Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

2 proprietari+teren cu succesiune, fara cadastru si iesire din indiviziune

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Daca unul din proprietari doreste sa cumpere de la celalalt, o poate face fara  cadastru si/sau  iesirea din indiviziune ?
Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fara cadastru nu cred,  fara iesire din indiviziune, da.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdanb1961, on 23 iulie 2017 - 13:55, said:

Daca unul din proprietari doreste sa cumpere de la celalalt, o poate face fara  cadastru ...  ?
Dacă terenul are cadastrul făcut și e întabulat nu e nevoie nici de alt cadastru ca să vândă celuilalt coproprietar.

Edited by althea, 23 July 2017 - 17:37.


#4
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Înțeleg că sunt 2 moștenitori în indiviziune pe un teren care nu are cadastru. Prin vânzare-cumpărare fără cadastru nu se poate, Cu cadastru și întabulare se poate chiar fiind încă în indiviziune.

Dar mă gândesc la un artificiu (althea, merge ?). Cei 2 să facă partaj succesoral. Unul ia tot terenul în schimbul unei sulte. Întreabă unul sau mai mulți notari.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBrainie, on 23 iulie 2017 - 19:38, said:

Înțeleg că sunt 2 moștenitori în indiviziune pe un teren care nu are cadastru.  
Acum așa înțeleg și eu, n-am dat atenție titlului și pare că în el a pus ce era esențial.

View PostBrainie, on 23 iulie 2017 - 19:38, said:

Dar mă gândesc la un artificiu (althea, merge ?). Cei 2 să facă partaj succesoral. Unul ia tot terenul în schimbul unei sulte. Întreabă unul sau mai mulți notari.
Nu știu cum interpretează notarii asta:
Articolul 36
(1) Actele notariale prin care se transmite, se modifică, se constituie sau se stinge un drept real imobiliar se încheie numai dacă bunurile imobile sunt înscrise în cartea funciară, cu excepţia:
...
c) actelor de partaj succesoral sau voluntar, cu excepţia cazului în care imobilele din masa partajabilă se dezlipesc sau se alipesc;

Aici nu se dezlipește/alipește nimic, terenul rămâne la fel cum l-a avut decedatul. Pare că s-ar încadra la excepții și că  notarul ar putea cere întabularea după ce face actul de partaj succesoral doar de la cel care va avea tot terenul.
Nici nu văd cum ar putea întabula înainte amândoi  fără să iasă din indiviziune dar poate e prea de dimineață Posted Image

Edited by althea, 24 July 2017 - 04:55.


#6
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Se poate întabula și cu copropietari în indiviziune (se înscrie cota fiecăruia). Dar să fie cadastrul făcut, și se pare că asta e problema în cazul de față.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBrainie, on 24 iulie 2017 - 07:45, said:

Se poate întabula și cu copropietari în indiviziune (se înscrie cota fiecăruia). Dar să fie cadastrul făcut, și se pare că asta e problema în cazul de față.
Știu asta, mă refeream la întabularea întregului teren. Chiar dacă terenul ar avea cadastrul făcut nu știu dacă moștenitorii ar putea cere întabularea lui pentru că nu-s proprietarii din documentație.  

Mi se pare mai simplu să facă întâi cedarea cotei și dup-aia cumpărătorul cotei să facă documentația cadastrală pe tot terenul ca să-l poată întabula.

Edited by althea, 24 July 2017 - 09:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate