Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

2 zile la mare(Mamaia) Cum ajung și ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
OptimusPrimeLord

OptimusPrimeLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 20.03.2013
Salut. Titlul sună puțin ciudat în schimb nu am mai mers la mare de cam 10 ani în România. Am rezervat o cazare la Cittadini Residence în Mamaia Sat. Dacă știți cumva, cum pot ajunge acolo de la gară ? Sunt ceva microbuze ce merg spre Mamaia Sat ?

De asemeni ce plajă îmi recomandați la prețuri decente și  cam unde aș putea mânca? :D Menționez că mâine e plecarea (am ales în cursul săptămânii să fiu mai ieftin la bani )

Mersi anticipat.

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
te-ai dus prea in nord cu cazarea pentru gusturile mele.
pentru mancare recomand terasa taraneasca. cred ca si la terasa motor e ok (e mereu fff aglomerat, stai la coada 10 min sa intrii)ai grija sa nu nimeresti la restaurantele de langa terasa taraneasca ca nu mi s-au parut ok.

mai ai si restaurantul de hotelul riviera, sago, dar aici preturile sunt f mari.

nu stiu ce buget ai pentru mancare dar fereste-te de autoservirile alea (care nici macar nu sunt ieftine) iar mancarea lasa de dorit. in sensul nu ca e stricata ci ca nu prea are gust, facuta la repezeala, portii mici, preturi 70% de restaurant.

pentru plaja habar nu am, mergi oriunde iti convine pretul sezlongului si sa fie aproape de tine sau unde vei vrea sa mananci(incepe de la 20 lei pana spre 50).

sunt plaje si cu animatoare, si plaje linistite tu stii ce iti doresti Posted Image.

din gara iti recomand un taxi.

Edited by bossake, 23 July 2017 - 19:58.


#3
OptimusPrimeLord

OptimusPrimeLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 20.03.2013

 bossake, on 23 iulie 2017 - 19:56, said:

te-ai dus prea in nord cu cazarea pentru gusturile mele.
pentru mancare recomand terasa taraneasca. cred ca si la terasa motor e ok (e mereu fff aglomerat, stai la coada 10 min sa intrii)ai grija sa nu nimeresti la restaurantele de langa terasa taraneasca ca nu mi s-au parut ok.

mai ai si restaurantul de hotelul riviera, sago, dar aici preturile sunt f mari.

nu stiu ce buget ai pentru mancare dar fereste-te de autoservirile alea (care nici macar nu sunt ieftine) iar mancarea lasa de dorit. in sensul nu ca e stricata ci ca nu prea are gust, facuta la repezeala, portii mici, preturi 70% de restaurant.

pentru plaja habar nu am, mergi oriunde iti convine pretul sezlongului si sa fie aproape de tine sau unde vei vrea sa mananci(incepe de la 20 lei pana spre 50).

sunt plaje si cu animatoare, si plaje linistite tu stii ce iti doresti Posted Image.

din gara iti recomand un taxi.

Mersi. Cu cazarea am gasit camera dubla la 45 de euro cu toate facilitatile de aceea am ales zona de nord. Mersi de sugestii, o sa caut acea terasa. Pe seara ma gandesc sa vizitam ceva atractii din CT/Mamaia. Ceva sugestii?

Daca mai stie cineva ceva, multumesc anticipat :D

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 OptimusPrimeLord, on 23 iulie 2017 - 19:32, said:

Salut. Titlul sună puțin ciudat în schimb nu am mai mers la mare de cam 10 ani în România. Am rezervat o cazare la Cittadini Residence în Mamaia Sat. Dacă știți cumva, cum pot ajunge acolo de la gară ? Sunt ceva microbuze ce merg spre Mamaia Sat ?
Mersi anticipat.

Da. Sunt microbuze de la gara spre Navodari.  De mancat, te orientezi pe acolo... Era mai usor daca aveai masina... dar se gaseste cate ceva.
Sa stii ca zona Mamaia Nord - Navodari plaja e mai buna decat in Mamaia, e ceva mai aerisit, mai putin popor, apa mai curata si intinsura...asa ca ai ales bine daca nu e foarte mult de mers pe jos pana la plaja.

Edited by rosix, 23 July 2017 - 20:08.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://romanialapas.ro/wp-content/uploads/2013/08/PLAJA-MAMAIA-NORD1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://s22.postimg.org/3tf7f17n5/0_PLAJA-_MAMAIA-_NORD1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iata plaja din nord...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 23 July 2017 - 20:28.


#6
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 21.03.2012

 OptimusPrimeLord, on 23 iulie 2017 - 20:01, said:


Mersi. Cu cazarea am gasit camera dubla la 45 de euro cu toate facilitatile de aceea am ales zona de nord. Mersi de sugestii, o sa caut acea terasa. Pe seara ma gandesc sa vizitam ceva atractii din CT/Mamaia. Ceva sugestii?

Daca mai stie cineva ceva, multumesc anticipat Posted Image
Pt copii, Delfinariul si ce mai este in complex, Muzeul Marinei este interesant si bineinteles zona veche a orasului, spre Cazinoul din oras. Pt zona veche, cauta stradutele laterale si dinspre port (casa cu Lei) si dinspre plaja Modern. Restaurante, pe alese (incerca Ion si Maria), daca ai de ales intre Mamaia si CT la capitolul mancare, alege CT, e mai sigur! Pt fite: Portul Tomis, inclusiv cu vaporase care ies in larg, chiar si noaptea!

#7
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 bossake, on 23 iulie 2017 - 19:56, said:

te-ai dus prea in nord cu cazarea pentru gusturile mele.
pentru mancare recomand terasa taraneasca. cred ca si la terasa motor e ok (e mereu fff aglomerat, stai la coada 10 min sa intrii)ai grija sa nu nimeresti la restaurantele de langa terasa taraneasca ca nu mi s-au parut ok.

mai ai si restaurantul de hotelul riviera, sago, dar aici preturile sunt f mari.

nu stiu ce buget ai pentru mancare dar fereste-te de autoservirile alea (care nici macar nu sunt ieftine) iar mancarea lasa de dorit. in sensul nu ca e stricata ci ca nu prea are gust, facuta la repezeala, portii mici, preturi 70% de restaurant.

pentru plaja habar nu am, mergi oriunde iti convine pretul sezlongului si sa fie aproape de tine sau unde vei vrea sa mananci(incepe de la 20 lei pana spre 50).

sunt plaje si cu animatoare, si plaje linistite tu stii ce iti doresti Posted Image.

din gara iti recomand un taxi.

 bossake, on 23 iulie 2017 - 19:56, said:

te-ai dus prea in nord cu cazarea pentru gusturile mele.
pentru mancare recomand terasa taraneasca. cred ca si la terasa motor e ok (e mereu fff aglomerat, stai la coada 10 min sa intrii)ai grija sa nu nimeresti la restaurantele de langa terasa taraneasca ca nu mi s-au parut ok.

mai ai si restaurantul de hotelul riviera, sago, dar aici preturile sunt f mari.

nu stiu ce buget ai pentru mancare dar fereste-te de autoservirile alea (care nici macar nu sunt ieftine) iar mancarea lasa de dorit. in sensul nu ca e stricata ci ca nu prea are gust, facuta la repezeala, portii mici, preturi 70% de restaurant.

pentru plaja habar nu am, mergi oriunde iti convine pretul sezlongului si sa fie aproape de tine sau unde vei vrea sa mananci(incepe de la 20 lei pana spre 50).

sunt plaje si cu animatoare, si plaje linistite tu stii ce iti doresti Posted Image.

din gara iti recomand un taxi.

Ti-e dusman! Cum sa ii recomanzi un taxi de la gara in Mamaia in Constanta???!

Talica de ce nu ii recomanzi ceva un pic mai la sud asa prin Mangalia? Vezi pe harta unde e el cazat si unde sunt atractiile alea mai ales Portul Tomis!

#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
nu sunt nici pe departe unul sa ma dea banii afara din casa, dar consider ca stresul de a lua un taxi este infinit mai mic decat sa schimb cateva microbuze, autobuze cu bagajele dupa mine. :).

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Depinde de ce gen de taxi gasesti. Probabil ca exista si vreo firma serioasa sa poti face comanda. Dar e posibil si sa nu existe.
Rucsacii in spinare sunt sfinti la mine in orice excursie. Eu unul, nevasta altul, ba au si copii cate unul sa-i invat de mici sa fie magari buni de carat!
Posted Image

Dar.. nu mi-as face probleme, gasesti microbuze de oriunde-oriunde, nu cred sa fii nevoit sa schimbi.

Edited by maccip, 23 July 2017 - 22:14.


#10
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Nu recomand sa mananci in Mamaia, au fost o droaie de controale saptamanile astea si au dat o gramada de amenzi, mai toate restaurantele aveau probleme grave cu igiena, daca ai stii in ce conditii se prepara mancarea acolo....

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

 Memeito, on 24 iulie 2017 - 08:08, said:

Nu recomand sa mananci in Mamaia, au fost o droaie de controale saptamanile astea si au dat o gramada de amenzi, mai toate restaurantele aveau probleme grave cu igiena, daca ai stii in ce conditii se prepara mancarea acolo....
si unde sa se duca?

#12
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
toti au cam aceiasi mancare in mare in principal snitel cu cartofi prajiti sau ceafa asta e baza la noi, mai incearca unii feluri mai complicate cu peste sau altceva da nu le iese prea bine semn ca patronii se zgarcesc la salariul bucatarului si/sau ingrediente

#13
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
1. Nu lua taxi din gara, mai ales pana la locatia ta. E foarte scump si e destul de departe.
In gara sunt autobuze ( sunt si alea etajate ) si microbuze care te duc pana la capatul Mamaiei ( zona Butoaie ). De acolo trec microbuze spre Navodari la interval de 5-10 min care te lasa exact in dreptul cazarii.
2. Mananca la orice autoservire din Mamaia sau de pe litoral unde vezi lume multa. Asta inseamna rulaj, preturi bune si produse proaspete. Soferii stiu de ce...Posted Image
3. Tot in nordul Mamaiei ( pt cei fara masina ca tine, acelasi pct de reper, zona Butoaie ), sunt cele mai tari cluburi de pe litoral. ( Fratelli, Le Gaga, etc ). Distractiile sunt nenumarate dar totul tine de buget. Daca n-ai fost de 10 ani, o sa fii uimit de transformari.

Programul e in felul urmator :
- ziua I - plaja, baie in mare, plimbare scuter sau banana pe mare, club, baie in mare noaptea
- ziua II - plaja, baie in mare, plimbare zona Cazino Mamaia, telegondola, club

NU UITA sa-ti iei crema de protectie pentru plaja !

Edited by titacodita, 24 July 2017 - 10:13.


#14
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 jericho, on 24 iulie 2017 - 09:31, said:

si unde sa se duca?
Cel mai bine e cand soseste din Constanta sa cumpere de la Kaufland(e la o statie distanta de gara) niste rosii, castraveti, ceapa, branza, etc. si sa isi faca o salata. Mai au acolo si caserole cu pilaf, sarmalute, chiftelute, conserve cu carne, tocanita, etc. - sunt mult mai sigure decat ce se ofera in restaurantele din Mamaia.
Si sa nu cumpere din Mamaia, ca totul e de 2-3 ori mai scump acolo, si fructele, si legumele, bautura, totul.
Daca vrea neaparat sa stea la o terasa, ceva, cel mai bine e sa comande doar o bere la sticla, ca celelalte bauturi s-ar putea sa fie indoite cu apa.

Edited by Memeito, 24 July 2017 - 11:39.


#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Fii serios, depinde si unde te duci sa mananci, sunt restaurante pline non stop, acolo nu cred ca are timp sa se strice vreo mancare... Cat despre sarmalutele si chiftelutele de la supermarketuri, ai idee cu ce fel de carne se fac? Iti zic eu, cu aia care mai are 2 zile si expira.

#16
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 jericho, on 24 iulie 2017 - 12:01, said:

Fii serios, depinde si unde te duci sa mananci, sunt restaurante pline non stop, acolo nu cred ca are timp sa se strice vreo mancare...
Multi prieteni si colegi din liceu si facultate se duceau sa lucreze vara in Mamaia la restaurante pe post de chelneri sau ajutor de bucatari si cu toti mi-au recomandat calduros sa ma feresc de mancarea din restaurante.
Tocmai ca acolo unde sunt restaurantele pline non-stop se lucreaza intr-un ritm infernal, n-au timp bucatarii sau chelnerii nici sa se spele pe maini dupa ce au fost la WC, daca pica ceva pe jos e luat si pus imediat la loc in farfurie, vasele nu sunt spalate corespunzator, in fine - totul se face in graba iar igiena e pe ultimul loc.

#17
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 bossake, on 23 iulie 2017 - 22:02, said:

nu sunt nici pe departe unul sa ma dea banii afara din casa, dar consider ca stresul de a lua un taxi este infinit mai mic decat sa schimb cateva microbuze, autobuze cu bagajele dupa mine. Posted Image.

consideri prost, in fapt esti pe la level GRAV!

#18
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
huh? cum level GRAV?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate