Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Temperatura Procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
XSIDER

XSIDER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.02.2012
Salutare,
De cateva saptamani, observ o problema cu procesorul meu care se incalzeste mult mai tare decat inainte daca intru intr-un joc (Fifa 17, CS:GO) iar daca il utilizez prea mult se inchide singur. L-am curatat de praf si in continuare arata aceleasi probleme.
I-am facut un "test" sau mai bine zis, o verificare cu programul SpeedFan, a temperaturii dupa ce inchid un joc, aceasta crescand treptat de la 45-50 cat are in mod normal la 68. Am cautat pe net si nu ar trebui sa fie o ingrijorare aceasta temperatura a procesorului, dar din cate stiu procesorul meu nu se incalzea asa tare inainte si nu mi se inchidea PC-ul singur  cand stateam prea mult pe un joc.
Inainte aveam aceeasi problema, doar ca aveam Windows 7, si culmea, cand am upgradat la Windows 10, temperaturile au inceput sa mai scada, inainte neputand utiliza nici Google Chrome fara ca CPU Usage-ul meu sa creasca in mod considerabil.
Ce ar putea fi? Ar trebui sa schimb pasta termoconductoare?
Asta e setupul meu:
Sursa : Super Flower SF-500P12P 500 W
Procesor : Intel Core i5-3570, 3.40GHz, 6MB, LGA1155, 22nm, 77W, BOX
Placa video : Gainward - GeForce CUDA GTX660 2GB DDR5 PCI-E 192BIT DVI/HDMI/DP BOX
RAM : Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Blu
HDD-uri : toshiba 1TB SATA-III 7200RPM 32MB
Placa de baza : Asus P8B75 - M LX PLUS

Poze cu temperaturile: http://imgur.com/a/BaJpi

Edited by XSIDER, 23 July 2017 - 19:38.


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pasta termoconductoare trebuie schimbata si verificat daca coolerul este asezat corect.

#3
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011
Verifica sa nu se fi desprins coolerul cumva in vreun colt, daca-i din ala cu cleme. Daca-i fixat cu suruburi eventual schimba doar pasta. La voltaj n-ai umblat, nu ?

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 XSIDER, on 23 iulie 2017 - 19:36, said:

Salutare,
De cateva saptamani, observ o problema cu procesorul meu care se incalzeste mult mai tare decat inainte daca intru intr-un joc (Fifa 17, CS:GO) iar daca il utilizez prea mult se inchide singur. L-am curatat de praf si in continuare arata aceleasi probleme.
I-am facut un "test" sau mai bine zis, o verificare cu programul SpeedFan, a temperaturii dupa ce inchid un joc, aceasta crescand treptat de la 45-50 cat are in mod normal la 68. Am cautat pe net si nu ar trebui sa fie o ingrijorare aceasta temperatura a procesorului, dar din cate stiu procesorul meu nu se incalzea asa tare inainte si nu mi se inchidea PC-ul singur  cand stateam prea mult pe un joc.
Inainte aveam aceeasi problema, doar ca aveam Windows 7, si culmea, cand am upgradat la Windows 10, temperaturile au inceput sa mai scada, inainte neputand utiliza nici Google Chrome fara ca CPU Usage-ul meu sa creasca in mod considerabil.
Ce ar putea fi? Ar trebui sa schimb pasta termoconductoare?
Asta e setupul meu:
Sursa : Super Flower SF-500P12P 500 W
Procesor : Intel Core i5-3570, 3.40GHz, 6MB, LGA1155, 22nm, 77W, BOX
Placa video : Gainward - GeForce CUDA GTX660 2GB DDR5 PCI-E 192BIT DVI/HDMI/DP BOX
RAM : Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Blu
HDD-uri : toshiba 1TB SATA-III 7200RPM 32MB
Placa de baza : Asus P8B75 - M LX PLUS

Poze cu temperaturile: http://imgur.com/a/BaJpi
[ https://i.stack.imgur.com/VDJxg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Carcasa cate ventilatoare are? Posted Image

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Mai demult am cumparat o pasta termoconductoare noname(chemtronix sau ceva de genul) de la un magazin de cartier.
Insa,, dupa o luna, se incingea mai tare ca in momentul schimbarii.
Asa ca mi-am comandat una cunoscuta Arctic Cooler si o am de un an pusa pe 3 calculatoare, nu e nevoie inca de schimbare.

De aia recomand sa cumperi una calumea, nu neaparat Arctic Cooler, dar sa fie una cunoscuta. Chiar conteaza!

#6
XSIDER

XSIDER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.02.2012
Carcasa are doar 1 ventilator.
Coolerul este prins cu 4 cleme si l-am scos putin sa vad procesorul, aparent, acesta era plin de praf si am curatat tot praful de pe el.
Dupa , a urmat ceva foarte frumos, am reusit sa rup 2 cleme cand am incercat sa il montez la loc, mai devreme, mi-am dat comanda de: spray cu alcool izopropilic (pt curatare), pasta termoconductoare( este de la firma Spire) si un cooler pt procesor Spire Voyage, am vazut ca e compatibil cu socketul meu. Posted Image

Edited by XSIDER, 23 July 2017 - 22:15.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pt ca ai incercat sa-l bagi inapoi pe pozitia blocata, de asta le-ai rupt. ai grija ce faci cu urmatorul. verifica si manualul de montare daca te stii ca nu ai treaba cu domeniul.

#8
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Cumpara un cooler mai performant cu pasta termica pe el din fabrica si nu o sa mai ai probleme

#9
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Cooler procesor Scythe Ashura CASR-1000, compatibil Intel/AMD
https://www.emag.ro/...0/pd/DM2GPMBBM/

Pasta termoconductoare Arctic Silver 5, 3.5 grame
https://www.emag.ro/...g/pd/EH7ZMBBBM/

#10
XSIDER

XSIDER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.02.2012

 mihaipopm8, on 24 iulie 2017 - 09:59, said:

Cooler procesor Scythe Ashura CASR-1000, compatibil Intel/AMD
https://www.emag.ro/...0/pd/DM2GPMBBM/

Pasta termoconductoare Arctic Silver 5, 3.5 grame
https://www.emag.ro/...g/pd/EH7ZMBBBM/
multumesc mult, deocamdata am dat comanda de alt cooler si pasta, pana reusesc sa mai strang putin buget si pentru un cooler mai bun.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Eu folosesc pasta Arctic Silver pe care am cumparat-o de mai bine de 12 ani,folosind-o de cateva ori.Ultima oara am folosit-o acum 5 ani,cand mi-am achizitionat componentele (pe care le am si acum).Ca si o coincidenta si eu am tot I5 3570.Eu nu am inlocuit niciodata pasta.
De ce am scris cele de mai sus?Pentru ca sunt in totalitate convins ca in 99% din cazurile (de pe forum) de temperaturi mari cu recomandarea schimbarii pastei,NU pasta este sursa caldurii excesive.

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Depinde de tipul de pasta aplicat initial. Sunt paste care se usuca in timp. Depinde cum e aplicata prima data. Depinde ce tip de pasta a fost initial folosita.
Daca mergi pe pasta high-end si o aplici bine din prima, clar ca nu o sa ai probleme pe termen lung.
Eu am experimentat 3 modele de pasta termica cu ocazia OC-ului de la 6700K din dotare. Conteaza enorm calitatea pastei si modul de aplicare. Pe langa asta trebuie verificat cum sta coolerul. Un pic de neparalelism cu heatsinkul procesorului si s-a dus 30-70% din eficienta.

Edited by ro_explorer, 25 July 2017 - 11:41.


#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
La Arctic Silver MX2 m-am referit si eu, Sory, nu e Arctic Cooler cum am zis.
E o pasta buna se pare, am mers pe recomandarile de pe forum cand am luat-o.

#14
ovyovi

ovyovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 14.01.2004

 XSIDER, on 24 iulie 2017 - 13:06, said:

multumesc mult, deocamdata am dat comanda de alt cooler si pasta, pana reusesc sa mai strang putin buget si pentru un cooler mai bun.
ai grija la montare sa nu mai "rupi" ceva Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5qczGR4KMnY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ovyovi, 26 July 2017 - 21:37.


#15
XSIDER

XSIDER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.02.2012
multumesc pentru indicatii! am revenit cu o noua mica problema.
astazi am reusit sa schimb pasta termoconductoare si sa montez coolerul , insa pcul nu se deschidea dupa ce le-am pus.
am observat un cablu care vine de la Sursa care are 2 capete si pe unul scrie CP , iar pe celalalt U1. m-am informat, iar CP este puterea procesorului , iar U1 doar o mufa auxiliara care nu e conectata nicaieri (sper sa nu gresesc).
insa cand am scos ambele mufe, caci cu nici una dintre ele conectate pcul nu se deschidea, acesta s-a aprins, dar acum problema e ca imi apare "No signal" atunci cand deschid pcul.
De la ce ar putea fi?

"eroarea" e in felul urmator " DVI-D No signal"

Edited by XSIDER, 28 July 2017 - 16:26.


#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ia pune matale niste poze cu acel cablu. ca din descrierile sumare nu va reusi sa-ti zica nimeni ceva concret. vezi ca sursele au mai multe cabluri decat se pot conecta la un pc obisnuit. asa ca nu baga mufe peste tot pe unde vezi ca exista pini. vei arde placa de baza.

cu acel no signal, vezi daca ai conectta monitorul la unitate, dar cel mai important, la mufa care trebuie.

#17
XSIDER

XSIDER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.02.2012
mufa aceea este o mufa cu 4 pini patratoasa.
am bagat iarasi mufa si de data aceasta pcul merge..nu stiu de ce nu se deschidea inainte..in fine..
dar problema cu no signal inca ramane ( am conectat de 1000 ori mufa dvi-d ).

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
adica nu ai conectat cablul de alimentare al procesorului, evident ca nu functiona.

ideea mufei era de a o conecta unde trebuie. la placa dedicata sau integrata. poti verifica chiar si in bios, doar daca stii ce faci, ce placa video se initializeaza prima. ar fi ideal sa fie setat pe auto

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate