Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

A apus vremea blogurilor si forumurilor din cauza retelelor sociale?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Prea multe date (cum ii cheama, ce fac, pe unde umbla) despre diversi useri !

#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Da, dar asta e si frumusetea, userii dau singuri acele informatii, nu ii obliga nimeni.
Mi se pare ca omul (asta modern cel putin), are o nevoie intrinseca de a impartasi cu ceilalti tot ce vede si face. Si eu folosesc facebookul dar zic eu ca am reusit, cu mici exceptii, sa cern informatiile astfel incat sa am doar continut care ma intereseaza si evit sa dau check in peste tot sau sa pun poze cu fiecare cafea pe care o beau.

#39
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostAlexEn, on 26 iulie 2017 - 08:42, said:

userii dau singuri acele informatii, nu ii obliga nimeni.
Probabil.  Dar cat timp nu stiu dac-au facut-o public, nepasandu-le ca afla toti, sau privat, doar pt uzul lui X, care acum le face publice de capul lui, prefer sa cenzurez publicarea respectivelor informatii.  Si-s acoperit de regulament pt asta, n-o fac de capul meu.

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e ok abordarea asta, sa cenzurez tot fiindca unii nu inteleg cum se folosesc setarile de intimitate (privacy) sau ca pur si simplu nu le pasa. Ajungem la big brother, din nou.
E treaba fiecaruia sa isi cearna 'prietenii' :)

#41
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu cenzurez tot, dar de ce-i nevoie ca, discutand cu altcineva despre tine, mai ales public, sa-ti dau si numele real (presupunand ca l-as sti) ?  Nu-i suficient sa spun de AlexEn ?
Poate nici nu ne-am imprietenit aici si nu mi l-ai spus tu, privat.  Poate suntem colegi de serviciu si, intr-o pauza, te-am vazut logat(a) pe forum si-am aflat ca tu esti.

Edited by Barboso, 26 July 2017 - 10:08.


#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
De acord cu tine, dar tine de bunul tau simt, educatie etc.
Educatie cu de-a sila nu merge.

LE: apropo de 'a scrie pe forum ca a apus vremea forumurilor', am vazut un post pe facebook de la un nene care comenta la o stire si care zicea ca numai prostii folosesc facebook-ul. Nu cred ca si-a dat seama de ironie.

Edited by AlexEn, 26 July 2017 - 10:11.


#43
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View PostAlexEn, on 26 iulie 2017 - 10:09, said:

Educatie cu de-a sila nu merge.
Zau?
Daca catelul se caca-n casa, ziarul  peste bot.
Daca copilul minte, una peste cur.
Daca adolescentul fura, 6 luni la scoala de corectie.
Daca unul violeza, 7 ani ca maine trece.
Eti prost si fudul, trebuie sa platesti .
Nimeni nu traieste intr-un palat de cristal, orice actiune are consecinte.
Oricine nu sufera de sindromul down, trebuie sa inteleaga asta.
Nu  o face ? atunci trebuie izolat de restul societatii.

Edited by tiupedix, 26 July 2017 - 10:15.


#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Zau. Si nu ma refeream la animale.
Daca i-ai dat copilului o palma ca te-a mintit probabil data viitoare o sa aiba grija sa nu il mai prinzi cu minciuna si atat. Mi se pare mult mai util sa intelegi de ce a ajuns sa te minta si sa ii explici de ce e bine sa nu te mai minta alta data.
Si cu pedepsele fizice la copii nu sunt de acord sub nicio forma.

Nu iti fa griji, aia care violeaza o sa violeze in continuare si dupa ce ies din inchisoare. A il tine inchis si a il reabilita sunt doua lucruri complet diferite.

Oricum aici topicul este despre utiliztatea forumurilor si blogurilor, am deviat.

#45
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Nu mi se pare ca a apus nimic. E adevarat ca o parte din discutii s-au mutat pe retelele sociale, dar blogurile traiesc bine mersi (vad o gramada de bloguri foarte active si populare pe o gramada de teme diferite, popularizate si mai mult prin intermediul retelelor sociale), iar forumurile au mai scazut un pic ca numar de posturi si utilizatori, dar nu cred ca pot fi inlocuite complet de retelele de socializare din motivele expuse de altii inaintea mea (organizarea discutiilor pe subiecte, diversitatea opiniilor - fata de facebook unde traiesti numai in bula ta si nu afli niciodata ce gandesc niste oameni cu care nu ai mare lucru in comun, anonimitatea etc.).

#46
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Blogurile au scazut mult dupa perioada de boom, visurat, piticu si altii de care nu-mi amintesc acum, aveau mii sau poate zeci de mii de unici in vremurile bune. Acum sunt ca si morti.
In prezent vedetele au bloguri profitabile (faima le ajuta la monetizarea blogului), dar blogeri care sa traiasca cu adevarat din munca lor, din continutul scris de ei, sunt tot mai putini. Nu cred ca exista la momentul actual in Romania 50 de blogeri generalisti care sa castige peste 1000 de euro/luna din blog, sa poata spuna ca traiesc din activitatea asta. Pomenile s-au redus drastic dupa 2007-2008 si multi piscotari cu blog n-au mai avut acces la firimiturile aruncate de firme (firimturi care iscau scandaluri in toata regula intre blogerii fomisti). Altii au scris pe blog o perioada, apoi si-au dat seama ca nu isi pot asigura mancarea si si-au luat job, ca una e s-o arzi pe blog la 23 de ani, mai tragi pisica de coada la varsta aia, si alta e sa te trezesti la 40 de ani ca scrii 3 posturi pe zi si ai 17 vizitatori.

#47
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Asta cu "din cauza" e ca si cum a spune "vanzarile de poduse au scazut din cauza reclamelor la radio/tv/internet".
Cauzele sunt cu totul altele nicidecum ceva ce, din contra, poate promova orice blog.

Edited by The_Cult, 26 July 2017 - 17:02.


#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lzi8edGFvLE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Clipul ala e din urma cu 12 ani.... ultimii ani arata cam asa:

[ https://s11.postimg.org/dlvcbrboz/Capture43.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bogdan vorbea in clip despre investitii in oameni / hardware etc. Unde sunt investitiile astea in ultimii ani?
Forumul asta n-are nici in ziua de azi o aplicatie de mobil, m-am chinuit de cateva ori cu tapatalk, m-a enervat si pa.
Abonarea la feed-urile RSS nu a mers niciodata corect ( oricum azi ar fi prea tarziu pt asta ).
Tema veche avea o pagina in care vedeai cele mai populare topicuri din ziua respectiva. S-a dus si asta.
Am adus toate probleme astea in discutie in sectiunea corespunzatoare, dar nobody cared.

Un topic foarte interesant din urma cu 7 ani:
https://forum.softpe...-site-romanesc/
Conform Alexa, azi emag e pe locul 9, iar softpedia pe 78.

Sa nu credeti ca ma bucur ca arata asa cifrele... pur si simplu asta e realitatea... cand nu inovezi asa se intampla.
Mai am putin si fac 10 ani de cand sunt inregistrat pe forumul asta... O mai exista peste inca 10?

#50
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Ce ma supara pe mine sunt erorile de SQL Server, daca nu salvezi postarea cu CTRL+A si apoi CTRL+C inainte de a da Publica, o belesti, pierzi tot.

Forumul pica (e singurul site care se intampla sa nu se incarce instant), sta 1-2 minute, isi revine si te bucuri ca si-a revenit, dar merge doar 20 de secunde si pica iar alte 2 minute, atunci ma enervez foarte rau, intre aceste chestii apare sau nu eroarea de SQL.

Aceste erori mie imi arata o problema destul de grava.

#51
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
dhaneey, Neaceasca85, există aria Site & Forum Feedback. Postările voastre sunt sau pot fi utile acolo. Aici sunteți offtopic.

Edited by althea, 27 July 2017 - 08:20.


#52
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View Postdhaneey, on 26 iulie 2017 - 22:39, said:

Clipul ala e din urma cu 12 ani.... ultimii ani arata cam asa:

[ https://s11.postimg.org/dlvcbrboz/Capture43.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bogdan vorbea in clip despre investitii in oameni / hardware etc. Unde sunt investitiile astea in ultimii ani?
Forumul asta n-are nici in ziua de azi o aplicatie de mobil, m-am chinuit de cateva ori cu tapatalk, m-a enervat si pa.
Abonarea la feed-urile RSS nu a mers niciodata corect ( oricum azi ar fi prea tarziu pt asta ).
Tema veche avea o pagina in care vedeai cele mai populare topicuri din ziua respectiva. S-a dus si asta.
Am adus toate probleme astea in discutie in sectiunea corespunzatoare, dar nobody cared.

Un topic foarte interesant din urma cu 7 ani:
https://forum.softpe...-site-romanesc/
Conform Alexa, azi emag e pe locul 9, iar softpedia pe 78.

Sa nu credeti ca ma bucur ca arata asa cifrele... pur si simplu asta e realitatea... cand nu inovezi asa se intampla.
Mai am putin si fac 10 ani de cand sunt inregistrat pe forumul asta... O mai exista peste inca 10?

Interesant studiu de caz.
Asa se intampla cu toate formurile romanesti , iar softpedia e caz fericit caci sta bine in comparatie cu altii.
Dar ai prezis bine , in 10 ani va fi istorie.
Deja topicele sunt sustinute artificial, posteaza mai mult moderatorii decat userii.

#53
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 16.05.2015
In 10 ani si Facebook va fi istorie. A fost odata ca niciodata, Myspace.

Deja pe Fb oamenii nu mai sunt la fel de activi cum erau in trecut.  Pe grupuri e plin de scammeri / spammeri. Pagini cu zeci si sute de mii de followeri abia daca mai strang cateva zeci de like-uri si vreo doua comentarii cand posteaza ceva nou. O parte dintre useri mai folosesc Fb doar ca feed pentru unele site-uri pe care le urmaresc. O alta parte doar pentru a participa la diverse concursuri. Lumea se plictiseste. E in firea noastra.

Edited by borhot, 27 July 2017 - 08:03.


#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBibulus, on 27 iulie 2017 - 07:43, said:

Asa se intampla cu toate formurile romanesti , iar softpedia e caz fericit caci sta bine in comparatie cu altii.
Dar ai prezis bine , in 10 ani va fi istorie.
Deja topicele sunt sustinute artificial, posteaza mai mult moderatorii decat userii.
Dacă mai disecați Softpedia vă sancționez pentru offtopic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate