Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Japoneza

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cyberpunk2070

cyberpunk2070

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.04.2017
Cum invat ideogramele alea si cum invat sa le pictez? Imi trebuie neaparat profesor? Pe wikipedia scrie ca trebuie sa stiu in jur de 1900 ideograme.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Cauta si tu pentru inceput cursuri de japoneza pe Youtube.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Arunca-i lui Lex404 o intrebare, el are treaba cu japoneza. La fel si AdiJapan.

#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Crede-ma nu vrei. Si sunt reguli pentru a le "picta". Mai bine incepi cu hiragana si katakana, pentru ca majoritatea kanji are ori deasupra ori pe dreapta modul de citire in hiragana. Joyo kanji sunt in jur de 1900 (daily use, asta inseamna joyo) si sunt cei care se invata din clasa a doua.

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Joyo kanji a crescut la 2136 de kanji. Recomand anki(e si site web si aplicatie de telefon) daca vrei sa inveti.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Singur e foarte greu sa inveti kanji. In special scrierea loc in forma corecta (scrierea liniilor in sensul corect). Trebuie sa fie cineva sa te corecteze. Din cate am vazut la straini, ei cam in 4 ani invata Joyo Kanji.

Sunt ceva aplicatii pentru tableta, ma mai jucam si eu din cand in cand sa imi improspatez memoria. Dar la mine interesul a scazut drastic pentru Japonia :)

View PostAl3xandru35, on 25 iulie 2017 - 08:02, said:

majoritatea kanji are ori deasupra ori pe dreapta modul de citire in hiragana.
Doar Kanji foarte complexe si rare sunt Furigana in uzul zilnic (gen, ziare, carti). In rest gasesti Furigana in cartile pentru copii

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
De ce să scadă interesul pentru Japonia?

Populația îmbătrânește accentuat, nu fac copii, salariile sunt bune și încet-încet ies din mentalitatea aia că trebuie să lucrezi până mori. Chiar și așa, cu stat la birou până la miezul nopții, trăiesc mult.

#8
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostLex404, on 25 iulie 2017 - 09:29, said:

Singur e foarte greu sa inveti kanji. In special scrierea loc in forma corecta (scrierea liniilor in sensul corect). Trebuie sa fie cineva sa te corecteze. Din cate am vazut la straini, ei cam in 4 ani invata Joyo Kanji.
Stroke order, asta zici, se invata asa si asa, dar sunt cateva reguli simple: de la stanga la dreapta si de sus in jos pentru kanji compus din mai multe radacini(radicali) (regulile se aplica si pentru radicali) cel putin asa am invatat eu.

Quote

Doar Kanji foarte complexe si rare sunt Furigana in uzul zilnic (gen, ziare, carti). In rest gasesti Furigana in cartile pentru copii
Da, dar dat fiind faptul ca 1 kanji poate avea 2, 3 sau chiar mai multe moduri de citire (on- sau kun- yomi) atunci trebuie furigana. Chiar si in ziare, dar mai ales in carti. Unde unii autori abuzeaza de cele doua moduri de citire ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate