Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Contribuție dicționar online

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Jolee

Jolee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.05.2010
Doresc să fac cunoscut proiectul de dicționare online dict.cc. Acesta se bazează pe introducerea și verificarea cuvintelor de către utilizatori. În plus, baza de date ppoate fi descărcată gratuit.
Dicționare de română sunt disponibile în combinațiile DE-RO și EN-RO. La ambele limbi stăm destul de prost, însemnând că doar o mână de oameni contribuie la acest proiect. La engleză e chiar jenant cu 8 000 de intrări, la cât de pricepuți la engleză suntem cu toții.
Ca exemplu, limba islandeză (cu doar 300 000 de vorbitori) a depășit marca de 100 000 de intrări DE-IS.

Haideți să arătăm că putem și noi mai bine de atât!

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ce are in plus fata de google translate?

#3
Jolee

Jolee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.05.2010
Google Translate nu este un dicţionar, deci nu se pot compara. Cine lucrează în mod serios cu o limbă străină, ştie diferenţa.
E ca şi cum ai întreba "Ce are în plus un om faţă de Siri, Alexa şi cum le-o mai chema?"

#4
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Păi "noi" nici nu ştim bine să vorbim/scriem in limba Română şi vrem să ne dăm dăştepți in traduceri şi dicționare?
Ce înseamnă:

View PostJolee, on 24 iulie 2017 - 16:24, said:

limba abcd a depăşit marca de xyz000 de intrări
?

Edited by yetiro, 24 July 2017 - 17:42.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostJolee, on 24 iulie 2017 - 16:24, said:

Doresc să fac cunoscut proiectul de dicţionare online dict.cc.
Am intrat acum pe site, pentru o clipa m-am uitat sa vad daca mai am ton la modem-ul dial-up, apoi m-am uitat din nou la data si am rasuflat usurat, nu am revenit in 1999 ci asa arata doar site-ul acela.

#6
Jolee

Jolee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.05.2010

View Postyetiro, on 24 iulie 2017 - 17:41, said:

Păi "noi" nici nu ştim bine să vorbim/scriem in limba Română şi vrem să ne dăm dăştepți in traduceri şi dicționare?
Ce înseamnă:

?
Mulţumesc pentru corectură. Limba română nu este limba mea maternă şi mă bucur întotdeauna când pot învăţa ceva nou. Nu trebuie să ne dăm deştepţi, ajunge să introducem şi să verificăm cuvinte pe baza unor dicţionare deja publicate de oameni mai deştepţi decât noi.

View Postgumball3000, on 24 iulie 2017 - 17:49, said:

Am intrat acum pe site, pentru o clipa m-am uitat sa vad daca mai am ton la modem-ul dial-up, apoi m-am uitat din nou la data si am rasuflat usurat, nu am revenit in 1999 ci asa arata doar site-ul acela.

Sunt sigur că cel care a creat site-ul nu-ţi refuză ajutorul/sfatul în a-l face mai modern.

-----------------------------------------------

Se pare că uneori e tare greu să nu faci comentarii inutile/neconstructive/răutăcioase legat de munca (voluntară) a altora în timp ce tu nu faci nimic să schimbi ceva în bine.

Rog pe cei care nu sunt interesaţi de proiect într-un mod constructiv să nu mai polueze topicul. Vă mulţumesc!

Edited by Jolee, 24 July 2017 - 18:50.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostJolee, on 24 iulie 2017 - 18:46, said:

Rog pe cei care nu sunt interesaţi de proiect într-un mod constructiv ...
Și eu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate