Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Facultate Craiova vs Facultate Sibiu.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Am de ales dintre a intra la Craiova la informatica sau la ingineria sistemelor multimedia  si la Sibiu la informatica sau la fel la inginerie. Intrebarea mea este... care facultate ar fi mai buna? Stiu povestea cu " nu conteaza ce facultate faci atata timp cat tu inveti si blabla...", dar intreb totusi. Nu puteti sa-mi spuneti ca daca faci o facultate in Pitesti esti vazut la fel de bine ca unu care a terminat politehnica din Bucuresti. De asta intreb si aici. Si inca o intrebare... cam care e diferenta dintre informatica pura si inginerie... Ce stie unu mai mult fata de altul? Stiu ca la informatica faci doar software si la inginerie faci si hardware si software... deci sa inteleg ca la inginerie faci mai putina programare si se completeaza cu partea de hardware, nu? Si ultima intrebare mai asa... mai de 12-13 ani: unde e mai usor? La informatica sau la inginerie, dupa parerea voastra. Stiu ca la inginerie faci si fizica, corect? :D

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Corect, la inginerie faci si fizica plus derivatele sale (electrotehnica etc.).

 g0dafk, on 23 iulie 2017 - 18:56, said:

.. care facultate ar fi mai buna?
Nu exista un raspuns general valabil pentru aceasta intrebare. Spun asta pentru ca depinde foarte mult de persoana in cauza, iar calitatea profesorilor trebuie sa reprezinte o influenta minimala in procesul tau de studiu.

 g0dafk, on 23 iulie 2017 - 18:56, said:

Nu puteti sa-mi spuneti ca daca faci o facultate in Pitesti esti vazut la fel de bine ca unu care a terminat politehnica din Bucuresti.
Din cate am inteles, angajatorii nu dau doi bani pe ce facultate ai terminat. Interviul tehnic are rolul de a revela cunostintele acumulate de-a lungul facultatii.

Tu, ca angajator, l-ai alege pe cel care si-a finalizat studiile in Pitesti si a muncit din greu sau pe cel care a terminat UPB si a invatat strict pentru a nu avea restante?

 g0dafk, on 23 iulie 2017 - 18:56, said:

De asta intreb si aici. Si inca o intrebare... cam care e diferenta dintre informatica pura si inginerie...
Cum ai spus si tu, ingineria imbina hardware-ul cu software-ul.

Informatica iti fixeaza bazele pentru programarea sub un sistem de operare, pe cand la inginerie vei programa deseori module hardware, cum ar fi un microcontroller. La inginerie vei interactiona fizic cu diferite circuite, pe cand la informatica vei interactiona doar cu tastatura.

 g0dafk, on 23 iulie 2017 - 18:56, said:

Ce stie unu mai mult fata de altul?
Cel de la inginerie va avea cunostinte hardware, dar si cunostinte pentru programarea acestuia. In schimb, cel de la informatica ar trebui sa fie mai avansat in ceea ce priveste software-ul.

Intrebarea este mult prea generala, cunostintele sunt relative in functie de fiecare persoana.

 g0dafk, on 23 iulie 2017 - 18:56, said:

Si ultima intrebare mai asa... mai de 12-13 ani: unde e mai usor?
Nu te cunoastem pentru a-ti putea recomanda un program de studiu.

Cert este ca la informatica poti sa te axezi pe programare, daca asta vrei cu adevarat, in timp ce la inginerie vei invata lucruri pe care s-ar putea sa le consideri inutile (fizica, chimie etc.).

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 g0dafk, on 23 iulie 2017 - 18:56, said:

Nu puteti sa-mi spuneti ca daca faci o facultate in Pitesti esti vazut la fel de bine ca unu care a terminat politehnica din Bucuresti.
Ba pot sa-ti spun. Ia fa un exercitiu de imaginatie, esti angajator, si vin doi la tine. Te uiti numai la hartii frumos colorate (si care au aceeasi eligibilitate)? Daca da iti meriti soarta.

 g0dafk, on 23 iulie 2017 - 18:56, said:

cam care e diferenta dintre informatica pura si inginerie
Ai materiile de invatamant pe site la fiecare facultate. Din analiza lor afli raspunsul.

 g0dafk, on 23 iulie 2017 - 18:56, said:

unde e mai usor?
Nu asta-i important si relevant ci anume doresti sa lucrezi o viata. De aici pleaca si raspunde-ti apoi intreaba aici care-i calea cea mai buna de urmat. Daca tu iti faci viitorul dupa cum bate vantul, e posibil si acesta la fel sa fie!

Edited by neagu_laurentiu, 24 July 2017 - 05:58.


#4
Teddy9812

Teddy9812

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.05.2015
Salut, nu cred ca puteam gasi o persoana mai apropiata de situatia in care ma aflu eu in momentul de fata. Am de ales, la fel ca si tine, intre Sibiu ingierie(telecomunicatii) si informatica si Craiova(ingineria sistemelor), si nu stiu ce sa aleg.Tu ce ai ales ? Raspunsul tau m-ar ajuta mult ! Sti daca poti sa imi spui si rationamentul din spatele deciziei luate.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Eu as alege informatica pentru ca daca m-as tine de drumul asta si as deveni meserias atunci as avea sanse bune pentru ca piata muncii in domeniu e destul de mare si relativ generoasa.
Insa am zis eu, altcineva daca are o pasiune spre electronica sau automatica (restul din lista ta) ar spune ca nu valoreaza doi bani motivatia mea si ca lui e primordiala si-i dau dreptate.
Asa ca tu cauta in tine "ce vrei sa bati o viata cu ciocanul" si nu te mai lua dupa altii ca fiecare are o personalitate ce nu se potriveste ori transfera cu a ta, fie ca vrem sau nu.

Edited by neagu_laurentiu, 27 July 2017 - 05:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate