Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Calculatoare sau TI

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Jonty

Jonty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2016
Salut ! Care sunt diferențele dintre calculatoare si ti ??? Pot sa ma transfer dupa primul an?

#2
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Se scrie it.

Edited by sSorsy, 24 July 2017 - 11:51.


#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
de ce? nu mai pute cand te caci daca spui tehnlogia informatiei?

#4
Jonty

Jonty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2016

View PostsSorsy, on 24 iulie 2017 - 11:49, said:

Se scrie it.

Tehnologia informației ☺

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010

View PostJonty, on 24 iulie 2017 - 11:38, said:

Salut ! Care sunt diferențele dintre calculatoare si ti ??? Pot sa ma transfer dupa primul an?

stii care e diferenta dintre un crocodil?

ne spui si noua, la ce universitate, facultate, chestii....eu am terminat tehnologia informatiei

#6
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
TI, adica tehnologia informatiei am facut si noi in liceu, ceea ce insemna - 286,386, MS-DOS, Turbo Pascal, FoxPro, etc.
La facultate am facut IT, adica Pentium, Visual Studio, Java, HTML, etc.
Voi decideti care este mai de viitor.

Edited by Memeito, 24 July 2017 - 12:43.


#7
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View PostMemeito, on 24 iulie 2017 - 12:43, said:

TI, adica tehnologia informatiei am facut si noi in liceu, ceea ce insemna - 286,386, MS-DOS, Turbo Pascal, FoxPro, etc.
La facultate am facut IT, adica Pentium, Visual Studio, Java, HTML, etc.
Voi decideti care este mai de viitor.
stii macar de la ce vine IT, domnule IT-ist? programa difera, dar este acelasi lucru.

Edited by usrnm, 24 July 2017 - 12:46.


#8
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postusrnm, on 24 iulie 2017 - 12:45, said:

stii macar de la ce vine IT, domnule IT-ist? programa difera, dar este acelasi lucru.
Normal ca stiu, numai ca singurii care se refereau la IT ca "tehnologia informatiei" erau profii aia de liceu, cu programa invechita, depasita si cu calculatoare ramase de pe vremea lui Dej.

#9
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
nu ai inteles. IT inseamna information technology si TI inseamna tehnologia informatiei. singura diferenta o face limba in care se face referire..

#10
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postusrnm, on 24 iulie 2017 - 12:52, said:

nu ai inteles. IT inseamna information technology si TI inseamna tehnologia informatiei. singura diferenta o face limba in care se face referire..
Pai da, dar eu zic ca profii aia invechiti si depasiti foloseau termeni ca tehnologia informatiei, calculator, disc dur, director, etc. in timp ce profii tineri si la curent cu ultimele progrese foloseau denumirile in engleza: IT, computer, hard-disk, folder, etc.
Asa ca daca auzi pe cineva ca vrea sa te invete "tehnologia informatiei", e mai bine sa il eviti.

Edited by Memeito, 24 July 2017 - 12:59.


#11
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Oooo; da, de ce ai sta de vorbă cu un programator care zice "biblioteci de funcţii"? doar e mai valoros altul care zice "librării"Posted Image !

#12
Anushk90

Anushk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.01.2009

View PostJonty, on 24 iulie 2017 - 11:38, said:

Salut ! Care sunt diferențele dintre calculatoare si ti ??? Pot sa ma transfer dupa primul an?

Salut!

Apropo de raspunsurile de mai sus, eu pana acum nu am vazut un absolvent de CTI/TI care sa zica ca el a facut "Facultatea de IT"...  

N-ai scris la ce facultate vrei sa dai admitere, asa ca o sa iti dau exemplu Politehnica Bucuresti. N-am facut licenta la CTI la ei sa am foarte multe inside info, am facut masterul la Automatica, dar daca intrii pe site aici: http://acs.pub.ro/sy...e 2012-2013.pdf , gasesti un exemplu de program de studiu.
Pana in anul IV materiile sunt la fel si pentru calculatoare si pentru TI. In anul 4 iti alegi directia de studiu, au 4 directii de calculatoare si una de TI.

Formatul asta mi se pare ok pentru ca nu iei o decizie chiar in necunostinta de cauza. Inveti la modul general 3 ani iar mai apoi te specializezi.

Daca te duci la o alta facultate care poate separa directiile din primul an, e posibil sa te transferi doar daca dai examene de diferenta, in cazul in care materiile obligatorii nu sunt comune si ai materii specifice.

Succes!

#13
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 03.02.2014
Fata de ce a zis @Anushk90 (a zis bine ce a zis) mai am de adaugat ceva.

Cand am terminat eu in 2012 la Calculatoare, se puteau face transferuri intre specializari in anul 4 intre caclulatoare si TI relativ simplu: faceai schimb de specializare cu cineva. Avem un coleg la calculatoare care lucru in anul 4 si nu voia materii grele in acel an si voia sa se duca la TI (unde materiile sunt relativ mai usoare anul 4). A gasit un coleg de la alta serie care era la TI, dar voia sa aleaga o specializare de la calculatoare. Au facut amandoi cerere la decanat, care a fost acceptata fara probleme si situatia s-a rezolvat.

#14
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 07.09.2014
Te uiti pe programa de invatamant a amandurora si vezi diferentele, care apar de obicei din anul 3 incolo.

Daca nu esti in stare sa gasesti probabil n-o sa termini facultatea.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJonty, on 24 iulie 2017 - 11:38, said:

Care sunt diferențele dintre calculatoare si ti ??? Pot sa ma transfer dupa primul an?
Nu cred ca vrei sa te transferi! Pentru ca nu cred ca vrei hardware un pic mai mult ca software (asa cum e la tehnologia informatiei).

Edited by neagu_laurentiu, 24 July 2017 - 17:09.


#16
Jonty

Jonty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2016

View Postneagu_laurentiu, on 24 iulie 2017 - 17:08, said:


Nu cred ca vrei sa te transferi! Pentru ca nu cred ca vrei hardware un pic mai mult ca software (asa cum e la tehnologia informatiei).

Multumesc , acum am inteles . O sa rămân la Ti ☺

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate