fara multa minte sa se duca la snspa (by the way, acreditare, ceva?),
dar tu...ca barbat...mai las-o-n plm. te duci la facultate sa inveti nimic si sa stai degeaba sa toci banii
parintilor sau vrei sa faci ceva in viata? mai bine te apuci de munca decat sa te duci la senesepea.

 overseas, on 25 iulie 2017 - 09:38, said:

In plus, ce meserie inveti acolo ? europenist ?.
cetatean european. cu drepturi. :))))

Edited by dygey, 25 July 2017 - 10:36.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Dutzu98, on 25 iulie 2017 - 09:34, said:

As dori sa stiu cum sta treaba cu fiecare
Tu spune prin cuvintele tale de ce ai dat la ambele, de ce te atrag la fel, ce meserie poti practica dupa absolvirea fiecaruia. De la care n-ai raspuns, nu merge acolo.

#6
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010
Wait a minute! SNSPA sa inteleg ca e teapa? Sora mea avea de gand sa mearga acolo... avea.
Chiar asa mare buleala pe facultatea aia? :))

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e teapa, e o universiate iar in cadrul ei avem facultati si specializari. Unde dorea sa mearga deci? Chestiunea e ca acele specializari nu-s asa cautate pe piata muncii. Sigur, de la caz la caz gasim si absolventi care se incadreaza in domeniu dar nu putem spune asta despre marea majoritate.

 overseas, on 25 iulie 2017 - 09:38, said:

Pai SNSPA ultima data nu era acreditata, s-a schimbat ceva ?!
Da, acum 10 specializari sunt acreditate si doar una nu. Insa chiar daca nu erau, licenta se dadea in alta parte, nu pierdea nimeni dreptul de a absolvi.

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2017 - 14:31.


#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
aia nu e facultate. si nici institutie de invatamant (mai mult sau mai putin util).
acolo e o chestie de tocat banii parintilor, frecat menta, venit bou si plecat vaca.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 neagu_laurentiu, on 25 iulie 2017 - 14:31, said:

Nu e teapa, e o universiate iar in cadrul ei avem facultati si specializari.

Stim ca aveti.

 f18dragos, on 25 iulie 2017 - 14:04, said:

Wait a minute! SNSPA sa inteleg ca e teapa? Sora mea avea de gand sa mearga acolo... avea.
Chiar asa mare buleala pe facultatea aia? Posted Image)

Daca ai bani de acasa merge.
Daca-ti trebuie o meserie, mai greu.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Degeaba vrei sa personalizezi, sensul era de "se afla", "exista", "gasim".

#11
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005
Am 9 persoane pe care le cunosc, si care au terminat drept la unibuc,  5 la SNSPA(doar 2 au terminat).
Concluzia personala(prezenta doar aici), este ca SNSPA este un fel de vrajeala.
Daca ai parinti cu bani, te poti duce la oricare(recomandabil la drept).
Daca ai parinti in domeniu, du-te la drept(nu e vorba de pile sau prostii.... ideea e ca o sa ai cu cine sa discuti si de la cine sa inveti lucruri practice).
Daca nu esti de bani gata, du-te la drept. Cel putin de aici vei putea, in cel mai rau caz, lucra ca jurist in companii semnificative. Salariul de inceput, cu experienta 0, este cel putin decent.
Daca nu dai 2 bani pe facultate...... nu o face(sau du-te la SNSPA).
Dintre cei de la SNSPA, unul a plecat in Spania(nu stiu exact ce face, nu am mai tinut legatura), cealalta persoana lucreaza la o sala de fitness.

2 dintre cei de la drept, au fost la id si au ramas juristi(si le merge destul de bine... spre mirarea mea).
2 la zi, tot juristi, aparent, le merge la fel de bine ca celor de la id
3 au intrat la INM.
1 a intrat la barou si lucreaza intr-o firma de avocatura.
1 nu se pune... maica-sa e notar Posted Image, ea intra in categoria "pile sau prostii"

Doar cea de la categoria "notar" avea o situatie financiara foarte buna.
Cel de la barou era sarac lipit(aparent in ziua de azi chiar se intra la barou pe invatat).
1 de la INM are mama judecator.
1 de la INM are tatal procuror(mi-a povestit ca tatal ei mai mult a impins-o de la spate sa intre la INM, a luat din a 2-a incercare).
Restul, oameni cat se poate de simpli.

Edited by crs12decoder, 09 August 2017 - 02:00.


#12
Dean98

Dean98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.09.2018
Am găsit accidental postarea aceasta și nu mă pot abține. Se pare ca am fost același an la SNSPA, insa eu am fost altă grupă și specializare, dar tot la FSP. Voiam să dau anul trecut la Drept, dar m-am trezit târziu și pentru că nu voiam să stau un an acasă am mers la SNSPA, ca deh să nu fiu singurul care nu dă la facultate:)) și cu visul de a da la Drept văd eu ce fac:)). Așa că am zis că voi învața pentru Drept, singur la București, färă să mă bată nimeni la cap. Însă SNSPA a fost cea mai mare greșeală! După o lună eram deja sătul, nu se face mare lucru.. Orar haotic, profesori neserioși. Un milion de proiecte inutile pentru a intra într-un nenorocit de examen. Am rămas totuși până la sfârșitul anului, dar degeaba. Mai mult de un atât nu am rezistat, drept care vara aceasta am dat admiterea la Drept, intrând la id, iar acum aștept nerăbdător să încep. Păcat că nu te-ai dus la Drept, chiar și la id, dar probabil ai avut motivele tale, nu comentez nimic. Și pentru cele 69 de puncte bănuiesc că ai muncit ceva. Anul ăsta s-a intrat cu 64 la zi:))

Pentru necunoscători, viitori studenți, nu vă recomand SNSPA, eu am rămas cu un gust amar. Cred ca doar să mai fie privată îi lipsește, în rest are de toate. Dacă aveți opțiuni mai bune, fugiți cât mai puteți de această "instituție". Nu produce absolut nimic. Dreptul este o facultate clasică, care cel puțin îți dă o meserie. Când am pus piciorul în Facultatea de Drept la înscriere am realizat imediat diferența. Aerul acela boem, tablouri cu marii juriști. Mi-am dat seama ca aici chiar se învață carte! Vorbim de o facultate care are 150 de ani în spate.

Baftă în anul doi! Poate la voi la Rise e mai roz situația.😂

#13
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Drept.

Stiintele politice nu sunt apreciate aici. Angajatorii nu vor pricepe ce le spui ca stii sa faci. E ceva ce faci ca a doua facultate, nu ca prima. Daca mergi la SNSPA atunci sa incerci sa gasesti ceva roluri pe la institutiile europene. Daca visezi la MAE sa stii ca vei da examen si trebuie sa inveti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate