Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Copci dupa scoaterea alunelor

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Buna ziua,

Am avut si eu doua alunite. Una pe spate, iar cealalta in partea stanga a bazinului. Am fost la dermatologie, mi s-au scos, mi s-au pus copci (5 pentru aluna de pe spate si 3 pentru cea din stanga jos). As vrea sa stiu in cat timp scap de pansamentele de peste copci, sunt foarte incomode, nici nu pot sa fac dus si cand pot sa fac miscare?(in fiecare zi aveam program de alergat/mers la sala + solar). Exista riscul sa se rupa copcile daca arcuiesc spatele mai mult? Multumesc.

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
cand iti spune medicu atunci scapi.

solar? Posted Image

#3
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
M-am gandit la alte alune cand am citit titlul.... da, se poate rupe pielea unde ai copci.

Dupa solar la pus unghii cu gel.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008

View Postalexcristian97, on 24 iulie 2017 - 10:19, said:

Am avut si eu doua alunite. Una pe spate, iar cealalta in partea stanga a bazinului. Am fost la dermatologie, mi s-au scos, mi s-au pus copci (5 pentru aluna de pe spate si 3 pentru cea din stanga jos). As vrea sa stiu in cat timp scap de pansamentele de peste copci, sunt foarte incomode, nici nu pot sa fac dus si cand pot sa fac miscare?(in fiecare zi aveam program de alergat/mers la sala + solar). Exista riscul sa se rupa copcile daca arcuiesc spatele mai mult? Multumesc.
Ce conteaza mai mult? Sa se vindece ranile cat mai repede, sau sa fii bronzat si sa alergi zilnic?

#5
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Intrebare: razele UV nu provoaca cancer, alunitze maligne etc?

#6
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
sa fie epilat, pensat, bronzat ca sa moare fitili dupe el.

#7
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Copcile stiu ca se scot dupa 7 zile.

Si NU mai merge la solar si mare sau la orice alt obicei de ''diva'' ca nu vei deveni mai sanatos si mai frumos cu oleaca de cancer.

View Postusrnm, on 24 iulie 2017 - 10:30, said:

sa fie epilat, pensat, bronzat ca sa moare fitili dupe el.
Numai travestitii si rrromii de penseaza si se epileaza, dar nu e cazul lui, sper.

On: Ai grija sa nu faci miscari bruste in zonele cu pricina, pielea se regenereaza.

Edited by Erwin_Rommel, 24 July 2017 - 10:46.


#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Ce stiti voi? Cancerul e sexy!

Mergi cumetre la solar. Fa-ti damblaua.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Copcile se scot cand ti-a zis medicul sa te duci sa ti-le scoata.
Pansamentul se poate da jos pana atunci dar doar ca sa-l schimbi.

#10
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 06.04.2013
Dupa 2 saptamani se pot scoate firele. Este bine sa dai cu un antibiotic unguent acolo, dai pansamentul jos, ungi bine apoi pui alt pansament.

#11
Jerichoo

Jerichoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.07.2017

View Postalexcristian97, on 24 iulie 2017 - 10:19, said:

Buna ziua,

Am avut si eu doua alunite. Una pe spate, iar cealalta in partea stanga a bazinului. Am fost la dermatologie, mi s-au scos, mi s-au pus copci (5 pentru aluna de pe spate si 3 pentru cea din stanga jos). As vrea sa stiu in cat timp scap de pansamentele de peste copci, sunt foarte incomode, nici nu pot sa fac dus si cand pot sa fac miscare?(in fiecare zi aveam program de alergat/mers la sala + solar). Exista riscul sa se rupa copcile daca arcuiesc spatele mai mult? Multumesc.

Firele se scot in aproximativ 2 saptamani insa cicatricile raman pana la 1 an. Dar expunerea la UV, antrenamentul pot determina chelode cu protuberante de piele rosie, umflaturi.

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
firele nu se tin 2 saptamani, decat in cazuri extreme! dupa 5-6 zile, se pot scoate, pe rand, daca pielea e ok(prinsa).
imi e groaza cand vad oameni cu fire nescoase de peste 10 zile, cu plaga inflamata sau chiar infectata, ca doar asa a zis ,,dom'doctor"..
de resul doar atat: pizdificarea barbatului..Posted Image
PS: in adolescenta, cand faceam sport, aveam un antrenor care avea o vorba pentru d'alde astia: ,, Ba, femeia are nevoie de BARBAT, ca restul vede la televizor!

#13
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
De alergat nu voi alerga. Imi e putin teama sa nu se desfaca copcile si din arcuirea spatelui, pentru ca zona aia e cam solicitata. Si din activitati banale, gen urcatul in pat sau aplecat...sper sa nu am probleme. Daca doamne fereste se desface, ce reactii sunt (intreb asta pentru ca vad ce e acolo doar in oglinda). Durere insuportabila, curs sange foarte tare?

#14
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Bun...au trecut 5 zile de la momentul cusaturii. Am fost zilnic sa mi se schimbe pansamentele. Vine weekend-ul si 2 zile trebuie sa suport pe piele niste pansamente cu scotch (nu pot nici sa fac dus). A zis medicul ca Luni poate imi scoate din ate (este foarte batran, are anumite principii si leacuri destul de babesti, nu a auzit de plasturi rezistenti la apa etc). Marti o sa plec la mare. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa las rana libera? Sa pun niste plasturi rezistenti la apa peste? La plaja cand o sa mergem, o sa mergem dupa ora 4, deci nu cred/sper ca o sa am probleme cu ultravioletele. In ceea ce priveste apa, nu stiu ce sa spun. Sarea din apa nu vad cum ar dauna pielii/ranilor, la o saptamana dupa ce a fost operatia. Nu ma pricep foarte bine. Multumesc.

Edited by alexcristian97, 28 July 2017 - 13:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate