Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cat poate castiga un muncitor calificat in Romania ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#1
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Am avut o discutie amicala legat de cat poate atinge venitul unui muncitor calificat ( a se citi "meserias") in Romania. Ma refer in special in orasele mari gen Bucuresti, Timisoara, Cluj, etc.

Prin meserias ma refer la instalatori, electriciani, zidari, mecanici, etc. Am ramas surprins sa aud ca cei care chiar stiu meserie si sunt dispusi sa faca treaba, atat prin cadrul unei firme, dar sa presteze si in afara programului, pot ajunge la venituri de 5000-6000 de RON.

Personal, ma indoiesc de aceasta suma, deoarece sunt ingineri sau medici care nu castiga suma aceasta, dar auzind cat costa schimbatul unei tevi sau asamblarea unui mobilier, nu stiu ce sa zic.

Cautand pe site-uri gen ejobs/bestjobs, am vazut ca salariul la o firma de instalatii/mecanici poate ajunge pe la 3000 de RON in Bucuresti. Daca respectivul muncitor este dispus sa presteze si in afara orelor de program de la firma, atunci intr-adevar, teoretic cel putin, poate ajunge la o suma considerabila.

Cei care sunteti sau aveti de-a face cu meseriasi, preferabil cunosinte personale, este adevarat ? Poate un meserias bun sa ajunga la 5000-6000 de lei ? A ajuns asa mare cererea incat piata sa ofere astfel de salarii ?

#2
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

 WhatNot, on 24 iulie 2017 - 03:03, said:

ei care sunteti sau aveti de-a face cu meseriasi, preferabil cunosinte personale, este adevarat ? Poate un meserias bun sa ajunga la 5000-6000 de lei ? A ajuns asa mare cererea incat piata sa ofere astfel de salarii ?
De posibil e posibil, dar nu chiar oricine si cel mai probabil nu ca angajat ce taie chitanta. Astia care castiga mai multisor cred ca au adesea ceva gen pfa, sunt cunoscuti si adesea mai au "ucenici" prin preajma(astfel ca pot face si lucrari mai complexe). Instalatori stiu vreo doi si stiu ca se castiga bine - aici posibil ca cererea sa fie mai mare, ca multe instalatii mai ieftine se schimba mai des sau se mai adauga una alta. Restul nu stiu. Ca angajat incepator, chiar si calificat, nu cred ca se castiga foarte bine.

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu cunosc un mecanic care atelir dotat în curtea lui ferit cu gard înalt de privirea anafului..care mereu este ocupat..si cred că în medie face 400 pe zi fără doar si poate..

Dar nu este cazul să plîngi alte categorii..un chirurg de spital județean face 2000 pe ziua de muncă din spagă plus salariu.

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Instalator 3000 eur.

#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Specifică în ce tară..

#6
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 viotl, on 24 iulie 2017 - 03:34, said:

Instalator 3000 eur.

In Ro ?

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 WhatNot, on 24 iulie 2017 - 04:17, said:

In Ro ?
Sa-mi dea in Ro, dar nu in Bucuresti.

Eu as putea lucra ca electrician (chestii simple, de rezidential, nu am incercat mai mult, si asta ca amator) si chiar ma bate gandul ca, atunci cand ma satur cu totul de software, sa fac si altceva. Mai ales ca ma pune in miscare - statul la birou este super nasol.

Dar nu in Bucuresti. Eu nu mai vreau sa am de-a face cu drumurile de acolo never ever.

Edited by aaaa4567, 24 July 2017 - 04:44.


#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
ca meserias calificat (electrician, instalator, finisaje etc), cu conditia sa fi cautat si sa muncesti, castigi lejer sumele de mai sus

#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

 silesax, on 24 iulie 2017 - 03:37, said:

Specifică în ce tară..

 WhatNot, on 24 iulie 2017 - 04:17, said:

In Ro ?
Da, in Ro. Pe barba lui.
Dar le are si ii iese fum din talpi.

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Aaa...tăt dăsta ce fereală de anaf..

#11
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Ca idee: un schimbat de garnitura la o baterie de baie este 50 ron cu garnitura clientului.
Eu nu sunt nevoit sa apelez dfar stiu cat este pretul si este treaba de 5 minute.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 WhatNot, on 24 iulie 2017 - 03:03, said:

Cei care sunteti sau aveti de-a face cu meseriasi, preferabil cunosinte personale, este adevarat ? Poate un meserias bun sa ajunga la 5000-6000 de lei ? A ajuns asa mare cererea incat piata sa ofere astfel de salarii ?

Da, poate ajunge, dar pretul e pe lucrare. Adica vine omul (zugrav, instalator, electrician) ia apartamentul in primire si trebuie sa-l termine intr-o saptamana sau doua. Fara factura, fara CAS, sanatate si alte cacaturi colectate de stat, pentru a oferi nimic in schimb.  E mult de munca pentru o singura persoana sau maxim doua.  Daca un meserias fiinalizeaza 3-4 apartamente pe luna, poate realiza lejer 5000-6000 lei, nu? Dar e o carutza de munca de facut de unul singur, asta iti garantez. Fara antrenament nu te-ai baga la astfel de munci.

Asta se intampla si in orasele mici sau in rural.  Un meserias care are cu ce sa lucreze polipropilena si poate schimba niste tzevi de apa, cu unele noi, sau realiza o incalzire centrala la o casa... poate lua 2000-3000 lei la o lucrare (casa de 4 camere). Idem un meserias care se poate urca pe casa si shimba tabla cu una noua, asezat burlane de scurgere si jgeaburi, realizat cositorie la jgeaburi, etc.
Iti garantez ca lucrarea face banii...

Idem un mecanic auto care lucreaza in curtea lui, fara sereleu sau PFA si poate face lucrari de complexitate mica-medie... poate face 3000 lei /luna fara probleme

Edited by rosix, 24 July 2017 - 06:22.


#13
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 WhatNot, on 24 iulie 2017 - 03:03, said:

Cei care sunteti sau aveti de-a face cu meseriasi, preferabil cunosinte personale, este adevarat ? Poate un meserias bun sa ajunga la 5000-6000 de lei ? A ajuns asa mare cererea incat piata sa ofere astfel de salarii ?
In niciun caz nu se castiga atata.
Cei care spun ca le iese atata sunt smecheri care se lauda.

Cunosc pe fiecare din bransele mentionate de mai sus, care lucreaza fara cotracte cu statul sau alte magarii, castiga 4000 de ron intro luna insa luna viitoare poate sta acasa toata luna din lipsa de lucrari.

Intro tara civilizata meseriasii castiga atat cat sa li se permita sa aibe de munca si pe maine. Adica o stabilitate pe piata muncii din cauza asta o duc mai bine ,la noi este exact invers:

vorba taganului : harabuleste ca peste zi nu stie, te-or alunga te-or bate dar din tine nu mai scoate” Posted Image

Edited by Benderbut, 24 July 2017 - 06:28.


#14
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 Benderbut, on 24 iulie 2017 - 06:20, said:

Cunosc pe fiecare din bransele mentionate de mai sus, care lucreaza fara cotracte cu statul sau alte magarii, castiga 4000 de ron intro luna insa luna viitoare poate sta acasa toata luna din lipsa de lucrari.
Ce oras ?

Ca imi inchipui ca un meserias  in Bucuresti castiga mai mult decat unul din Timisoara care la randul lui castiga mai mult decat unul din Barlad.

Edited by WhatNot, 24 July 2017 - 06:28.


#15
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 WhatNot, on 24 iulie 2017 - 06:28, said:

Ce oras ?

Ca imi inchipui ca un meserias  in Bucuresti castiga mai mult decat unul din Timisoara care la randul lui castiga mai mult decat unul din Barlad.
Vrajeala .

Manopera pentru o casa la rosu costa mai mult in Bacau decat in Bucuresti din cauza lipsei fortei de munca in celelalte orase si pentru ca in Bucuresti s-a concentrat toata forta de munca.

#16
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 Benderbut, on 24 iulie 2017 - 06:31, said:

Vrajeala .

Manopera pentru o casa la rosu costa mai mult in Bacau decat in Bucuresti din cauza lipsei fortei de munca in celelalte orase si pentru ca in Bucuresti s-a concentrat toata forta de munca.

Da, dar in Bucuresti ai ceva mai multe case decat in Bacau.

Edited by WhatNot, 24 July 2017 - 06:33.


#17
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 WhatNot, on 24 iulie 2017 - 06:32, said:

Da, dar in Bucuresti ai ceva mai multe case decat in Bacau.
Pacat ca nu vorbim de garnituri de chiuveta de schimbat , ci de case :))

#18
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 Benderbut, on 24 iulie 2017 - 06:38, said:

Pacat ca nu vorbim de garnituri de chiuveta de schimbat , ci de case Posted Image)

Si case. In Bucuresti nu exista numai blocuri. Cum nici in Bacau nu exista numai case. Si nu mai punem la socoteala zonele limitrofe ale Bucurestiului, gen Otopeni, Popesti Leordeni, Bragadiru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate