Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Temperatura Procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
XSIDER

XSIDER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.02.2012
am mai intrebat pe cineva si mi-a zis exact la fel.
am conectat mufa VGA , pt ca am si placa video integrata dar tot nu primeste semnal..
iar mufa dvi-d sunt sigur ca am conectat-o bine...(scrie si dvi-d in locul unde trebuie montata)
din pacate nu pot intra in bios pt ca nu vad nimic pe monitor :))

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
vezi ca doar o mufa trebuie conectata, nu ambele deodata.

cand ai umblat prin unitate, nu ai deranjat placa video, ori sa nu o fi conectta cum trebuie, sa fi lovit ceva pe placa de baza chiar sau chiar si cea video.

#21
XSIDER

XSIDER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.02.2012
gata s-a rezolvat!! Posted Image)
nu stiu ce am facut, dar mersi mult pentru ajutor.

Edited by XSIDER, 28 July 2017 - 17:12.


#22
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Am si eu o nelamurire, pe un laptop cu i5 a 3a generatie, daca urmaresc un film pe netflix am temp cpu 58 grdC iar pe hbogo 70 grC, care ar fi explicatia?

#23
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Urmărește și utilizarea GPU nu doar a CPU la rularea filmelor. Probabil Netflix folosește un codec diferit de HBO-GO, cel cu temperatura mai mică folosește și GPU la procesarea imaginii, celălalt se bazează (exclusiv) pe CPU.

Edited by nei-k, 19 September 2021 - 21:02.


#24
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Laptop-ul nu are placa grafica dedicata, asa ca GPU si CPU au temperaturi egale, GPU fiind incorporat in CPU.

#25
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Greșești, anumite codecuri video pot fi procesate exclusiv cu ajutorul GPU ceea ce degrevează CPU de acest task. Chiar dacă sunt integrate în același chip, funcționează diferit, iar GPU are frecvențe mai mici, implicit și temperaturi mai mici.

#26
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Adica cipul respectiv are intr-un punct o temperatura si la cativa microni departare are o temp diferita cu 10 grC?

#27
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Racire deficitara sau raportare gresita a temperaturilor. Daca se tureaza puternic ventilatorul inseamna ca trebuie curatat coolerul procesorului.
Nu foloseste decodare hardware. Streamul trebuie sa fie compatibil pe o multime de configuratii, inclusiv procesoarele arm de pe telefoane sau televizoarele smart.

Edited by Leo2006, 22 September 2021 - 21:20.


#28
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Procesoarele ARM de care vorbești au decodare grafică integrată în SOC, mai eficientă decât procesoarele x86. Dar deja discuția e prea elevată pentru nivelul de înțelegere.

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcetane, on 22 septembrie 2021 - 08:47, said:

Adica cipul respectiv are intr-un punct o temperatura si la cativa microni departare are o temp diferita cu 10 grC?
Se poate si mai mult de 10 grade diferenta la 1mm distanta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate