Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

confirmare tenesi converse fake/replica emag

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Salutare, am achizitionat 2 perechi de tenesi Converse de la Emag, Chuck Taylor AS Core Hi (inalti) si Chuck Taylor AS Core OX (josi) , la care ma voi referi in poze ca fiind "High" si "Low" . Dupa ce am studiat pe net cativa factori ce se pot lua in considerare pentru a vedea daca un produs Converse este autentic sau nu, am descoperit ca intre cele 2 perechi de tenesi (cumparate din aceeasi sursa, Emag) ar fi cateva discrepante in ce priveste design`ul si calitatea constructiei ceea ce ma face sa banuiesc ca perechea "High" ar putea fi cumva replica. Dar cum nu sunt sigur 100% , apelez la forum poate cineva cu mai multa experienta imi poate confirma , sau infirma, dupa caz , autenticitatea acestor tenesi. Fara sa o mai lungesc atasez mai jos pozele edificatoare si dau startul misiunii de detectiv...succes! Posted Image

Attached File  DSC04764.JPG   226.37K   148 downloads  Attached File  DSC04756.JPG   286.54K   143 downloads  Attached File  DSC04759.JPG   404.04K   143 downloads  Attached File  DSC04760.JPG   402.94K   141 downloads  Attached File  DSC04793.JPG   316.6K   132 downloads  Attached File  DSC04795.JPG   283.04K   134 downloads  Attached File  DSC04798.JPG   276.19K   135 downloads  Attached File  DSC04800.JPG   290.74K   137 downloads

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cred ca compari doua falsuri autentice. Nu ai cum sa tragi concluzii edificatoare.  Ai uitat sa spui cat ai dat pe fiecare pereche si care este duritatea / grosimea talpii, ca sa-ti pot spune daca ai facut o afacere buna sau nu.  Sa stii ca astfel de tenisi de duzina, fara acele inscriptii (egale cu zero) gasesti si la Obor, langa hala, nu e nevoie de Emag.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,989
  • Înscris: 07.11.2006
Si cand te gandesti ca nu demult doar sarantocii purtau tenesi.

#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu pana in anii 2000 am crezut ca Diesel e firma de toale accesibila, pentru tarile emergente, post comuniste. Era plin la tarabe in Obor.

Sa imi cada moaca pe jos cand am vazut prima oara cat costa un tricou Diesel original.

Despre tenesi: m-am uitat pe amazon.de, apar ambele tipuri cu caracteristici descrise de tine (atat cu numar in talpa cat si fara, sant in talpa la calcai sau fara, textura pe lateral pronuntata sau atenuata, etc).

Da un ochi pe amazon sa vezi poze. Eu zic ca sansele sunt sa fie originali.

Restul defectelor descrise de tine nu au cum sa se vada in niste poze de prezentare de produs, alea tin doar de experienta personala. Daca nu esti multumit fa retur.

Edited by izometric, 25 July 2017 - 07:27.


#5
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Trimite mesajul la converse. Ai luat direct de la emag sau prin marketplace? Emag cred ca folosește stocurile fashion days, pe care i-au și cumpărat. Despre cei din urma am mai auzit zvonuri ca ar vinde și făcături, dar nimic concret

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcold-steel, on 25 iulie 2017 - 02:57, said:

Salutare, am achizitionat 2 perechi de tenesi Converse de la Emag, Chuck Taylor AS Core Hi (inalti) si Chuck Taylor AS Core OX (josi)...
Produsele au fost vandute direct de eMag, sau de un alt vanzator prin intermediul eMag (scrie in dreapta produsului "vandut de: eMag" sau "vandut de:{nume magazin}")?

Oricum, se vad destul de clar diferentele de calitate semnalate de tine, si n-ar strica sa trimiti un mail pe adresa:  [email protected]  , in care sa le explici pe larg situatia si sa dai tot pozele astea.  Ei sunt cei mai in masura sa-ti spuna daca sunt originali sau nu, iar daca nu sunt originali atunci precis se vor asigura ca remediaza situatia.
Producerea si punerea pe piata a produselor contrafacute e din cate stiu un lucru luat in serios de catre producatori, si nu se sfiesc sa utilizeze toate mijloacele legale, atunci cand e posibil, pentru a se asigura ca nu li se aduce un prejudiciu marcii.

Edited by Hider141, 25 July 2017 - 07:44.


#7
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
e-mail catre Converse, vizita la ANPC cu tenisii apoi retur in ultima zi.

#8
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Inițiator, ajută dacă pui și un link ?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postadisz, on 25 iulie 2017 - 07:13, said:

Si cand te gandesti ca nu demult doar sarantocii purtau tenesi.

Nu e vorba de conceptul de tenesi sau de conversi in sine ci de calitatea mizerabila a materialelor din care se confectioneaza astfel de facaturi.  Adica talpa proasta, care nu tine mai mult de un an si carpa comuna in alcatuire, plus pret nerusinat. Astfel de incaltzari nu ar trebui sa coste mai mult de 50 lei, ca nu fac banii.

@cold-steel,
Nu are importanta nici unul din aspectele minore pe care le-ai investigat (unde-i capsa, unde-i santzul, unde-i linia) ci calitatea talpii care se poate constata la o simpla apasare sau indoire. Acolo iti dai seama de fake, de low-cost, nu din examinarea unor aspecte minore. Sa stii ca toti sunt produsi in Asia, daca aveai vreo indoiala, inclusiv cei de brand, mai dichisiti.

Fake-ul rezida din lipsa calitatilor majore nu din nimicuri vizuale.  Singurul motiv pentru care e-mag vinde astfel de fake-uri e ca ei costa 7 euro la cumparare cu vagonul si se vand cu 40 de euro la fraierii care cred ca cumpara brand. No offence.

Edited by rosix, 25 July 2017 - 09:30.


#10
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postcold-steel, on 25 iulie 2017 - 02:57, said:

am achizitionat 2 perechi de tenesi Converse de la Emag
Aia autentici se numesc "tenisi". "Tenesi" ai cerut, "tenesi" ai primit Posted Image

Emag nu vinde "tenesi" - https://www.emag.ro/.../brand/converse

Edited by misusumi, 25 July 2017 - 09:55.


#11
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postanicoara, on 25 iulie 2017 - 07:46, said:

e-mail catre Converse, vizita la ANPC cu tenisii apoi retur in ultima zi.

Cine te-a invatat ca poti returna incaltaminte purtata?

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,989
  • Înscris: 07.11.2006

View Postizometric, on 25 iulie 2017 - 12:28, said:


Cine te-a invatat ca poti returna incaltaminte purtata?

Democratia,UE si drepturile omului,toate prost intelese si aplicate.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

View Postizometric, on 25 iulie 2017 - 12:28, said:

Cine te-a invatat ca poti returna incaltaminte purtata?
Daca-i returneaza in ultima zi nu inseamna ca trebuie sa-i si poarte pana atunci.

Edited by Hider141, 25 July 2017 - 13:37.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postizometric, on 25 iulie 2017 - 12:28, said:


Cine te-a invatat ca poti returna incaltaminte purtata?

La Decathlon incaltamintea are garantie 2 ani si, daca apare un defect major - dezlipire, crapare talpa, desfacere cusatura, etc.. cei de la Decathlon discuta punctual o inlocuire cu o alta pereche in aceeasi gama de pret, aleasa de client.

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postadisz, on 25 iulie 2017 - 13:01, said:

Democratia,UE si drepturile omului,toate prost intelese si aplicate.

Succes cu returnatul unei perechi de incaltaminte purtata la amazon germania de exemplu. Defectul e una, returul ca nu iti vin bine sau ca nu iti convine calitatea e alta. In ultima situatie incaltamintea/imbracamintea trebuie returnata cu etichetele intacte, fara urme de purtare.

Are si consumatorul drepturi, dar ce sa vezi, are si comerciantul. Nu poti sa ai pretentia sa nu fii luat la pensula de comerciant dar in sens invers tu sa sexezi comerciantul.

Edited by izometric, 25 July 2017 - 19:37.


#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Sunt niste amarati de tenisi. De marca sau nu sunt tot un fel de papuci cu care poti sa te duci pana la magazinul din coltz.
       Chinezii sunt vreo 2 miliarde. Trebuie sa tai toate vacile din lume si tot nu obtii atata piele ca sa-i incalti pe toti.
        Asa ca s-au inventat tenisii.
        Mai nou vad ca se vand ca produse de lux. Nu m-as incalta cu asa ceva nici daca ar fi gratis.


La noi la romani ...opincile erau din piele.
    Adica oricat de sarac erai, incaltarile rezistau mai mult de 2-3 saptamani.

#17
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011

View Postsommne, on 25 iulie 2017 - 09:01, said:

Inițiator, ajută dacă pui și un link ?

View Postfigo1988, on 25 iulie 2017 - 07:33, said:

Trimite mesajul la converse. Ai luat direct de la emag sau prin marketplace? Emag cred ca folosește stocurile fashion days, pe care i-au și cumpărat. Despre cei din urma am mai auzit zvonuri ca ar vinde și făcături, dar nimic concret

https://www.emag.ro/...5/pd/DZ1833BBM/
https://www.emag.ro/...5/pd/DV4833BBM/

Sunt cumparati direct de la Emag

View Postrosix, on 25 iulie 2017 - 07:09, said:

Cred ca compari doua falsuri autentice. Nu ai cum sa tragi concluzii edificatoare. Ai uitat sa spui cat ai dat pe fiecare pereche si care este duritatea / grosimea talpii, ca sa-ti pot spune daca ai facut o afacere buna sau nu. Sa stii ca astfel de tenisi de duzina, fara acele inscriptii (egale cu zero) gasesti si la Obor, langa hala, nu e nevoie de Emag.

170 Ron fiecare pereche , cu cod de reducere din acela care apare pe pagina fiecarui produs atunci cand este oferta.
In privinta talpii lucrurile stau asa : la tenisii High talpicea din interior este destul de tare , are o fermitate care nu permite piciorului sa se afunde in ea , iar la cei Low talpa este mult mai moale, ai senzatia ca parca ar fi facuta din spuma de memorie, in plus parca se simte mai moale si talpa exterioara cand calci. Ca preferinta personala nu imi place ca este asa moale deoarece la fiecare pas piciorul se afunda in talpice iar calcaiul are tendinta sa se frece de marginea pantofului putand provoca bataturi. Ma gandesc totusi ca dupa cateva purtari se va mai aplatiza talpicea. Zic eu...


View Postizometric, on 25 iulie 2017 - 07:24, said:

Eu pana in anii 2000 am crezut ca Diesel e firma de toale accesibila, pentru tarile emergente, post comuniste. Era plin la tarabe in Obor. Sa imi cada moaca pe jos cand am vazut prima oara cat costa un tricou Diesel original. Despre tenesi: m-am uitat pe amazon.de, apar ambele tipuri cu caracteristici descrise de tine (atat cu numar in talpa cat si fara, sant in talpa la calcai sau fara, textura pe lateral pronuntata sau atenuata, etc). Da un ochi pe amazon sa vezi poze. Eu zic ca sansele sunt sa fie originali. Restul defectelor descrise de tine nu au cum sa se vada in niste poze de prezentare de produs, alea tin doar de experienta personala. Daca nu esti multumit fa retur.

Intr-adevar si pe amazon par sa difere intre perechi caracteristicele mentionate de mine. Ma asteptam totusi sa fie o standardizare , altfel se lasa loc de interpretari . Mentionez inca un aspect la cele 2 perechi lungimea talpii difera cu 1/2 cm de la o pereche la cealalta desi ambele sunt aceeasi marime (43), ma gandesc ca ar trebui sa aiba acelasi calapod/matrita...



View PostHider141, on 25 iulie 2017 - 07:41, said:

Produsele au fost vandute direct de eMag, sau de un alt vanzator prin intermediul eMag (scrie in dreapta produsului "vandut de: eMag" sau "vandut de:{nume magazin}")? Oricum, se vad destul de clar diferentele de calitate semnalate de tine, si n-ar strica sa trimiti un mail pe adresa: [email protected] , in care sa le explici pe larg situatia si sa dai tot pozele astea. Ei sunt cei mai in masura sa-ti spuna daca sunt originali sau nu, iar daca nu sunt originali atunci precis se vor asigura ca remediaza situatia. Producerea si punerea pe piata a produselor contrafacute e din cate stiu un lucru luat in serios de catre producatori, si nu se sfiesc sa utilizeze toate mijloacele legale, atunci cand e posibil, pentru a se asigura ca nu li se aduce un prejudiciu marcii.

Nu m`am gandit la asta, voi incerca sa le prezint si celor de la Converse aceste poze sa vedem ce zic. Mersi de pont.

View Postrosix, on 25 iulie 2017 - 09:22, said:

Nu e vorba de conceptul de tenesi sau de conversi in sine ci de calitatea mizerabila a materialelor din care se confectioneaza astfel de facaturi. Adica talpa proasta, care nu tine mai mult de un an si carpa comuna in alcatuire, plus pret nerusinat. Astfel de incaltzari nu ar trebui sa coste mai mult de 50 lei, ca nu fac banii. @cold-steel, Nu are importanta nici unul din aspectele minore pe care le-ai investigat (unde-i capsa, unde-i santzul, unde-i linia) ci calitatea talpii care se poate constata la o simpla apasare sau indoire. Acolo iti dai seama de fake, de low-cost, nu din examinarea unor aspecte minore. Sa stii ca toti sunt produsi in Asia, daca aveai vreo indoiala, inclusiv cei de brand, mai dichisiti. Fake-ul rezida din lipsa calitatilor majore nu din nimicuri vizuale. Singurul motiv pentru care e-mag vinde astfel de fake-uri e ca ei costa 7 euro la cumparare cu vagonul si se vand cu 40 de euro la fraierii care cred ca cumpara brand. No offence.

La calitatea talpii, asa cum am mentionat mai sus,  fermitatea este mai tare la o pereche si mai slaba la cealalta pereche, presupun ca cea mai moale ar trebui sa fie mai de calitate? (am probat o pereche de Converse din aceia monochrome luati de pe site`ul Yoox.com si la ei talpa era de asemenea foarte moale, gen spuma de memorie). Pe exterior talpa cand o indoi pare sa fie la fel de flexibila la ambele perechi.
Indoieli in privinta tarii de productie nu am avut niciodata, mai am si de la Diesel multe perechi de tenesi lucrati tot in Asia (majoritatea Vietnam) dar totusi par mai de calitate decat Conversii.
No offence taken , pacat totusi daca si marile magazine se preteaza la astfel de practici.

View Postmisusumi, on 25 iulie 2017 - 09:54, said:

Aia autentici se numesc "tenisi". "Tenesi" ai cerut, "tenesi" ai primit Posted Image Emag nu vinde "tenesi" - https://www.emag.ro/.../brand/converse

Exact, ii banuiesc ca fiind replici , de aceea i`am si mentionat drept "tenesi" . Ce zici, m`am scos cu replica asta? Posted Image

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@cold-steel

Cand vorbim de calitatea talpii vorbim de talpa exterioara nu de cea interioara. Talpa exterioara ar trebui sa fie dura dar flexibila, lucru care nu se intampla niciodata la conversi unde talpa e aproape intotdeauna low-cost, cum se si vede din poza (cu shantz sau fara).
Ideea e sa te simti bine in ei si piciorul sa fie cat de cat stabil in timpul mersului, fara sa miste in toate directiile, altfel problemele de articulatii sunt iminente. O talpa precum cea din poze, se crapa repede in fatza, in zona de flexie, deci vei da 170 lei pe un pantof care te tine un an. Mai bine iei o pereche de pantofi sport de care vrei tu.. macar au talpa mai de Doamne Ajuta.

Edited by rosix, 26 July 2017 - 05:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate