Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cu cortul la.... piscina.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Va salut stimati forumisti.

Oricat de ciudat ar parea titlul, ei bine, asta este noua mea tema de vacanta.

Istoric, n-are de treaba a mea sotie, anul trecut, si-mi zice "draga, am aranjat sa mergem maine la mare cu cortul, am cumparat cort, saltea de dormit si am rezervat loc de campare". Asta a fost anul trecut, prima si singura mea iesire cu cortul. Dupa cum probabil anticipati, iesirea a fost un succes asa ca acum copilul isi doreste "o noua aventura" cu cortul. Beleaua e ca nu mai e vorba de un weekend ci de doua saptamani.

Asadar ma apuc si vantur internetul in cautarea unor campinguri cu acces la piscine sau parcuri acvatice de distractie, de preferabil, cat mai departe de litoralul romanesc. De gasit am gasit cate ceva dar lipsesc orice recezii recente. Un loc prin Covasna, altul prin Fagaras si un al treilea prin Judetul Sibiu.

Acum, care dintre dumneavoastra aveti cunostinta de alte campinguri v-as ruga sa scrieti cateva vorbe despre cum se prezinta, mai ales din punct de vedere igiena.

Multumesc frumos.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cea mai buna solutie neoficiala pe care ti-o recomand este sa identifici in primul rand locul unde vrei sa mergi.  Mai mult ca sigur nu va avea camping langa piscina, iar daca va avea, va fi plin de ghiogari, muzica si mici.
Dupa ce identifici locul, ar trebui sa identifici o curte proprietatea cuiva si sa intrebi daca poti sa-ti instalezi cortul in orgada omului, contra cost, binenteles. Sunt destule terenuri private cu acces la parau si sosea si in care oamenii ar fi bucurosi sa te primeasca, daca ii omenesti si nu lasi gunoaie in urma.   E cea mai buna solutie sa impaci si capra si varza.  Incearca sa intri in vorba sa vezi daca gasesti oameni binevoitori.  Dar.. .trebuie sa ai si un plan B in caz ca nu gasesti nimic si trebuie sa revii la turismul clasic.  Oricum, la cort, indiferent unde te asezi, daca vrei sa stai 2 saptamani ai nevoie de provizii sa de vreun LIDL / Kaufland la maxim 20 km

Pentru ne-aventurieri, doua saptamani cu cortul e cam mult.. dar sunt si persoane / familii care se scot de la intretinere si care stau cate 3 luni pe valea Lotrului cu rulota... dar pleaca pregatiti serios pentru asta, se spala in rau, spala hainele pe acolo, au o sursa de iluminat, etc.

Edited by rosix, 24 July 2017 - 15:26.


#3
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Din pacate la noi nu sunt prea multe campinguri. Ma refer la camping in adevaratul sau sens, adica spatii unde poti campa si obligatoriu wc-uri curate, dusuri, spatii de spalat vase, bucatarie, masina  de spalat, etc.
Pana acum vreo 2 ani erau, daca bine tin minte, doar 11 campinguri inregistrate ACSI. Acum vad ca sunt 41 ( https://www.eurocamp....co.uk/romania/ ), desi am dubii ca toate indeplinesc conditiile. Oricum, dupa note si review-uri o sa-ti faci o idee despre fiecare. E bine sa te iei dupa review-urile strainilor ca aia stiu cum trebuie sa fie un camping (traduci cu google cele in olandeza - apropo, eu pana acum n-am fost in niciun camping in care nu erau olandezi, indiferent in ce tara :) ).
Eu am fost doar la unul singur din cele listate acolo (camping Turul, langa Beius) si pot spune ca se compara cu orice camping din vest din punct de vedere al conditiilor. Dar nu are piscina, deci nu te ajuta.

Edited by biscatrix, 24 July 2017 - 17:00.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Am fost la Blajel, Camping "Doua lumi", apare in lista din mesajul de mai sus: https://www.eurocamp...ua-lumi-117082/
A fost bine, nu extraordinar dar nu am avut ceva despre care sa ma plang in mod deosebit.
Apa curata in piscina, in fiecare dimineata proprietarul (olandez de origine) o curata, tin minte ca au adus la un moment dat si apa curata, ca sa o primeneasca.
Liniste si armonie, nimeni nu facea galagie, exista un loc pentru gratar dar nu era folosit.
Noi ne-am luat catrafusele de gratar intr-o zi si ne-am dus pe un deal mai sus, langa o padure sa gratarim. Mi-a fost nu-stiu-cum sa fac focul in camping acolo, mai ales ca erau niste calduri teribile.
Pretul parca un pic mare, dar nu exagerat. Se platea separat pentru curent, cort si masina. Pentru pavilion nu mi s-au cerut bani.
Cam atat. Ar mai fi de spus faptul ca in sezon trebuie rezervare din timp. Vin multi olandezi, nemti, straini in general, cu rulote, adusi pe filiera de origine a proprietarului.
Concediu placut!

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.utazzerdelybe.hu/images/latnivalo/medve-to-Szovata-1-o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La Sovata este super ok....ai Lacul Ursu cu apa sarata ca la mare si aer curat de munte.Posted Image
Loc pentru camping: http://www.campingsovata.ro/

*Nu recomand piscina.....ci lacurile cu apa sarata.

Edited by xmanyacs77, 24 July 2017 - 17:58.


#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005

 Patefon, on 24 iulie 2017 - 13:07, said:

Asadar ma apuc si vantur internetul in cautarea unor campinguri cu acces la piscine sau parcuri acvatice de distractie, de preferabil, cat mai departe de litoralul romanesc.

Mai exista unul care intruneste conditiile tale. Posted Image

http://www.turismbai...ndcuvaluri.html

Parcare masina interior - 5 lei/zi (in limita locurilor disponibile)
Pe baza unui bilet de intrare la strand se poate iesii si revenii in aceeasi zi fara a mai plati un alt bilet.
Cazare cu cort:
- 15 lei/zi adulti si 7,50 lei/zi copii sub 14 ani. (Pana la 5 ani gratuit)
Este inclus pretul de intrare la strand.



Acuma, strandul in sine nu e ceva spectaculos, are doar un bazin, insa esti la 5 minute de Baile Felix, Baile 1 mai, Aqua Parkuri (exista unul si in Baile Felix, si in oras - Oradea), etc.

Mai departe de-atata de litoral, nu stiu daca gasesti, in Romania.

Iar pe drum inapoi (daca mergi spre est) as poposi o noapte-doua si in Padis, pentru cateva trasee.


[ https://s2.postimg.org/fln2b60ah/padis-bihor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://s2.postimg.org/cytctaat5/excursii_apuseni_munte_padis_004.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://s18.postimg.org/yftmr7z15/images_padis.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 24 July 2017 - 18:36.


#7
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
@Phobos, de unde e a treia poza?

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005

 Laberta, on 24 iulie 2017 - 19:03, said:

@Phobos, de unde e a treia poza?
Cheile Galbenei, traseu turistic din Zona turistica Padis - Bihor. Durata: 12 h. In poza e Cascada-Evantai.

[ https://s21.postimg.org/aw0sxcb5j/harta-circuitul-galbenei.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 24 July 2017 - 19:21.


#9
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
12 ore???  Hmmmm.

E foarte frumos, parca e dintr-alta lume, dar cam prea lung.

Edited by Laberta, 24 July 2017 - 19:45.


#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005
Eh, cred ca am gresit eu, n-am mai fost demult. E ceva mai scurt. Posted Image

Traseu: Cabana Padis - Poiana Ponor- Drumul Forestier Scarita - Cabana Cetatile Ponorului - Avenul Bortig - Izbucul Galbanei - Cheile Galbenei - Poiana Florilor - Focul Viu - Piatra Galbenei - La Grajduri - Cabana Padis
Marcaj: punct galben.
Durata: 9 - 10 ore

http://www.padis.ro/...uitul-galbenei/

Sunt insa altele mai scurte, dar la fel de frumoase. Pestera Cetatile Ponorului (din poza a doua), e super. Daca reusesti sa intri in ea si sa faci portiunea subterana vizitabila... te-ai scos. Posted Image

O singura data am prins apa destul de mica incat sa se poata circula in ea fara echipament special. E imensa, nu ca lungime ci inaltime/latimea galeriei. Intrarea principala (aia din poza a doua) are 70 metri inaltime (are 3 intrari). Are 14 lacuri in subteran, traseul vizitabil fara echipament (barca, mai apoi trebuie si scule pt catarare) e pana la primul lac. Chiar si asa, traseul subteran ia vreo 2 ore bune...

Dar cum spuneam, in general apa e cam mare ca sa-ti permita sa mergi inauntru.

Edited by Phobos, 24 July 2017 - 21:56.


#11
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Multumesc pentru propuneri. Cred ca o sa am o abordare graduala. Mai intai un weekend prelungit sa vad "disponibilitatea" celorlati membrii ai familiei. Apoi, daca le convine, voi incerca un tur de 3 campinguri.

Dinspre buget nu sunt restrictii prea mari. Am bugetat cam 2000 Km si o cheltuiala maxima de 350 lei pe zi.

La Felix am fost acum doi ani. A ramas tot o statiune de turism sindical. Singurele momente frumoase au fost in strandul de noapte si turul pesterilor.

#12
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Vadu Motilor, cabana Cotul Ariesului. Nu e chiar camping. E o pensiune cu un teren imens unde permit si camparea le malul raului. Au piscina cu apa incalzita, restaurant, priveliste si toalete si dusuri pentru cei care campeaza. Si loc de joaca pentru copii.

#13
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Daca o sa va placa tura ce o veti face, poate in anii viitori va orientati mai spre vest unde e plin de campinguri. Si sunt destule si cu piscina si locuri de joaca pentru copiii. Plus o varietate mai mare de activitati pe langa.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Uite aici:

https://www.bailefiga.com/
http://www.bistritea...9955096036.html

#15
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 adisz, on 25 iulie 2017 - 13:11, said:



Pai... sufletul campare. Unde te speli, unde te duci la toaleta, unde mananci? Vine Mos Martin, nu vine Mos Martin. Nu merge chiar asa pe camp. Altfel, frumoasa statiunea.

#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,346
  • Înscris: 20.10.2006
O varianta e si pe litoral la camping Zodiac, au piscina. E situat intre Jupier si Neptun.

#17
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Laguna Albastra - Fagaras are parc acvatic, amenajat frumos, toalete curate ... dar oriunde te duci cu masina.
Camping 2 Mai, cazare chiar pe plaja, toalete curate si atmosfera buna.
Pirivoli - Navodari - verdeata, plaja superba libera, liniste.
Laguna Albastra - Murighiol (delta) - curat, piscina, restaurant si excursii cu barca toata ziulica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate