Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Daca primesc de la parinti bani de peste hotare.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pekaciu

pekaciu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.07.2017
Buna

Daca primesc  de peste horare dintr-o tara nonUE O suma mare de bani 40000euro. Si vreau sa cumpar imobil. nu vor aparea de la fisc sau ANAF de unde am banii?

#2
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Probabil ca la ridicarea banilor, va trebui sa dai o declaratie de unde provin banii. Declaratia nu cred ca va merge la ANAF, ci la Oficiul ptr spalarea banilor, care cred ca nu au obligatia sa sesiseze ANAF-ul.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Daca suma de euro sau dolari este justificata.........nu ai probleme.Posted Image

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 pekaciu, on 23 iulie 2017 - 19:20, said:

Buna

Daca primesc  de peste horare dintr-o tara nonUE O suma mare de bani 40000euro. Si vreau sa cumpar imobil. nu vor aparea de la fisc sau ANAF de unde am banii?
Parintii tai trebuie sa pastreze documentele de la fiscul tarilor in care au facut banii, pentru a putea justifica banii in caz de ceva, si pentru a evita dubla impozitare.

Altfel, ANAF-ul iti va cere sa platesti impozit pe venit si in tara.

Edited by OriginalCopy, 23 July 2017 - 19:50.


#5
pekaciu

pekaciu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.07.2017
Provin din vanzarea imobilului. Dar nu stiu ce trebuie sa platesc si unde in Romania pentru venit. Nu prea ma pricep

Totul e legal

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
N-are nimeni treaba cu tine omule... Ce dracu..nu-s 40 de milioane de euro...  Is 40 de mii ''amarati''.

La banca daca ii scoti cash, maxim,  te pune sa declari de unde provin. La fel am ''patit'' cand am schimbat in lei vreo 15 mii..  Bifezi si tu acolo ceva pe foaie si gata..

#7
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
La ce foame de bani au astia de la buget... si la ce se zvoneste pe la tv ca mai sunt bani de pensii, ajutoare si salarii bugetare pana prin luna octombrie dupa care trebuie sa se imprumute la FMI... asteapta-te la absolut ORICE din partea ANAF-ului. Nu vezi ca la TV s-a inlocuit conducerea ANAF-ului TOCMAI pentru ca nu cresteau incasarile la buget.... in mintea lor "incasare" inseamna ORICE suma a ORICARUI cetatean roman din tara sau straintate care trebuie "neaparat" impozitata in Romania.
Zilele trecute, o cunostinta de a mea care n-a muncit in viata lui o zi, descurcandu-se din mici activitati independente (face instalatii electrice, monteaza rigips, gresie, faianta, sapa prin curtile oamenilor, taie via, chestii dinastea).. a primit o foaie de la ANAF sa vina sa le spuna "de ce nu are surse de venit?".... care sunt sursele lui de venit si din ce traieste ca este imposibil sa traiasca fara nici un ban. Maine poimaine si cersetorii vor primii foi de la ANAF sa-si declare veniturile

Edited by bogdan181180, 24 July 2017 - 07:11.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă lucrezi prin bancă o să cam pierzi bănuți. Dacă ai tăi îi au numerar, părerea mea e că cel mai simplu și absolut legal ar fi să-ți facă ai tăi un contract de donație și să vii tu cu ei în țară. Cu acel contract poți justifica de unde îi ai și poți declara liniștit suma la graniță - atât la ieșirea din moldova cât și la intrarea în România.
Donațiile nu se impozitează.

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu-i o idee grozava sa umbli cu 40.000 la tine...

Nu conteaza cat iti ia banca. Daca tot comisionul e problema, avionul sau microbuzul nu costa? Siguranta si transferul virtual se plateste. Nimeni nu lucreaza gratis.

Nu cred ca parintii lui sunt atat de idioti incat sa tina in casa 40.000 cash..  Io inteleg sa ai in casa o mie, doua.. da mai mult...nu vad rostul si riscul..  Iti ia dracu' foc casa si ramai boschetar..

Edited by althea, 24 July 2017 - 20:08.
fara ironii, te rog


#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 mariovrs, on 24 iulie 2017 - 05:36, said:

N-are nimeni treaba cu tine omule... Ce dracu..nu-s 40 de milioane de euro...  Is 40 de mii ''amarati''.

La banca daca ii scoti cash, maxim,  te pune sa declari de unde provin. La fel am ''patit'' cand am schimbat in lei vreo 15 mii..  Bifezi si tu acolo ceva pe foaie si gata..
Nu te pune. Din moment ce-s in contul tau stiu ei mai bine ca tine de unde provin ca doar nu a "fatat" contul bani peste noapte.....inainte te puneau sa spui ce vrei sa faci cu ei.....Multi spuneau ca vor sa cumpere prezervative......

Edited by Clovis, 14 October 2017 - 17:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate