Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Receptie proasta WiFi chiar si cu WDS

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Salutare,
Am receptie wireless foarte proasta, configuratia fiind urmatoarea:
- router "technicolor" de la compania de internet situat in living la parter, semnalul se pierde la etaj, trecand prin plafon de lemn, si in curtea casei, trecand printr-un singur perete de caramida (aproximativ 10-15m distanta)
- router tp-link 841n configurat fie in wds fie separat (pe alt canal) fara de primul router, semnalul este la fel de prost
- cu wifi analyzer am incercat comutarea pe diferite canale, fara imbunatatirea semnalului

Problema e valabila pe mai multe device-uri, laptop, telefoane, tableta. Mai ciudat este ca si routerul tp-link are aceeasi problema desi cu exact acelasi model am semnal foarte bun in alta casa, chiar si la zeci de metri distanta.
Ma gandesc ca sunt interferente pe undeva, dar nu stiu ce mai merge pe 2.4GHz

#2
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,609
  • Înscris: 01.10.2002
Vezi daca mai sunt si alte routere pe acelasi canal si schimba canalul. Vezi si aici niste sfaturi: https://www.pcmag.co...,2372811,00.asp

#3
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Routerul e pe un canal liber, am analizat cu wifi analyzer.

#4
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,609
  • Înscris: 01.10.2002
Incearca cu o bucata de folie de aluminiu: https://www.alltechb...al-foil-easily/
Si inca niste solutii simple: http://makezine.com/...ost-your-wi-fi/

#5
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Intra prin setarile dispozitivelor si in setarile de wireless selecteaza o optiune ceva cu 40MHz... nu lasa pe auto sau 20MHz. Tehnicoloru ala de la UPC bate in wireless-ul mai bine decat la jegurile alea lor ale lor "ultamoderne"Connect Partz ...iar tp-link 841n  nu ar trebui sa-i faca probleme pe partea de semnal wireless (incearca un update de firmware).

Edited by bogdan181180, 25 July 2017 - 06:29.


#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Din câte am văzut prin specificaţiile unor echipamente domestice wifi se menţionează acoperirea cu semnal a unei suprafeţe de ~200 m2 ceea ce însemnă un cerc cu raza de ~15 m dar nu se face referire şi la eventuale obstacole.
Având în vedere şi faptul că de obicei clienţii wifi sunt mai puţin dotaţi la capitolul antene iar comunicarea cu AP se face în ambele sensuri, rezultă ceea ce constată majoritatea utilizatorilor casnici de echipamente cu tehnologie wifi referitor la acoperirea cu semnal şi rata de transfer.

Edited by jobist, 25 July 2017 - 11:20.


#7
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Din cons legate de sanatate puterea la wifi este mica pina intr-un wat, acoperirea prin perete nu-i garantata la viteze mari ci scade viteza.
Cum s-ar spune fiecare camera cu routeru sau ap-ul ei.
Eu la mine am doua routere in doua camere si puterea pe wifi setat la minim, nu am probleme cu stabilitatea.

Edited by bila1000, 28 July 2017 - 20:49.


#8
djasu82

djasu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.01.2007
eu in locul tau legam primul routar de al doilea printr-un cablu de retea asa pastrai viteza si faceai acces point din al doilea !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate