Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

A apus vremea blogurilor si forumurilor din cauza retelelor sociale?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Mie mi se pare ca au crescut exponential bloguletele scrise de domnisoarele care vor sa-si impartaseasca cu toata lumea impresiile de vacanta.
Macar de-ar fi ceva consistent; din pacate, in general e vorba de un text semidoct presarat cu poze.

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Softpedia e un forum mare, e destul de greu sa ramana pustiu. Va fi mereu un intreg staff aici.

Forumurile mici sunt cele care chiar sunt condamnate, asta este primul an in care nu mi s-a mai zis la multi ani pe celalalt forum pentru ca e aproape pustiu, au plecat fie din lipsa de timp, fie prin mutare in strainatate, fie prin suparare din orgoliu ranit ca in cazul celui mai activ membru disparut in urma cu 3 luni. Oricum este non-profit.

Se vede totusi influenta retelelor sociale, inainte activam pe 3 forumuri, acum am ramas cu 1 jumate sa zic asa, forum CNA a disparut, a fost sters cu totul in 2013.

Oricum ma enervau anumite setari acolo, de exemplu pauza de 10 minute intre postarile aceluiasi user.

#57
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postkudhos, on 24 iulie 2017 - 23:44, said:

  Dar de prin 2010, cam de cand au inflorit Facebook si Twitter,  blogurile s-au cam plafonat. Nu mai exista blog care sa nu aiba pagina de Facebook sau Twitter. Pur si simplu, nu mai poate supravietui niciun website sau blog , afacere, companie sau  vreun brand daca nu are pagina de Facebook.
Toate blogurile populare erau niste panarame cu material copiat si eventual tradus. Google le-a dat un bobarnac.

Quote

Erau vremuri cand vindeai pe forumuri pana la aparitia site-urilor gen OLX.
Vindeai pe portaluri nu pe forumuri Posted Image
Mi-e dor de forumurile destinate localitatilor. Vedeai forum-satul-X.ro cu 10.000 de utilizatori, in timp ce satul avea doar 5000, din care doar 300 aveau internet Posted Image

Edited by Owidiu, 28 July 2017 - 19:19.


#58
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Da, Craiova forum e complet mort.

#59
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004

View Postmalmoth, on 26 iulie 2017 - 00:06, said:


Un exemplu de subiect ar fi de aici, din ograda, "Cum aratau radioul si televiziunea de ieri" incepuse in forta prin postarea de programe (suspatria, klmn, rmc info etc) si acum de abia se mai atinge careva de el.

View PostBarboso, on 26 iulie 2017 - 00:15, said:

Trecand peste nr totusi redus de oameni interesati de asa ceva, ce-ai putea sa tot scrii ?  La fel cum arata acum radioul si televiziunea din 2000, sa zicem, la fel vor arata si-n 2050, ca n-au cum sa se schimbe.  OK, atunci se va putea scrie despre cele de azi, din 2017, da' tre' sa mai treaca ceva timp pt asta.

Pe vremuri erau mai puţine posturi tv în grilă, dar mai multe emisiuni interesante sau care cel puţin nu-ţi provocau silă. Şi acum există posturi tv interesante, dar procentual sunt mai puţine comparativ cu trecutul. Iar posturile de radio nu erau doar nişte tonomate.

internetul a dezvoltat multe planuri, a crescut gradul nostru de inteligenta si abilitatile de comunicare/informare

View PostBarboso, on 25 iulie 2017 - 03:47, said:

Am ceva dubii c-ar fi chiar asa.  Vorbind despre majoritate, desigur, ca punctual sigur se-ntampla.

Bine, exista si scenariul optimist ca doar a facut prostia mai vizibila.

Pe vremuri se fćcea miiŗto de prostia de pe hi5. Facebook-ul a ajuns ŗi mai ŗi.


Eu am fost membru pe multe forumuri. O mare parte dintre ele au decćzut   :(
Pe unele era chiar miŗto sć umblii.
Softpedia e mai multilateral dezvoltat, cred cć de asta a supraviežuit. Acum sper sć nu-mi iau warn pentru afirmažia asta.

#60
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Ceva bani se mai scot însă din video blogging (vlogging).

#61
Barboso

Barboso

    Satir bćtrān, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdjl, on 29 iulie 2017 - 02:46, said:

Şi acum există posturi tv interesante, dar procentual sunt mai puţine comparativ cu trecutul.
Asta cu "procentual" nu-nseamna nimic.  25% din 20 vs 10% din 100...

Oricum, subiectul e altul.   :)

#62
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Nu am inteles de ce nu se mai discuta pe forumuri ca si cum s-au terminat problemele pe acele teme !
Poate sa explice cineva ? Chiar si pe teme medicale vad postari din 2009-2012 dar actuale mult mai putine, chiar daca temele erau boli incurabile care nu s-au vindecat ca sa zici ca de aia nu mai discuta lumea (Diabet, epilepsie...etc).
Unde s-a mutat toata chestia ?! Exista alte forumuri ?

#63
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Că au apărut nu ştiu câte pagini pe pifometrucarte. Şi n siteuri.

#64
alienmouse

alienmouse

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.12.2017
O sa vina vremea cand efectiv oamenii nu vor mai avea chef sa socializeze prin scris. Ci doar prin videochat.

#65
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,848
  • Înscris: 11.10.2006
Pe bloguri, forumuri si chiar pe unele pagini de fb se asterne praful. Alta data erau postari maraton axate pe istoria Bucurestiului de exemplu (Armyuser, Aventurierul, Almarius, bukresh etc), Rezistenta Urbana a dat chix cu blogul dar nici pe fb nu o duce mai stralucit. Forumul cu miresici si nunti, urla lupii in Giurgiu; altele inca subzista - de nisa, auto, feroviare, transport in comun (pe transira si tramclub nu mai e forfota de alta data. Si pe Softpedia sunt unele colturi cu praf si panze de paianjen.
Epoca de aur a fost la inceput, cand erau putine si noi pe subiecte de nisa, apoi s-au diversificat, au aparut clone. Pagini care alta data incingeau netul acum le citesti cu nostalgie- a fost o furie din asta cu rememorarea copilariei comuniste sau nu de aparusera cateva bloguri, cel mai cunoscut fiind latrecut, blog care duduia cat a fost in varianta beta, cum au facut niste schimbari la el prin 2009 gata, s-a inchis brusc teava, au secat amintirile si a scazut interesul.
O pagina de fb, blog sau alta forma este mai greoaie si dificil de urmarit decat un forum, unde ai la indemana toate categoriile.

#66
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,848
  • Înscris: 11.10.2006
Pe muzeuldefotografie si bucurestiivechisinoi* se mai posteaza dar nu mai comenteaza nimeni; pe unele siteuri de stiri si chiar pe cele de gen descopera.ro sau cu tenta conmspirationito-paranormala 15% articolul pe 3-4 randuri, telegrama si 85% linkuri la alte articole-telegrame si reclame plus comentariile tampite care nu au legatura cu articolul (bagatori de seama cu tot felu de anunturi).
Mai e cateogria aia de bloguri unde trebuie sa ai musai cont sa vezi restul postarilor ("undelucram" de ex de-ti vine dai cu ce vrei tu de pereti - cand era pe liber ma mai distram pe acolo cu diverse patanii de pe "tarlaua muncii"; e, de de la o vreme comentariile sunt ciuntite si le poti citi integral numai daca ai cont!!! - situatia de forumuri unde nu poti vedea atasamentele daca nu esti inregistrat, ceva mai digerabila totusi)

*parca e un tabloid, articole scurte, rar cate unul mare ca alta data.

Alte bloguri interesante intrate in hibernare - volganeagra si arhivadepresa.

Edited by malmoth, 16 December 2017 - 03:32.


#67
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Stai stai asea ca nu e asa ! In domenii medicale pur si simplu cum sa se plictiseasca ? Ca doar nu s-au vindecat toate bolile incurabile, eu si acolo vad ca s-a pus praful de 2-3-4 ani ! Foarte trist. Si ajutau foarte mult acele informatii, nu erau aiurea.
Okey e FB, pai si acolo unde se discuta ca forum ? Nu mai are lumea nevoie de informatii nici macar medicale ?
Te muti in alta parte, dar unde ?
Adica este o chestie generalizata, nu este doar..izolata pe anume subiect.
Nu e normal ce se intampla. Nu poti sa faci forum pe vieochat ptr ca foarte multi nu vor sa se afle cine sunt asa cum e si normal, deci pica tampenia asta.
Poate audio doar da ! Insa..se duce dracu linia aia de net de atata latime de banda ocupata.
Asa scrii ceva, ramane si vezi cand nu esti acolo, dar la audio ce faci ? Inregistrezi 12 ore pe zi ce vb toti sa afli daca a zis cineva ceva de ce te interesa, nu merge.
Tot forumurile prin scris bine impartite pe subiecte sunt rules si vor fi.

Edited by versacic, 16 December 2017 - 04:15.


#68
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 16.05.2015
A fost perioada mIRC, apoi au urmat forumurile, blogurile, iar acum avem retelele de socializare. Sa vedem ce o sa urmeze. Ma astept la ceva in genul filmului "Her", unul sau mai multi parteneri virtuali de conversatie, dotati cu inteligenta artificiala, cu care vom putea discuta pe orice tema. Mai adaugam si realitate virtuala si avem tabloul complet. Deja suntem mai tot timpul cu capul in telefoane. Dependedenta de tehnologie si autoizolare, cam asa vad viitorul.

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postversacic, on 14 decembrie 2017 - 09:09, said:

Nu am inteles de ce nu se mai discuta pe forumuri ca si cum s-au terminat problemele pe acele teme !
Poate sa explice cineva ? Chiar si pe teme medicale vad postari din 2009-2012 dar actuale mult mai putine, chiar daca temele erau boli incurabile care nu s-au vindecat ca sa zici ca de aia nu mai discuta lumea (Diabet, epilepsie...etc).
Unde s-a mutat toata chestia ?! Exista alte forumuri ?
Buna intrebare. O explicatie ar fi aparitia altor platforme, nu neaparat mai bune, poate mai diverse, cu mai multe optiuni si posibilitati, si schimbarea generatiilor. Daca luam forumul SoftPedia, putem estima ca media de varsta a celor care posteaza aici este undeva spre 38 de ani. Adica, in general utilizatori care au prins inceputul internetului pe piata din Romania, cu evolutia treptata de la Chat (mIRC) -> www -> forumuri -> bloguri -> hi5 -> FB. Generatiile de sub 25 de ani au prins direct etapele incepand de la bloguri.

Dupa FB s-a dezvoltat conceptul de vLog. DIn ce in ce mai multi, tineri mai ales, au vLog.

Edited by MembruAnonim, 16 December 2017 - 09:21.


#70
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cei care erau pasionaţi de anumite lucruri unde au dispărut? O.k., poate sunt angajaţi acuma, poate au de lucru, dar e ciudat că nici măcar o dată pe lună nu au timp să comenteze...
Se făcea mişto de hi5, dar ce a ajuns facebookul.
Şi pe sotfpedia activitatea a scăzut. Pe vremuri erau câţiva useri interesanţi şi pasionaţi, pe care din păcate nu i-am mai văzut activi...

Edited by djl, 16 December 2017 - 13:06.


#71
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Steaua, pai e adevarat ce zici INSA, si aia de 25 cand au probleme medicale unde le dezbat ? Unde dezbat subiecte de interes ? Adica schimba metoda, dar cum ? Ca ma schimb si eu dupa ei ca nu e mare problema.
Sau nu mai comunica ?! Asta e grav.

Si chiar ala de 40 ani de ce nu continua activitatea pe forumuri ?! Ca mai mult de ei ma mir.
Pe mine daca ma int sa zic bicilismul, discut de asta si la 30 si la 50 ani, nu la 40 ani brusc nu mai discut si parasesc topicurile, zic asa ca idee. Adica astia pastreaza mai departe forumurile, doar cand mor se desfiinteaza, ca ramane generatia noua zic eu.
Sau daca au trecut pe metoda celor de 25 ani, okey, insa cum am zis mai sus, in ce forma comunica pe anume subiect ?! Ca pe FB nu am vazut topicuri, subiecte.., iar daca o fi, nu poti cauta, ca nu e ca la forum sa ai topicuri in lista.

#72
solarstorm

solarstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.12.2017
Inainte activam pe mai multe forumuri, chiar si pe alea care erau vreo cateva sute de inregistrati (dar din care postau maxim 10-15, insa se purtau discutii ca lumea ca si cum purtam discutii pe chat).   Prin 2004-2008 imi amintesc ca era o distractie.  
De ceva ani insa au cam disparut/au murit o gramada.
Era Computer Games....ce fain era pe vremuri pana prin 2010! Era caterinca, toti luau forumul ca pe un joc social, lumea stia atunci sa trolleze fin,  mai gaseai useri inteligenti cu care purtai discutii lungi.
Acum  vad ca a ajuns pustiu.  
Si Roportalul e pe duca, unde mai vezi vreo 5-6 pe acolo comentand....cu toate ca nici nu prea am activat acolo datorita titlurilor gen Ghiocel, Boboc, wtf?!?


Momentan,  pe internetul romanesc  n-au mai ramas decat:
  • Softpedia
  • PC Garage
  • Nimfomane
Dar si astea vor muri cat de curand.  


Lumea cam tinde sa emigreze spre Facebook si Reddit!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate