Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Inmatriculare masina noua

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
E0wyn

E0wyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2009
Buna seara!

In urma cu aproximativ o luna am cumparat o masina noua de la un dealer din Brasov.

La cumpararea masinii am primit: factura fiscala, autorizatia de circulatie provizorie pentru 90 de zile si RCA valabil pentru aceasta perioada.

Eu acum caut sa obtin numerele permanente pentru ea, dar ma lovesc de o problema cand vine vorba de programarea online pentru RAR.

Din cate inteleg trebuie sa aleg: Eliberare Carte de Identitate pentru vehicul nou (care NU a mai fost niciodată înmatriculat), în vederea înmatriculării (vehicul cu masa SUB 3,5t) - dupa alegerea orasului trebuie completat formularul pentru programare unde mi se cere numarul de inmatriculare sub formatul AB 12 ABC sau 12 AB 1234 - problema este ca numerele rosii nu au acest format ci BV123456 de exemplu.

A doua mea intrebare este legata de documentele care imi vor fi cerute pentru acest pas - factura & autorizatia de circulatie provizorie & buletin vor fi suficiente sau ma voi trezi acolo ca am nevoie de alte documente pe care nu le am?

Multumesc anticipat pentru raspuns :)

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
Ce dealer e ala de nu da el cartea?

#3
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
leasing?

#4
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Cartea iti vine de la dealer. Daca e leasing, tu stai flexat, se ocupa ei de inmatriculare. Tot ce ai de facut e sa mergi sa o declari la Taxe si Impozite locale si sa trimiti societatii de leasing hartia de la finantele locale.

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Cum adica cere softul numar de inmatriculare LA auto neinmatriculat niciodata? Ca nr rosii nu i obligatoriu sa ai, si nici autorizatia provizorie nu o cere rar ul
LE trebuie factura, buletinul si masina, nimic altceva

Edited by Octavian_SK, 24 July 2017 - 21:57.


#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
se face rar la masina noua de catre client?

#7
E0wyn

E0wyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2009
Multumesc de raspunsuri.

Se pare ca nu, dar CIV meu pentru masina a ramas la el si a uitat sa ma contacteze...

O sa merg sa il ridic maine.

Atat timp cat nu voi avea nevoie de CIV de la RAR nu cred ca trebuie sa ma mai vad la ochi cu ei, right? Merg direct catre inmatriculari, taxe & all that stuff, dar fara RAR.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007
Dap, fara RAR odata ce ai cartea. normal se da in 14 zile.
Vezi ca iti da o mica amenda la fisc pt ca ai depasit 1 luna, desi nr sunt bune 90 zile.
succes

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007

 E0wyn, on 24 iulie 2017 - 22:22, said:

Multumesc de raspunsuri.

Se pare ca nu, dar CIV meu pentru masina a ramas la el si a uitat sa ma contacteze...

O sa merg sa il ridic maine.

Atat timp cat nu voi avea nevoie de CIV de la RAR nu cred ca trebuie sa ma mai vad la ochi cu ei, right? Merg direct catre inmatriculari, taxe & all that stuff, dar fara RAR.

VEZI PE CARTE DACA ARE folie de secretizare, o folie de plastic lipita peste datele masinii. daca nu are, atunci, trebuie sa te duci la rar.

#10
iliuta

iliuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.08.2005
Folie de securizare, nu secretizare.
Folie de secretizare e doar la militieni prosti - scuzati pleonasmul.

Edited by iliuta, 25 July 2017 - 14:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate