Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

WRP( Scandinavia/ Fortuna Residence)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
CrinaIoana26

CrinaIoana26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.07.2017
Buna,
  As dori sa aflu opiniile locatarilor din complexul Scandinavia, in primul rand. Sunt cateva aspecte vitale care ma intereseaza: exista sau nu probleme cu apa? Daca da, cum s-au rezolvat? Ma gandesc ca nu traieste nimeni cu lipsa de apa si exista cai de solutionare a acestei probleme, daca ea exista in prezent. De asemenea, cum sunt finisajele? Aici m-ar interesa in primul rand sa aflu daca exista o izolatie fonica de bun simt, astfel incat sa nu aud fiecare soapta a vecinilor.
   La prima vedere, as putea sa enumar cateva plusuri care mi-au starnitul interesul pentru acest complex:
- compartimentarea camerelor
- balcoanele spatioase, mari, bine gandite as putea spune
- finisajele( cel putin din ceea ce am vazut in blocurile deja locuite, la prima vedere)
- amplasarea blocurilor si "spiritul" occidental pe care ele il emana
- transportul in comun; aici ar putea intra si la minusuri, deoarece am inteles ca 302 vine foarte greu si se circula in conditii nefavorabile. Important este ca de bine de rau, exista o linie de transport
- gradinita de stat care se afla in constructie inca
- supermarket, sala de fitness, teren de fotbal
- la prima vedere, nu mi s-a parut rromie
  Minusuri:
- aglomeratie infernala( pe asta o gasim oricum oriunde, deci nu m-am axat prea mult pe acest aspect. Bucurestiul este oricum suprapopulat, din toate punctele de vedere)
- lipsa a mai multor masini ratb, pentru a asigura un flux de bun simt
- pretul destul de ridicat al apartamentelor, comparativ cu alte complexe rezidentiale situatie chiar in Bucuresti
  In alta ordine de idei, a platit cineva avans pentru apartament in blocul nou de 10 etaje?
  Astept cu interes opiniile si experientele voastre in acest complex rezidential.

Cu stima,

#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
sal

ca unul cu peste 10 ani prin imobiliare ....sfatul meu: evita complexurile rezidentiale ca pe ciuma!

la noi, e sport national a se da teapa cat mai mare, cand vine vorba de asa ceva!

- or suprafetele camerelor din apartament sunt sub limitele legale
- or lipsesc spatiile cerute de lege (i.e. cele de depozitare)
- or lipsesc aerisirile obligatorii (uneori, bucatariile nu au ferestre sau au foarte mici)
- or constructia e de asa slaba calitate, ca auzi cand da part unul cu 5 etraje sub tine

si pot continua pana maine!

mai ine, cumperi de la un privat sau faci la curte ceva

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
e topic dedicat cu răspunsuri al toate întrebările tale.

Edited by bobalex18, 24 July 2017 - 08:42.


#4
CrinaIoana26

CrinaIoana26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.07.2017
Bobalex18, sa stii ca am citit. Problema este ca eu caut opinii recente, nu din anii trecuti. Cu cat adun mai multe pareri, cu atat mai bine.
  Asadar, inca astept :) Zi faina!

#5
CrinaIoana26

CrinaIoana26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.07.2017
In completare, ma intereseaza sa stiu daca in prezent exista problema legata de apa. Si bineinteles, daca finisajele sunt de bun simt. La agentie logic ca nu iti spune nimeni " vezi ca nu o sa ai apa, desi ne dai zeci de mii de euro. Si mai fii atenta ca o sa auzi si cand discuta vecinul in soapta pt. ca am folosit materiale de proasta calitate, s.m.d".
  Nu doresc sa imi achizionez o pereche de pantofi, desi pana si la aia cand platesc o suma mai mare tot ma uit sa fie facuti cum trebuie. In cel mai rau caz, ii arunc. Nu acelasi lucru il poti face cu un camin pe care nu arunci cateva sute de lei si treci cu vederea.
  Pinguinul666, ai dreptate. Insa, ca sa ridici o casa necesita un buget mult mai mare si timp, nervi, plus alte compromisuri. Daca as dispune de bugetul necesar construirii unei case, fii sigur ca nu as apela in veci la apartamente.
   Eu in prezent stau la curte, in Bucuresti. Dar, vreau sa fac mici schimbari.

#6
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008

 pinguinul666, on 24 iulie 2017 - 07:32, said:

sal

ca unul cu peste 10 ani prin imobiliare ....sfatul meu: evita complexurile rezidentiale ca pe ciuma!

la noi, e sport national a se da teapa cat mai mare, cand vine vorba de asa ceva!

- or suprafetele camerelor din apartament sunt sub limitele legale
- or lipsesc spatiile cerute de lege (i.e. cele de depozitare)
- or lipsesc aerisirile obligatorii (uneori, bucatariile nu au ferestre sau au foarte mici)
- or constructia e de asa slaba calitate, ca auzi cand da part unul cu 5 etraje sub tine

si pot continua pana maine!

mai ine, cumperi de la un privat sau faci la curte ceva


Adevarul e ca blocurile facute de "ceasca" erau un etalon in constructii. Cand imi amintesc ce tamplarie aveau, ce usi aveau, bateriile si cazile alea comuniste sau paretii vopsiti in ulei, inclin sa-ti dau dreptate. Mai ales dupa 84-85 cand s-a redus si cantitaea materialelor de constructii, cat si calitatea lor. Are legatura cu datoria externa a Romaniei, care a bagat poporul roman intr-o saracie precara.
Apropo, multe blocuri din vremurile alea erau intentionat construite astfel incat vecinul securist sa auda daca ii vorbesti de rau pe comunisti si sa te dea "in gat". Dupa 10 ani de imobiliare ma asteptam sa stii totusi chestiile astea. Si apropo, acolo unde vrea ea, un ap. cu 2 camere e 45-50000 de euro. Unde iti faci tu casa cu banii astia... asa, ca la carte cum zici tu?

Edited by LauCalin, 25 July 2017 - 11:02.


#7
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Nu mai induce oamenii in eroare. Izolatia fonica este mult mai proasta la blocurile noi decat la cele de prin 80 si ceva.

#8
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
E rahat.Este exact acelasi drac.
Cand ma duc la ai mei in Titan,care stau intr-un bloc din 71',se aude de la cea de deasupra tot ce vorbeste.Daca la mine este liniste.
De multe ori poti sa auzi si emisiunile tv,foarte usor.
Sau blocurile vechi au vreo izolatie minune in pereti.
App,cand au schimbat usile prin casa,acum vreo cativa ani,la dormitor,o portiune de vreo 5 cm de perete care facea legatura cu tocul usii era facut din bucati de lemn si hartie in interior.
Cand a tras de tocul usii a ramas si cu asa zisul perete in mana.
Prea multa reclama la blocurile vechi prea multa fantezie la blocurile vechi.
Sunt exact la fel construite si bune si cu rele.


#9
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Well, macar am ajuns de la alea noi "sunt mult mai bune" la "sunt la fel". Posted Image))
La unele din astea noi placile mi s-au parut foite de hartie. POate doar mi s-a parut. In rest, sunt completd e acord.

Edited by mihaigerard, 26 July 2017 - 11:51.


#10
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
In mod normal,materialele au evoluat fata de acum 30-40 ani iar un plafon,chiar daca este mai subtire,ar trebui sa fie mai rezistent.
Pana la urma,acum 30-40 ani foloseau B90 sau mai sus parca.Acum au sarit la B300.Ma rog,pe hartie asa ar trebui.Ce pun ei in realitate,asta e alta discutie.

#11
cgmagnet

cgmagnet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2017
Este greu sa fii obiectiv insa o sa spun si eu punctele mele negative si pozitive din cartier si apoi cel ce este interesat de zona isi poate forma, de la noi toti, o parere proprie despre zona.

Negative:

- Asa cum s-a mai spus si de catre alti locuitori, cartierul se confrunta cu probleme serioase de infrastructura, aproape toate strazile (Cristalului, Diamantului, Coralului, Safirului, etc.) sunt intens circulate. Fluxul de trafic nu mai face fata si nu vad o solutie pe termen scurt si mediu avand in vedere si cresterea exponentiala a populatiei in zona. Dar ca sa nu ne demoralizam complet exista totusi un proiect de modernizare a sistemului rutier atat in Ghidiceni (unde se afla Sandinavia) cat si in cartierul Independentei insa cred ca o sa mai dureze :)
- Nu exista o soluție pentru restrictionarea vehiculelor de peste 3.5 tone în cartier, altele decat cele care au lucrări în zonă. Vehicule peste 3.5 tone (betoniere, basculante, etc.) încă circula fără nicio problema prin cartier contribuind semnificativ la “agitația” zonei candva liniştită, acum mai ceva ca in Piața Unirii. Dar ca sa nu ne demoralizam complet exista o hotarare în acest sens dar nu am văzut nicio schimbare pana acum. Lucrurile se misca greu la capitolul initiative/investitii publice si ritm accelerat la investitii private de aici si "contrastul" nefericit.
Am vazut ca la Opal Residence au pus sloganul "Oaza ta de liniste", m-a bufnit rasul pentru ca acel bloc este printre cele mai expuse blocuri la zgomot/trafic. Daca vii din oras la periferie sa ai liniste, ce iei pe mere dai pe pere.
- Inca nu se pune accent pe pieton, exista linie de autobuz RATB 302 insa vine si el cum poate :) Daca vrei sa faci o plimbare pana la Penny, in statia de la soseaua Alexandria sau la brutarie sa-ti iei o paine proaspata (mai ales dupa ce a plouat) trebuie sa treci prin mocirla dintre rondurile de la Penny cu intrarea in Scandinavia. Partea buna este ca 302-ul este o linie oraseneasca si exista un plan de mobilizare in acest sens si la nivel de Ilfov dar cum stam iar la cheremul autoritatilor iar nu stim cand se implementeaza concret ceva.
- Cand ploua la rondul de la Penny se face lac de acumulare, de bine de rau, bine ca se face doar acolo si in cartier nu am vazut probleme, cartierul Independentei are probleme mai serioase comparativ cu noi.
- Inca sunt strazi nesemnalizate mai ales Safirului unde drumul e drept si masinile accelereaza in voie, strada ingusta, oameni pe strada mai ales familii cu carucioare, nu tocmai o zona de promenada si destul de periculoasa. Partea buna este ca exista o hotarare in acest sens, urmeaza ca Politia Rutiera sa obtina nu stiu ce aviz ca sa inceapa sa monteze semnele de circulatie si limitatoare de viteza acolo unde este nevoie. Sa speram ca au mila si de pietoni si pun si ei macar o trecere la rondul de la Blocul 1 Scandinavia Mega Image Shop&Go. Acolo ori treci "ilegal" ori sari gardul :))
- Cu apa, cel putin unde stau eu, au mai fost probleme insa sunt niste solutii si ma astept in curand sa fie rezolvate. Probabil blocul 2 (cel cu 10 etaje) va fi racordat la Apa Ilfov si am auzit ca au montat nu stiu ce pompe sa ridice apa fara probleme pana la ultimul etaj.
- Problema cainilor si sobolani (in special in zona de gunoi si santiere). O problema sensibila care a transformat cartierul in doua tabere.

Pozitive:

- Acces facil la autobuz RATB, asa anemic si supraaglomerat la orele de varf este foarte binevenit, singurul in zona cu acces RATB in interiorul cartierului. 302-ul te duce la capatul tramvaiului 32 care circula foarte bine sau Ghencea. Probabil va introduce mai multe autobuze pe linie dupa ce cumpara duamna Firea mai multe autobuze pentru RATB, cica vreo 400 de bucati spune presa. As mentiona de Planul de Mobilitate Urbană Durabilă unde este in plan tren usor si propus linie de metrou dar deja intram in domeniul fantasticului :))
- Ai doua Mega Image in cartier si Penny Market in apropiere. Leroy Merlin si inca un Mega Image (mai mare) inainte de pod spre centura. Bineinteles hypermarket Cora la capatul tramvaiului 32.
- La fel, spun ca finisajele si materialele folosite la blocurile Scandinavia sunt okay comparativ cu ce am mai vazut.
- Mi-a placut architectura diferita a blocurilor. Aici depinde foarte mult fiecare ce doreste.
- Ai un parc amenajat, atat in Fortuna cat si in Scandinavia si va mai fi unul langa gradinita.
- Gradinita de stat in cartier (la botul calului cum se spune), unde probabil va fi "bataie" pe locuri :))
- Sala de fitness, teren de fotbal.

Spor la cumparaturi!

#12
g-corina

g-corina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2009
Ofer spre inchiriere loc de parcare in Complex Fortuna - bloc 3.

#13
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 g-corina, on 18 martie 2018 - 18:18, said:

Ofer spre inchiriere loc de parcare in Complex Fortuna - bloc 3.
Dragă tu nu știi încă că toți bărbații e niște porci?
Ei vor să parcheze gratis să se facă că nici măcar nu te cunosc chiar dacă locuiesc pe aceiași scară a blocului cu tine.
De un mărțișor de un 8 martie nici măcar nu vor să aibe habar pentru proprietara locului de parcare.
La mine pe scara blocului din 20 de apartamente sunt 6 fete care locuiesc în bloc în calitate de proprietari nemăritate și fără mașini iar cei cu două sau trei mașini parchează fără nici o greață pe locurile fetelor.
Deși locuim în bloc de mai bine de trei ani încă mai sunt vecini care nu salută pe nimeni.

Edited by owl1960, 19 March 2018 - 11:07.


#14
zalist

zalist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.04.2006
Ofer spre inchiriere sau vanzare loc de parcare langa locul de joaca Fortuna (blocurile 3-4). PM pentru detalii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate